Konsolidacja pożyczek gotówkowych w bankach

Konsolidacja pożyczek gotówkowych w bankach pozwoli Tobie nie tylko uporządkować domowe finanse, ale i dodatkowo zmniejszyć wysokość miesięcznej ratę. Takie rozwiązanie konsolidacyjne jest kierowane przede wszystkim do tych kredytobiorców, którzy mają co najmniej dwie pożyczki lub kredyty i chcieliby je połączyć w jeden kredyt.

konsolidacja pożyczek gotówkowych w bankach

Czy konsolidacja kredytów to skuteczny sposób, aby poradzić sobie z zadłużeniem?

Na taki kredyt można spojrzeć w dwojaki sposób: jako na kredyt, mający na celu zredukowanie liczby posiadanych kredytów i jednocześnie pozwalający poprawić płynność finansową lub na kredyt, który umożliwia poprawę zdolności kredytowej. W zależności od tego, jak wygląda sytuacja z Twoimi finansami, inny może być cel konsolidacji.

Kredyt konsolidacyjny co to znaczy?

Kredyt konsolidacyjny to kredyt celowy i oznacza to, że może być przeznaczony tylko i wyłącznie na określony cel. Tym celem jest spłata (potocznie mówi się o „połączeniu” kredytów) innych kredytów i pożyczek, niekoniecznie w tym samym banku.

Na przykład w sytuacji, kiedy spłacasz cztery pożyczki gotówkowe zaciągnięte w różnych bankach, w różnych wysokościach i terminach spłaty, możesz je „zamknąć”. Bank spłaca zobowiązania, które zostały wyszczególnione we wniosku kredytowym, a Tobie udziela kredyt konsolidacyjny na całkowicie nowych warunkach. Dzięki temu liczba zobowiązań zostanie zmniejszona do jednego (nowego), a w przypadku wydłużenia czasu kredytowania, rata miesięczna będzie zdecydowanie mniejsza.

Konsolidacja długów

Banki umożliwiają spłatę wybranych zobowiązań zaciągniętych w różnych bankach. Poza samymi kredytami i pożyczkami gotówkowymi, można skonsolidować kredyty i pożyczki:

Należy pamiętać, że zakres konsolidacji i jej warunki są zawsze indywidualnie ustalane przez bank i dodatkowo zależą od oceny Twojej zdolności i wiarygodności kredytowej.

Wiele osób uznaje konsolidację kredytów, jako konsolidacja długów. Jest to częściowo błędne stwierdzenie, a sam kredyt konsolidacyjny nie może być traktowany jako kredyt oddłużeniowy. Co prawda pożyczki i kredyty muszą być rozpatrywane w kategorii „długu”, ale może on wynikać nie tylko z posiadanych zobowiązań kredytowych, ale i np. z powodu nie zapłaconego czynszu, opłat za media czy mandatu.

Konsolidacja pożyczek gotówkowych pozabankowych

Kolejnym mitem, bardzo często powielanym np. na forach kredytowym, jest to, że kredyt konsolidacyjny pozwala spłacić pożyczki zaciągnięte w firmach pożyczkowych. Tak nie jest.

Kredyty konsolidacyjne, które znajdziesz w bankach są przeznaczone wyłącznie na spłatę kredytów i pożyczek zaciągniętych w bankach. Bardzo rzadko można spłacić nim zobowiązania w SKOK-ach.

Czy w takim razie pożyczek niebankowych nie można spłacić wcześniej? Można. Są dwie opcje konsolidacyjne, które to umożliwiają:

 • pożyczka konsolidacyjna – jest to rodzaj pożyczki gotówkowej udzielanej przez bank. Samodzielnie – w terminie wyznaczonym przez bank – spłacasz kredyty i pożyczki. Możesz wówczas spłacić zaciągnięte pożyczki niebankowe. Przeważnie pożyczki konsolidacyjne są nieco droższe od kredytów konsolidacyjnych.
 • kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówką – w ramach konsolidacji bank udziela dodatkowej pożyczki, która może być przeznaczona na dowolny cel, np. na spłatę chwilówek lub pożyczek ratalnych.

Kredyt konsolidacyjny porównanie banków

Co zrobić, aby ubiegać się o skonsolidowanie kredytów? Konsolidacja kredytów dostępna jest zasadniczo dla wszystkich kredytobiorców, którzy mają odpowiednią zdolność kredytową i pozytywną historię kredytową.

Zanim jednak skontaktujesz się z bankiem (poniżej dostępna jest lista banków, do których możesz wysłać formularz kontaktowy – bank do Ciebie przedzwoni):

 1. dokonaj podsumowania wydatków – podliczyć łączne zadłużenie produktów, które chciałbyś skonsolidować i oszacuj jaka kwota kredytu konsolidacyjnego jest potrzebna,
 2. porównaj propozycje w bankach – sprawdź dostępne propozycje i skontaktuj się z wybranymi bankami,
 3. skompletuj potrzebne dokumenty – zarówno umowy pożyczkowe, kredytowe, jak i zaświadczenie o dochodach – bank poinformuje Ciebie co jest wymagane.

Czy warto skorzystać z kredytu konsolidacyjnego?

Jeżeli płacone zobowiązania nadmiernie obciążają Twój domowy budżet, to warto skorzystać z oferty kredytu konsolidacyjnego. Ma kilka podstawowych zalet. Przede wszystkim konsolidacja kredytów:

 • poprawi płynność finansową,
Ograniczenie liczby posiadanych zobowiązań do niezbędnego minimum, związane jest często z wydłużeniem czasu kredytowania, a tym samym do zmniejszenia nowej raty kredytowej w stosunku do sumy rat konsolidowanych zobowiązań.
 • zwiększy zdolność kredytową,
Wynika to z tego, że zostały zmniejszone wydatki z tytułu płaconych raty. Tym samym Twój dochód rozporządzalny jest większy, pomimo, że dochody pozostają na niezmienionym poziomie.
 • pozwala uzyskać dodatkową gotówkę z przeznaczeniem na dowolny cel,
Jest to konsekwencja zwiększonej zdolności kredytowej. W praktyce często lepszym rozwiązaniem jest skonsolidowanie zobowiązań i uzyskanie dodatkowych środków w ramach konsolidacji, zamiast zaciągać koleją pożyczkę.

Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca?

Musimy sobie jasno powiedzieć, że tak naprawdę żaden kredyt nie jest opłacalny, w tym również kredyt konsolidacyjny. Obecnie banki pozwalają rozłożyć raty kredytu konsolidacyjnego nawet na 10 lat – to bardzo długi czas. Dzięki temu, że dłużej spłacasz kredyt, to rata będzie mniejsza, ale pamiętaj, że ostatecznie cena kredytu wzrośnie. Czas spłaty kredytu nie miałby większego znaczenia w sytuacji, kiedy musiałbyś oddać tylko pożyczony kapitał.

Na koszt kredytu konsolidacyjnego wpływ ma kilka istotnych czynników:

 • odsetki,
 • prowizja,
 • opłaty dodatkowe,
 • wykupione ubezpieczenie,
 • dodatkowe zabezpieczenie.

Odsetki, które są najbardziej powszechnie występującym kosztem kredytowym, zależą od:

 • oprocentowania nominalnego kredytu,
Maksymalnie dopuszczalne oprocentowanie nominalne kredytów i pożyczek, nie może przekraczać 7,20% w skali roku (kwiecień 2021 r.).
 • wysokości kredytu,
Kredyty konsolidacyjne gotówkowe mogą zostać udzielone do 200 tys. zł, natomiast kredyty konsolidacyjne hipoteczne (zabezpieczone na hipotece nieruchomości) na znacznie większe kwoty – do 60-70% wartości nieruchomości.
 • czasu kredytowania,
Maksymalny okres kredytowania dla konsolidacji gotówkowej wynosi 10 lat, a dla hipotecznej nawet i 30 lat.
Mniejszy koszt kredytowy generuje spłata kredytu w ratach malejących, ale wymagana jest większa zdolność kredytowa.

Wadą kredytów konsumenckich jest to, że zwiększają zadłużenie o wysokość kosztów całkowitych. Musisz mieć świadomość, że zmniejszenie wysokości raty dzięki wydłużeniu okresu kredytowania, to większy koszt odsetkowy. Dzięki konsolidacji poprawisz płynność domowego budżetu, ale kosztem wzrost wysokości zadłużenia. Z tego powodu wybieraj konsolidację tylko wtedy, kiedy jest ona jedynym słusznym rozwiązaniem.

Konsolidacja kredytu – co to jest i na czym polega w praktyce

Krótko przedstawione to zostanie na przykładzie kredytu konsolidacyjnego gotówkowego. Przyjmijmy, że Pan Piotr spłaca aktualnie dwie pożyczki gotówkowe oraz kredyt ratalny:

 • pożyczka gotówkowa nr 1: 12 tys. zł – do zapłacenia zostało 39 rat po 358 zł,
 • pożyczka gotówkowa nr 2: 20 tys. zł – do zapłacenia zostało 45 rat po 288 zł,
 • kredyt ratalny – 6 tys. zł – do zapłacenia zostało 8 rat po 229 zł.

Bank pozytywnie rozpatrzył wniosek kredytowy i skonsolidował zadłużenie – 38 tys. zł na 61 miesięcy.

 • oprocentowanie zmienne: 6,80% w skali roku,
 • prowizja: 3% od wysokości kredytu.
 • ubezpieczenie: 61 zł.

Całkowity koszt kredytu wyniesie 8 251,86 zł, w tym:

 • odsetki 7 050,86 zł,
 • prowizja 1 140 zł,
 • ubezpieczenie: 61 zł.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi w powyższym przykładzie 8,44% (3 kwiecień 2021 r.), a  rata kredytowa ok. 738 zł. Oznacza to, że nowa rata jest o 137 zł mniejsza od sumy rat konsolidowanych zobowiązań, ale jednocześnie zadłużenie wzrosło o ponad 8 tys. zł. Im dłuższy byłby czas kredytowania, to rata byłaby jeszcze mniejsza, ale wzrósłby jednocześnie koszt całkowity kredytu.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok