Konsolidacja dużych kredytów

Redakcja: Marek Kamiński. 2024-06-08 – ostatnia aktualizacja

Konsolidacja dużych kredytów? Na czym polega? Na połączeniu kilku kredytów w jeden i to znacznie większy. Jak duży kredyt można otrzymać w ramach konsolidacji? W Santander Bank jest to 300 000 zł, w BNP i Alior Bank 200 tys. zł. Niezależenie jednak od tego, jak wysoki kredyt konsolidacyjny potrzebujesz, warto jest przejrzeć propozycje i je porównać.
konsolidacja dużych kredytów
Konsolidacja dużych kredytów. Źródło: kredytyporownywarka.pl

Obecnie, wiele osób korzysta z różnych form finansowania. Są najczęściej pożyczki gotówkowe w bankach, ale również limity, czy kredyty samochodowe, ratalne i mieszkaniowe. Jednak czasami zarządzenie wieloma zobowiązaniami może być „trudne do ogarnięcia”.

W sytuacji, kiedy dajemy sobie z tym radę, to pół biedy, gorzej, kiedy wydatki kredytowe stały się dużym obciążeniem. Skutecznym rozwiązaniem może być konsolidacja kredytów.

Konsolidacja dużych kredytów nie musi oznaczać wcale konsolidacji na 100 tys. zł lub więcej! Dla wielu kredytobiorców kredyt na 10 tys. zł jest bardzo wysoki, a połączenie zobowiązań na 20 tys. zł, to już jest konsolidacja dużych kredytów.

Kredyt konsolidacyjny – co to jest?

Czym jest konsolidacja kredytów? Pisząc potocznie, jest to połączenie kilku kredytów w jeden nowy kredyt z nowymi warunkami spłaty.

Po podpisaniu umowy, z otrzymanego kredytu konsolidacyjnego bank spłaca nasze zobowiązania, które zostały przedstawione do konsolidacji.

Mamy wówczas tylko jeden kredyt, jeżeli skonsolidowaliśmy wszystkie kredyty i pożyczki. Płacimy wówczas tylko jedną ratę. Przeważnie jest ona znacznie niższa niż suma poprzednich poprzez wydłużenie czasu spłaty. Zobowiązanie mamy zatem w jednym banku.

1. Kredyt konsolidacyjny to kredyt celowy. Przeznaczany na wcześniejszą spłatę aktualnych zobowiązań kredytowych z różnych banków.
2. W przypadku kredytu konsolidacyjnego, bank samodzielnie zamyka zobowiązania kredytowe. Jeżeli wybrana zostanie pożyczka konsolidacyjna, to przeważenie pożyczkobiorca robi to samodzielnie. Pieniądze są przelewane na jego konto.

Co można konsolidować?

Konsolidacja obejmuje produkty kredytowe, które są spłacane w bankach – kredyty i pożyczki. Rzadziej jest możliwość skonsolidowania produktów kredytowych ze SKOK-ów. Niemożliwa jest w zasadzie konsolidacja pożyczek niebankowych.

Trudno jest zakwalifikować pożyczki niebankowe do kategorii dużych kredytów.

Generalnie można zatem spłacić wszystkie zobowiązania od pożyczek i kredytów gotówkowych, aż po kredyty hipoteczne. W zasadzie tak, ale…

Banki stosują ograniczenia w swoich propozycjach – zwłaszcza w tych promocyjnych. Mogą wykluczyć z konsolidacji wybrane produkty.

Konsolidacja dużych kredytów do 300 tys. zł

Konsolidacja dużych kredytów w granicach 200-300 tys. zł, to z pewnością jest bardzo duża konsolidacja. W takim przypadku możemy skorzystać z dwóch możliwości:

Pierwszą z nich jest kredyt konsolidacyjny hipoteczny. Zabezpieczeniem kredytu jest hipoteka na nieruchomości. Procedura ubiegania się o kredyt konsolidacyjny hipoteczny jest podobna, jak w przypadku kredytu hipotecznego.

1. Konsolidacja może zostać rozłożona do ok. 25 lat.
2. Wysokość przyznanego kredytu zależy od wartości nieruchomości (60-80% jej wyceny).
3. Ponieważ bank posiada zabezpieczenie na hipotece nieruchomości, to taki kredyt może być znacznie niżej oprocentowany.

Drugim rodzajem kredytów konsolidacyjnych są gotówkowe i to one są najbardziej popularne.

1. Nie jest wymagane zabezpieczenie na hipotece.
2. Maksymalna kwota kredytu może wynieść nawet i 250 000 zł.
3. Okres kredytowania nie przekracza 10 lat.

Czyli faktycznie, konsolidacja dużych kredytów jest również możliwa z kredytem konsolidacyjnym gotówkowym.

Konsolidacja dużych kredytów. Propozycje banków

O kredyt konsolidacyjny zapytasz w jednym z poniższych banków:

konsolidacja dużych kredytów Pekao

konsolidacja dużych kredytów Santander

konsolidacja dużych kredytów Alior

konsolidacja dużych kredytów BNP

Konsolidacja dużych kredytów, to i duża rata

Jak duża rata kredytowa będzie przy konsolidacji dużych kredytów? Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi. Czynniki, które decydują o jej wysokości, to między innymi:

  • założenia oferty kredytowej,
  • wysokość konsolidacji i czas spłaty zobowiązania,
  • rodzaj rat – malejące lub stałe,
  • data wypłaty środków z kredytu i data płatności raty.

Ale oczywiście można ratę obliczyć, jeżeli zostaną przyjęte pewne założenia. I załóżmy, że faktycznie będzie przeprowadzana konsolidacja dużych kredytów, przekraczająca 200 tys. zł.

Wysokość konsolidacji i kredyt na 230 tys. zł. Czas kredytowania 8-10 lat – maksymalny dla kredytów konsolidacyjnych gotówkowych. Oprocentowanie w skali roku: 11% i 13%. Nie zostały naliczone inne koszty poza odsetkami.

Kredyt konsolidacyjny 230 tys. zł dla RSO 11% i 13%

Przyjmując podane założenia rata równa i koszt odsetkowy wyniosą:

8 lat

RSO 11%: 3 612,94 zł – 116 842,04 zł.
RSO 13%: 3 865,67 zł – 141 104,19 zł (im większe jest oprocentowanie nominalne, tym większa jest rata i wysokość odsetek).

9 lat

RSO 11%: 3 363,95 zł – 133 306,39 zł.
RSO 13%: 3 623,33 zł – 161 319,12 zł.

10 lat

RSO 11%: 3 168,25 zł – 150 190,03 zł.
RSO 13%: 3 434,15 zł – 182 097,64 zł.

Mały czy duży kredyt konsolidacyjny (wyliczenia rat dla „małego” kredytu konsolidacyjnego 5 tys. zł), to jedna podstawowa zasada: im bardziej wydłużasz czas spłaty, tym mniejsza ratę uzyskujesz. Jednocześnie koszt odsetkowy stają się coraz większy.

Czy konsolidacja dużych kredytów może być tania?

Decydując się na ofertę konsolidacji kredytów, konieczne jest zawsze zwrócenie uwagi na całkowity koszt kredytu. W zależności od:

  • kwoty zaciągniętego kredytu,
  • wybranego okresu kredytowania,
  • systemu rat kredytowych,

zależeć będzie cena nowego zobowiązania. Oczywistym jest, że im dłuższy wybierzesz czas spłaty kredytu, tym niższą zapłacisz ratę, ale z drugiej strony wzrośnie koszt odsetkowy. A większe odsetki, to i większa cena za pożyczone pieniądze.

PODSUMOWANIE

Zmniejszona rata kredytowa, to więcej pieniędzy w domowym budżecie, a tym samym poprawienie płynności finansowej. Niekiedy to nawet szansa na uniknięcie pętli zadłużeniowej. Co by było, gdyby zabrakło pieniędzy na zapłacenie raty lub innych opłat?.

Nie kieruj się zasadą, że jakoś to będzie i wszystko się ułoży, tylko działaj z dużym wyprzedzeniem. Zwłaszcza kiedy spłacasz duże kredyty, a raty kredytowe stanowią znaczące obciążenie dla budżetu. Kto może skorzystać z konsolidacji kredytów?

1. Kredytobiorcy spłacający na bieżąco dwa lub więcej zobowiązań kredytowych lub pożyczkowych.

Można przenieść nawet jeden kredyt do innego banku. Jeżeli skorzystamy z tzw. dodatkowych środków (z pożyczki gotówkowej), to również mamy do czynienia z konsolidacją.
2. Warunki kredytowania zawsze zależą od oceny kredytowej. Ważna jest oczywiście zdolność kredytowa, ale i wiarygodność w BIK.

Kredyt konsolidacyjny pozwala, poprzez wydłużenie okresu kredytowania, obniżyć raty kredytowe nawet o 20-30 proc. w stosunku do sumy rat płaconych dotychczas. Pamiętajmy jednak, że jest to nowy kredyt i wiążą się z nim koszt kredytowy.

konsolidacja dużych kredytów dla kogo?

Konsolidacja dużych kredytów: aktualizacja publikacji: 3 stycznia 2024 r.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok