Konsolidacja kredytu gotówkowego i hipotecznego – czy możliwa?

Konsolidacja kredytu gotówkowego i hipotecznego – czy jest możliwa? Oczywiście, że tak. Wystarczy mieć odpowiednią zdolność kredytową i wybrać bank. Poniżej znajdują się propozycje kredytowe banków, w których o kredyt konsolidacyjny hipoteczny można zapytać.

Wyszukując kredyt hipoteczny konsolidacyjny lub jakikolwiek inny kredyt konsolidacyjny, ważne jest to, aby był to jak najtańszy kredyt. Zwłaszcza ma to duże znaczenie, kiedy konsolidacja kredytowa jest przeprowadzana na dużą kwotę oraz z długim czasem kredytowania.

Porównanie ofert kredytowych z banków jest ważne nie tylko, kiedy zamierzamy skorzystać z kredytu konsolidacyjnego, ale z każdego innego kredytu.

Co mogę skonsolidować? Tylko kredyty gotówkowe i hipoteczne?

Konsolidacji podlegają przede wszystkim kredyty i pożyczki gotówkowe zaciągnięte w bankach. Kredyty ratalne, samochodowe czy zadłużenie na kartach kredytowych i kontach bankowych również może zostać skonsolidowane. Także kredyty hipoteczne (mieszkaniowe).

Należy jednak zaznaczyć, że nie wszystkie banki zgodzą się na konsolidację hipoteczną, co oczywiście nie oznacza to, że jest to niemożliwe! Wystarczy tylko zapytać w banku. Jeżeli zamierzasz skonsolidować kredyty gotówkowe z hipotecznym, to musisz wiedzieć, że:

 • jest to konsolidacja hipoteczna z kredytem konsolidacyjnym hipotecznym,
 • zabezpieczeniem spłaty jest hipoteka na nieruchomości,
 • wysokość kredytu konsolidacyjnego zależy od wyceny nieruchomości, zdolności i wiarygodności kredytowej,
 • okres kredytowania może wynieść nawet i 25 lat.
Należy zwrócić uwagę, że jeżeli w umowach o kredyt lub pożyczkę jest zapis o opłacie za wcześniejszą spłatę, to jest to niestety dodatkowy koszt przeprowadzanej konsolidacji.

Konsolidacja kredytów gotówkowych z hipotecznym

Poniżej znajduje się zestawienie popularnych propozycji bankowych w segmencie kredytów konsolidacyjnych.

Jakie są plusy kredytu konsolidacyjnego hipotecznego zostało już wspomniane, ale przypomnijmy:

 • konsolidacja kredytu hipotecznego oraz innych zadłużeń kredytowych,
 • długi okres kredytowania, który może sięgać nawet i 25 lat,
 • znaczne zmniejszenie nowej raty kredytowej,
 • duża poprawa płynności finansowej, a więc zdecydowanie mniejszy koszt obsługi zadłużenia – mniejsza rata, to mniejsze wydatki w domowym budżecie,
 • możliwość uzyskania dodatkowej gotówki – niewskazane, jeżeli głównym założeniem przeprowadzanej konsolidacji jest odzyskanie/poprawa sytuacji finansowej w gospodarstwie domowym.
Kredyt konsolidacyjny hipoteczny jest tym samym, co kredyt refinansowy. Przeczytaj: Kredyt refinansowy – przeniesienie kredytu mieszkaniowego do innego banku.

A minusy kredytów konsolidacyjnych? Podobne jak w przypadku każdego innego kredytu:

 • zwiększenie całkowitego zadłużenia – nawet wówczas, gdy uzyskamy mniejsze oprocentowanie – występują koszty kredytowe,
 • obniżenie raty kredytowej jest możliwe tylko poprzez wydłużenie okresu spłaty kredytu, a tym samym, im dłuższy jest czas spłaty, tym większe odsetki od kredytu.

Odpowiadając na pytanie: czy konsolidacja kredytu gotówkowego i hipotecznego jest możliwa, odpowiedź jest jednoznaczna: tak, jest możliwa. Należy tylko zorientować się w jakim banku znajdziemy taką ofertę i na jakich warunkach.

Kredyt konsolidacyjno-hipoteczny 200 tys. zł w przykładzie

Kalkulacja dla kredytu konsolidacyjnego zabezpieczonego na hipotece na dzień 1 lipca 2021 r.

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny 200 tys. zł na 20 lat (240 miesięcy). RRSO: 4,46%. Oprocentowanie zmienne w skali roku: 4,16% (stopa zmienna WIBOR 3M: 0,26% i marża banku3,90%). Całkowita kwota do zapłaty: 298 681,29 zł.

Całkowity koszt kredytu 98 681,29 zł, w tym:

 • odsetki w całym okresie kredytowania: 95 062,29 zł,
 • prowizja za przyznanie kredytu: 3200,00 zł (1,60 %),
 • opłata za rozpatrzenie wniosku: 200 zł,
 • koszt ustanowienia hipoteki: 200 zł,
 • podatek od czynności cywilno-prawnych (CPP): 19 zł

Raty równe po 1 228,89 zł.

W całkowitym koszcie nie zostały uwzględnione koszty związane z ubezpieczeniem kredytowanej nieruchomości oraz z wyceną nieruchomości.

1. Oprocentowanie zmienne – w okresie obowiązywania umowy kredytowej może ulec podwyższeniu/zmniejszeniu w związku ze wzrostem/spadkiem stopy referencyjnej WIBOR 3M. Konsekwencją jest podwyższenie/zmniejszenie wysokości raty kredytu.

2. WIBOR 3M – stopa referencyjna – stawka WIBOR. Określa koszt pozyskania pieniądza przez bank na rynku międzybankowym. Stawka WIBOR jest ustalana zgodnie z Regulaminem Stawek Referencyjnych WIBID i WIBOR przez administratora stawek referencyjnych, którym jest GPW Benchmark SA z siedzibą w Warszawie. Więcej na stronie https://gpwbenchmark.pl.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok