Kredyt gotówkowy 10 tys. zł. Gdzie pożyczyć?

2023-09-30 – ostatnia aktualizacja

Kredyt gotówkowy 10 tys. zł w banku, a może pożyczka gotówkowa 10 tys. zł na dowolny cel? Jak szybko znaleźć taki kredyt? Niezbędne jest porównanie co najmniej kilku ofert kredytowych. A to oznacza kilka dni spędzonych na wizytach w bankach. No, chyba, że z listą banków zapoznamy się w domu…

kredyt gotówkowy 10 tys. zł


Kredyty i pożyczki gotówkowe są… drogie, a im więcej pożyczamy i na dłużej, tym więcej za pożyczony kapitał przyjdzie nam zapłacić. Odsetki, prowizje i ubezpieczenie – to wszystko wpływa na cenę kredytu.

Kredyt gotówkowy 10 tys. zł w bankach

Gdzie po kredyt gotówkowy na 10 tysięcy złotych? Banków w których o taki kredyt zapytasz jest co najmniej kilka: Bank Pekao, Credit Agricole (z oprocentowaniem stałym), BNP Paribas, Citi Handlowy i Alior Bank – przez internet. Wyboru banku nie można jednak dokonać, jeżeli nie przeprowadzimy dokładnej analizy ofert.

Nie popełniaj jednak błędów, które wpływają na ocenę Twojej wiarygodności kredytowej, i nie wysyłaj zbyt dużo wniosków z zapytaniem o kredyt. Wydaje się logiczne, że najlepszym sposobem, aby porównać oferty kredytowe jest wysłanie wielu zapytań do banków. W przypadku kredytów gotówkowych, to tak nie działa.

Pamiętajmy, że każde zapytanie o kredyt jest odnotowywane w BIK, a tym samym zbyt duża liczba wysłana w krótkim czasie, może być dla banku informacją, że masz poważne problemy finansowe. Konsekwencją będzie obniżenie wiarygodności kredytowej.

Warto zatem skupić się na 2-3 propozycjach, porównać je pod względem RRSO i następnie negocjować z bankiem jeszcze lepsze warunki kredytowe.

Z każdym bankiem skontaktujesz się wypełniając krótki formularz: najczęściej należy podać tylko podstawowe dane kontaktowe. Pracownik banku przedzwoni do Ciebie w celu zaprezentowania oferty. Możesz wówczas zapytać o każdy dowolny aspekt dotyczący takiego finansowania.

Ile wyniesie rata kredytu gotówkowego 10 tys. zł?

Jak może być rata dla kredytu na 10 tys. zł? Nie jest to duży kredyt – jest nawet znacznie mniejszy od średniego kredytu gotówkowego (ok. 20 tys. zł) – ale raty i tak mogą być wysokie. Wszystko zależy bowiem od czasu na jaki zamierzamy pożyczyć pieniądze.

Poniżej znajduje się symulacja rat kredytowych na 10 tysięcy złotych.

Oprocentowanie roczne nominalne 12,49%. Koszt odsetkowy jest jedynym kosztem, a raty (zaokrąglone do 1 zł) są równe:

 • 3 lata – 334 zł,
 • 4 lata – 266 zł,
 • 5 lat – 225 zł,
 • 6 lat – 198 zł,
 • 7 lat – 179 zł,
 • 8 lat – 165 zł,
 • 9 lat – 155 zł,
 • 10 lat – 146 zł.

Różnice w wysokości poszczególnych rat zmniejszają się wraz z wydłużeniem czasu spłaty. O ile bowiem zmieni się wysokość raty w porównaniu do poprzedniej?

 • wydłużając czas spłaty do 4 lat z 3 lat, rata zmniejszy się o 68 zł,
 • 5 lat – 4 lata: 39 zł,
 • 6 lat – 5 lat: 27 zł,
 • 7 lat – 6 lat: 19 zł,
 • 8 lat – 7 lat: 14 zł,
 • 9 lat – 8 lat: 10 zł,
 • 10 lat – 9 lat: 9 zł.

Istotne w powyższych wyliczeniach jest to, że im dłużej spłacamy kredyt, to kredyt będzie droższy. Jest to oczywiście spowodowane tym, że zapłacimy więcej odsetek od kredytu.

Ile kosztuje kredyt na 10 tys. zł?

A jak wygląda oszacowanie kosztów całkowitych dla takiego kredytu?

Oprocentowanie nominalne wynosi również 12,49%. Koszt odsetkowy jest jedynym kosztem. Wyliczenia kosztów odsetkowych przy ratach równych:

 • 3 lata – 2 041,58 zł,
 • 4 lata – 2 756,03 zł,
 • 5 lat – 3 495,71 zł,
 • 6 lat – 4 260,28 zł,
 • 7 lat – 5 049,31 zł,
 • 8 lat – 5 862,33 zł,
 • 9 lat – 6 698,81 zł,
 • 10 lat – 7 558,13 zł.

Jakie będą korzyści z wydłużenia czasu spłaty np. z 5 do 6 lat? Rata kredytowa zmniejszy się o 27 zł (z 225 zł do 198 zł), ale całkowity koszt wzrośnie prawie o 800 zł. Ważne jest zatem, aby odpowiednio ustalić ratę kredytową, tak aby była dopasowana do naszych możliwości finansowych: nie za duża i nie za mała.

kredyt 10 tys. zł czas, rata, koszt

Kredyt gotówkowy 10 tys. zł – wysokość raty i kosztu odsetkowego. Zmiany wysokości raty do okresu poprzedniego. Źródło: kredytyporownywarka.pl

Jak wybrać korzystną ofertę kredytową?

A w jakim banku jest tani kredyt gotówkowy 10000 zł? Przede wszystkim, aby to sprawdzić, należy:

 • Wybrać 2-3 banki – i to wystarczy, aby z nich wskazać najtańszą opcję. Można oczywiście również skupić się wyłącznie na ofercie kredytowej w „swoim banku”, ale nie masz gwarancji, że to będzie najlepsza oferta. Znacznie częściej lepsze propozycje oferują banki nowym klientom, licząc, że zwiążą się z nimi na dłużej, np. zakładając konto osobiste czy wybierając kartę kredytową.
 • Skontaktować się z bankami, aby przedstawiciel banku mógł sprawdzić zdolność kredytową. Po pozytywnej weryfikacji będzie mógł zaprezentować ofertę z wyliczeniem rat (oraz kosztów kredytowych).
 • Jeżeli mamy przygotowane oferty (formularze informacyjne), należy je porównać z uwzględnieniem całkowitych kosztów kredytowych oraz RRSO. Pozwala to wybrać tańszy kredyt.
Następne porównanie kredytów gotówkowych Kredyt gotówkowy 20 tys. zł 5 lat

Najlepszy kredyt gotówkowy

Najlepszy kredyt gotówkowy w wysokości 10 tys. zł, to pod względem ceny najtańszy z możliwych. To zatem taki kredyt, który ma możliwie najniższy wskaźnik RRSO oraz koszt całkowity.

Porównując kredyty zawsze zwracaj uwagę na RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania), jeżeli zależy Tobie na cenie kredytu. Jest to obecnie najlepszy wskaźnik do porównywania ofert kredytów w różnych bankach. Na parametr RRSO składa się:

 • Oprocentowanie nominalne (odsetki od kredytu),
 • Prowizja za udzielenie kredytu (najczęściej od wysokości udzielonego kredytu),
 • Koszt ubezpieczenia (jeżeli dana oferta zawiera koszt takiego ubezpieczenia),
 • Opłata za rozpatrzenie wniosku,
 • Opłata za dodatkowe usługi (najczęściej dotyczy pożyczek niebankowych).

RRSO uwzględnia wartość pieniądza w czasie. Uzyskując dobrą ocenę kredytową w banku, to i propozycja kredytowa jest lepsza, ale i nasza pozycja negocjacyjna jest silniejsza. Warto negocjować poszczególne warunki umowy kredytowej (oprocentowanie nominalne oraz wysokość prowizji), aby uzyskać jeszcze tańszy kredyt.

kredyt 10 tys. zł porównanie

Parametry do porównanie muszą być jednakowe! Źródło: kredytyporownywarka.pl

Prowizja za udzielenie kredytu gotówkowego

Prowizja jest ustalana od wysokości udzielonego kredytu. Najczęściej jako pewien procent (przeważnie 0-15%) wysokości udzielonego kredytu. Wysokość zapłaconej prowizji zależna tylko od kwoty kredytu, bez znaczenia czy zaciągamy kredyt gotówkowy 10 tys. zł na 3 lata czy na rok – prowizja 10%, to koszt 1000 zł.

Wysoka prowizja będzie w szczególności odczuwalna w przypadku kredytów na bardzo krótki okres, np. kilka miesięcy. W takim przypadku prowizja jest zasadniczą częścią całkowitych kosztów kredytowych.

Oprocentowanie nominalne kredytu gotówkowego

Oprocentowanie kredytów podawane przez banki, informuje jak jest oprocentowany kredytu w skali roku. Są to odsetki, które zapłacimy za pożyczony kapitał na określony czas. Oprocentowanie nominalne, zgodnie z ustawą, nie może przewyższać czterokrotności stopy lombardowej wyznaczanej przez Narodowy Bank Polski.

Im zatem krócej spłacany kredyt, tym krócej będzie naliczane oprocentowanie, a tym samym i niższa będzie łączna kwota odsetek, którą oddamy bankowi.

Dodatkowo bank może zaproponować kredyt gotówkowy ze stałym lub zmiennym oprocentowaniem. Stałe oprocentowanie kredytu powoduje, że wysokość rat kredytowych przez cały okres spłaty kredytu nie ulegnie zmianie.

Zmienne oprocentowanie ulega zmianom w zależności od zmian stóp procentowych dokonywanych przez NBP. Wzrost oprocentowania powoduje wzrost kosztów spłacanego kredytu, spadek stóp procentowych, to mniejszy koszt kredytu.

Dodatkowe zabezpieczenie kredytu gotówkowego

Przy stosunkowo niewielkiej kwocie kredytu i krótkim czasie spłaty, banki nie powinny wymagać dodatkowych zabezpieczeń poza tymi standardowymi.

Biorąc kredyt samochodowy, zabezpieczeniem jest np. samochód, przy kredycie hipotecznym nieruchomość, przy kredycie gotówkowym?

Przy wnioskowaniu o większą kwotę, bank może wymagać:

kredyt 10 tys. zł gotówkowy - zabezpieczenia spłaty

Rodzaje zabezpieczenia kredytu gotówkowego. Źródło: kredytyporownywarka.pl

Kredyt do 10 tysięcy złotych z zabezpieczeniem

Znajdziemy również kredyty zabezpieczeniem i najczęściej jest to ubezpieczenie. Zakres ochrony obejmuje najczęściej:

 • utratę pracy,
 • czasową lub całkowitą niezdolność do pracy,
 • następstwa nieszczęśliwych wypadków i życia.

Dla banku jest to dodatkowa forma zabezpieczenia spłaty zobowiązania, a dla kredytobiorcy dodatkowy koszt, ale szansa na to, że w sytuacji wystąpienia określonego zdarzenia losowego, spłatę zobowiązania przejmie ubezpieczyciel.

Zanim podejmiemy decyzję o wyborze kredytu gotówkowe z ubezpieczeniem, należałoby skalkulować opłacalność takiego rozwiązania (np. niższe oprocentowanie lub prowizja). Aby dokładnie sprawdzić różne warianty spłaty, należy porównać całkowity koszt kredytu.

Kredyt gotówkowy z ubezpieczeniem ma ograniczony zakres ochrony. W przypadku ubezpieczeń od utraty pracy ubezpieczyciel najczęściej zastrzega, że spłacać będzie kredyt tylko przez określony okres, np. przez 12 miesięcy. Warunkiem wypłaty odszkodowania (czyt.: spłaty kolejnych rat kredytu), jest przedstawienie zaświadczenia z Urzędu Pracy potwierdzające status bezrobotnego.

Szczegółowe informacje dotyczące warunków ubezpieczenia znajdziemy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) – dokumenty są dołączone do umowy kredytowej.


Temat Kredyt Gotówkowy 10 tys. zł w banku – aktualizacja wrzesień 2023 r.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok