Kredyt 90 tysięcy – najważniejsze informacje

Redakcja: Marek Kamiński. 2024-06-22 – ostatnia aktualizacja. Wiarygodne źródło informacji Artykuły w serwisie KredytyPorownywarka.pl są starannie opracowywane przez doświadczonych autorów, bazując na wiarygodnych źródłach. Wykorzystujemy dane z renomowanych raportów branżowych, analiz rynkowych oraz opinii ekspertów finansowych. Nasze publikacje mają charakter informacyjny i edukacyjny, nie są poradami inwestycyjnymi ani rekomendacjami finansowymi. Dążymy do dostarczania czytelnikom rzetelnej wiedzy, pomagającej w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych..

W sytuacji, kiedy potrzebujesz dodatkowego finansowania, być może bierzesz wówczas pod uwagę kredyt lub pożyczkę bankową. W poniższym artykule przeanalizujemy kredyt na 90 tysięcy złotych. Niezależnie od tego, czy chodzi o kredyt na dowolny cel czy na zakup samochodu lub nieruchomości, w artykule przedstawimy oszacowane raty, koszty odsetkowe oraz sprawdzimy, ile trzeba zarabiać, aby taki kredyt 90 tysięcy otrzymać.
ilustracja do wpisu: kredyt 90 tysięcy złotych
Kredyt 90 tysięcy złotych. Źródło: kredytyporownywarka.pl


Należy zdawać sobie sprawę, że znalezienie odpowiedniego banku może być trudne i czasochłonne. Jest to spowodowane tym, że propozycji kredytowych jest całkiem dużo, a jednocześnie należy je porównać i przeanalizować, aby wybrać korzystniejsze rozwiązanie.

Na szczęście częściowo można ułatwić sobie ten proces, mając dostęp do propozycji kredytowych w jednym miejscu. Jakie rodzaje kredytów do 90 tysięcy są dostępne w bankach?


Kredyt gotówkowy 90 tysięcy złotych

Kredyty gotówkowe, a właściwie to powinno być pożyczki gotówkowe, są zaciągane na dowolny cel. To oznacza, że wypełniając wniosek nie musisz podawać na co konkretnie zamierzasz przeznaczyć pieniądze, a bank tego nie sprawdza. Może to być zarówno remont mieszkania, zakup samochodu w komisie, jak i działki ogrodniczej.

Minimalne formalności oznaczają, że o taki kredyt można wnioskować nawet przez internet – bez wychodzenia z domu. Oczywiście niezbędna jest odpowiednio wysoka zdolność kredytowa oraz wiarygodność kredytowa.

Uwaga! W zależności od banku i uzyskanej oceny kredytowej, może być wymagane przedstawienie dodatkowego zabezpieczenia, np. w postaci wykupienia ubezpieczenia czy poręczenia osoby trzeciej.

Dla kogo?osoby fizyczne (konsumenci)
Waluta kredytuPLN
Okres kredytowaniaod kilku miesięcy do nawet 120 miesięcy
Przeznaczeniena potrzeby własne, konsumpcyjne, np. remont mieszkania
Warunki udzieleniaposiadanie zdolności kredytowej i pozytywnej historii kredytowej
Kwotaod 1000 zł do 250 tys. zł
Częstotliwość spłat i wybór ratkapitał i odsetki płatne miesięcznie wg ustalonego harmonogramu ,
stałe lub malejące raty
OprocentowanieStopa referencyjna NBP + marża banku

Kredyt konsolidacyjny 90 tysięcy złotych

Co to jest konsolidacja kredytów i kredyt konsolidacyjny? Pełną definicje znajdziesz w osobnym artykule (Czym jest kredyt konsolidacyjny bez hipoteki?). Na potrzeby poniższego artykułu wymienione zostaną tylko najważniejsze elementy:

Jest to kredyt celowy, przeznaczony na spłatę wybranych kredytów i pożyczek bankowych.

 1. Pozwala zmniejszyć liczbę spłacanych zobowiązań do niezbędnego minimum.
 2. Konsolidacja może obejmować różne kredyty z różnych banków, zarówno kredyty gotówkowe, jak i samochodowe, hipoteczne oraz zadłużenia w ROR-ach i kartach kredytowych. Należy jednak wziąć pod uwagę, że zakres konsolidacji jest ustalany przez bank przeprowadzający konsolidację.
 3. Wydłużając czas kredytowania można zmniejszyć nową ratę kredytową w stosunku do sumy rat tych kredytów, które zamierzamy skonsolidować.
 4. Konsolidacja zwiększa zdolność kredytową, poprzez zmniejszenie wydatków związanych z obsługą zadłużenia. A lepsza zdolność kredytowa, to możliwość uzyskania dodatkowej gotówki (pożyczki gotówkowej) w ramach kredytu lub wnioskowanie o zdecydowanie większy kredyt w przyszłości.

Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że dodatkowa gotówka powinna być rozważana jedynie w przypadku dobrej sytuacji domowych finansów lub kiedy zamierzamy np. spłacić drogie pożyczki w firmach pożyczkowych.

Przegląd kredytów i pożyczek konsolidacyjnych w bankach: Oferty Kredyty Konsolidacyjne.

Kredyt hipoteczny 90 tysięcy złotych

Kredyt hipoteczny pozwala kupić w zasadzie dowolną nieruchomość, np. mieszkanie, dom czy garaż lub działkę budowlaną. Pozwala również wybudować dom lub przeprowadzić remont nieruchomości, przystosowując ja do celów mieszkaniowych. Dlatego, w zależności od celu przeznaczenie środków z kredytów, kredyt hipoteczny jest nazywany kredytem mieszkaniowym, budowlanym czy remontowym.

Cechą charakterystyczną tego rodzaju kredytu jest forma jego zabezpieczenia, czyli hipoteka nie nieruchomości. Po drugie, kredyty hipoteczne w większości są udzielane na bardzo wysokie kwoty i z bardzo długim okresem spłaty, sięgającym 20-25 lat. Pomimo tak długiego czasu spłaty, rata kredytowa nie będzie wcale najmniejsza.

Oczywiście kredyt hipoteczny na 90 tysięcy złotych jest kilkakrotnie mniejszy od przeciętnego kredytu 1 i czas spłaty również będzie mniejszy, ale nie oznacza to wcale, że rata kredytowa nie będzie obciążeniem dla domowego budżetu.

I jeszcze jedna istotna rzecz – wkład własny. Konieczny przy kredycie hipotecznym na zakup nieruchomości. Zazwyczaj jest to 20% jej ceny, jednak ostateczny jego poziom ustala bank i może również wynieść 10% – brakująca część do 20% musi zostać ubezpieczona.

Przegląd kredytów hipotecznych w bankach: Oferty Kredytów Hipotecznych.

Kto może ubiegać się o kredyt 90 tysięcy?

Niekiedy znajdziesz reklamy, sugerujące, że kredyt to finansowanie, z którego może skorzystać każda zainteresowana osoba. Jest to oczywiście nieprawda, ponieważ kredyt bankowy jest zagwarantowany tylko dla określonej grupy odbiorców.

Co prawda w przypadku kredytów i pożyczek gotówkowych formalności jest zdecydowanie mniej, niż w przypadku pozostałych kredytów, ale i tak Twój wniosek musi być rozpatrzony pozytywnie.

A to oznacza, że każdy bank rozpatrując wniosek, wymaga spełnienia określonych warunków. Między innymi:

 • pełnoletność i zdolność do czynności prawnych,
 • stałe, udokumentowane źródła dochodów i mogą to być:
  • zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy lub
  • inne dokumenty potwierdzające fakt uzyskiwania dochodów, np. świadczenia emerytalne, dochody z prowadzonej działalności, wynajmu, itp.
 • posiadanie odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej, która umożliwia terminową spłatę kredytu.
 • wiarygodność kredytowa – wymagana jest pozytywna historia kredytowa w BIK oraz brak wpisów w rejestrach dłużników.
 • spełnienie innych wymagań w zależności od rodzaju kredytu.

Kredyt 90 tysięcy jaka rata?

Na początku wyjaśnimy sobie, co wpływa na wysokość miesięcznej rat? Są to przede wszystkim cztery czynniki:

 • wysokość kredytu,
 • czas kredytowania,
 • cena kredytu (wszystkie opłaty z nim związane),
 • wybór systemu płatności rat: malejące lub stałe.
Im większa będzie wysokość kredytu, tym oczywiście większa będzie rata. Im dłużej będziesz spłacać zobowiązaniem, tym rata będzie mniejsza, ale koszt zapłaconych odsetek większy.

Ponieważ wysokość raty będzie pewnym obciążenie dla Twojego budżetu przez długi czas, należy ustalić jej wysokość (a tym samym i okres kredytowania) odpowiednio do możliwości finansowych. Nie może być ona zbyt wysoka, bo nie wiesz jak będzie wyglądać Twoja sytuacja finansowa za kilka miesięcy, ale i nie powinna być zbyt mała, ze względu na koszt odsetek.

Założenia przyjęte do obliczeń: oprocentowanie nominalne roczne 10,99%; wyłącznie koszt odsetkowy; raty równe.

Czas spłatyWysokość ratyKoszt odsetkowy
7 lat1 540,55 zł39 405,87 zł
8 lat1 413,27 zł45 674,20 zł
9 lat1 315,83 zł52 109,64 zł
10 lat1 239,24 zł58 708,88 zł

Założenia przyjęte do obliczeń rat kredyt 90 tysięcy hipoteczny: oprocentowanie nominalne roczne 7,70%; marża 1,84%; LTV 70,76%.

Czas spłatyWysokość ratyKoszt (oszacowany)
10 lat1 098,92 zł41 870,40 zł
11 lat1 032,82 zł46 332,24 zł
12 lat978,32 zł50 878,08 zł
13 lat932,74 zł55 507,44 zł
14 lat894,16 zł60 218,88 zł
15 lat861,17 zł65 010,60 zł

Ile trzeba zarabiać, aby otrzymać pożyczkę na 90 000 zł?

Dochody netto muszą być oczywiście na odpowiednio wysokim poziomie, aby taką pożyczkę otrzymać. Należy jednak pamiętać, że przy ocenie zdolności kredytowej, jest to tylko jeden z kilku parametrów branych pod uwagę. Ważne są również wydatki w gospodarstwie, w tym i inne zobowiązania bankowe, jak i liczba osób na utrzymaniu.

Jeżeli przyjmiemy, że kredyt będzie spłacany przez lat 10 oraz suma rat kredytowych i limitów w kartach i kontach wynosi 0 zł, a raty kredytowe będą równe, to miesięczne dochody netto dla kredytu na 90 tys. zł powinny wynosić ok. 2500 -5000 zł.

Powyższe wyliczenia są naturalnie szacunkowe, ponieważ w każdym banku zdolność kredytowa będzie inna i jest nieco inaczej wyliczana.

Czas spłaty8 lat10 lat12 lat15 lat
singiel3300 zł2900 zł2700 zł2600 zł
rodzina 2 + 15100 zł5000 zł4800 zł4700 zł

Jeżeli Twoje dochody są za małe, to kredyt można wziąć z inną osobą (np. z małżonkiem lub małżonką), a nawet trzecią (osoba z rodziny).

Ile kosztuje kredyt na 90 tysięcy?

Koszt kredytu zależy od wielu różnych czynników. Im większy kredyt i okres kredytowania, tym i większe muszą być koszty całkowity.

Na cenę zobowiązania wpływają między innymi odsetki (więcej zapłacimy, im dłużej będziemy spłacać kapitał) i opłaty dodatkowe, np. prowizja. Klient, który ma wysoką ocenę scoringową w banku, może liczyć na zdecydowanie korzystniejsze warunku kredytu.

Generalnie każdy przyszły kredytobiorca musi zwrócić uwagę na następujące elementy:

 • oprocentowanie nominalne kredytu, czyli ile zapłacimy odsetek od kredytu gotówkowego.
 • prowizję, czyli jednorazową opłatę, którą nalicza bank za udzielenie kredytu i może ona mieć wartość stałą lub najczęściej jest to określony procent wartości przyznanego kredytu. Może być ona doliczona do pierwszej raty lub skredytowana, czyli rozłożona na raty.
 • ubezpieczenia – ma na celu zabezpieczyć bank, w przypadku kiedy kredytobiorca np. utraci pracę, zachoruje lub innych wypadków, które mają bezpośredni wpływ na jego zdolność do regulowania zadłużenia.
Jeżeli zdecydujesz się na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, sprawdź je dokładnie! Może ono bowiem znacznie podnieść miesięczną ratę kredytu.

Należy zawsze pamiętać, że nie tylko oprocentowanie nominalne decyduje o kosztach kredytowych, ale również pozostałe opłaty związane z kredytem.

Łączne koszty kredytowe są ujęte w RRSO kredytu, czyli w Rzeczywistym Rocznym Oprocentowaniu Kredytu oraz w koszcie całkowitym. RRSO wlicza wszystkie opłaty pobierane przez bank i jest wyrażone w procentach z uwzględnieniem wysokości kredytu i 12 miesięcy. Im RRSO mniejsze, tym kredyt jest tańszy.

W RRSO jest uwzględnione oprocentowanie nominalne, a w koszcie całkowitym są ujęte odsetki.

Pamiętać należy jednak o tym, że porównywać można jedynie takie same kredyty, czyli np. kredyt gotówkowy na 20 tys. zł na 48 miesięcy spłacany w ratach równych.

Obliczenia kosztów odsetkowych kredytów przy oprocentowaniu 8%-12% i ratach równych:

8 lat10 lat12 lat15 lat
8%39 405,87 zł41 033,80 zł50 285,85 zł64 815,64 zł
9%36 577,76 zł46 809,84 zł57 488,78 zł74 311,19 zł
10%41 104,78 zł52 722,80 zł64 882,14 zł84 086,03 zł
11%45 720,80 zł58 770,01 zł72 460,76 zł94 128,70 zł
12%50 424,55 zł64 948,62 zł80 219,12 zł104 427,23 zł


Czy kredyt na 90 000 zł można wziąć online?

Kredyt na kwotę 90 000 złotych można wziąć online, ale tylko w przypadku kredytów gotówkowych i konsolidacyjnych (gotówkowych). Taka możliwość jest dostępna w wielu bankach. Natomiast o kredyt hipoteczny należy ubiegać się w sposób tradycyjny, składając wniosek w banku.

Proces ubiegania się o kredyt online jest przeważnie mało skomplikowany, a na pewno wygodny. Wybierając kredyt gotówkowy na 90 tysięcy należy wypełnić formularz przez internet i wysłać go wraz z wymaganymi dokumentami.

Z reguły wniosek kredytowy podlega szybszej analizie niż w ma to miejsce, kiedy składany jest w banku osobiście. Należy mieć jednak na uwadze, że ze względu na wysokość finansowania, analizowaniem wniosku zajmie się analityk bankowy, a nie algorytm IT.

Te same zastrzeżenia dotycząc podpisanie umowy: może być zdalne, ale można założyć również, że będzie konieczna wizyta w placówce bankowej.


1 średnia wartość kredytu hipotecznego w kwietniu 2024 r. przekraczała 400 tysięcy – https://media.bik.pl/informacje-prasowe/834501/newsletter-kredytowy-bik-najnowsze-dane-o-sprzedazy-kredytow-w-polsce-2024-05-23.
Publikacja „Kredyt 90 tysięcy – najważniejsze informacje” zawiera linki afiliacyjne.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok