Konsolidacja kredytu korzyści

Konsolidacja kredytu korzyści, jakie daje kredyt. Dowiedz się co daje konsolidacja kredytów i co oznacza kredyt konsolidacyjny. Oba pojęcia łączą się bezpośrednio ze sobą. Krótko mówiąc, kredyt konsolidacyjny jest kredytem celowym, przeznaczanym na spłatę innych, „starych” kredytów i pożyczek bankowych. Potocznie mówi się, że jest to „połączenie” zobowiązań w jeden nowy kredyt, aby obniżyć wysokość nowej raty kredytowej.

Konsolidacja kredytu korzyści

Co to jest kredyt konsolidacyjny? Kto może, a kto powinien z niego skorzystać?

Kredyty i pożyczki konsolidacyjne są oferowane praktycznie w każdym banki i SKOK-u. Ich cel kredytowania jest jasny: spłacić (i zamknąć) wybrane zobowiązania bankowe. Środki finansowe z kredytu nie są zatem przelewane na konto kredytobiorcy – bank spłaca wierzycieli, a następnie udziela kredyt.

W przypadku pożyczek konsolidacyjnych, środki są przekazywane pożyczkobiorcy, który samodzielnie spłaca wybrane kredyty i pożyczki.

Jak działa konsolidacja kredytów? Wypełniając wniosek kredytowy, wyszczególnione zostają te kredyty i pożyczki, które chcemy spłacić wcześniej. Oczywiście należy wziąć pod uwagę, że banki prowadzą indywidualną politykę kredytową, a to oznacza, że samodzielnie ustalają nie tylko to, co można skonsolidować, ale również w jakiej minimalnej i maksymalnej wysokości i na jaki czas.

Po skonsolidowaniu kredytów, liczba zobowiązań zostaje ograniczona, a dzięki wydłużonemu okresowi spłaty nowa rata kredytowa będzie niższa od sumy rat konsolidowanych kredytów.

Konsolidacja kredytowa – jakie kredyty?

Zakres konsolidacji kredytowej, czyli jakie kredyty i pożyczki można skonsolidować? Są to zobowiązania nie tylko o różnych celach kredytowych, ale i zaciągniętych w różnych bankach z różnymi okresami spłaty:

 • kredyty i pożyczki gotówkowe,
 • kredyty i pożyczki samochodowe,
 • kredyty ratalne,
 • kredyty i pożyczki hipoteczne (mieszkaniowe),
 • kredyty konsolidacyjne,
 • kredyty studenckie,
 • limity w kartach kredytowych i na rachunkach ROR.

Banki oferują najczęściej kredyty konsolidacyjne gotówkowe, rzadziej konsolidacyjne hipoteczne, które zabezpieczone są hipoteką na nieruchomości.

Pożyczka konsolidacyjna w Banku Pekao.

Pożyczka konsolidacyjna w Banku Pekao

1. Do 3 miesięcy karencji w spłacie,
2. Do 10 lat na spłatę,
3. Dodatkowa gotówka na dowolny,
4. Możliwość ubezpieczenia spłaty pożyczki,
5. Na stronie jest dostępny kalkulator rat,
6. RRSO 8,07% dla przykładu reprezentatywnego.

wniosek o pożyczkę konsolidacyjną w Banku Pekao


Kredyt konsolidacyjny w BNP Paribas S.A.

Kredyt konsolidacyjny BNP Paribas

1. 0% prowizji,
2. Kwota od 1000 do 200 000 zł,
3. RRSO 9,92% dla przykładu reprezentatywnego.

wniosek o kredyt konsolidacyjny w BNP


Pożyczka konsolidacyjna w PKO BP.

pożyczka konsolidacyjna PKO BP

1. Pożyczka ze spłatą od 2 do 120 miesięcy,
2. Umowa w kwocie już od 1500 zł,
3. Środki finansowe w wysokości do 30% wartości konsolidowanej kwoty na dowolny cel,
4. Nie trzeba zakładać konta bankowego w PKO BP,
5. RRSO 8,92% dla przykładu reprezentatywnego.

wniosek o pożyczkę konsolidacyjną w PKO BP


Lekki kredyt konsolidacyjny z poduszką bezpieczeństwa w Alior Bank.

kredyt konsolidacyjny Alior Bank

1. Bez wizyty w banku – kredyt konsolidacyjny przez internet,
2. Wysoka kwota kredytu – nawet do 200 000 zł,
3. Długi czas na spłatę – do 10 lat,
4. Zabezpieczenie spłaty, dzięki skorzystaniu z ubezpieczenia,
5. Łączna kwota konsolidowanych zobowiązań spoza Alior Banku wynosi minimum 10 tys. zł,
6. RRSO 9% dla przykładu reprezentatywnego.

wniosek o kredyt konsolidacyjny w Alior Bank

Zdolność kredytowa konsolidacja kredytów

Podobnie jak w przypadku pozostałych kredytów, tak również i w przypadku kredytu konsolidacyjnego, najważniejszym aspektem jest zdolność i wiarygodność kredytowa.

Należy zwrócić uwagę, że przy wyliczaniu zdolności kredytowej nie są brane zobowiązania, które zamierzamy skonsolidować.

Poza zbadaniem zdolności kredytowej, bank sprawdzi również Twoją historię kredytową w BIK i „prześwietli” bazy dłużników.

Brak zdolności lub negatywna historia kredytowa przekreśla szanse na uzyskanie kredytu.

Kredyt konsolidacyjny można traktować, jako kredyt dla zadłużonych, ale tylko i wyłącznie dla tych kredytobiorców, którzy mają odpowiednią ocenę kredytową.

Hipoteczna i gotówkowa konsolidacja kredytu korzyści

Jakie są rodzaje kredytów konsolidacyjnych? W ofercie banków są w zasadzie dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych:

 • gotówkowe,
 • hipoteczne.

Kredyt konsolidacyjny gotówkowy (bez zabezpieczenia hipotecznego) jest najbardziej popularny i powszechny. Podobny w swojej konstrukcji do kredytu gotówkowego – różnica: cel kredytowania i dodatkowo we wniosku kredytowym należy wyszczególnić konsolidowane produkty.

Wybierając kredyt konsolidacyjny gotówkowy, należy pamiętać, że konsolidacja nie obejmuje produktów hipotecznych.

Zalety: konsolidacja nawet do 200 tys. zł; możliwość rozłożenia kredytowania na 120 rat (do 10 lat); szybka wstępna decyzja; przeważnie zabezpieczenia podobne jak przy kredytach gotówkowych; możliwość uzyskania dodatkowej gotówki; dostępne również przez internet.
Wady: przy wysokiej kwocie kredytu, tańszym rozwiązaniem jest konsolidacja hipoteczna.

W konsolidacji hipotecznej jednym z konsolidowanych kredytów może być kredyt hipoteczny (mieszkaniowy) lub konsolidowane są pozostałe kredyty, ale zabezpieczeniem spłaty jest hipoteka na zaakceptowanej przez bank nieruchomości.

Zalety: maksymalna kwota kredytu konsolidacyjnego zależy od wyceny nieruchomości; maksymalny cza kredytowania wynieść może nawet i 25 lat; kredyt jest znacznie niżej oprocentowany od kredytu konsolidacyjnego gotówkowego.
Wady: zabezpieczenie hipoteczne, dodatkowe koszty pozabankowe, dłuższe procedowanie wniosku.

Czy opłaca się wziąć kredyt konsolidacyjny?

Tak naprawdę w konsolidacji kredytów nie chodzi o opłacalność ekonomiczną. Przede wszystkim należy pamiętać, że głównym założeniem konsolidacji kredytowej jest poprawa płynności finansowej i w dalszej kolejności zdolności kredytowej.

Jeżeli konsolidacja zobowiązań jest rozpatrywana na tym poziomie, to na pewno konsolidację warto rozważyć. Obniżka miesięcznych obciążeń z tytułu płatności rat kredytowych zwiększa bowiem wysokość rozporządzalnego budżetu (bez konieczności zwiększania dochodów czy ograniczenia innych wydatków).

Pozostałe plusy konsolidacji kredytów, to oczywiście możliwość wyboru zobowiązań, które mają zostać spłacone wcześniej, jeden termin płatności w jednym banku czy możliwość uzyskania dodatkowej gotówki w ramach kredytu.

Kredyt konsolidacyjny może być również opłacalny w sytuacji, kiedy spłacane kredyty i pożyczki zostały zaciągnięte w okresie, kiedy obowiązywały wysokie stopy procentowe. Wówczas faktycznie można zaoszczędzić na spłacie, ale niejednokrotnie konieczne jest również skrócenie okresu kredytowania.

Kredyt konsolidacyjny, to nie zawsze są oszczędności finansowe

Trzeba zawsze pamiętać, że niższa miesięczna rata kredytu jest konsekwencją wydłużenia czasu spłaty:

im dłużej spłacasz kredyt, tym mniejsze będzie rata.

Ale jednocześnie wydłużenie tego czasu powoduje, że rośnie jednocześnie łączna kwota odsetek do zapłaty. Ostatecznie okazuje się, że wysokość zadłużenie będzie zdecydowanie większe, porównując je do wysokości przed konsolidacją.

Ten negatywny aspekt występuje w przypadku każdego kredytu, bowiem należy oddać zawsze więcej niż tylko pożyczony kapitał.

Tani kredyt konsolidacyjny

Oczywistą rzeczą jest, aby kredyt konsolidacyjny był jak najtańszy. Konieczne jest zatem, aby nie tylko porównać dostępne kredyty konsolidacyjne w bankach, ale i dokonać analizy kosztów i obliczeń, To pozwoli sprawdzić, jaka opcja będzie najbardziej korzystna dla Twojego domowego budżetu.

Zwracaj uwagę zarówno na całkowity koszt kredytu i RRSO, ale również i na oprocentowanie nominalne czy wysokość prowizji – każda obniżka poszczególnego kosztu kredytowego, bez dodatkowych nowych warunków (np. w zamian za wykupienie ubezpieczenia), oznacza tańszy kredyt konsolidacyjny.

Każda sytuacja jest indywidualna i nie ma dwóch takich samych przypadków – każdy (potencjalny) kredytobiorca jest w innej sytuacji. Część osób musi zmniejszyć raty kredytowe, a inni chcą poprawić zdolność kredytową, aby móc uzyskać nowy kredyt lub pożyczkę.

Krótkie podsumowanie. Kredyt konsolidacyjny i konsolidacja „łączy” wybrane kredyty i pożyczki w jeden kredyt, a jednocześnie umożliwia poprawę zdolności kredytowej i płynności finansowej. Odbywa się to jednak kosztem wydłużenia czasu spłaty nowego zobowiązania i wzrostem zadłużenia.

Przeczytaj także:

Przykład reprezentatywny kredytu konsolidacyjnego na dzień 15.11.2021 r.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) 11,74%, oprocentowanie zmienne 7,20%.
Całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 543000 zł. Całkowita kwota do zapłaty 82301,27 zł. Całkowity koszt kredytu 28001,27 zł, w tym:

 • odsetki 19 894,65 zł,
 • prowizja 8 106,62 zł.

95 miesięcznych rat równych po 857,30 zł, ostatnia 857,77 zł.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok