Koszty kredytu gotówkowego – na co zwrócić uwagę?

Oprocentowanie kredytu gotówkowego to niejednokrotnie główny czynnik kosztowy. Oprocentowanie jest związane z kredytami i jest zawsze naliczane przez bank (w przypadku pożyczek gotówkowych może on wynosić 0%). Na podstawie oprocentowania dowiesz się, jakie odsetki zapłacisz od pożyczonego kapitału.

koszty kredytu gotówkowego

Wysokość kosztów odsetkowych zależeć będzie oczywiście od ustalonego oprocentowania nominalnego, ale również i od wysokości kredytu, czasu kredytowania oraz rodzaju rat (malejące lub stałe).

koszt kredytu a wysokość oprocentowania

Drugim elementem, z którym najczęściej się spotkasz, to prowizja od wysokości udzielonego kredytu. Banki tłumaczą jej naliczanie kosztami prac, które związane są m.in. z operacjami wykonywanymi przez pracowników banków, np. z przygotowaniem umowy czy przesyłaniem dokumentów.

Czasami prowizja wynosi 10%, a niekiedy banki z niej rezygnują, chcąc zachęcić klientów do skorzystania z kredytu lub pożyczki (czy wówczas pracownik banku otrzymuje mniejsze wynagrodzenie?).

Ubezpieczenie kredytu jest kolejnym dodatkowym czynnikiem, które może spowodować podwyższenie kosztów kredytowych. Wybierając kredyt gotówkowy, nie jest ono obowiązkowe, ale np. w przypadku kredytów hipotecznych jest obligatoryjne.

Banki bardzo często proponują oferty zarówno z możliwością wykupienia polisy ubezpieczeniowej, jak i wersję bez ubezpieczenia. Zachęcając jednak klientów do jego wykupienia, mogą zaproponować np. obniżkę oprocentowania lub zmniejszenie wysokości prowizji.

Podsumowując wszystkie koszty (oraz wszystkie koszty pozabankowe) dowiesz się, jaka jest cena za pożyczony kapitał. Im mniejszy koszt, to oczywiście wybrany kredyt będzie tańszy.

Koszt kredytu, a czas kredytowania.

koszt kredytu okres kredytowania

Wysokość całkowitego kosztu kredytowania zależy również wysokości pozyskanego kapitału.

koszt kredytu a wysokość kredytu

Wszystkie poszczególne czynniki kosztowe oraz składowe kredytu, wpływają na ogólny koszt kredytowy.

całkowity koszt kredytu i składowe kosztów

Większy kredyt, czyli jak poprawić swoją zdolność kredytową

Co to jest zdolność kredytowa? Zgodnie z Ustawą o prawie bankowym, przez zdolność kredytową rozumie się zdolność do spłaty zobowiązani (kredytu lub pożyczki) wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie – zgodnie z harmonogramem i na ustalonych warunkach.

Ocena zdolności kredytowej i wiarygodności kredytowej są podstawowymi elementami oceny kredytowej i od niej zależy, czy bank pozytywnie rozpatrzy wniosek kredytowy.

Im większa jest zdolność kredytowa, tym możliwość pożyczenia większych pieniędzy. Dodatkowo lepsza zdolność kredytowa oznacza, że warunki kredytowe, na jakich zostanie udzielone finansowanie, powinny być korzystniejsze (np. mniejsze oprocentowanie lub prowizja), a tym samym kredyt będzie tańszy.

Jak można zwiększyć zdolność kredytową? Jedną z możliwości jest skonsolidowanie kredytów w jeden kredyt i obniżenie nowej raty kredytowej. Więcej informacji znajdziesz tutaj: Kredyty Konsolidacyjne Banki.

Dodatkowe informacje:

2 komentarze do “Koszty kredytu gotówkowego – na co zwrócić uwagę?”

  1. Po tych podwyżkach oprocentowania, nie wiem czy zwróciliście uwagę o ile wzrosły koszty odsetkowe kredytów gotówkowych. A jak oprocentowanie w parabanku wynosi 20%! to lepiej jest się kilka razy zastanowić czy warto jest pożyczać.

  2. Odsetki to przy kredytach długoterminowych najważniejsza rzecz. Oprocentowanie składa się ze stawki WIBOR (1M,3M lub 6M) w kredytach PLN i stawki LIBOR i EURIBOR w walutach obcych. Do tego należy dodać zyska banku, czyli marżę. Comiesięczne raty kredytu gotówkowego składają się z części kapitałowej i odsetkowej, dlatego raty malejące oznaczają tańszy kredyt.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok