Konsolidacja kredytu gotówkowego i hipotecznego – czy możliwa?

2024-01-27 – ostatnia aktualizacja

Konsolidacja kredytu gotówkowego i hipotecznego – czy jest możliwa? Oczywiście, że tak. Wystarczy mieć odpowiednią zdolność kredytową i wybrać bank. Poniżej znajdują się propozycje kredytowe banków dotyczące co prawda konsolidacji gotówkowej, ale o kredyt konsolidacyjny hipoteczny można oczywiście zapytać.

konsolidacja kredytu gotówkowego i hipotecznego

Wyszukując kredyt hipoteczny konsolidacyjny lub jakikolwiek inny kredyt konsolidacyjny, ważne jest to, aby był to jak najtańszy kredyt. Zwłaszcza ma to duże znaczenie, kiedy konsolidacja kredytowa jest przeprowadzana na dużą kwotę oraz z długim czasem kredytowania.

Porównanie ofert kredytowych z banków jest ważne nie tylko, kiedy zamierzamy skorzystać z kredytu konsolidacyjnego, ale z każdego innego kredytu.

Skonsolidować można tylko kredyty gotówkowe i hipoteczne?

Konsolidacji podlegają przede wszystkim kredyty i pożyczki gotówkowe zaciągnięte w bankach. Kredyty ratalne, samochodowe czy zadłużenie na kartach kredytowych i kontach bankowych – również może zostać skonsolidowane. Dotyczy to także kredytów hipotecznych (mieszkaniowych).

Należy jednak zaznaczyć, że nie wszystkie banki zgodzą się na konsolidację hipoteczną, co oczywiście nie oznacza to, że jest to niemożliwe! Wystarczy tylko zapytać w banku. Jeżeli zamierzasz skonsolidować kredyty gotówkowe z hipotecznym, to musisz wiedzieć, że:

 • jest to konsolidacja hipoteczna z kredytem konsolidacyjnym hipotecznym,
 • zabezpieczeniem spłaty jest hipoteka na nieruchomości,
 • wysokość kredytu konsolidacyjnego zależy od wyceny nieruchomości, zdolności i wiarygodności kredytowej,
 • okres kredytowania może wynieść nawet i 25 lat.
Należy zwrócić uwagę, że jeżeli w umowach o kredyt lub pożyczkę jest zapis o opłacie za wcześniejszą spłatę, to będzie to niestety dodatkowy koszt przeprowadzanej konsolidacji.

Konsolidacja kredytu gotówkowego i hipotecznego w jeden kredyt

Poniżej znajduje się zestawienie popularnych propozycji bankowych w segmencie kredytów konsolidacyjnych. Jeżeli jesteś zainteresowany konsolidacją kredytu gotówkowego z hipotecznym, to można o takie „połączenie” zapytać doradcę bankowego.

Jakie są plusy kredytu konsolidacyjnego hipotecznego?

Krótko plusy konsolidacji zostały już powyżej wspomniane. Przypomnijmy jednak, że:

 • konsolidować można kredyt hipoteczny oraz inne zadłużenia kredytowe,
 • długi okres kredytowania, który może sięgać nawet i 25 lat,
 • oprocentowanie kredytu konsolidacyjno-hipotecznego jest mniejsze niż kredytu konsolidacyjno-gotówkowego,
 • znaczne zmniejszenie nowej raty kredytowej,
 • duża poprawa płynności finansowej, a więc zdecydowanie mniejszy koszt obsługi zadłużenia – mniejsza rata, to mniejsze wydatki w domowym budżecie,
 • możliwość uzyskania dodatkowej gotówki (niepolecane, jeżeli głównym założeniem przeprowadzanej konsolidacji jest odzyskanie/poprawa sytuacji finansowej w gospodarstwie domowym).
Kredyt konsolidacyjny hipoteczny jest tym samym, co kredyt refinansowy. Przeczytaj: Kredyt refinansowy – przeniesienie kredytu mieszkaniowego do innego banku.

Nie ma kredytu bez wad

A minusy kredytów konsolidacyjnych? Podobne jak w przypadku każdego innego kredytu:

 • Zwiększenie całkowitego zadłużenia – nawet wówczas, gdy uzyskamy mniejsze oprocentowanie – występują koszty kredytowe,
 • Obniżenie raty kredytowej jest możliwe tylko poprzez wydłużenie okresu spłaty kredytu, a tym samym, im dłuższy jest czas spłaty, tym większe odsetki od kredytu.
 • W przypadku konsolidacji hipotecznej konieczne będzie ustanowienie hipoteki, wystąpią również koszty pozabankowe.
Ustanowienie hipoteki jest obowiązkowe i w sytuacji, kiedy zabezpieczeniem spłaty kredytu (pożyczki) jest konkretna nieruchomość. Koszt wpisu hipoteki na podstawie zaświadczenia z banku oraz oświadczenia właściciela nieruchomości wynosi 200 zł.

Odpowiadając na pytanie: czy konsolidacja kredytu gotówkowego i hipotecznego jest możliwa, odpowiedź jest jednoznaczna: tak, jest możliwa. Należy tylko zorientować się w jakim banku znajdziemy taką ofertę i na jakich warunkach.

Więcej na temat kredytów konsolidacyjnych znajdziesz również w artykułach:

Kredyt Konsolidacja. Co można skonsolidować i co to za kredyt?
Jak przenieść kredyty gotówkowe do innego banku.

Kredyt konsolidacyjno-hipoteczny 100 tys. zł na 15 lat

Kalkulacja dla kredytu konsolidacyjnego zabezpieczonego na hipotece na dzień 13 października 2023 r.

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny 100 tys. zł na 15 lat (180 miesięcy). RRSO: 14,41%. Oprocentowanie okresowo stałe przez 60 miesięcy: 12,7% w skali roku. Następnie oprocentowanie zmienne 10,90% – wyliczone jako suma aktualnej stopy bazowej kredytu (stopa zmienna WIBOR 3M: 6,90%) i marży Banku w wysokości 4,00%.

Całkowity koszt kredytu 120 892,58 zł, w tym:

 • prowizja niekredytowana: 7% od kwoty udzielonego kredytu: 7000 zł,
 • odsetki 113 673,58 zł,
 • koszt ustanowienia hipoteki 200 zł,
 • podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC) 19,00 zł.

W całkowitym koszcie kredytu nie został uwzględniony koszt ubezpieczenia nieruchomości oraz koszt jej wyceny. Całkowita kwota do zapłaty: 220 892,58 zł.

1. Oprocentowanie zmienne – w okresie obowiązywania umowy kredytowej może ulec podwyższeniu/zmniejszeniu w związku ze wzrostem/spadkiem stopy referencyjnej WIBOR 3M. Konsekwencją jest podwyższenie/zmniejszenie wysokości raty kredytu.

2. WIBOR 3M – stopa referencyjna – stawka WIBOR. Określa koszt pozyskania pieniądza przez bank na rynku międzybankowym. Stawka WIBOR jest ustalana zgodnie z Regulaminem Stawek Referencyjnych WIBID i WIBOR przez administratora stawek referencyjnych, którym jest GPW Benchmark SA z siedzibą w Warszawie. Więcej na stronie https://gpwbenchmark.pl.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok