2023-08-28 – ostatnia aktualizacja
Co to jest konsolidacja kredytów? Konsolidacja to jest „połączenie” kilku kredytów lub/i pożyczek gotówkowych w jedno zobowiązanie. Tak mówi się w języku potocznym o zaciągnięciu nowego kredytu, jakim jest kredyt konsolidacyjny, i spłacie z uzyskanych środków wybranych kredytów i pożyczek bankowych.
Istotne jest to, że konsolidacji podlegają nie tylko kredyty i pożyczki gotówkowe, ale również inne rodzaje zobowiązań: zadłużenie limitu na koncie, karty kredytowe, kredyty ratalne, samochodowe, a nawet i kredyty mieszkaniowe.
Zamiast spłacać kilka zobowiązań w różnych bankach, w różnych terminach, dzięki konsolidacji mamy jeden kredyt i jedną ratę. Konsolidacja pomoże odzyskać płynność finansową, poprzez obniżenie raty kredytowej.
Gdzie po konsolidację na 80000 tys zł?
Konsolidacja 80000 zł porównanie banków
Najczęściej konsolidacją kredytową są zainteresowane te osoby, dla których suma płaconych w miesiącu rat jest zbyt duża. Najważniejsze jest to, że dzięki konsolidacji obniżamy wydatki z tytułu obsługi całego zadłużenia. Poprzez połączenie kredytów w jeden kredyt i wydłużenie okresu spłaty, zmniejszamy ratę kredytową do poziomu akceptowalnego przez nasz budżet.
Konsolidacja umożliwia pozbycie się np. długu w karcie kredytowej czy debetu na rachunku.
Jakie zobowiązania mieszczą się w zakresie konsolidacji?
Konsolidacji podlegają kredyty i pożyczki:
- gotówkowe,
- samochodowe,
- hipoteczne (mówimy wówczas o kredycie konsolidacyjnym hipotecznym),
- ratalne,
- karty kredytowe i debety w ROR.
Co konkretnie można skonsolidować w danym banku, o to powinniśmy zapytać przedstawiciela wybranej instytucji. Wystarczy tylko wysłać zapytanie do banku i przedstawiciel do nas przedzwoni w sprawie kredytu.
Zanim zdecydujemy się na konkretną ofertę kredytu konsolidacyjnego, warto porównać kredyty konsolidacyjne do 80000 zł. Można to zrobić sprawdzając koszty całkowite oraz RRSO kredytów. Wiadomo, że im mniejszy koszt takiego kredytu, to oczywiście kredyt jest tańszy.
Dodatkowo przy dokonywaniu wyboru należałoby sprawdzić dodatkowe „profity” wynikające z danej oferty. Np. może to być dodatkowa gotówka w ramach konsolidacji czy wakacje kredytowe. Już od nas samych zależy to, gdzie dokonamy konsolidacji.