Kredyt 80 tysięcy złotych – jaka rata i w jakim banku?

Redakcja: Marek Kamiński. 2024-06-24 – ostatnia aktualizacja. Wiarygodne źródło informacji Artykuły w serwisie KredytyPorownywarka.pl są starannie opracowywane przez doświadczonych autorów, bazując na wiarygodnych źródłach. Wykorzystujemy dane z renomowanych raportów branżowych, analiz rynkowych oraz opinii ekspertów finansowych. Nasze publikacje mają charakter informacyjny i edukacyjny, nie są poradami inwestycyjnymi ani rekomendacjami finansowymi. Dążymy do dostarczania czytelnikom rzetelnej wiedzy, pomagającej w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych..

Kredyt 80 tys. złotych to finansowanie możliwe do uzyskania w banku, a które może być wykorzystane na różnorodne cele. Może to być zarówno zakup samochodu, jak i zakup nieruchomości. Pieniądze można przeznaczyć także na spłatę zobowiązań bądź inne potrzeby finansowe.
ilustracja do artykułu: kredyt gotówkowy 80 tysięcy złotych
Kredyt gotówkowy 80 tysięcy złotych. Źródło: kredytyporownywarka.pl


Okres kredytowania, ale i dostępna kwota są zróżnicowane i uzależnione od rodzaju kredytu. Do wyboru są – w zależności od celu finansowania – m.in. kredyty gotówkowe, konsolidacyjne i hipoteczne.

Zanim zdecydujesz się na wybór banku, konieczne jest dokładne przeanalizowanie dostępnych propozycji. Niezależnie jaki kredyt zostanie wybrany, to finansowanie w kwocie 80000 zł jest bardzo duże. Co to oznacza w praktyce?

Poza samym pożyczonym kapitałem do zwrotu będzie koszt związany z jego udostępnieniem, a więc odsetki, a być może i prowizje oraz ubezpieczenie. Te wszystkie koszty, różne w zależności od kredytu, będą miały decydujący wpływ na całkowitą kwotę do zwrotu oraz wysokość raty i muszą zostać uwzględnione i przeanalizowane podczas wyboru banku.

Oczywiście bank będzie wymagać od wnioskodawcy spełnienia wszystkich przedstawionych warunków, bez spełnienia, których kredytu na 80 tys. zł nie otrzymamy.


Kredyt gotówkowy 80 tysięcy złotych

Gdzie po kredyt gotówkowy na 80 tys. zł? Tylko do banku, ale bez odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej, nie mamy większych szans na uzyskanie finansowania. Ale tę kwestię może ocenić wyłącznie bank dokonując analizy kredytowej.

Finansowanie w kwocie 80 tysięcy złotych jest bardzo, ale za to może zostać przeznaczone na wyższe wydatki, takie jak:

 • uzupełnienie brakujących środków do zakupu nieruchomości, kiedy nie chcemy korzystać z kredytu hipotecznego,
 • zakup niewielkiej nieruchomości,
 • remont domu lub mieszkania,
 • zakup samochodu.
Przegląd dostępnych propozycji kredytowych w bankach: Oferty Kredytów Gotówkowych.

Kredyt konsolidacyjny na 80 tysięcy zł

Kredyt konsolidacyjny można zdefiniować jako kredyt celowy, który przeznaczony jest na spłatę zobowiązań zaciągniętych w bankach (czasami również i w SKOK-ach). Potocznie mówi się o połączeniu kilku kredytów w jeden.

Jak należy podejść do konsolidacji kredytów? Przede wszystkim należałoby przeanalizować strukturę swojego zadłużenia i zdecydować, co chcesz osiągnąć. Czy celem konsolidacji ma być:

 • wyłącznie zredukowanie liczby posiadanych zobowiązań,
 • spłata „starych” zobowiązań i obniżenie wysokości raty kredytowej,
 • zwiększenie zdolności kredytowej,
 • dodatkowa pożyczka gotówkowa (Konsolidacja plus dodatkowa gotówka),
 • osiągnięcie oszczędności, spłacając stare i drogie zobowiązania.

Priorytety muszą zostać ustalone indywidualnie. Oczywiście tzw. miks konsolidacyjny jest możliwy. Można bowiem nie tylko zadecydować, które zobowiązania połączyć, a które będziesz spłacać na dotychczasowych warunkach, ale również możesz skonsolidować zobowiązania i jednocześnie uzyskać dodatkową gotówkę.

Zakres konsolidowanych zobowiązań zależy od konkretnej oferty kredytowej banku. W praktyce możliwe jest spłacenie kredytem konsolidacyjnym zarówno kredytów gotówkowych, jak i samochodowych, ratalnych, hipotecznych oraz odnawialnych w ROR i kartach kredytowych.

co daje konsolidacja kredytów
Co daje konsolidacja kredytów? Źródło: kredytyporownywarka.pl

Kredyt hipoteczny 80 tysięcy zł

Co to jest kredyt hipoteczny? Najkrócej mówiąc, jest to długoterminowy kredyt, który uzyskamy w banku, a którego zabezpieczeniem jest nieruchomość. Kredyt hipoteczny to kredyt celowy, który może być przeznaczony między innymi na:

 • zakup nieruchomości na rynku wtórnym lub pierwotnym,
 • zakup lub budowę domu,
 • remont, wykończenie nieruchomości,
 • refinansowanie kosztów poniesionych na cele mieszkaniowe.

Wnioskowanie o kredyt hipoteczny wiąże się z koniecznością dysponowania wkładem własnym, który pokrywa co najmniej 20% wartości kupowanej nieruchomości. W niektórych bankach można wnioskować o kredyt z 10. procentowym wkładem (ale nie mniejszym). Jest to tzw. kredyt hipoteczny z niskim wkładem i wymaga wykupienia ubezpieczenia. Składki są naliczane, aż do momentu, kiedy wniesiony wkład nie osiągnie 20% wartości nieruchomości.

UNWW wiąże się najczęściej z koniecznością wykupienia ubezpieczenia oferowanego przez kredytujący bank i wiąże się z podwyższenie marży o 0,15 – 0,25 p.p (0,15% – 0,25%).

Posiadany wkład własny ma duży wpływ na cenę kredytu mieszkaniowego i jest brany przy ocenie zdolności kredytowej. Najmniej korzystne warunki kredytowe uzyskają kredytobiorcy z minimalny wkładem na poziomie 10 procent. Im większy wkład, tym warunki oferty będą znacznie lepsze, bowiem bank ponosi mniejsze ryzyko związane z udzieleniem finansowania.

Przegląd propozycji w bankach: Kredyty Hipoteczne.

Kto może ubiegać się o kredyt na 80 tys. zł?

Aby wziąć kredyt w banku, należy spełnić określone warunki:

 • musisz być osobą pełnoletnią z pełną zdolnością do podejmowania czynności prawnych,
 • minimalny wiek, w którym można ubiegać się o kredyt może być podwyższony i należy mieć ukończone np. 21 lat,
 • wymagane jest stałe i udokumentowane źródło dochodu,
 • odpowiednia zdolność kredytową – jest to zdolność do spłaty kredytu wraz z odsetkami w ustalonych miesięcznych ratach,
 • miejscem zamieszkania i uzyskiwania dochodów jest Polska.
 • dobra historia kredytowa w BIK i bez wpisów w rejestrach dłużników – osoby z negatywną historią kredytową będą miały trudności z uzyskaniem kredytu.

Wniosek o kredyt można złożyć na wiele sposobów. Dla kredytów gotówkowych jest najwięcej możliwości: przez internet, w oddziale, telefonicznie, a nawet korzystając z aplikacji mobilnej na telefon.

Proces ubiegania się o kredyt można sprowadzić do kilku kroków:

 1. Złożenie wniosku o kredyt. Należy w nim określić m.in. wysokość kredytu, jaki jest potrzebny.
 2. Sprawdzenie przez bank zdolności i wiarygodności kredytowej (BIK i inne bazy).
 3. Wydanie decyzji.
 4. Jeżeli jest pozytywna, to można podpisać umowę kredytową.
 5. Wypłata kredytu w formie gotówkowej lub bezgotówkowej na wskazany rachunek.

Ile kosztuje kredyt na 80 tysięcy złotych?

Koszt kredytu na 80 tysięcy zł zależy od wielu elementów:

 • warunki kredytowania: oprocentowanie i koszty dodatkowe,
 • liczba miesięcznych rat,
 • rodzaj rat kredytowych – stałe lub malejące.

Ważny jest również rodzaj kredytu i np. dodatkowe koszty występuję przy kredycie hipoteczny, i to zarówno bankowe, jak i pozabankowe.

Suma wszystkich kosztów poniesionych na rzecz kredytodawcy, to cena za pożyczony kapitał. A im mniejszy jest koszt, to i mniej musimy oddać do banku, no i mniejsza rata. Dlatego zawsze warto jest poświęci trochę czasu, aby porównać oferty przynajmniej dwóch banków.

Przykładowe wyliczenia kosztów odsetkowych kredytu na 80 tysięcy złotych z oprocentowaniem rocznym 10,99% w zależności od przyjętego czasu spłaty oraz rodzaju rat.

Czas spłatyRodzaj rat
stałemalejące
7 lat35 027,44 zł31 138,33 zł
8 lat40 599,29 zł35 534,33 zł
9 lat46 319,68 zł39 930,33 zł
10 lat52 185,68 zł44 326,33 zł

Od czego zależeć będzie rata kredytu na 80000 zł?

Wysokość raty kredytu gotówkowego zależy od kilku kluczowych czynników, a które są bardzo ważne w przypadku tak dużego finansowania.

1. Po pierwsze i najważniejsze jest oprocentowanie nominalne, czyli stopa procentowa od której naliczane będą odsetki od pożyczonego kapitału. Im wyższe oprocentowanie, tym większa kwota odsetek i wyższa rata kredytu.

Oprocentowanie nominalne roczne (RSO). Składnik wpływający na RRSO, kosz całkowity kredytu oraz tym samym na wysokość rat. Oprocentowanie nominalne kredytu może być stałe lub zmienne.

2. Kolejnym czynnikiem jest okres kredytowania. Im na dłuższy czas pożyczamy pieniądze, tym i niższą ratę uzyskamy, ale ogólnie wyższy będzie odsetkowy (całkowity) koszt kredytu.

Maksymalny okres kredytowania dla kredytów gotówkowych to 120 rat, czyli 120 miesięcy (10 lat). Nie można pożyczyć na dłuższy czas.

3. Prowizje bankowe przy kwocie 80 tysięcy również wpływają na ratę i na koszt całkowity, ale nie aż w tak dużym stopniu, jak dla małych kredytów. Prowizja najczęściej udzielana jest jako pewien procent od wysokości pożyczonego kapitału.


Jaki może być rodzaj rat kredytu 80000 zł?

Każda rata składa się z części kapitałowej oraz odsetkowej. Kapitał to kwota, którą pożyczyliśmy od banku, natomiast odsetki to opłata za korzystanie z tego kapitału. Istnieją 3 podstawowe rodzaje rat kredytowych:

 1. Rata stała – pozostaje niezmieniona przez cały okres kredytowania, co ułatwia planowanie budżetu.
 2. Rata malejąca – kapitał spłacany jest równomiernie wraz z odsetkami, co oznacza, że rata maleje wraz z upływem czasu.
 3. Rata rosnąca – odwrotność raty malejącej, gdzie odsetki są spłacane najpierw, więc rata z czasem rośnie.

Rodzaj raty zależy od preferencji klienta i warunków umowy kredytowej.

Ważne! Rata malejąca jest znacząco wyższa na początku spłaty zadłużenia od raty malejącej, wymaga większej zdolności kredytowej, ale za to mniej zapłacimy odsetek od kredytu.

Kredyt 80 tysięcy jaka rata?

80 tysięcy złotych kredytu jaka rata? Wyliczenia rat do 10 lat przy oprocentowaniu 10,99% w skali roku. Nie kosztów dodatkowych – jedyny koszt to odsetki.

Czas spłatyRodzaj rat
stałemalejące
pierwszaostatnia
7 lat1 369,37 zł1 685,05 zł961,10 zł
8 lat1 256,24 zł1 566,00 zł840,97 zł
9 lat1 169,63 zł1 473,41 zł747,52 zł
10 lat1 101,55 zł1 399,33 zł672,77 zł

Oczywiście jest to tylko symulacja rat kredytowych. Ile faktycznie wyniesie rata kredytowa będzie zależeć i od oferty kredytowej banku, jak i… od nas samych. Tak. Im lepszą ocenę scoringową otrzymamy w banku, tym na lepszy kredyt możemy liczyć. Dodatkowo pamiętajmy, że zawsze można postarać się negocjować warunki kredytowania.


Kredyt 80 tysięcy na 5 lat

Rata kredytu 80 tysięcy złotych na bardzo krótki czas – 5 lat. Oznacza to, że kredyt zostanie spłacony w ciągu 60 miesięcy i tyle będzie rat kredytowych. Ile wyniosą?

Przyjmijmy, że jedynym kosztem będą odsetki i nie ma, ani prowizji, ani ubezpieczenia. Raty równe oraz koszy odsetkowe przy oprocentowaniu nominalnym rocznym (RSO) prezentować się będą następująco:

Czas spłatyWysokość ratyKoszt odsetki
8%1 622,11 zł17 326,69 zł
9%1 660,67 zł19 640,11 zł
10%1 699,76 zł21 985,81 zł
11%1 739,39 zł24 363,63 zł
12%1 779,56 zł26 773,35 zł

Dostępne kredyty: gotówkowe, hipoteczne, konsolidacyjne, refinansowe, samochodowe.


Kredyt 80 tysięcy na 10 lat

Załóżmy, że prowizja wynosi 0% i nie ma ubezpieczenia. Wówczas jedynym kosztem będą odsetki. Ich wysokość jest uzależniona od czasu spłaty. Ile wynosi rata równa kredytu oraz koszt odsetkowy dla 80 tys. zł na 10 lat?

Obliczenia rat oraz kosztów odsetkowych przy oprocentowaniu nominalnym rocznym:

Czas spłatyWysokość ratyKoszt odsetki
8%970,62 zł36 474,49 zł
9%1 013,41 zł41 608,74 zł
10%1 057,21 zł46 864,71 zł
11%1 102,00 zł52 240,01 zł
12%1 147,77 zł57 732,11 zł

Dostępne kredyty: gotówkowe, hipoteczne, konsolidacyjne, refinansowe.


Kredyt 80 tysięcy na 15 lat

W tym przypadku kredytu gotówkowego na 80 tys. złotych ze spłatą rozłożoną na 15 lat (180 miesięcznych rat) nie znajdziemy. Wyłącznie może to być kredyt hipoteczny, a dokładniej ujmując: zabezpieczony na hipotece.

Wyliczenia rat dotyczyć będą kredytu hipotecznego przy założeniach:

 • cena zakupu nieruchomości: 150 tys. zł,
 • kwota kredytu hipotecznego: 80 tys. zł,
 • okres kredytowania: 180 miesięcy – 15 lat,
 • marża podstawowa: 1,84%, oprocentowanie 7,70%
 • LTV: 54,39%.

Czas spłatyWysokość ratyOszacowany koszt
15 lat765,49 zł57 788,20 zł

Dostępne finansowanie: kredyty hipoteczne (mieszkaniowe), kredyty refinansowe, kredyty konsolidacyjne hipoteczne, pożyczki hipoteczne.


Ile trzeba zarabiać żeby dostać 80 tys kredytu?

Jak duże powinny być zarobki netto, aby dostać 80 tysięcy kredytu? Nie ma jednej odpowiedzi i wyniki mogą być tylko oszacowane.

Wysokość zarobków jest oczywiście niezwykle istotna przy kredytach i pożyczkach, ale poza samym elementem dochodowym, do obliczenia zdolności kredytowej brane są również wydatki w gospodarstwie domowym. O tym należy pamiętać.

Ile trzeba zarabiać netto żeby dostać 80 tys kredytu? Przy założeniu, że inne zobowiązania kredytowe wynoszą 0 zł, a raty są równe, wówczas dla singla i rodziny 2+1 wyniosą:

Czas spłaty8 lat10 lat12 lat15 lat
singiel3000 zł2900 zł2700 zł2600 zł
rodzina 2 + 15100 zł5000 zł4800 zł4700 zł

Uwaga! Zdolność kredytowa w każdym z banków będzie inna i jest to szczególnie widoczne przy dużych kredytach i długim kredytowaniu.


Czy warto jest wziąć kredyt na 80 tysięcy?

Nie ma dobrego momentu, na zaciągnięcie tak dużego zobowiązania, które należy spłacać przez kilkadziesiąt miesięcy. Konieczne jest, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji, dokładnie przeanalizować swoją obecną sytuację finansową.

Kredyt na 80 tysięcy:

 • Maksymalny czas kredytowania dla kredytów gotówkowych to 10 lat, a dla hipotecznych nawet i 30 lat.
 • Im dłuższy okres kredytowania, to tym rata będzie mniejsza, ale wzrasta całkowity koszt kredytu ze względu na koszt odsetek.
 • Wybierając krótszy czas spłaty kredytu lub raty malejące, wymagana będzie większa zdolność kredytowa.

Jeżeli obawiasz się o stan domowego budżetu w dłuższej perspektywie, np. spłacasz inne zadłużenia, to należy rozważyć, czy zdecydować się na tak duży kredyt. Pojawi się wówczas ryzyko, że dodatkowa miesięczna rata utrudni regulowania wszystkich innych zobowiązań i płatności stałych.


Publikacja „Kredyt 80 tysięcy złotych – jaka rata i w jakim banku?” zawiera linki afiliacyjne do banków.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok