Kredyt na 160 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Redakcja: Marek Kamiński. 2024-06-24 – ostatnia aktualizacja. Wiarygodne źródło informacji Artykuły w serwisie KredytyPorownywarka.pl są starannie opracowywane przez doświadczonych autorów, bazując na wiarygodnych źródłach. Wykorzystujemy dane z renomowanych raportów branżowych, analiz rynkowych oraz opinii ekspertów finansowych. Nasze publikacje mają charakter informacyjny i edukacyjny, nie są poradami inwestycyjnymi ani rekomendacjami finansowymi. Dążymy do dostarczania czytelnikom rzetelnej wiedzy, pomagającej w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych..

Kredyt na 160 tysięcy złotych to duże zobowiązanie finansowe, ale dzięki niemu można zrealizować wiele ambitnych planów, zarówno życiowych jak i inwestycyjnych. Niezależnie od tego, czy marzysz o gruntownym remoncie domu, zakupie luksusowego samochodu, czy może planujesz sfinansować kosztowne leczenie – taka kwota daje szerokie możliwości. Jednak zaciągnięcie tak dużego kredytu wymaga starannego przemyślenia i dokładnej analizy własnej sytuacji finansowej, aby dopasować je do możliwości domowego budżetu.
ilustracja do wpisu: kredyt 160 tysięcy złotych
Kredyt na 160 tys. złotych. Jaka rata? Źródło: kredytyporownywarka.pl


Jakby na to nie spojrzeć, to ofert kredytowych jest bardzo dużo i są one mocno zróżnicowane. Cel finansowy można zrealizować w zasadzie dowolny – zaraz się im krótko przyjrzymy, ale bardziej kluczowe wydaje się zrozumienie co wpływa na całkowity koszt kredytu i wysokości rat przy długoterminowej spłacie takiego zobowiązania.

W niniejszym artykule krótko przeanalizujemy oferowane produkty kredytowe, przyjrzymy się wysokości rat w zależności od okresu kredytowania oraz omówimy kryteria, łącznie z zarobkami, jakie należy spełnić, aby uzyskać kredyt na 160 tysięcy złotych.


Kredyt 160 tys. zł – na określony cel

Zaciągając kredyt na kwotę 160 tysięcy złotych, warto dokładnie przemyśleć, na jaki cel chcemy przeznaczyć te środki. Banki oferują różne rodzaje kredytów, które są dostosowane do konkretnych potrzeb klientów.
kredyt gotówkowy 160 tysięcy złotych
Najpopularniejszym wyborem jest oczywiście kredyt gotówkowy, który charakteryzuje się dużą elastycznością w zakresie wykorzystania środków, ponieważ można przeznaczyć go na dowolny cel.

To rozwiązanie dla osób planujących duży remont domu, zakup samochodu, a nawet sfinansowanie zakupu nieruchomości. Kredyt gotówkowy na 160 tysięcy, pomimo tak dużej kwoty, to jednak stosunkowo niewielkie formalności. Jest możliwość wnioskowania przez internet oraz długi czas spłaty – do 10 lat, co pozwala na rozłożenie rat na dłuższy czas, są atutami przy jego wyborze.

kredyt hipoteczny 160 tysięcy złotych
Alternatywą przy zakupie nieruchomości może być kredyt hipoteczny. Szczególnie polecany przy większych kwotach. Wymaga on jednak zabezpieczenia w postaci nieruchomości i wiąże się z dłuższym procesem decyzyjnym. Czas oczekiwania na decyzję to przeważnie 21 dni, jednak może być dłuższy, jeżeli bank będzie wymagać przedstawienia dodatkowych dokumentów lub wniosek będzie niekompletny.

Kredyt hipoteczny na 160 tys. zł jest rozwiązaniem wybieranym przy zakupie mieszkania, domu lub działki budowlanej. Wybierając kredyt hipoteczny musimy pamiętać, że środki muszą być wykorzystane zgodnie z celem wskazanym w umowie.

Planujących zakup samochodu, można skorzystać zarówno z kredytu lub pożyczki gotówkowej, jak i z dedykowanego kredytu samochodowego. Przy kwocie 160 tys. zł możemy myśleć o zakupie nie tylko nowego, ale nawet luksusowego pojazdu. Warto pamiętać, że w tym przypadku samochód stanowi zabezpieczenie kredytu, a czas spłaty przeważnie nie będzie dłuższy niż 7-8 lat.
kredyt konsolidacyjny 160 tysięcy złotych
I na koniec należy wspomnieć o innej interesującej opcji, jaką jest kredyt konsolidacyjny na spłatę innych zobowiązań bankowych. Jest to wybór łączący w sobie dwie możliwości. Nie tylko można spłacić kilka kredytów i pożyczek bankowych zastępując je nowym kredytem, ale i dodatkowo, jeżeli potrzebujemy gotówki, to takie ekstra pieniądze w ramach konsolidacji otrzymać. Kredyt konsolidacyjny 160 tys. zł jest dostępny również online, a maksymalna spłata to 120 miesięcy.


Kto może ubiegać się o kredyt 160 tys. złotych?

Podjęcie decyzji o złożeniu wniosku o kredyt w wysokości 160 tysięcy złotych to poważne zobowiązanie, wymagające spełnienia określonych kryteriów. Banki, chcąc zminimalizować ryzyko związane z udzieleniem tak dużej kwoty, stawiają przed potencjalnymi kredytobiorcami szereg wymagań. Podobnie jak w przypadku każdego kredytu, małego i dużego, decydujące znaczenie ma zdolność kredytowa i wiarygodność kredytowa w BIK.

Oto kluczowe czynniki, które wpływają na możliwości uzyskania kredytu o wartości 160 tys. zł:

 1. Odpowiednio wysokie miesięczne dochody. Banki wymagają regularnych dochodów, które pozwalają na spłatę kredytu. Czy wystarczy zatrudnienie na umowę o pracę na czas określony lub dochody z prowadzonej działalności? O tę kwestię należy zapytać w wybranym banku.
 2. Do wyliczenia zdolności branych jest wiele różnych czynników, w tym również i: wydatki w gospodarstwie domowym (także spłacane inne zobowiązania, w tym pożyczki i kredyty), liczba osób na utrzymaniu i wiek wnioskodawcy. Jak zatem widać, zarobki mogą być wysokie, ale i wydatki również, co obniży zdolność kredytową.
 3. Historia kredytowa w BIK. Banki sprawdzają historię kredytową, aby ocenić wiarygodność kredytową. Brak zaległości w spłacie poprzednich, jak i obecnych zobowiązań, jest bardzo istotny i zawsze pozytywnie oddziałuje na ocenę kredytową. Jeżeli wnioskodawca figuruje na listach dłużników, to kredytu gotówkowego, hipotecznego, jak i każdego innego nie otrzyma.
 4. Dokumenty. Należy przygotować wszystkie wymagane przez bank (potwierdzające dochody, tożsamość oraz inne, jeżeli są konieczne) oraz poprawienie wypełnić i złożyć wniosek kredytowy.
 5. Zabezpieczenie. W niektórych przypadkach, szczególnie dla większych kwot i dłuższego okresu spłaty, a dla kredytów hipotecznych na pewno, banki mogą wymagać zabezpieczenia, np. w postaci wykupionego ubezpieczenia lub poręczenia.

Spełnienie tych warunków nie gwarantuje automatycznie przyznania kredytu, ale stanowi podstawę do rozpatrzenia wniosku przez bank.


Kredyt 160 tys. zł – jakie zarobki?

Określenie dokładnej kwoty zarobków niezbędnej do uzyskania kredytu na 160 tysięcy złotych nie jest proste, gdyż zależy od wielu czynników. A i czynnik dochodowy nie jest jedynym, który jest brany pod uwagę.

Jednakże, możemy przeprowadzić analizę przykładowego scenariusza, który pomoże zobrazować skalę wymaganych dochodów.

Załóżmy, że o kredyt ubiega się singiel oraz rodzina z jednym dzieckiem, bez dodatkowych zobowiązań finansowych, a kredyt będzie spłacany w ratach równych. W takiej sytuacji, szacunkowe miesięczne zarobki netto potrzebne do uzyskania kredytu na 160 tys. zł mogłyby wynosić w zależności od opcji, około 4000-6000 zł.

10 lat12 lat15 lat18 lat
singiel5000 zł4500 zł4100 zł3900 zł
rodzina 2 + 16000 zł5800 zł5600 zł5500 zł

Przy kredycie na 160 tysięcy spłacanym przez 10 lat (120 miesięcy), dochody musiałyby oscylować w granicach 5000-6000 zł, zarówno dla singla, jak i rodziny z dzieckiem.

Należy zwrócić uwagę, że im krótszy okres spłaty, tym wyższe zarobki będą wymagane.

Podkreślmy, że są to jedynie orientacyjne wyliczenia, a banki stosują różne modele oceny zdolności kredytowej, a to oznacza, że w każdym z banku będzie ona inna.


Jakie dokumenty przygotować wnioskując o kredyt 160 tysięcy?

Ubiegając się o kredyt 160 tysięcy złotych, należy być przygotowanym na konieczność przedstawienia szeregu dokumentów. Banki wymagają ich, aby dokładnie ocenić zdolność kredytową wnioskodawcy i zminimalizować ryzyko związane z udzieleniem tak znaczącej kwoty.

Pełna lista dokumentów, które należy przygotować, zależy również od rodzaju kredytu:

 • Dokument tożsamości – najczęściej wymagany jest dowód osobisty, ale może być wymagany również dokument dodatkowy.
 • Zaświadczenie o dochodach – to kluczowy dokument, szczególnie dla osób zatrudnionych na umowę o pracę. Powinno ono zawierać informacje o wysokości wynagrodzenia, stażu pracy i rodzaju umowy. Przedsiębiorcy powinni przygotować zaświadczenie o niezaleganiu z ZUS i US, a także dokumentacja finansowa firmy, natomiast emeryci i renciści np. ostatnie odcinki otrzymanych świadczeń.
 • Wyciągi z konta bankowego – zazwyczaj za ostatnie 3-6 miesięcy. Pozwalają one bankowi zweryfikować regularne wpływy i wydatki. Nie jest wymagany w każdym przypadku.
 • PIT za ostatni rok podatkowy – dokumenty te dają bankowi pełny obraz rocznych dochodów wnioskodawcy. Nie jest wymagany w każdym przypadku.
 • Formularz wniosku kredytowego – wypełniony zgodnie z wymogami danego banku.

Najmniej dokumentów jest zazwyczaj przy kredycie gotówkowym. W przypadku kredytu konsolidacyjnego będą to również dokumenty dotyczące konsolidowanych zobowiązań, a dla kredytu hipotecznego związanych związanych z zakupem nieruchomości.

Przed złożeniem wniosku kredytowego zaleca się skontaktowanie z bankiem, aby upewnić się, że dysponujemy wszystkimi niezbędnymi dokumentami.


Kredyt gotówkowy 160 tys. złotych – warunki oferty

Kredyt gotówkowy to produkt finansowy, które pozwala pokryć różnorodne wydatki, niezależnie od ich charakteru. Jest oferowany przez banki, ale również i przez SKOK-i, dostępny dla klientów o różnych potrzebach finansowych. Jednakże, zaciągając kredyt gotówkowy, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Podchodząc pryncypialnie do kwestii celowości kredytu gotówkowego, to powinien być on przeznaczyć tylko na ten cel, który został zapisany w umowie. W każdym bądź razie tak wynika z przepisów Prawa bankowego (Rozdział 5. Art. 69.)1. W rzeczywistości banki pożyczają środki z kredytu gotówkowego na realizację dowolnych celów.

Przegląd kredytów i pożyczek w bankach: Kredyty Gotówkowe.

W umowie może znaleźć się cel kredytowania, ale jako informacja dla banku, i nie podejmuje on z tego tytułu działań zmierzających do sprawdzenia, czy z udzielonych środków został zakupiony samochód, mieszkania czy może został przeprowadzony remont.

Sprawa jest znacznie łatwiejsza, jeżeli chodzi o pożyczkę gotówkową. Zgodnie z przepisami prawa cywilnego, może zostać ona przeznaczona na dowolny cel.

Maksymalny czas spłaty dla obu produktów kredytowych nie przekracza 120 miesięcznych rat.

Kredyty celowe to m.in. kredyty hipoteczne, refinansowe i konsolidacyjne. W tych przypadkach nie ma żadnego odstępstwa i bank sprawdzi czy pieniądze zostały wykorzystane zgodnie z zapisami w umowie.

Kredyt hipoteczny 160 tys. złotych – warunki ofert

Kredyt hipoteczny może zostać przeznaczony m.in. na częściowe sfinansowanie zakupu już wykończonego mieszkania lub takiego, który jest w trakcie budowy. W pierwszym przypadku mówimy o transakcji na rynku wtórnym, gdzie nabywamy mieszkanie od poprzedniego właściciela lub od dewelopera, który już oddał lokal do użytku. Drugi scenariusz dotyczy jedynie rynku pierwotnego, gdy kupujemy lokal mieszkaniowy od dewelopera – jeszcze w trakcie budowy.

Inwestycja w nieruchomość sfinansowana z kredytu hipotecznego wymaga wkładu wkład własnego. Najczęściej banki wyznaczają minimalny wkład na poziomie 20%, ale znaleźć można również i propozycje z 10-procentowym. Brakująca część musi zostać ubezpieczona (tzw. ubezpieczenie niskiego wkładu własnego). Im większa jest część kredytobiorcy wnoszona do inwestycji, tym korzystniejsze warunki finansowani.

Przegląd kredytów na zakup nieruchomości: Kredyty Hipoteczne.

Kredyty hipoteczne są dostępne z okresem spłaty nawet do 30-35 lat. Oczywiście przy kredycie hipotecznym na 160 tysięcy okres kredytowania będzie niższy.

Osoby wnioskujące o kredyt hipoteczny są również często zobligowane do skorzystania z opcji tzw. cross-selling, czyli zakupienia dodatkowych produktów banku, np. karty kredytowej czy otworzenia rachunku.


Kredyt konsolidacyjny 160 tys. złotych – warunki ofert

Czym różni się kredyt konsolidacyjny od kredytu gotówkowego? Kredyty gotówkowe można w zasadzie przeznaczyć na dowolny cel, wydatki zaplanowane, jak i te nagłe i nieprzewidziane. Środki mogą zostać wykorzystane w całości lub tylko w części. Generalnie jest to kredyt na konsumpcję.

Środków z kredytu konsolidacyjnego nie można przeznaczyć np. na wakacyjny wyjazd, ale wyłącznie na spłacenie zadłużenia w bankach.

Konsolidujemy zatem kredyty i pożyczki, dlatego jest to kredyt konsolidacyjny. Potocznie mówi się, że łączymy lub zamieniamy kilka kredytów w jeden.

Poza samym „połączeniem” kredytów możliwe jest uzyskanie dodatkowej gotówki – pożyczki gotówkowej na dowolny cel. Zostaje ona włączona do konsolidacji i kredyt konsolidacyjny jest wówczas powiększony o taką kwotę.

Aby dostać gotówkowy kredyt konsolidacyjny, konieczne jest również przygotowanie umów kredytowych, a które mają zostać spłacone z kredytu konsolidacyjnego.

Przegląd konsolidacji w bankach: Kredyty Konsolidacyjne.

Ten rodzaj kredytu konsolidacyjnego, bo jest jeszcze zabezpieczony na hipotece, dotyczy kredytów i pożyczek gotówkowych, samochodowych, ratalnych oraz zadłużenia w kartach kredytowych oraz w rachunkach bieżących. Nie obejmuje kredytów i pożyczek hipotecznych. Czas spłaty do 10 lat. Maksymalna kwota 250 tysięcy złotych.


Ile kosztuje kredyt 160 tys. zł na 10 lat?

Ile może kosztować kredyt gotówkowy na 160 tysięcy złotych z okresem spłaty 10 lat? Ważne jest zrozumienie całkowitego kosztu takiego zobowiązania. Koszt ten może składać się z różnych elementów kosztowych i znacząco różnić w zależności od oferty konkretnego banku.

Aby przedstawić pewien obraz sytuacji, przeprowadziliśmy poniżej symulację dla niektórych propozycji banków na rynku polskim.

Poniżej prezentujemy zestawienie szacunkowych kosztów kredytu gotówkowego 160 tys. zł na 10 lat, uwzględniając oprocentowanie (z przykładów reprezentatywnych):

 • Kredyt 160 tys. zł Pekao Bank – oprocentowanie: 10,99%, prowizja: 0,00 zł, kwota do oddania: 264 371,35 zł.
 • Kredyt 160 tys. zł Alior Bank – oprocentowanie: 11,90%, prowizja: 0,0%, całkowita kwota do oddania: 274 355,44 zł.
 • Kredyt 160 tys. zł BNP Paribas– oprocentowanie: 12,99%, prowizja: 0,00%, całkowita kwota do oddania: 286 563,39 zł.
 • Kredyt 160 tys. zł Velo Bank– oprocentowanie: 10,85%, prowizja: 0,00%, całkowita kwota do oddania: 262 852,80 zł.

Poniżej sprawdźmy dodatkowo, jaka może być rata kredytu na 160 tys. zł w zależności od okresu kredytowania?

:Przeczytaj również: Jak obniżyć ratę kredytu w banku?

160 tys kredytu – jaka rata?

Ile do spłaty, czyli ile wynosi rata kredytu 160 tys. zł? Zanim odpowiemy na to pytanie, należy jednak zdawać sobie sprawę, że DOKŁADNĄ jej wysokość może wyliczyć tylko bank. I to dopiero w sytuacji, kiedy:

 • zbada naszą zdolność kredytową,
 • sprawdzi wiarygodność kredytową w BIK i w bazach dłużników,
 • przedstawi warunki kredytowania dla konkretnej oferty.

Korzystając z kalkulatorów finansowych na stronach kredytowych, ale i na stronach banków, jesteśmy skazani jedynie na obliczenia szacunkowe, które spełniają przede wszystkim funkcję informacyjną.

Takie wyliczenia z dużym prawdopodobieństwem będą się różnić w sposób znaczący od wyliczeń dokonanych przez bank. Jest to spowodowane oczywiście, tym, że nie uwzględniają one dwóch pierwszych elementów wymienionych powyżej. Tym samym założenia kredytowe nie mogą być traktowane jako oferta, a jedynie jako propozycja kredytowa.

Przyjmując jednak pewne założenia, to ratę jesteśmy w stanie obliczyć. I tak załóżmy, że jest to:

Kredyt gotówkowy 160 tys. zł oprocentowany 11,39% w skali roku i koszt odsetkowy jest jedynym kosztem (nie ma ubezpieczenia. prowizji).

Dla takich parametrów kredytowych, raty równe i koszt odsetkowy wyniosą:

Czas spłatyRataOdsetki
8 lat2 547,13 zł84 524,26 zł
9 lat2 374,77 zł96 475,04 zł
10 lat2 239,47 zł108 736,36 zł

Wyliczenia rat, kosztów odsetkowych dla kredytu gotówkowego na 150 tysięcy złotych.

Zakładając, że jest to kredyt hipoteczny i oprocentowany jest na 7,70%, marża 1,84%, LTV46,62%.

Czas spłatyRataDo spłaty
(oszacowana)
10 lat1 953,63 zł234 435,60 zł
12 lat1 739,24 zł250 450,56 zł
15 lat1 530,98 zł275 576,40 zł
18 lat1 398,00 zł301 968,00 zł

Niezależnie od wybranego rodzaju kredytu, kluczowe jest odpowiednie przygotowanie. Dobra historia kredytowa, stabilne dochody i brak zaległości w spłatach innych zobowiązań znacząco zwiększają szanse na uzyskanie kredytu w wysokości 160 tys. zł. Warto również pamiętać, że banki mogą wymagać dodatkowych zabezpieczeń przy tak wysokiej kwocie.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, zaleca się dokładne przeanalizowanie ofert różnych banków, porównanie oprocentowania, RRSO oraz dodatkowych kosztów związanych z kredytem. Tylko wtedy będziemy w stanie wybrać najkorzystniejsze dla nas rozwiązanie i odpowiedzialnie zarządzać tak znaczącym zobowiązaniem finansowym.


1 Prawo bankowe (Rozdział 5. Art. 69.).
Publikacja „Kredyt 160 tysięcy złotych” zawiera linki afiliacyjne.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok