Konta bankowe

Konta bankoweJakie konto bankowe polecacie? Takie pytanie bardzo często pojawia się na forach internetowych czy w rozmowie ze znajomymi czy z rodziną. Konto bankowe osobiste można założyć bardzo łatwo i bardzo szybko – wystarczy dowód osobisty.

Więcej czasu zajmuje porównanie kont bankowych, ułożenie własnego rankingu oraz następnie wybór banku.

Konto w banku możemy założyć na wiele sposobów: osobiście składając dyspozycję w banku, telefonicznie lub przez internet. Ta druga opcja wydaje się obecnie najbardziej popularna.

Konto bankowe dla każdego?

Kiedy zaczynasz pracować, pracodawca z pewnością przeleje twoje wynagrodzenie na konto bankowe. Musisz zatem przyszłemu pracodawcy podać nr rachunku bankowego, na które będzie przelewać wynagrodzenie. W przypadku zakładania firmy, musisz również podać nr rachunku – chociażby płatności do ZUS czy do US – w tym przypadku można założyć konto bankowe dla firm. Powodów jak widać jest kilka. I w zależności od tego co potrzebujemy i jakie są nasze oczekiwania co do konta, to wówczas takiego rachunku szukamy.

 

konta bankowe osobiste KONTA BANKOWE OSOBISTE

 

konta bankowe dla firm KONTA BANKOWE FIRMOWE

 

Konto bankowe jaki bank wybrać

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na kilka czynników:

1) Opłaty i prowizje

W tabeli opłat i prowizji możemy sprawdzić ile wynoszą opłaty i prowizje za prowadzenie konta osobistego. Dowiemy się czy wydanie karty do bankomatu jest płatne czy darmowe, ile kosztuje użytkowanie takiej karty, czy wypłaty z bankomatu są darmowe, ile kosztują przelewy i wszystkie inne dodatkowe usługi. Nie ma co ryzykować i brać konto w ciemno, bo fajna była reklama, albo znajomy mi polecił.

Konto bankowe może być za darmo, ale na przykład należy spełnić kilka warunków: wpływy miesięczne muszą być w minimalnej określonej wysokości, podobnie jak płatności bezgotówkowe kartą.

Powinniśmy zatem oszacować ile operacji i jakiego typu możemy miesięcznie przeprowadzić na koncie i ile to może nas kosztować. Pięć darmowych przelewów? Ile takich przelewów możemy zrobić miesięcznie i ile za nie zapłacimy. Czy dokonamy płatności bezgotówkowych kartą, aby za nią nie płacić? Czy wpływy na konto będą w minimalnej wartości, aby również nie płacić za prowadzenie rachunku w banku?

2) Placówki bankowe

Jeżeli wiesz, że często będziesz załatwiał sprawy w oddziale banku, na przykład wpłacał i wypłacał gotówkę, kontaktował się w sprawie kredytów i pożyczek, korzystał z innych usług, które wymagają bezpośredniej wizyty w banku, to warto jest sprawdzić ile jest placówek bankowych w twoim mieście i gdzie się one znajdują. W banku znajdują się również bankomaty i dlatego warto jest również wiedzieć, gdzie znajduje się najbliższy oddział wybranego banku.

Dowiedz się dodatkowo jakie są godziny otwarcia placówki, jak wygląda obsługa klienta: liczba okienek oraz szybkość obsługi klienta. Może bowiem zdarzyć się tak, że oddział banku znajduje się w niewielkim pomieszczeniu, gdzie miejsca obsługi interesanta znajdują się zbyt blisko siebie, a w związku z czym czujemy duży dyskomfort. I wówczas, kiedy nawet mówimy szeptem, osoba siedząca obok i tak wszystko usłyszy: „Pani adres zamieszkania? Numer telefonu jest taki…? Pani miesięczne wpływy na konto ile wynoszą?”.

3) Bankomaty

Prawdopodobnie jedna z ważniejszych opcji dotycząca wyboru konta. Z bankomatów korzystamy bardzo często, bo nie zawsze można zapłacić za zakupy kartą. Musimy wiedzieć jaki mamy wybór darmowych bankomatów, czyli gdzie możemy podjąć gotówkę bez pobierania przez bank prowizji. Mogą to być bankomaty danego banku, ale również partnerskie. Opłaty za wypłatę pieniędzy z „obcych” bankomatów nie należą do najniższych.

4) Dostępność usług podstawowych i dodatkowych

Każdy bank oferuje dostęp do konta przez internet i aplikacje mobilne. Możemy zatem korzystać z możliwości dokonywania przelewów online, zlecać opłaty stałe, regulować rachunki, itp. Warto wiedzieć jednak czy w ramach danego konta osobistego mamy jeszcze jakieś dodatkowe bonusy, np. cashback przy płaceniu kartą, założenie lokaty, skorzystania z darmowego ubezpieczenia, itp.

5) Oprocentowanie konta

Większość zwykłych rachunków rozliczeniowych nie są oprocentowane. Jeżeli zależy nam na tym, aby pieniądze procentowały, to należy szukać rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Wówczas możemy liczyć nawet i na najmniejsze odsetki za środki zgromadzone, a nie wykorzystane na rachunku bankowym.

6) Kredyt, pożyczka lub limit w koncie

Prędzej czy później będziemy chcieli skorzystać z debetu w koncie. Zapytajmy o to, jak łatwo otrzymać taki kredyt? Ile należy czekać zanim będziemy mogli wniosek kredytowy złożyć? Ile kosztuje aktywowanie limitu i jakie są opłaty (należy sprawdzić RRSO takiego limitu).

Możemy być również zainteresowani kredytem gotówkowym, konsolidacyjnym czy mieszkaniowym. Należy zapytać czy mając konto w tym banku, możemy liczyć na jakieś preferencje i korzystniejszą ofertę.