Konsolidacja kredytu korzyści

2023-01-21 – ostatnia aktualizacja

Konsolidacja kredytu korzyści, jakie daje kredyt. Dowiedz się co daje konsolidacja kredytów i co oznacza kredyt konsolidacyjny. Oba pojęcia łączą się bezpośrednio ze sobą.

konsolidacja kredytu korzyści

Co to jest kredyt konsolidacyjny? Kto może, a kto powinien z niego skorzystać? Krótko mówiąc, kredyt konsolidacyjny jest kredytem celowym, przeznaczanym na spłatę innych, „starych” kredytów i pożyczek bankowych. Potocznie mówi się, że jest to „połączenie” zobowiązań w jeden nowy kredyt, aby obniżyć wysokość nowej raty kredytowej.

Kredyty i pożyczki konsolidacyjne są oferowane praktycznie w każdym banki i SKOK-u. Ich cel kredytowania jest jasny: spłacić (i zamknąć) wybrane zobowiązania bankowe. Środki finansowe z kredytu nie są zatem przelewane na konto kredytobiorcy – bank spłaca wierzycieli, a następnie udziela kredyt.

W przypadku pożyczek konsolidacyjnych, środki są przekazywane pożyczkobiorcy, który samodzielnie spłaca wybrane kredyty i pożyczki.

W jaki sposób przeprowadzana jest konsolidacja kredytów?

Wypełniając wniosek kredytowy, wyszczególnione zostają te kredyty i pożyczki, które chcemy spłacić wcześniej. Oczywiście należy wziąć pod uwagę, że banki prowadzą indywidualną politykę kredytową, a to oznacza, że samodzielnie ustalają nie tylko to, co można skonsolidować, ale również w jakiej minimalnej i maksymalnej wysokości i na jaki czas.

Po skonsolidowaniu kredytów, liczba zobowiązań zostaje ograniczona, a dzięki wydłużonemu okresowi spłaty nowa rata kredytowa będzie niższa od sumy rat konsolidowanych kredytów.

Konsolidacja kredytowa – jakie kredyty?

Zakres konsolidacji kredytowej, czyli jakie kredyty i pożyczki można skonsolidować? Są to zobowiązania nie tylko o różnych celach kredytowych, ale i zaciągniętych w różnych bankach z różnymi okresami spłaty:

 • kredyty i pożyczki gotówkowe,
 • kredyty i pożyczki samochodowe,
 • kredyty ratalne,
 • kredyty i pożyczki hipoteczne (mieszkaniowe),
 • kredyty konsolidacyjne,
 • kredyty studenckie,
 • limity w kartach kredytowych i na rachunkach ROR.

Banki oferują najczęściej kredyty konsolidacyjne gotówkowe, rzadziej konsolidacyjne hipoteczne, które zabezpieczone są hipoteką na nieruchomości.

Zdolność kredytowa konsolidacja kredytów

Podobnie jak w przypadku pozostałych kredytów, tak również i w przypadku kredytu konsolidacyjnego, najważniejszym aspektem jest zdolność i wiarygodność kredytowa.

Należy zwrócić uwagę, że przy wyliczaniu zdolności kredytowej nie są brane zobowiązania, które zamierzamy skonsolidować.

Poza zbadaniem zdolności kredytowej, bank sprawdzi również Twoją historię kredytową w BIK i „prześwietli” bazy dłużników.

Brak zdolności lub negatywna historia kredytowa przekreśla szanse na uzyskanie kredytu.

Kredyt konsolidacyjny można traktować, jako kredyt dla zadłużonych, ale tylko i wyłącznie dla tych kredytobiorców, którzy mają odpowiednią ocenę kredytową.

Hipoteczna i gotówkowa konsolidacja

Jakie są rodzaje kredytów konsolidacyjnych? W ofercie banków są w zasadzie dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych:

 • gotówkowe,
 • hipoteczne.

Gotówkowa konsolidacja kredytu

Kredyt konsolidacyjny gotówkowy (bez zabezpieczenia hipotecznego) jest najbardziej popularny i powszechny. Podobny w swojej konstrukcji do kredytu gotówkowego – różnica: cel kredytowania i dodatkowo we wniosku kredytowym należy wyszczególnić konsolidowane produkty.

Wybierając kredyt konsolidacyjny gotówkowy, należy pamiętać, że konsolidacja nie obejmuje produktów hipotecznych.

Zalety: konsolidacja nawet do 200 tys. zł; możliwość rozłożenia kredytowania na 120 rat (do 10 lat); szybka wstępna decyzja; przeważnie zabezpieczenia podobne jak przy kredytach gotówkowych; możliwość uzyskania dodatkowej gotówki; dostępne również przez internet.
Wady: przy wysokiej kwocie kredytu, tańszym rozwiązaniem jest konsolidacja hipoteczna.

Hipoteczna konsolidacja kredytu

W konsolidacji hipotecznej jednym z konsolidowanych kredytów może być kredyt hipoteczny (mieszkaniowy) lub konsolidowane są pozostałe kredyty, ale zabezpieczeniem spłaty jest hipoteka na zaakceptowanej przez bank nieruchomości.

Zalety: maksymalna kwota kredytu konsolidacyjnego zależy od wyceny nieruchomości; maksymalny cza kredytowania wynieść może nawet i 25 lat; kredyt jest znacznie niżej oprocentowany od kredytu konsolidacyjnego gotówkowego.
Wady: zabezpieczenie hipoteczne, dodatkowe koszty pozabankowe, dłuższe procedowanie wniosku.

Konsolidacja kredytu korzyści: czy opłaca się wziąć kredyt konsolidacyjny?

Tak naprawdę w konsolidacji kredytów nie chodzi o opłacalność ekonomiczną. Przede wszystkim należy pamiętać, że głównym założeniem konsolidacji kredytowej jest poprawa płynności finansowej i w dalszej kolejności zdolności kredytowej.

Jeżeli konsolidacja zobowiązań jest rozpatrywana na tym poziomie, to na pewno konsolidację warto rozważyć. Obniżka miesięcznych obciążeń z tytułu płatności rat kredytowych zwiększa bowiem wysokość rozporządzalnego budżetu (bez konieczności zwiększania dochodów czy ograniczenia innych wydatków).

Pozostałe plusy konsolidacji kredytów, to oczywiście możliwość wyboru zobowiązań, które mają zostać spłacone wcześniej, jeden termin płatności w jednym banku czy możliwość uzyskania dodatkowej gotówki w ramach kredytu.

Kredyt konsolidacyjny może być również opłacalny w sytuacji, kiedy spłacane kredyty i pożyczki zostały zaciągnięte w okresie, kiedy obowiązywały wysokie stopy procentowe. Wówczas faktycznie można zaoszczędzić na spłacie, ale niejednokrotnie konieczne jest również skrócenie okresu kredytowania.

Kredyt konsolidacyjny, to nie zawsze są oszczędności finansowe

Trzeba zawsze pamiętać, że niższa miesięczna rata kredytu jest konsekwencją wydłużenia czasu spłaty:

im dłużej spłacasz kredyt, tym mniejsze będzie rata.

Ale jednocześnie wydłużenie tego czasu powoduje, że rośnie jednocześnie łączna kwota odsetek do zapłaty. Ostatecznie okazuje się, że wysokość zadłużenie będzie zdecydowanie większe, porównując je do wysokości przed konsolidacją.

Ten negatywny aspekt występuje w przypadku każdego kredytu, bowiem należy oddać zawsze więcej niż tylko pożyczony kapitał.

Tani kredyt konsolidacyjny

Oczywistą rzeczą jest, aby kredyt konsolidacyjny był jak najtańszy. Konieczne jest zatem, aby nie tylko porównać dostępne kredyty konsolidacyjne w bankach, ale i dokonać analizy kosztów i obliczeń, To pozwoli sprawdzić, jaka opcja będzie najbardziej korzystna dla Twojego domowego budżetu.

Zwracaj uwagę zarówno na całkowity koszt kredytu i RRSO, ale również i na oprocentowanie nominalne czy wysokość prowizji – każda obniżka poszczególnego kosztu kredytowego, bez dodatkowych nowych warunków (np. w zamian za wykupienie ubezpieczenia), oznacza tańszy kredyt konsolidacyjny.

Każda sytuacja jest indywidualna i nie ma dwóch takich samych przypadków – każdy (potencjalny) kredytobiorca jest w innej sytuacji. Część osób musi zmniejszyć raty kredytowe, a inni chcą poprawić zdolność kredytową, aby móc uzyskać nowy kredyt lub pożyczkę.

Krótkie podsumowanie. Konsolidacja kredytu korzyści

Kredyt konsolidacyjny i konsolidacja „łączy” wybrane kredyty i pożyczki w jeden kredyt, a jednocześnie umożliwia poprawę zdolności kredytowej i płynności finansowej. Odbywa się to jednak kosztem wydłużenia czasu spłaty nowego zobowiązania i wzrostem zadłużenia.

Przeczytaj także:

Przykład reprezentatywny kredytu konsolidacyjnego na dzień 18.1.2023 r.
Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) 20,28%, oprocentowanie zmienne 9,59%.
Całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 35 475 zł. Całkowita kwota do zapłaty 62 921,89 zł. Całkowity koszt kredytu 27 446,89 zł, w tym:

 • odsetki 16 894,15 zł,
 • ubezpieczenie 9 328,86 zł,
 • prowizja 1 223,89 zł.

82 miesięczne raty równe w wysokości 767,34 zł. Pierwsza rata płatna po 30 dniach od uruchomienia środków.

5 komentarzy do “Konsolidacja kredytu korzyści”

 1. Konsolidacja kredytu korzyści, które mogę wymienić. Z mojego doświadczenia:

  1. Skonsolidowanie kilku kredytów.

  Konsolidacja pozwala skonsolidować kilka kredytów i pożyczek, które spłacamy aktualnie.

  – rożne kredyty i pożyczki, np. gotówkowe i zadłużenie na kartach kredytowych,
  – z różnych banków,
  – na różne kwoty i czasy spłaty.

  Nie ma ograniczenia co do liczby możliwych do skonsolidowania kredytów. Jednak w dużej mierze rodzaje zobowiązań zależą od warunków ustalanych przez bank. W moim akurat przypadku wybrałem bank, który miał minimalną konsolidację ustaloną na 15 tys. zł. Konsolidowałem na ponad 50 tys. zł, ale tutaj miałem lepsze warunki.

  2. Zmniejszone raty kredytowe.

  A właściwie to jedna rata. Skonsolidowałem wszystko to co miałem. Nowy kredyt z mniejszą ratą dzięki wydłużeniu czasu spłaty.

  Zaoszczędzony czas to również plus. Bo jak bym miał latać po bankach z każdą umową kredytową to niestarczyłoby mi czasu.

  3. Dodatkowe pieniądze z kredytu konsolidacyjnego.

  Potrzebna mi była również gotówka na remont. Niewielki, ale potrzebne były pieniądze. Otrzymałem akurat tyle ile potrzebowałem.

  MINUSY konsolidacji kredytów:

  Bujam się z kredytami już od dłuższego czasu, niestety… Co prawda mam teraz mniejszą ratę, ale czas mi się wydłużył o 16 miesięcy w stosunku do pożyczki, którą miałem z najdłuższym terminem.

  Dług jest większy niż poprzednio. Bo doszły odsetki od nowego kredytu i dodatkowa gotówka.

  Ale za to mam mniejszą ratę i trochę odetchnąłem finansowo. Na kilka lat kolejnych ZERO kredytów i pożyczek. Nic nie biorę więcej!!!

  Pamiętajcie, aby w banku bankowiec dokładnie wam wyliczył ile zapłacie za kredyt. I to nie to co pożyczacie ale to co musicie oddać dodatkowo. Bo to dodatkowe koszty to jest wzrost zadłużenia.

  Przykład: jeżeli cały dług który konsolidowaliście wynosił 40 tysięcy złotych, to kredyt konsolidacyjny tyle wynosi PLUS koszty – na przykład odsetki (w moim przypadku były to tylko odsetki, bez prowizji i ubezpieczenia). I te PLUS koszty to jest właśnie wzrost nowego zadłużenia.

 2. W banku Millennium jest dostępny kredyt konsolidacyjny hipoteczny z 0% prowizją, okres kredytowania od 3 do 30 lat, finansowanie do 80% wartości nieruchomości będącej zabezpieczeniem kredytu, wakacje kredytowe raz w roku. RRSO dla przykładu reprezentatywnego to tylko 6,56%.

 3. Konsolidacja kredytów? No same plusy! Mniej kredytów, mniejsza rata, ekstra gotówka i jeden minus: większy dług!

 4. Same korzyści z konsolidacji! Mniejsza rata oraz ekstra pieniądze na ekstra wydatki. Mnie się opłacało i tyle. Przede wszystkim jednak ta mniejsza rata była najważniejsza. Wiem, że jest drożej, bo wystarczy spojrzeć na koszty. Mogę tylko apelować do was, żebyście się nie zadłużali, jeżeli nie musicie, bo kłopoty są potem mega, jeżeli trudno jest wam spłacać zaciągnięte pożyczki.

 5. Jeżeli chcesz już wziąć takie rozwiązanie pod uwagę, to nie ma nic bardziej ważnego, jak poznać i zrozumieć jednocześnie wszystkie wady i zalety kredytów konsolidacyjnych. Korzyści? Należą do nich:

  – wydłużenie okresu spłaty nowego kredytu;
  – zdecydowanie niższa rata miesięczna kredytu konsolidacyjnego – dzięki właśnie dłuższemu czasowi kredytowania – jedna rata jest mniejsza niż łączna suma rat oddzielnych kredytów, które wchodzących w skład konsolidacji kredytów,
  – ujednolicone jedno nowe oprocentowanie;
  – możliwość przeprowadzenia negocjacji z bankiem, aby uzyskać jeszcze lepsze warunki umowy;
  – przy konsolidacji kredytów można skorzystać z dodatkowej gotówki.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok