Konsolidacja długów, czyli przeniesienie kredytów do innego banku

Konsolidacja długów, czyli przeniesienie kredytów do innego banku, może być jedynym rozwiązaniem dla osób, które spłacają więcej niż dwa kredyty i jednocześnie chcą obniżyć wysokość nowej raty.

konsolidacja długów, czyli przeniesienie kredytów do innego banku

W wyniku konsolidacji kredytowej nie tylko można zmniejszyć liczbę spłacanych zobowiązań czy obniżyć nową ratę (co pozwala na polepszenie sytuacji domowego budżetu), ale i uzyskać dodatkową gotówkę w ramach kredytu. Ta ostatnia możliwość powinna być jednak brana pod uwagę tylko przez osoby z bardzo dobrą zdolnością kredytową, dla których wzrost zadłużenia (i ewentualnie nowej raty) nie spowoduje zbytniego obciążenia w domowych finansach.

Konsolidacja kredytu — jak to działa?

Konsolidacja kredytu (ponieważ niektóre banki pozawalają przenieść zaledwie jedno zobowiązanie) lub konsolidacja kredytów polega na zaciągnięciu nowego kredytu, aby spłacić aktualnie spłacane zobowiązania. Poprzez wydłużenie okresu kredytowania można w znaczący sposób zmniejszyć comiesięczną ratę.

Szacunkowe wyliczenia rat kredytu konsolidacyjnego. Kredyt konsolidacyjny 30 tys. zł. RSO 6,49%. (miesiące = liczba rat):

 • 48 miesięcy – 711,55 zł,
 • 60 miesięcy – 587,08 zł,
 • 72 miesiące – 504,40 zł,
 • 84 miesiące – 445,58 zł,
 • 96 miesięcy – 401,68 zł.

Należy jednak zdawać sobie jasno sprawę, że zmniejszenie wysokości raty jest możliwe ze względu na wydłużenie czasu spłaty nowego kredytu.

Kredyt konsolidacyjny jest z reguły tańszy od kredytu gotówkowego, ale nie wpływa to w istotny sposób na mniejszą ratę.

Im dłuższy jest zatem okres kredytowania, to tym więcej odsetek należy zapłacić – a każdy kredyt jest oprocentowany. Większy koszt odsetkowy, to oczywiście większy koszt całkowity i tym samym większa kwota do oddania. To wszystko powoduje, że ogólny poziom zadłużenia wzrasta i jest większy niż przed konsolidacją. Ale taka jest istota każdego kredytu – cechą charakterystyczną jest oprocentowanie, a odsetki są ceną za pożyczony kapitał.

Szacunkowy koszt kredytu konsolidacyjnego. Kredyt konsolidacyjny 30 tys. zł – kapitał. RSO 6,49%:

 • 48 miesięcy – 4154,45 zł,
 • 60 miesięcy – 5224,88 zł,
 • 72 miesiące – 6316,8 zł,
 • 84 miesiące – 7428,72 zł,
 • 96 miesięcy – 8561,28 zł.

Konsolidacja długów, czyli przeniesienie wybranych kredytów do innego banku jest najczęściej argumentem, aby skorzystać z takiego rozwiązania. Jednocześnie może się zdarzyć, że oferta kredytowa w banku pozwala zmniejszyć koszt spłaty kredytu.

Sytuacja ma miejsce wówczas, kiedy jeden albo więcej „starych” kredytów miało zdecydowanie wyższe oprocentowanie niż zaproponowane przez bank obecnie. Aby zaoszczędzić dodatkowo na kredycie, następuje dodatkowo skrócenie okresu kredytowania (i najczęściej zwiększenie raty).

Jakie kredyty mogą podlegać konsolidacji?

Krótka odpowiedź brzmi: to zależy od banku. To banki decydują CO, NA JAKICH WARUNKACH i OD JAKIEJ KWOTY konsolidują kredyty. Kredyt konsolidacyjny przeznaczony jest na spłatę najczęściej innych zobowiązań zaciągniętych w bankach, ale i mogą to być zobowiązania zaciągnięte w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK-i).

W teorii konsolidacji podlegać kredyty i pożyczki bankowe:

Dodatkowo w zależności od zabezpieczenia spłaty kredytu, konsolidację można podzielić na gotówkową i hipoteczną.

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny

Zabezpieczeniem spłaty kredytu jest nieruchomość, której właścicielem możesz być Ty lub osoba trzecia, która wyrazi na to zgodę.

Zalety: Możliwość uzyskania znacznie większej kwoty niż w przypadku kredytów gotówkowych. Okres spłaty może wynieść nawet 30 lat. Oprocentowanie kredytu jest znacznie niższe niż kredytu konsolidacyjnego gotówkowego.
Wady: Więcej formalności, dłuższy czas oczekiwania na decyzję, ewentualne koszty pozabankowe (np. wpis do hipoteki, opłaty notarialne).

Kredyt konsolidacyjny gotówkowy

Zalety: Szeroko dostępny kredyt bankowy. Tańszy od kredytów i pożyczek gotówkowych. Mało formalności, szybka procedura i decyzja. Z reguły nie są wymagane dodatkowe zabezpieczenia (mogą wystąpić ubezpieczenia). Kredyt konsolidacyjny gotówkowy jest oferowany również przez internet.
Wady: Maksymalna kwota kredytu to najczęściej 200 tys. zł. Czas spłaty nie przekracza 10 lat. Kredyt konsolidacyjny gotówkowy jest zawsze droższy od kredytu zabezpieczonego na hipotece.

konsolidacja długów: podział kredytów konsolidacyjnych

Czy warto wziąć pod uwagę konsolidację długów bankowych?

Kredyt konsolidacyjny może być rozwiązaniem, z którego należałoby skorzystać w określonym przypadku:

1. Jeśli aktualnie spłacasz kilka różnych zobowiązań, w różnych bankach i poza zredukowaniem liczby zobowiązań, chciałbyś również obniżyć nową ratę w stosunku do sumy konsolidowanych zobowiązań.
2. Być może koszt nowego kredytu będzie niższy niż koszt wybranych zobowiązań i tym samym zaoszczędzić na kredycie.
3. Kiedy zamierzasz skorzystać z nowej pożyczki gotówkowej. Opcja kredytu konsolidacyjnego z dodatkową gotówkową może być korzystniejszym rozwiązaniem.

Każda decyzja kredytowa musi być dokładnie przemyślana, uwzględniająca obecne i przyszłe aspekty finansowe. Nawet najtańszy kredyt konsolidacyjny z mniejszą ratą (czy z dodatkową gotówką) zwiększy nasze zadłużenie. Z pewnością konsolidacja i obniżenie miesięcznych rat pozwala ustabilizować i poprawić sytuację finansową. Od takiego punktu można zacząć naprawę domowych finansów, pod warunkiem jednak, że zrezygnujemy z ponownego zadłużania.

Pamiętaj! W przypadku, w której doszło już do zaprzestania spłaty bieżących kredytów i pożyczek, to uzyskanie kredytowania w banku stanie się znacznie bardziej skomplikowane, droższe, a najczęściej już niemożliwe.

6 komentarzy do “Konsolidacja długów, czyli przeniesienie kredytów do innego banku”

 1. 8 Marca 2022 r.
  Pożyczka konsolidacyjna w Pekao Banku Dostępny jest na stronie kalkulator pożyczki konsolidacyjnej.

  konsolidacja kredytów w pekao

  Dla pożyczek od 1 000 zł do 2 999 zł okres spłaty wynosi od 1 roku do 3 lat.
  Dla pożyczek od 3 000 zł do 14 999 zł okres spłaty wynosi do 8 lat.
  Dla pożyczek 15 000 do 200 000 zł spłatę rat możesz rozłożyć do 10 lat.

  1. Prowizja 0% dotyczy Pożyczki Ekspresowej przeznaczonej na spłatę udzielonych pożyczek lub kredytów oraz na dowolny cel w wysokości do 50% kwoty spłacanych zobowiązań.
  2. Pożyczka Ekspresowa nie może być przeznaczona na spłatę pożyczek lub kredytów udzielonych przez Bank Pekao S.A.
  3. Specjalna oferta ważna do 31 marca 2022 r.
  4. Z pożyczki mogą skorzystać nowi Klienci, którzy w okresie obowiązywania oferty złożą kompletny wniosek kredytowy/formularz kontaktowy.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok