Korzyści z konsolidacji kredytów

Korzyści z konsolidacji kredytów są jakieś? Czy warto konsolidować kredyty bankowe? Konsolidacja kredytowa w większości przypadków jest koniecznością. Ale czy opłacalna? Bardzo rzadko – jeżeli weźmiemy pod uwagę aspekt ekonomiczny. W sytuacji, kiedy zaciągnąłeś kilka kredytów z wysokim oprocentowaniem, to być może – w szczególnych okolicznościach – byłoby to nawet opłacalne. Ale w praktyce nie chodzi o oszczędności, ale o poprawienie płynności finansowej.

korzyści z konsolidacji kredytów

Zasadniczym celem konsolidacji jest spłacenie starych zobowiązań i zredukowania ich liczby do niezbędnego minimum. Jednocześnie wydłużając odpowiednio czas kredytowania, można obniżyć miesięczną ratę kredytową do akceptowalnego poziomu. W ten sposób (chciałoby się dodać: w łatwy sposób) ratę kredytową można zmniejszyć nawet o 1/3 w stosunku do wysokości raty konsolidowanych zobowiązań.

Minusem konsolidacji, jak i każdego kredytu zresztą, jest koszt zobowiązania. Pomimo, że rata będzie niższa, a Twój dochód rozporządzalny większy, to wzrośnie całkowite zadłużenie. Dzieje się tak, ponieważ poza pożyczonym kapitałem, występują również koszty kredytowe (odsetki, prowizja, ubezpieczenie), co powoduje, że najczęściej tańszą opcją jest spłata każdego z zobowiązań osobno.

Zanim zdecydujesz się na skonsolidowanie długów bankowych

I zanim skorzystasz z kredytu konsolidacyjnego, należy:

 • dokładnie przeanalizować swoją obecną sytuację finansową,
 • szczególną uwagę zwrócić na najbliższe miesiące: czy nie szykują się nowe wydatki, spadek w uzyskiwanych dochodach, itp.
 • zadecydować jakie produkty kredytowe chcesz skonsolidować, na jaką sumę i jaka nowa rata kredytowa byłaby odpowiednia,
 • skontaktować się z wybranym banki i dokładnie poznać koszt całkowity kredytu.

Pożyczka z konsolidacją i kredyty konsolidacyjne

Jeżeli zdecydujesz się na konsolidację i chcesz płacić niższą ratę kredytową, która w zdecydowany sposób odciąży Twój domowy budżet, to należy skontaktować się z bankiem. Do wybranego banku wystarczy wysłać formularz kontaktowy i pracownik banku przedzwoni.

Jakie kredyty i pożyczki można skonsolidować? To już zależy od banku – w jednym może to być bardzo szeroki zakres, a w innym mocno ograniczony. W teorii skonsolidować można pożyczki i kredyty:

Szczegóły oczywiście uzyskasz w banku i to zarówno o zakresie konsolidacji, wysokości kredytu, czasie kredytowania oraz warunków jego uzyskania.

Jak konsolidacja kredytów wygląda w praktyce?

Najpopularniejszym kredytem konsolidacyjnym jest gotówkowy, który jest podobny do kredytu gotówkowego. Różnica w zasadzie polega tylko na tym, że we wniosku kredytowym dodatkowo należy wyszczególnić zobowiązania, które chcesz spłacić.

Dodatkowo pieniądze z kredytu konsolidacyjnego nie są wypłacane kredytobiorcy, ale to bank spłaca zobowiązania i udziela Tobie kredytu.

Przykładowo może to wyglądać w ten sposób:

Załóżmy, że obecnie spłacasz pożyczkę gotówkową – do spłaty pozostaje 12000 zł (rata wynosi 350 zł), kredyt gotówkowy – 5000 zł (rata 160 zł) oraz kredyt samochodowy – 8000 zł (rata 120 zł). Zatem w sumie łączna kwota rata wynosi 630 zł. Dzięki skonsolidowaniu zobowiązań i wydłużeniu czasu kredytowania miesięczna rata zostaje obniżona do 450 zł, co pozwala zmniejszyć obciążenie wydatków domowych o 180 zł, a okres spłaty zostaje ustalony na 5 lat.

Oczywistym jest, a co zostało już napisane powyżej, że kredyt konsolidacyjny to nie tylko pożyczony kapitał. Oznacza to, że poza zwrotem kapitału w wysokości 25 tys. zł (suma zobowiązań) dojdą również koszty kredytowe.

Do kosztów całkowitych należy zatem doliczyć koszty odsetkowe oraz ewentualną prowizję, opłaty dodatkowe czy dobrowolne ubezpieczenie. Przeważnie wysokość Twojego aktualnego zadłużenia zwiększy się o wysokość kosztu całkowitego.

Korzyści z konsolidacji kredytów przewyższają koszty?

Korzyści z konsolidacji kredytów są oczywiste, ale zanim zdecydujesz się na konsolidację kredytów, konieczne jest dokładne przeanalizowanie kosztów z uwzględnieniem różnych okresów spłaty i ofert kredytowych.

Pamiętaj również o tym, że:

1. dłuższa spłata kredytu (i większy kredyt również), to większy koszt odsetkowy;
2. im lepsza jest Twoja zdolność kredytowa i ocena kredytowa, tym większe są Twoje możliwości negocjacyjne, co może mieć przełożenie na lepsze warunki kredytowania.

2 komentarze do “Korzyści z konsolidacji kredytów”

 1. Czytaj ze zrozumieniem…

  Korzyści z konsolidacji kredytów jest kilka. Chociażby to, że masz ujednolicony termin płatności wszystkich zobowiązań. Płacisz ratę w jednym terminie, a nie masz kilka lub kilkanaście. Przeoczysz jedną i zorientujesz się dopiero wówczas, kiedy dostaniesz upomnienie z banku. A to ma wpływa na BIK.

  Dodatkowo bardzo często możesz wybrać opcją daty, aby wypadała kilka dni po otrzymaniu pensji na konto.

  Najważniejsze jest jednak to, że dzięki konsolidacji kredytów zmniejszysz nową ratę, bo z nowym kredytem można wydłużyć termin spłaty.

  Jeżeli boisz się, że wzrost kosztów utrzymania, przy takich samych dochodach, spowoduje problemy z regulowaniem kredytów, to mniejsza nowa miesięczna rata, może bardzo pomóc.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok