Konta bankowe dla firm jednoosobowych

Rachunek bankowy dla firm, czyli gdzie możemy przechowywać nasze oszczędności prowadząc małą, jednoosobową firmę? Nie ma obowiązku zakładania rachunku bankowego firmowego. Możemy mieć jeden z trzech rachunków bankowych:

konta bankowe dla firm

Konto osobiste

Najbardziej popularne konto bankowe, z którego korzysta prawie każda pracująca osoba, również mali przedsiębiorcy. Za jego pomocą dokonujemy przelewy firmowe, prywatne, a korzystając z karty płacimy za zakupy i wypłacamy pieniądze z bankomatów.

Konto firmowe

Konto przeznaczone dla przedsiębiorstw, z którego jednak stosunkowo niewiele firm korzysta. Bardzo często jednak jednoosobowe firmy, przy prowadzeniu firmy korzystają z kont osobistych. Rachunek firmowy daje jednak wiele innych korzyści poza dokonywaniem darmowych przelewów do ZUS i urzędu skarbowego. To również większy limit kredytowy w rachunku, możliwość korzystania z e-księgowości czy usługi prawne. Poniżej przegląd dostępnych kont firmowych w październiku 2023 r.

Konto oszczędnościowe

Bardzo często jest to połączone konto osobiste z kontem oszczędnościowym. Jedyne konto, które zarabia. Po wpłaceniu pieniędzy na takie konto oszczędnościowe są one zwiększane o ustalone odsetki. Należy wówczas sprawdzić ile wynosi oprocentowanie takiego konta.

Na co zwracać uwagę przy wyborze konta

Możemy wyróżnić kilka podstawowych kryteriów, na które należy zwrócić uwagę. Ma to również częściowe przełożenie przy zakładaniu konta osobistego:

  • koszty prowadzenia rachunku (wszystkie związanie z prowadzeniem rachunku, koszty przelewów, wydanie i korzystanie z karty itp.),
  • oferowane usługi (przelewy, dostęp do konta za pośrednictwem telefonu komórkowego i internetu, możliwość skorzystania z limitu w koncie – po jakim czasie można wnioskować o jego przyznanie i w jakiej wysokości,
  • oprocentowanie rachunku,
  • liczba bankomatów i darmowe korzystanie z wypłat,
  • lokalizacja oddziałów banku.

Koszty związane z użytkowaniem konta firmowego można „wrzucić” w koszty prowadzonej działalności gospodarczej.

Jeżeli szukasz natomiast kredytu lub pożyczki gotówkowej dla jednoosobowej działalności gospodarczej, to zapoznaj się z najnowszymi propozycjami TUTAJ.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2017 r. płatności dokonywane przez firmy powyżej 15 tys. zł można dokonywać tylko za pośrednictwem rachunku płatniczego po nowelizacji ustawy o PIT i CIT oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Płatności powyżej 15 000 zł dokonane bez rachunku płatniczego nie będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodu.

Pamiętajmy zawsze o tym, aby nie tylko zapoznać się ze wstępną ofertą rachunku, ale także dokładnie przeczytać regulamin korzystania z rachunku oraz sprawdzić tabelę opłat i prowizji.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok