Konsolidacja kilku kart kredytowych

2024-03-17 – ostatnia aktualizacja

Konsolidacja kilku kart kredytowych, czyli korzystając z kredytu konsolidacyjnego możesz „zamknąć” posiadane karty. Skonsolidować można zarówno karty kredytowe, jak i inne kredyty i pożyczki bankowe. W ten sposób zredukujesz kilka zobowiązań do jednego kredytu.
konsolidacja kilku kart kredytowych
Konsolidacja kilku kart kredytowych. Źródło: kredytyporownywarka.pl


Konsolidacja zadłużenia, czyli zamieniamy kilka kredytów w jeden.

Kredyt konsolidacyjny, to nic innego jak kredyt, który jest przeznaczany na spłatę zobowiązań, które posiadamy w jednym lub w kilku bankach. Podobnie jak przy innych kredytach i pożyczkach, również i w tym przypadku należy mieć odpowiednią zdolność kredytową, aby taki kredyt otrzymać.

Konsolidacji, w zależności od oferty bankowej, podlegają:

  • pożyczki i kredyty gotówkowe (również kredyty ratalne),
  • kredyty samochodowe,
  • kredyty hipoteczny (jest to kredyt konsolidacyjny hipoteczny),
  • zadłużenie na kontach bankowych (ROR),
  • karty kredytowe.

Konsolidacja umożliwia zatem połączenie tych wszystkich zobowiązań w jeden kredyt (bank spłaca tym kredytem nasze zobowiązania) i wówczas płacimy tylko jedną ratę kredytową. Może być ona również znacznie niższa od sumy rat poprzednich kredytów, jeżeli odpowiednio wydłużymy czas spłaty nowego kredytu.

W jakim banku wybrać kredyt tradycyjny i internetowy (w tym również konsolidacja kilku kart kredytowych), sprawdzisz poniżej.

Porównywarka kredytów konsolidacyjnych

Czy warto jest szukać kredytów konsolidacyjnych z porównywarką? Nie i to z kilku powodów. O ile jeszcze można wyszukać kredyty i pożyczki gotówkowe, korzystając z porównywarki, to z kredytami konsolidacyjnymi jest już gorzej.

Porównywarka kredytów gotówkowych pozwala nie tylko porównać propozycje, ale i oszacować wysokość raty przy zadanych parametrach. A czy w przypadku kredytu konsolidacyjnego nie można zrobić tego samego i skorzystać z takiego narzędzia?

Oczywiście, że można, tylko, że w tym segmencie wyróżniamy dwa rodzaje kredytów: konsolidacyjne gotówkowe i hipoteczne, co powoduje, że nie ma jednej wspólnej porównywarki.

Jakie jest główne założenie konsolidacji i kredytu konsolidacyjnego? Połączenie różnych zobowiązań w jeden kredyt i obniżenie wysokości miesięcznej raty.

Oferta kredytowa na 60 tys. zł na 10 lat będzie miała różne parametry (w tym oczywiście i rata kredytowa będzie całkowicie inna), w sytuacji kiedy zdecydujemy się na konsolidację hipoteczną lub gotówkową.

Kiedy konsolidujemy kredyt hipoteczny i inne pożyczki, to mamy do czynienia z kredytem konsolidacyjnym hipotecznym, a zatem zabezpieczeniem jego spłaty jest hipoteka na nieruchomości. Kredyt konsolidacyjny gotówkowy, to kredyt bez zabezpieczenia hipotecznego, czyli nie jest konsolidowany kredyt lub pożyczka hipoteczna.

Konsolidacja karty kredytowej lub kilku kart

Podobnie nie ma takiego produktu jak kredyt konsolidacyjny kart kredytowych… Zadłużenie na kartach kredytowych (jest to pewnego rodzaju pożyczka gotówkowa) może być „połączone” w jeden kredyt i spłacane jak kredyt gotówkowy, miesięcznie w jednej racie.

Jeżeli zadłużenie na kartach kredytowych jest duże i chcielibyśmy z nich zrezygnować, to powinniśmy wziąć pod uwagę możliwość ich skonsolidowania. Odpowiednio wydłużając okres kredytowania dopasujemy wysokość raty do naszych możliwości finansowych.

Podsumowując: czy można porównać takie kredyty konsolidacyjne? Można i trzeba to zrobić, aby wybrać tańszy kredyt, ale nie korzystając z porównywarki. Konsolidacja zadłużenia to sprawa na tyle poważna, że lepiej jest skontaktować się z dwoma, trzema bankami i zapytać się po prostu o ofertę. Następnie wybrać z tych propozycji najlepszą (czytaj: najtańszą), sprawdzając i porównując całkowity koszt kredytu.

Przeczytaj również co to jest restrukturyzacja kredyt i na czym polegają wakacje kredytowe.

Gdzie po kartę kredytową

Jeszcze niedawno najłatwiej było uzyskać pożyczkę w firmie pożyczkowej, zwłaszcza, że było tyle ofert z pierwszą darmową pożyczką dla nowych klientów. Obecnie wszystko się zmieniło ze względu na sytuacje związaną z pandemią i pogorszeniem się sytuacji ekonomicznej firm pożyczkowych i konsumentów. Uzyskanie pożyczki lub kredytu będzie trudniejsze i z pewnością taka sytuacja potrwa przez kilka najbliższych miesięcy.

Mogłoby się wydawać, że karta kredytowa to pieniądze za darmo, bo przecież jest okres bezodsetkowy. Wielu z nas tego nie wie, ale karta kredytowa to produkt wysokiego ryzyka. Oznacza to, że trzeba wiedzieć jak z takiego produktu korzystać. „Jak” to znaczy rozsądnie i rozważnie, wiedzieć jakie są opłaty za kartę kredytową i kiedy za nią płacimy.

Samo posiadanie karty kredytowej nie jest niczym złym, ale nieumiejętne korzystanie może doprowadzić do nagłego narastającego wzrostu zadłużenia. Jednak kiedy za kilka tygodni regulujemy tylko kwotę minimalną, to musimy pamiętać, że cała pozostała część staje się kredytem. Kredytem, który jest wysoko oprocentowany.

Podobna rzecz ma się z limitem debetowym w koncie (w ROR). Jest to dopuszczalny limit, przyznany przez bank, do którego możemy wypłacać pieniądze nie mając pokrycia na rachunku.

Jeżeli szukasz odpowiedniej dla siebie karty kredytowej, to poniżej znajdują się najnowsze propozycje w bankach.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok