Kredyt 20 tys jaka rata w banku? Chciałbym wziąć kredyt gotówkowy w kwocie 20 tys. zł. Jaki okres spłaty? 5 lat, 7 lat, a może maksymalne 10 lat? Zależy tobie, aby rata była jak najmniejsza? Co zrobić?

kredyt gotówkowy 20 tys jaka rata

W takim wypadku należy przede wszystkim porównać kredyty gotówkowe, aby wybrać najlepszą ofertę. Poniżej znajdują się wyliczenia (szacunkowe) rat kredytów gotówkowych w zależności od okresu kredytowania. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że wyliczenia rat, a tym samym i ostateczną ofertę kredytową może przedstawić wyłącznie wybrany bank.

Pomiędzy kredytem gotówkowym, a pożyczką gotówkową są pewne różnice. Ale w przeważającej większości wyszukiwana jest pożyczka gotówkowa z przeznaczeniem na dowolny cel. Oznacza to, że pieniądze można przeznaczyć na remont mieszkania, zakup samochodu z komisu czy na sfinansowanie nauki. Bank nie kontroluje na co wydajemy pieniądze z pożyczki. Interesuje go wyłącznie to, aby był spłacany w wyznaczonym terminie i w ratach wynikających z umowy.

Kredyt 20 tys jaka rata? Zależy nie tylko od zdolności kredytowej…

Należy zwrócić uwagę, że to czy otrzymamy kredyt na 20 tys. zł (jak i każdy inny) zależy od naszej zdolności kredytowej i wiarygodności. W skrócie oznacza to, że bank musi sprawdzić, czy nasze dochody pozwalają na spłatę zadłużenia. Pamiętajmy o tym, że nie ma takiego produktu jak „kredyt gotówkowy bez zdolności kredytowej”. Jej zbadanie jest obowiązkiem każdego banku wynikającym z Ustawy o kredycie konsumenckim.

Zdolność kredytowa oraz sprawdzenie historii kredytowej w BIK, to podstawowe parametry, które bierze bank przy podejmowaniu decyzji w sprawie udzielenia kredytu. Ale nie tylko zdolność i wiarygodność decyduje o tym czy bank przyzna kredyt gotówkowy, ale i jaka to będzie oferta. Im lepsza ocena scoringowa klienta, tym lepsza oferta kredytowa.

Oszacowanie wysokości raty w zależności od czasu kredytowania. Kredyt 20 tys. zł 1- 10 lat. Dodatkowo propozycje kredytowe ze spłatą na 5 lat: RRSO – raty – oprocentowanie nominalne – prowizja. Warto zwrócić na zróżnicowanie wysokości raty.

 • 1 rok – 1732 zł,
 • 2 lata – 897 zł,
 • 3 lata – 619 zł,
 • 4 lata – 480 zł,
 • 5 lat – 397 zł,
  • 7,44% – 397,91 – 7,2% – 0,0%,
  • 9,43% – 415,58 – 5,8% – 8,0%,
  • 9,66% – 417,71 zł – 6,99% – 5,5%,
  • 13,20% – 449,60 – 7,2% – 12,99%,
  • 14,65% – 462,77 – 7,06% – 14,3%,
 • 6 lat – 342 zł,
 • 7 lat – 303 zł,
 • 8 lat – 274 zł,
 • 9 lat – 252 zł,
 • 10 lat – 234 zł.

Niższa rata, ale większy koszt kredytowy

I tak jest z każdym kredytem: im dłuższy jest czas spłaty (np. licząc w miesiącach czy latach), to rata kredytowa będzie mniejsza, ale koszt kredytu wzrośnie.

Czym jest to spowodowane? Oczywiście tym, że każdy kredyt jest oprocentowany – mniej lub bardziej, ale jest. Oprocentowanie nominalne wpływa na wysokość odsetek (które są jednym z podstawowych kosztów kredytowych), czyli: im większe oprocentowanie, tym większy koszt odsetkowy. Dodatkowo wysokość odsetek będzie zależeć od wysokości kredytu oraz czasu kredytowania:

calkowity koszt odsetek dla kredytu na 20 tys. zł

Powinniśmy zatem przy wyborze kredytu długoterminowego zwracać uwagę na powyższe zależności i ustalić ratę kredytową na odpowiednim poziomie (czas kredytowania), aby nie była obciążeniem finansowym, które za kilka miesięcy spowoduje, że konieczna będzie konsolidacja lub restrukturyzacja kredytu.

Kredyt 20 tys zł – co zrobić, aby wybrać taniej?

Należy oferty porównać i wybrać tańszy kredyt. Na szczęście nie jest to skomplikowana procedura, ponieważ banki są zobowiązane przekazać klientowi formularz informacyjny, w którym znają się wszystkie parametry zaproponowanej oferty.

Mając informację o RRSO kredyty oraz znając całkowity koszt kredytu, bardzo szybko można wskazać, który z kredytów jest tańszy.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, w skład której wchodzą odsetki, prowizje, opłaty za rozpatrzenie wniosku, za przygotowanie i zawarcie umowy, za zabezpieczenie kredytu (np. ustanowienie hipoteki czy wypisanie weksli), za prowadzenie rachunku, a także składka za ubezpieczenie kredytu – jest wyrażona procentowo w skali roku. Natomiast całkowity koszt kredytu (suma wszystkich składowych ponoszonych na rzecz banku) jest wyrażony w walucie, w której zaciągany jest kredyt, czyli najczęściej jest to PLN.

Warto jednak zawsze zwrócić uwagę na wysokość prowizji, odsetek, ewentualnego ubezpieczenia, itp. Są to elementy, które czasami można negocjować, a które w bezpośredni sposób wpływają na koszt kredytu (jego cenę).

Pamiętaj jednak, że porównując np. oferty na 20 tys. zł kredytu, to należy stosować takie same założenia co do czasu spłaty (taka sama liczba miesięcy – rat kredytowych), jak i rodzaju rat (malejące lub stałe). W przeciwnym przypadku porównanie nie będzie właściwe.

co to jest rrso dla kredytu na 20 tys. zł

Wpis: Kredyt 20 tys jaka rata?
zaktualizowany w sierpniu 2021 r.
Pozostałe: Pożyczki Pozabankowe: Pożyczki Krótkoterminowe - Pożyczki Na Raty | Konta bankowe: Konta Osobiste - Konta Firmowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.