Konsolidacja kredytu, czyli połączenie kilku zobowiązań w jeden

2023-05-21 – ostatnia aktualizacja

Konsolidacja kredytu, to połączenie kilku zobowiązań w jeden kredyt. Dotyczy ona kilku kredytów lub pożyczek i powiązana jest ściśle z kredytem konsolidacyjnym. A co to takiego jest ten kredyt konsolidacyjny i dlaczego jest tak chętnie wybieramy?

konsolidacja kredytu, czyli połączenie kilku zobowiązań w jeden

Kredyt konsolidacyjny. Twoje narzędzie do połączenia kilku zobowiązań

Kredyt konsolidacyjny to popularny produkt kredytowy oferowany przez banki. Za pomocą którego spłacisz zobowiązania kredytowe (przedstawione do konsolidacji). W ten sposób masz możliwość na:

 1. połączenie kilku kredytów w jeden,
 2. obniżenie wysokości (nowej) raty kredytowej,
 3. skonsolidowanie zadłużenia (potocznie mówi się o „połączeniu kilku zobowiązań w jeden kredyt„) oraz
 4. spłacanie tylko jednego zobowiązania.

Po konsolidacji możesz odzyskać kontrolę nad finansami

Konsolidacja kredytu powinna być przeprowadzona przede wszystkim w sytuacji, kiedy spodziewasz się, że mogą wystąpić trudności w terminowym uregulowaniu zobowiązań kredytowych.

Jeżeli już to nastąpiło, to tym bardziej nie ma na co czekać. Kiedy bank zacznie upominać się o zapłacenie raty, to może być już za późno na uzyskanie kredytu.

Jakie zobowiązania można połączyć w kredyt?

Jakie produkty finansowe podlegają konsolidacji? Najczęściej są to kredyty i pożyczki:

 • gotówkowe,
 • hipoteczne (w tym kredyty mieszkaniowe),
 • samochodowe,
 • ratalne.

Ale również:

 • limit na karcie kredytowej,
 • limit kredytowy koncie osobistym.

Jednak to co będzie można skonsolidować zależy już od konkretnej propozycji w banku. Są takie, które pozwalają skonsolidować również kredyty studenckie, inne kredyty konsolidacyjne czy nawet i pożyczki pozabankowe.

Gdzie złączyć kilka zobowiązań w jedno nowe?

W jakim banku połączysz swoje zobowiązania? Poniżej zapoznasz z kilkoma najnowszymi propozycjami:

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że kredyt konsolidacyjny nie oznacza obniżenia ogólnych kosztów kredytowych. Zmniejszona zostaje wysokość raty kredytowej, ale kosztem wydłużenia okresu spłaty. To oznacza, że zapłacisz więcej odsetek za kredyt.

Gdy spłacasz kredyty, które były zaciągnięte przy wysokim oprocentowaniu, to taka operacja kredytowa może przynieść pewne oszczędności. Dodatkowe informacje w artykule Czy się opłaca konsolidacja kredytów?

Czy jest możliwa konsolidacja kredytu tylko jednego? Nie. Ale…

Jeżeli chcemy przenieść jeden kredyt do innego banku i dodatkowo zaciągamy nową pożyczkę, która zostanie skonsolidowana, to mamy do czynienia z konsolidacją. Jest to tzw. kredyt konsolidacyjny z dobraniem gotówki.

Porównanie kredytów konsolidacyjnych w kilku bankach

Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnej oferty bankowej, dobrze jest porównać kilka propozycji według całkowitych kosztów kredytu i rrso. Jest to prosty i szybki sposób, aby stworzyć indywidualny ranking kredytowy.

Podobnie jak w przypadku pozostałych kredytów i pożyczek bankowych, również i w tym przypadku na całkowity koszt kredytu wpływa kilka podstawowych.

Najczęściej występują odsetki oraz prowizja od wysokości udzielonego kredytu. Oczywiście dodatkowo może to być również ubezpieczenie oraz inne opłaty dodatkowe. Te wszystkie koszty łącznie – po ich podliczeniu – informują o koszcie kredytu, czyli jego cenie.

Niekiedy o konsolidacji mówi się, jako o połączenie kilku zobowiązań w jeden procent. A to z tego powodu, że zamiast wielu kredytów i pożyczek z różnym oprocentowaniem nominalnym, jest tylko jeden kredyt z nową stopą procentową.

Spłacasz tylko jeden kredyt? Negocjuj warunki spłaty

Spłacając tylko jedno zobowiązanie lepszą opcją są negocjacje z bankiem i zmiany warunków umowy.

Chyba, że jednak chcemy uzyskać dodatkową gotówkę.

Być może uda się nam np. obniżyć oprocentowanie, wydłużyć kredytowanie lub uzyskać prolongatę w spłacie. Rozmowy powinny zostać podjęte w momencie, kiedy regulujemy raty kredytowe terminowo, a nie w sytuacji, kiedy zaprzestaliśmy spłacać zobowiązanie.

Co jeżeli okaże się, że bank nie jest skłonny przygotować aneksu do umowy (raczej mało prawdopodobne)? To możesz oświadczyć, że w takim razie szukasz kredytu konsolidacyjnego w innym banku. Być może po takiej perswazji bank zmieni decyzję.

Z drugiej strony zależy im na tym, aby KAŻDE zobowiązanie zostało uregulowane w całości. W związku z czym, jeżeli niezwłocznie zaczniemy rozmowy w sprawie restrukturyzacji zadłużenia, to nie powinno być żadnych problemów w zmianie warunków jego spłaty.

Uzyskanie kredytu konsolidacyjnego uzależnione jest od oceny zdolności kredytowej dokonanej przez bank. I zasada jest tutaj jedna: im będzie to lepsza ocena, to na lepsze warunki kredytowania możemy liczyć.

1 komentarz do “Konsolidacja kredytu, czyli połączenie kilku zobowiązań w jeden”

 1. 15 marca 2022 r. polecić mogę:

  Pożyczka z konsolidacją w ING Bank:

  – Maksymalna kwota pożyczki z konsolidacją wynosi 200 000 zł.
  – Prowizja 0% w przypadku przeznaczenia pożyczki w dowolnej kwocie na konsolidację zobowiązań wobec obcych banków,
  – Korzystne oprocentowanie,
  – Dodatkowa gotówka na dowolny cel,
  – Spłata do 7 zobowiązań z innych banków,
  – Jeden termin spłaty wszystkich rat zamiast jak przed konsolidacją różne terminy.

  Konsolidacja kredytu, czyli połączenie kilku zobowiązań w jeden w ING

  Jak otrzymać pożyczkę konsolidacyjną?

  1. Wypełniasz wniosek przez internet. Dochody wpływające na Twoje konto w innym banku potwierdzisz, jeśli dodasz to konto do Mojego ING. Możesz również dostarczyć zaświadczenie o wysokości dochodów wypełnione przez pracodawcę.
  2. Ustalasz z bankiem warunki i szczegóły kredytu. Sprawdzona zostanie twoją zdolność kredytową.
  3. Pieniądze zostaną przelane na twoje konto (online lub w placówce bankowej).
  4. Masz 3 dni robocze na spłatę swoich kredytów i pożyczek.

  Koszty kredytu:

  – Okres kredytowania do 3 lat oprocentowanie stałe,
  – Okres kredytowania powyżej 3 lat oprocentowanie zmienne,
  – Prowizja 0%

  Oprocentowanie (stopa referencyjna NBP 3,50% + stała marża banku od 5,24% do 5,74%) – od 8,74% do 9,24%.

  Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 9,65%. Przykład reprezentatywny dla pożyczki pieniężnej przeznaczonej na konsolidację zobowiązań wobec obcych banków. Założenia: całkowita kwota pożyczki pieniężnej (bez kredytowanych kosztów) 37 183,00 zł; całkowita kwota do zapłaty 47 754,59 zł; oprocentowanie zmienne 9,24%; całkowity koszt pożyczki 10 571,59 zł (w tym: prowizja 0 zł, odsetki 10 571,59 zł, suma opłat za prowadzenie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego przez 1 miesiąc 0 zł). Pożyczka jest rozłożona na 67 miesięczne raty płatnych 9. dnia miesiąca, w tym 66 raty po 712,75 zł i ostatnia rata 713,09 zł. Kalkulacja dokonana na dzień 9.3.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie.

  Zmienne oprocentowanie niesie ryzyko zmiany wysokości spłacanych odsetek, a więc także wysokości kwoty zadłużenia.

  Powyższy materiał ma charakter służy wyłącznie celom informacyjnym i nie jest ofertą handlową zgodnie z K.c. Decyzja o przyznaniu kredytu w określonej kwocie i warunkach podejmowana jest po dokonaniu przez bank oceny zdolności kredytowej i ryzyka kredytowego.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok