Konsolidacja kredytów z niskim oprocentowaniem. Mniejszy koszt

2024-01-27 – ostatnia aktualizacja

Konsolidacja kredytów to jedna z wielu opcji, która może być rozważana, jeżeli zależy nam na zmniejszeniu wysokości miesięcznych rat. Istotne jest to, aby był to kredyt z niskim oprocentowaniem..

konsolidacja kredytów z niskim oprocentowaniem

Kiedy wziąć pod uwagę konsolidację kredytów?

W celu zrealizowania połączenia kilku wybranych zobowiązań kredytowych w jedno nowe, korzysta się z kredytu konsolidacyjnego. Kiedy obecnie posiadasz dwa i więcej zobowiązań w różnych bankach, to możne oznacza, że znacząca część domowego budżetu musi zostać zarezerwowana na ich spłatę.

Czasami są to spore wydatki, a w skrajnych przypadkach taka sytuacja może doprowadzić do utraty płynności finansowej. Dlatego warto przemyśleć konsolidację kredytów i z nowym kredytem uzyskać mniejszą ratę.

Kiedy rozważyć kredyt i konsolidację kredytów?

1. Jeżeli chcesz zmniejszyć liczbę spłacanych kredytów.
2. Uzyskać mniejszą ratę w stosunku do miesięcznej sumy rat, które spłacasz obecnie.
3. Zmniejszyć stronę wydatkową w domowym budżecie.
4. Zwiększyć zdolność kredytową.

Niekiedy możliwe jest zmniejszenie kosztów kredytowania, jeżeli nowy kredyt ma zdecydowanie mniejsze oprocentowanie (Czy kredyt konsolidacyjny jest opłacalny?)

Konsolidacja kredytów z korzystnym oprocentowaniem – jakie są najkorzystniejsze oferty?

Kredyty konsolidacyjne są zazwyczaj oferowane ze zniżką na oprocentowanie. Ale uwaga! Dotyczy to głównie ofert promocyjnych. Te standardowe najczęściej nie tylko mają wyższe oprocentowanie, ale i jest naliczana prowizja.

Konsolidacja jest przeprowadza za darmo, ale musisz mieć na uwadze, że kredyt taki nie jest za darmo:

  • odsetki,
  • prowizja,
  • ubezpieczenie

To są najbardziej powszechne koszty kredytowe przy kredycie konsolidacyjnym gotówkowym.

Jakby jednak tego nie liczyć, to z kredytem konsolidacyjnym zazwyczaj możesz liczyć na niższą stopę procentową niż w przypadku np. kredytu gotówkowego, który chciałbyś przeznaczyć na spłatę zadłużenia.

Kredyt konsolidacyjny i konsolidacja kredytów z promocyjnym oprocentowaniem w propozycjach banków.

Konsolidacja kredytów z niższą stopą procentową – na co zwrócić uwagę?

Na rynku dostępnych jest wiele ofert kredytów konsolidacyjnych, ale najkorzystniejsze są te, które umożliwiają nam spłatę dotychczasowych zobowiązań ze zdecydowanie niższym oprocentowaniem.

Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ, aby osiągnąć maksymalne korzyści ze zmniejszenia raty, należy odpowiednio wydłużyć czas spłaty. Ale z drugiej strony dłużej spłacany kredyt, to większy koszt zapłaconych odsetek.

Koszt odsetkowy między innymi zależy od wysokości kredytu oraz liczby rat kredytowych.

Przykładowy kredyt konsolidacyjny na 25 tys. zł ma oprocentowanie 11,95% w skali roku. Nie ma innych kosztów poza odsetkami. Jeżeli spłacać go będziemy przez lat 5, to rata równa i koszt całkowity wyniesie odpowiednio: 555,48 zł oraz 8 328,78 zł.

Jeżeli taki sam kredyt znajdziemy w innym banku, z taką różnicą tylko, że oprocentowanie będzie wynosić 13,45%, to wówczas rata równa i koszt całkowity prezentują się tak: 574,60 zł oraz 9 476,14 zł.

Tym samym pierwszy kredyt jest korzystniejszy.

Konsolidacja kredytów z korzystnym oprocentowaniem

Konsolidacja kredytów z niskim oprocentowaniem jest bardzo istotna, bo ma wpływ na koszt zobowiązania.

Również ważne jest to, aby dokładnie przeanalizować swoje zobowiązania, które zamierzamy połączyć, bo niekoniecznie muszą to być wszystkie. Jeżeli spłata zobowiązania kończy się za kilka rat, to nie ma sensu go włączać.

Zawsze należy mieć na uwadze, że konsolidowanie i mniejsza rata prowadzą do wydłużenia okresu spłaty, co oznacza, że koszty kredytu będą odpowiednio wysokie. Również i Twoje zadłużenie całkowite może się zwiększyć w porównaniu to tego, co było przed konsolidacją.

Kolejnym ważnym elementem powinno być porównanie przynajmniej ofert z dwóch banków, co pozwala przede wszystkim wybrać korzystniejszy kredyt i przeprowadzić konsolidację kredytów z niskim oprocentowaniem.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok