Kredyt 20 tys. jaka rata?

Kredyt 20 tys. jaka rata w banku? Chciałbym wziąć kredyt gotówkowy w kwocie 20 tys. zł. Jaki okres spłaty? 5 lat, 7 lat, a może maksymalne 10 lat? Zależy tobie, aby rata była jak najmniejsza? Co zrobić?

kredyt 20 tys. jaka rata

W takim wypadku należy przede wszystkim porównać kredyty gotówkowe, aby wybrać najlepszą ofertę. Poniżej znajdują się wyliczenia (szacunkowe) rat kredytów gotówkowych w zależności od okresu kredytowania. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że wyliczenia rat, a tym samym i ostateczną ofertę kredytową może przedstawić wyłącznie wybrany bank.

Pomiędzy kredytem gotówkowym, a pożyczką gotówkową są pewne różnice. Ale w przeważającej większości wyszukiwana jest pożyczka gotówkowa z przeznaczeniem na dowolny cel. Oznacza to, że pieniądze można przeznaczyć na remont mieszkania, zakup samochodu z komisu czy na sfinansowanie nauki. Bank nie kontroluje na co wydajemy pieniądze z pożyczki. Interesuje go wyłącznie to, aby był spłacany w wyznaczonym terminie i w ratach wynikających z umowy.

Kredyt 20 tys. jaka będzie rata? Zależy nie tylko od zdolności kredytowej…

Należy zwrócić uwagę, że to czy otrzymamy kredyt na 20 tys. zł (jak i każdy inny) zależy od naszej zdolności kredytowej i wiarygodności. W skrócie oznacza to, że bank musi sprawdzić, czy nasze dochody pozwalają na spłatę zadłużenia. Pamiętajmy o tym, że nie ma takiego produktu jak „kredyt gotówkowy bez zdolności kredytowej”. Jej zbadanie jest obowiązkiem każdego banku wynikającym z Ustawy o kredycie konsumenckim.

Zdolność kredytowa oraz sprawdzenie historii kredytowej w BIK, to podstawowe parametry, które bierze bank przy podejmowaniu decyzji w sprawie udzielenia kredytu. Ale nie tylko zdolność i wiarygodność decyduje o tym czy bank przyzna kredyt gotówkowy, ale i jaka to będzie oferta. Im lepsza ocena scoringowa klienta, tym lepsza oferta kredytowa.

Rata kredytowa 20 tys. jaka rata?

Przyjmując pewne określone założenia można wyliczyć wysokość raty kredytu oraz kosztów całkowitych.

Kredyt 20 tys. zł – oprocentowanie roczne nominalne 12,35%. Poza odsetkami nie ma innych kosztów kredytowych. Raty równe – całkowity koszt (odsetkowy).

  • 2 lata – 944,74 zł – 2 673,80 zł,
  • 3 lata – 667,63 zł – 4 034,84 zł,
  • 4 lata – 530,12 zł – 5 445,77 zł,
  • 5 lat – 448,43 zł – 6 906,06 zł.

Niższa rata, ale większy koszt kredytowy

I tak jest z każdym kredytem: im dłuższy jest czas spłaty (np. licząc w miesiącach czy latach), to rata kredytowa będzie mniejsza, ale koszt kredytu wzrośnie.

Czym jest to spowodowane? Oczywiście tym, że każdy kredyt jest oprocentowany – mniej lub bardziej, ale jest. Oprocentowanie nominalne wpływa na wysokość odsetek (które są jednym z podstawowych kosztów kredytowych), czyli: im większe oprocentowanie, tym większy koszt odsetkowy. Dodatkowo wysokość odsetek będzie zależeć od wysokości kredytu oraz czasu kredytowania:

całkowity koszt odsetek dla kredytu na 20 tys. zł

Powinniśmy zatem przy wyborze kredytu długoterminowego zwracać uwagę na powyższe zależności i ustalić ratę kredytową na odpowiednim poziomie (czas kredytowania), aby nie była obciążeniem finansowym, które za kilka miesięcy spowoduje, że konieczna będzie konsolidacja lub restrukturyzacja kredytu.

Kredyt 20 tys. zł – co zrobić, aby wybrać taniej?

Należy oferty porównać i wybrać tańszy kredyt. Na szczęście nie jest to skomplikowana procedura, ponieważ banki są zobowiązane przekazać klientowi formularz informacyjny, w którym znają się wszystkie parametry zaproponowanej oferty.

Mając informację o RRSO kredyty oraz znając całkowity koszt kredytu, bardzo szybko można wskazać, który z kredytów jest tańszy.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, w skład której wchodzą odsetki, prowizje, opłaty za rozpatrzenie wniosku, za przygotowanie i zawarcie umowy, za zabezpieczenie kredytu (np. ustanowienie hipoteki czy wypisanie weksli), za prowadzenie rachunku, a także składka za ubezpieczenie kredytu – jest wyrażona procentowo w skali roku.

Natomiast całkowity koszt kredytu (suma wszystkich składowych ponoszonych na rzecz banku) jest wyrażony w walucie, w której zaciągany jest kredyt, czyli najczęściej jest to PLN.

Warto jednak zawsze zwrócić uwagę na wysokość prowizji, odsetek, ewentualnego ubezpieczenia, itp. Są to elementy, które czasami można negocjować, a które w bezpośredni sposób wpływają na koszt kredytu (jego cenę).

Pamiętaj jednak, że porównując np. oferty na 20 tys. zł kredytu, to należy stosować takie same założenia co do czasu spłaty (taka sama liczba miesięcy – rat kredytowych), jak i rodzaju rat (malejące lub stałe). W przeciwnym przypadku porównanie nie będzie właściwe.

co to jest rrso dla kredytu na 20 tys. zł

Wpis: Kredyt 20 tys. jaka rata?
zaktualizowany w lutym 2023 r.

1 komentarz do “Kredyt 20 tys. jaka rata?”

  1. Ile wyniesie rata kredytu gotówkowe go w ofercie online dla 20 000 zł? W jednym z banków z atrakcyjną propozycją, przy okresie spłaty rozłożonej na 3 lata rata wyniesie ok. 740 zł. Dla 60 miesięcy będzie to 472 zł, a dla 9 lat – nieco mniej niż 300 zł. W zaokrągleniu do 1 zł.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok