Konsolidacja, czyli jedna rata kredytu zamiast kilku? Tak, dlaczego nie. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy nie ma możliwości, aby zwiększyć dochody lub odłożyć dodatkowe pieniądze. Kiedy pojawią się nieprzewidziane wydatkami, a nie mamy tzw. finansowej poduszki bezpieczeństwa, pojawia się naturalna skłonność do skorzystania z oferty firmy pożyczkowej. Co zrobić, aby do tego nie dopuścić?
Każde zadłużenie powstaje stopniowo i nie pojawia się nagle i znikąd. W pewnym momencie okazało się, że wszystkie kredyty i pożyczki, a właściwie to raty kredytowe, ciążą tak bardzo w domowym budżecie, że należy podjąć jakieś radykalne kroki: albo zostaną ograniczone wydatki, albo któraś z rat nie zostanie zapłacona.
Pamiętaj, że koszty życia rosną (podwyżki za media, ceny produktów, które kupujesz najczęściej w miesiącu, itp.), a raty kredytowe nie maleją. Jeżeli nie ma możliwości, aby zwiększyć dochody, to należałoby podjąć odpowiednie działania:
- zmienić warunki umowy na jakich spłacane jest zobowiązanie, podpisując aneks do umowy i wydłużając czas spłaty – rozwiązanie, kiedy posiadamy jeden kredyt,
- skonsolidowanie kredytów w jeden kredyt, korzystając z kredytu konsolidacyjnego – przy kilku kredytach.
Moment kiedy to uświadamiamy sobie, że za jakiś czas stracimy kontrolę nad finansami, jest na pewno przykry, ale jednocześnie szansą na to, aby podjąć odpowiednie kroki zaradcze.
Co musisz wiedzieć o kredycie konsolidacyjnym
Kredyt konsolidacyjny? Co to za kredyt? To nic innego, jak kredyt gotówkowy z przeznaczeniem na konkretny cel – spłatę wybranych zobowiązań bankowych.
Najważniejszym celem konsolidacji zobowiązań (bankowych) jest zmniejszenie miesięcznej raty kredytowej, a tym samym poprawia się płynność finansowa (czytaj: więcej pieniędzy pozostaje w domowym budżecie) oraz lepsza jest zdolność kredytowa.
W praktyce oznacza to, że 1. bank spłaca kredyty i pożyczki, które zostały wyszczególnione we wniosku kredytowym, 2. udziela kredytu konsumentowi, a dzięki odpowiednio wydłużonemu czasie spłaty, 3. nowa rata kredytowa będzie mniejsza od sumy rat zadłużeń przed konsolidacją.
Już sama możliwość płacenia co miesiąc tylko jednej raty zamiast kilku jest dużo wygodniejsze i nie grozi nam, że którąś przeoczymy.
Decydując się kredyt konsolidacyjny należy jednak wziąć pod uwagę, że niższa rata nowe kredytu nie bierze się z niczego. Najczęściej jest to spowodowane wydłużeniem czasu spłaty kredytu i ma to swoje konsekwencje.
Kredyty gotówkowe i hipoteczne oraz karty kredytowe
Co możemy skonsolidować w ramach kredytu konsolidacyjnego? Tak naprawdę wszystkie zobowiązania bankowe, począwszy od kredytów i pożyczek gotówkowych, a kończąc na kredytach hipotecznych. To jednak banki same ustalają co można skonsolidować i na jakich warunkach.
Kredyt konsolidacyjny oczywiście pozwala spłacić bieżące zadłużenia, ale jednocześnie nie stoi na przeszkodzie, aby zaciągać kolejne. Nawet w ramach konsolidacji banki proponują dodatkową gotówkę. Ale po co to robić? Jeżeli Twoim głównym założeniem jest poprawa płynności finansowej, to nieodpowiedzialnym działaniem jest zwiększania zadłużenia. Korzyści z konsolidacji będą żadne. Natomiast, jeżeli chcemy tylko poprawić zdolność kredytową, aby móc skorzystać z nowego kredytu, to już inna sprawa i może być traktowane jako dodatkowy plus konsolidacji (ponieważ można uzyskać bardziej korzystne warunki kredytowe).
Jak ubiegać się o kredyt konsolidacyjny? Podobnie jak o każdy inny kredyt lub pożyczkę. Należy na początku skontaktować się z bankiem i… spełniać określone warunki, przede wszystkim mieć odpowiednią zdolność i wiarygodność kredytową. We wniosku należy określić cel, na jaki przeznaczony zostanie kredyt oraz wyszczególnić zobowiązania do spłaty.
Rozpatrzenie wniosku kredytowego trwa maksymalnie kilka dni, ale decyzja może być podjęta nawet w tym samym, co złożony wniosek. Co więcej, ubieganie się o kredyt konsolidacyjny jest możliwy również przez internet.
Po uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej należy zapoznać się z umową, podpisać i terminowo spłacać zadłużenie.
Czy można skonsolidować również pożyczki pozabankowe?
Pożyczki pozabankowe w przeważającej większości zaciągane są na niskie kwoty, ale zdarzają się również ratalne na kilkadziesiąt miesięcy. W obu przypadkach mogą one generować duże koszty i duże obciążenie domowego budżetu.
Niestety banki nie konsolidują takich zobowiązań, ale ewentualnie można poszukać pożyczki konsolidacyjnej lub skorzystać z dodatkowej gotówki w ramach kredytu konsolidacyjnego, i z tej dodatkowej puli spłacić firmy pożyczkowe.
Nigdy jednak nie działaj w drugą stronę, tzn.:
- nie pożyczaj w firmie pożyczkowej, aby zapłacić ratę kredytowa – gwarantowane duże kłopoty finansowe,
- nie zaciągaj pożyczki pozabankowej, aby zamknąć (spłacić) jakikolwiek kredyt lub pożyczkę bankową.
Firmy pożyczkowe udzielają wyłącznie pożyczek gotówkowych i niezależnie jak przymiotnik dodamy po słowie pożyczka (np. konsolidacyjna), to i tak zawsze to będzie pożyczka na dowolny cel. I jeszcze jedno: firmy pożyczkowe nie oferują kredytów – nie ma zatem czegoś takiego, jak np. kredyt bez BIK, kredyt (w firmie pożyczkowej) na skonsolidowanie długów.