Konsolidacja kredytów. Jest pytanie, jest odpowiedź

Konsolidacja kredytów. Jest pytanie, jest odpowiedź, czyli odpowiedzi na nurtujące Was pytania związane z konsolidacją kredytów i kredytem konsolidacyjnym. Zadawajcie pytania w komentarzach, a odpowiedź otrzymasz na Forum Kredytowym poniżej.

Na początku jednak należy wiedzieć: na czym polega konsolidacja kredytów i czym jest kredyt konsolidacyjny.

konsolidacja kredytów. Jest pytanie, jest odpowiedź

Kredyt konsolidacyjny jest kredytem celowym, którego bank udziela na spłatę innych kredytów i pożyczek bankowych. Dzięki takiemu zabiegowi, zamiast spłacać miesięcznie po kilka rat kredytowych do różnych banków, możesz płacić tylko jedną ratę do banku, który dokonał konsolidacji.

Dodatkowym ułatwieniem jest to, że to bank reguluje zobowiązania, co oznacza, ze kredytobiorca nie otrzymuje tych środków na swoje konto bankowe. Wyjątkiem może być pożyczka konsolidacyjna – wówczas samodzielnie spłacasz zobowiązania oraz dodatkowa gotówka w ramach kredytu konsolidacyjnego – ta część jest wówczas przekazywana do dyspozycji kredytobiorcy.

Połączenie kilku zobowiązań umożliwia przede wszystkim poprawę płynności finansowej oraz zwiększa kontrolę nad domowymi wydatkami. Obniżenie nowej raty (w porównaniu z sumą konsolidowanych rat) jest możliwe przede wszystkim dzięki odpowiednio wydłużonemu okresowi kredytowania.

Kto decyduje o tym, które zobowiązania połączyć i zamienić w jedno?

Banki samodzielnie kształtują politykę kredytową, a tym samym ustalają zakres konsolidowanych produktów. Mogą to być:

Dodatkowo niektóre z banków pozwalają skonsolidować:

Nie masz jednak obowiązku konsolidowania wszystkich zobowiązań. To Ty podejmujesz decyzję, które z kredytów chciałbyś spłacić.

Kredyt konsolidacyjny to nowy kredyt, zatem…

Zanim bank przyzna Tobie kredyt, musi zbadać Twoją sytuację finansową: zdolność kredytową oraz wiarygodność kredytową w BIK. Wszelkiego rodzaju opóźnienia w płatności rat (ponad 30-dni) wpływają negatywnie na historię kredytową. Zbyt późne podjęcie działań naprawczych uniemożliwia otrzymanie takiego kredytu. Nie czekaj zatem, aż wystąpię kłopoty, ale podejmij działania zawczasu.

Bez znaczenie jest to, że miesiąc wcześniej wziąłeś jakiś kredyt lub pożyczkę, no ale bank sprawdził już moją zdolność kredytową… Tym razem zrobi to ponownie – jest zobligowany przez prawo (Ustawa o kredycie konsumenckim). Przygotuj się na to, że może poprosić Ciebie o dostarczenie zaświadczenia o dochodach i ich źródłach, zaświadczeń dotyczących aktualnego stanu zadłużenia.

Wniosek o kredyt konsolidacyjny gotówkowy w zasadzie niewiele się różni od wniosku o kredyt gotówkowy – dodatkowo musisz wyszczególnić zobowiązania, które chcesz spłacić.

Zalety konsolidacji kredytów? Trzy, no może cztery

Czy warto skorzystać z tego rozwiązania? Warto, a w szczególnych warunkach jest to nawet i konieczne. Ale i tak decyzja jest indywidualna, w zależności od sytuacji finansowej.

Konsolidacja kredytowa umożliwia głównie poprawę płynności finansowej dzięki obniżeniu nowej raty. Wydłużony czas spłaty zobowiązania, to mniejsza rata kredytowa. Minus? Większy koszt odsetkowy, ponieważ przez dłuższy czas korzystasz z pożyczonego kapitału, a tym samym zapłacisz więcej odsetek.

Z pewnością takie rozwiązanie pomaga również lepiej kontrolować budżet domowy. Zamiast kilku zobowiązań w różnych bankach i terminach spłaty rozrzuconych po całym miesiącu, regulujesz jeden kredyt, w jednym banku i w jednym terminie. Pamiętasz wyłącznie o tylko jednej racie, a nie o wielu.

A co z dodatkową gotówką, tak chętnie eksponowaną w przekazie banków? Jest to możliwe ze względu na poprawę zdolności kredytowej. Zredukowanie liczby zobowiązań oraz zmniejszenie wydatków z tytułu ich regulowania, podnosi zdolność, co umożliwia uzyskanie pożyczki w ramach konsolidacji.

Zanim jednak zdecydujesz się na skorzystanie z opcji konsolidacyjnej, przeanalizuj swoją obecną i przyszłą sytuację finansową. Odpowiedz sobie na pytanie: jaki masz potrzeby finansowe; jaki jest główny cel konsolidacji kredytów i czy akceptujesz to, że z nowym kredytem konsolidacyjnym wzrośnie wysokość Twojego zadłużenia.

Minimalny okres spłaty kredytu konsolidacyjnego

Czy istnieje minimalny okres spłaty kredytu konsolidacyjnego? Mam kilka kredytów w innych bankach (kredyt ratalny – zapłacone trzy raty, pozostało jeszcze 21, dodatkowo pożyczka gotówkowa do spłaty 42 raty). Chciałbym to wszystko skonsolidować i dodatkowo wziąć pożyczkę na inny cel.

Bank oczywiście może ustalić minimalny czas spłaty, podobnie jak i maksymalny. Dotyczy to również wysokości konsolidacji, jak i liczby konsolidowanych zobowiązań. Wiele banków oferuje również dodatkową gotówkę w ramach konsolidacji.

Pożycza konsolidacyjna i środki na dowolny cel

Czy mogę wystąpić do banku o pożyczkę konsolidacyjną? Na przykład o kwotę 30 000 zł, z tego spłacić kilka kredytów i pożyczek w różnych bankach (24 000 zł), a resztę wydać na dowolny cel (np. zakup samochodu)?

Korzystają z pożyczki konsolidacyjnej można spłaci różne kredyty, a resztę środków możesz wydać na dowolny cel. Wystarczy skontaktować się z bankiem, który oferuje takie pożyczki, ewentualnie zapytaj się o kredyt konsolidacyjny z dobraniem gotówki (z dodatkową gotówką).

Minimalny czas spłaty konsolidowanych zobowiązań

Czy jest wymagany minimalny czas spłaty kredytów, które chcemy skonsolidować? Czy można skonsolidować np. pożyczkę gotówkową, którą wziąłem dwa miesiące temu, zapłaciłem dwie raty i pozostało jeszcze 34. Teraz chciałbym tę pożyczkę i limit w koncie skonsolidować i dodatkowo wziąć pożyczkę na inny cel.

Banki mogą wyznaczyć minimalny czas spłaty konsolidowanych zobowiązań. Na przykład pożyczką musi być spłacać co najmniej 6 miesięcy. Jeżeli zatem zostało zapłaconych 6 rat, a do spłaty pozostała dowolna liczba rat, to może być wówczas włączona do konsolidowanych zobowiązań.

Konsolidacja: limit w koncie i dwie pożyczki

Aktualny limit w koncie 5 tys. zł – wykorzystany w 100%, pożyczka gotówkowa na 20 tys. zł (do spłacenia pozostaje jeszcze niecałe 8 tys. zł) i 2 tys. zł innej pożyczki. Chciałbym dowiedzieć się, czy lepiej jest w takim przypadku wziąć pożyczkę konsolidacyjną na spłatę wszystkiego (dodatkowo potrzebuję na jeszcze 3 tys. zł) czy wziąć pożyczkę gotówkową na 18 tys. zł i samodzielnie spłacić?

W przypadku kredytu konsolidacyjnego konsolidowane zobowiązania są zamykane i w ten sposób pozostanie tylko jeden kredyt do spłaty. Zmniejszenie liczby posiadanych kredytów i pożyczek oraz zmniejszenie raty kredytowej ma wpływ na zdolność kredytową. Wnioskując o kredyt/pożyczkę w takiej wysokości może okazać się, że nie masz wystarczającej zdolności, nie tylko zresztą w przypadku 18 tys. zł, ale i 3 tys. zł.

Czy dostanę kredyt konsolidacyjny

Jestem stałym klientem jednego z banków, na które wpływa moje wynagrodzenie (średnio 2300 zł na rękę). Moje zobowiązania to kredyt 10 000 zł (do spłaty 4 tys. zł – 12 rat), 5000 zł ( 2 tys. zł – 6 rat) oraz chwilówkę i pożyczkę ratalną w firmach pożyczkowych. Wpływa to na moją zdolność do kolejnego kredytu? Chciałbym wziąć kredyt konsolidacyjny na kwotę 15 000 zł. Z niego spłaciłbym zobowiązania (kredyty i pożyczki w parabankach), skorzystał z dodatkowych pieniędzy. Chciałbym ten kredyt spłacić w ciągu 5 lat. Jest to możliwe?

Skonsolidować można wyłącznie zobowiązania zaciągnięte w bankach (zatem pożyczki niebankowe nie wchodzą do konsolidacji). Z dodatkowej gotówki można spłacić pożyczki w firmach pożyczkowych. Raty (kredyty i pożyczki), które mają podlegać konsolidacji nie obciążają zdolności kredytowej. Wysokość możliwego kredytu konsolidacyjnego (a zatem i dodatkowa gotówka) uzależniona jest od zdolności i wiarygodności kredytowej.

Dodaj komentarz

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok