Konsolidacja kredytu w innym banku

Konsolidacja kredytu w innym banku niż zaciągnięte kredyty i pożyczki bankowe jest bardzo popularna. Jak zresztą bliżej przyjrzeć się propozycją kredytową, a zwłaszcza tym z obniżoną prowizją lub oprocentowaniem, to bardzo często znajdziesz informację, że „w ramach promocji można konsolidować zobowiązania tylko spoza banku”. No, ale jeżeli będzie taniej, to dlaczego nie skorzystać?

konsolidacja kredytu w innym banku

Ale zanim zdecydujesz się na skonsolidowanie zadłużenia, to należy taką możliwość przeanalizować i zastanowić się, czy w Twoim przypadku jest ona konieczna.

Duża liczba spłacanych w tym samym czasie kredytów i pożyczek nie musi oznaczać problemów finansowych. Jeżeli wydatki z tytułu spłaty zadłużenie wynoszą mniej niż 40% dochodu rozporządzalnego, to raczej nie powinno być problemów z utrzymaniem płynności finansowej. Wprawdzie płacenie kilku rat kredytowych w miesiącu może być nieco uciążliwe (i należy pamiętać o wielu terminach spłaty), ale zawsze istnieje możliwość ustawienia stałych płatności.

Konsolidacja kredytów jest bardziej propozycja skierowaną do drugiej grupy kredytobiorców, dla których spłata terminowa zobowiązań, staje się coraz większym wyzwaniem. Zachwianie płynności finansowej domowego budżetu może doprowadzić do dużych kłopotów finansowych.

Odpowiednie działania należy podjąć zanim zaczniesz zastanawiać się nad tym, z czego zapłacisz ratę kredytową. Kiedy problemy zaczną się na dobre, to może okazać się, że szanse na restrukturyzację kredytu gotówkowego lub na uzyskanie kredytu konsolidacyjnego będą zerowe.

Konsolidacja kredytów na czym polega?

Dlaczego kredytobiorcy, którym grozi utrata płynności finansowej, powinni wziąć pod uwagę konsolidację kredytów? Kredyt konsolidacyjny jest przeznaczany tylko i wyłącznie na spłatę „starych” zobowiązań. Mogą zostać spłacone nie tylko kredyty i pożyczki zaciągnięte w różnych bankach, ale i na różne kwoty i z różnymi okresami kredytowania.

Konsolidacja umożliwia zatem zredukowanie liczby posiadanych zobowiązań do rozsądnych rozmiarów, a jednocześnie dzięki wydłużeniu czasu kredytowania pozwala obniżyć ratę. Dodatkowym plusem konsolidacji jest zwiększenie zdolności kredytowej, a tym samym pojawia się możliwość wnioskowania o dodatkowe środki finansowe.

Kredyt bez wad? Oczywiście, że nie. W przypadku każdego kredytu poza pożyczonym kapitałem musisz doliczyć również koszty kredytowe. Każdy dodatkowy miesiąc spłaty, to mniejsza rata kredytowa, ale jednocześnie rośnie całkowity koszt odsetek.

Konsolidacja kredytów w innym banku a konsolidowane kredyty

Już wiesz, że konsolidacja spłacanych kredytów i pożyczek bankowych, to propozycja w pierwszej kolejności dla osób, które chcą:

  • zdecydowanie poprawić płynność finansową w domowym budżecie,
  • zwiększyć zdolność kredytową, aby uzyskać dodatkowy kredyt lub pożyczkę.

W dalszej kolejności aspektem, który powinien być brany pod uwagę, to:

  • spłata kredytem konsolidacyjny zobowiązań kredytowych zaciągniętych na dużo gorszych warunkach niż obecnie dostępne oferty kredytowe,
  • zmniejszenie liczby zobowiązań w celu ograniczenia miesięcznych płatności.

A co można skonsolidować? Zakres konsolidacji zależy od oferty banku. Jednak w ramach kredytu konsolidacyjnego można zazwyczaj spłacić kredyty i pożyczki:

  • gotówkowe,
  • ratalne,
  • hipoteczne,
  • zadłużenie z tytułu karty kredytowej,
  • zadłużenie z tytułu rachunku bieżącego.

Korzystając z kredytu konsolidacyjnego nie można spłacić pożyczek pozabankowych. Jest to dopuszczalne wyłącznie w przypadku korzystania z pożyczki konsolidacyjnej lub dodatkowej gotówki (pożyczka gotówkowa) w ramach przeprowadzonej konsolidacji.

Konsolidacja kredytów ma wiele zalet

Kredyty konsolidacyjne maja swoje zalety i pozwalają zminimalizować ryzyko utraty płynności finansowej. Jest zatem korzystnym rozwiązaniem zarówno dla banków, jak i kredytobiorców. Nie oznacza to jednak, że bank rozpatrzy pozytywnie każdy złożony wniosek.

Ponieważ jest to nowe zobowiązanie, to złożony wniosek podlegać będzie standardowej procedurze kredytowej. Oznacza to, że bank wyliczy Twoją zdolność kredytową i sprawdzi historię kredytową w BIK. Dopiero po przeprowadzonej analizie kredytowej zadecyduje o statusie złożonego wniosku.

Nie czekaj w nieskończoność z decyzją. Negatywny wpisy w bazie BIK (a z tym należy się liczyć w przypadku opóźnień w regulowaniu rat) oznaczać może w najlepszym wypadku pogorszenie warunków kredytowych – w najgorszym: brak możliwości skonsolidowania kredytu. W żadnym banku.

1 komentarz do “Konsolidacja kredytu w innym banku”

  1. Czasami lepiej jest wziąć kredyt w innym banku niż w swoim. Oferta może być lepsza, bo jesteśmy nowym klientem dla banku i ma nadzieję, że w przyszłości coś weźmiemy. Podobnie jest zresztą w przypadku pożyczek w parabankach dla nowych klientów za 0 zł.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok