Korzystny kredyt konsolidacyjny na skonsolidowanie zadłużenia wynikającego z wielu zobowiązań. Sprawdź, gdzie można dokonać konsolidacji i w jakim banku znajdziesz ofert na ten właśnie cel.
Kredyt konsolidacyjny polega na „połączeniu” wszystkich naszych kredytów i pożyczek w jeden kredyt. Kredytobiorca podpisuje w banku umowę o kredyt konsolidacyjny, a bank spłaca z tego kredytu zobowiązania przedstawione do konsolidacji.
To dobry sposób przede wszystkim na poprawienie płynności finansowej i zwiększenie zdolności kredytowej. Konsolidując zadłużenie zmniejszamy miesięczne zobowiązania – rata kredytowa jest z reguły dużo mniejsza – a jej wysokość zależy od wydłużenia czasu kredytowania.
Kredyt konsolidacyjny: jakie kredyty można połączyć?
Skonsolidować (w zależności od wybranego banku i wybranej propozycji) można:
- kredyty, pożyczki gotówkowe – najczęściej konsolidowane produkty bankowe,
- kredyty ratalne,
- kredyty samochodowe,
- kredyty hipoteczne (mieszkaniowe), pożyczki hipoteczne,
- zadłużenie na kartach kredytowych,
- debet w kontach bankowych.
Banki oferują również często kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówkową. Z przeznaczeniem na dowolny cel.
Przy dobrej sytuacji finansowej, z dodatkowej gotówki można skorzystać. Ale jeżeli wybieramy kredyt konsolidacyjny, aby poprawić stan naszych finansów, to absolutnie nie należy jeszcze bardziej się zadłużać.
Jeżeli poza kredytami bankowymi mamy jeszcze pożyczki pozabankowe, to w takim przypadku dodatkowa gotówkowa może się przydać i dzięki niej mamy możliwość spłacenia pozabankowych zobowiązań.
Korzystny kredyt konsolidacyjny, to jak najmniejszy koszt
Koszty w kredycie konsolidacyjnym są podobne jak przy innych kredytach:
– Oprocentowanie nominalne kredytu ustalane jest na podstawie stawek WIBOR i na jego podstawie są wyliczane odsetki.
– Prowizja kredytowa – naliczana procentowo od wysokości kredytu. W ofertach promocyjnych banki bardzo często z niej rezygnują, przede wszystkim dlatego, że oprocentowanie kredytów jest dużo większe niż rok temu.
– Dodatkowe opłaty, takie jak ubezpieczenie kredytu, a z którym spotyka się najczęściej w sytuacji zaciągania wysokiego kredytu z długim czasem kredytowani. Bardzo rzadko spotykane są opłaty za rozpatrzenie wniosku czy przygotowawcza.
Przy kredycie konsolidacyjnym możemy również zapłacić koszty związane ze wcześniejszą spłatą naszych starych kredytów – należy to sprawdzić w umowach, czy jest taka opłata i ile wynosi.
Porównanie kredytów konsolidacyjnych
Szukając ofert bankowych i korzystnych kredytów konsolidacyjnych należy sprawdzać koszty kredytowe, porównując wysokość RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) lub/i kosztu całkowitego w złotówkach.
Im niższy koszt, tym kredyt konsolidacyjny w banku jest tańszy. Jednak, aby znaleźć najtańszy kredyt konsolidacyjny lub korzystny, to należy porównać oferty kilku banków (wystarczą nawet dwie) i z takiej listy stworzyć swój ranking kredytów konsolidacyjnych.
- Kalkulator zdolności kredytowej kredyt gotówkowy. Korzystać czy nie korzystać?
- Jaki procent kredytu gotówkowego? Cena zależy od wysokości oprocentowania nominalnego, ale nie tylko.