2022-12-15 – ostatnia aktualizacja
Konsolidacja 2 kredytów, pożyczek bankowych w jeden kredyt. Minimalna liczba zobowiązań, które mona skonsolidować. Ale można „przenieść” tylko jeden kredyt i skorzystać z tzw. „dodatkowej gotówki”. Wówczas również są konsolidowane dwa zobowiązania.
Z pewnością zastanawiałaś się jak obniżyć płacone raty kredytów lub pożyczek. Zwłaszcza jest to istotne, jeżeli takich zobowiązań mamy 2 lub więcej. I niezależnie czy wszystkie one są spłacane w jednym banku czy każdy kredyt w innym.
Co to jest konsolidacyjny kredyt?
Środki uzyskane z kredytu konsolidacyjnego pozwalają spłacić bieżące kredyty i pożyczki bankowe. Ale tylko na ten cel mogą zostać przeznaczone pieniądze. Nie można zatem kupić samochodu z komisu z kredytu konsolidacyjnego, ale można go spłacić wcześniej wraz z innymi pożyczkami i kredytami bankowymi.
Co uzyskujemy dzięki konsolidacji poza tym, że do spłacania pozostanie tylko jeden kredyt? Jest możliwość uzyskania mniejszej raty kredytowej, dzięki wydłużeniu spłaty.
Z propozycjami kredytów konsolidacyjnych zapoznasz się poniżej.
Czy można skonsolidować pożyczki pozabankowe? Nie. Banki nie konsolidują pożyczek pozabankowych, prywatnych lub lombardowych, ale biorąc dodatkową gotówkę w ramach kredytu konsolidacyjnego można spłacić te różne zobowiązania pozabankowe.
Konsolidacja 2 kredytów i więcej
Kredyt konsolidacyjny ma tylko wówczas sens, jeżeli wysokość nowej raty będzie niższa niż suma wszystkich rat, które spłacaliśmy wcześniej.
Co podlega konsolidacji? Praktycznie każdy kredyt i pożyczka bankowa: kredyty i pożyczki gotówkowe, kredyty ratalne, samochodowe, a nawet i hipoteczne. Konsolidacji podlega również zadłużenie w rachunku (debet na koncie) i na kartach kredytowych.
Dlaczego konsolidacja, to niższa rata kredytowa? Z jednego prostego powodu: zostaje wydłużony okres spłaty kredytu. Tylko odpowiednie wydłużenie spłaty nowego zobowiązania pozwala na zmniejszenie wysokości płaconej raty. Kredyt konsolidacyjny jest zazwyczaj również niżej oprocentowany od kredytu lub pożyczki gotówkowej.
Plusy i minusy kredytów konsolidacyjnych
Niewątpliwym plusem kredytów konsolidacyjnych jest to, że jest możliwość zmniejszenia raty kredytowej. I dla niektórych kredytobiorców będzie to jedyny cel konsolidacji.
Poza tym musimy pamiętać tylko o jednym terminie płatności raty. A kredyt konsolidacyjny to także, dzięki zmniejszeniu raty, znacząca poprawa zdolności kredytowej.
Minusem kredytów konsolidacyjnych, podobnie jak i każdego innego kredytu, jest to, że w ogólnym rozrachunku oddamy bankowi więcej pieniędzy.
Poprzez wydłużenie okresu kredytowania zapłacimy bankowymi więcej odsetek. Nowy kredyt, to również możliwa prowizja lub konieczność wykupienia ubezpieczenia.
Konsolidacja kredytów na 10 lat – kredyt konsolidacyjny gotówkowy
Kredyt na karcie kredytowej lub w koncie, to przeważnie umowa na 12 miesięcy. Kredyty ratalne, to okres kredytowania od kilku miesięcy do 2-3 lat. Większość kredytów samochodowych w bankach są udzielane na stosunkowo krótki czasu, do 5-8 lat. Natomiast zwykły kredyt konsolidacyjny gotówkowy można wziąć w niektórych bankach nawet i na lat 10 lat.
Zdolność kredytowa a kredyt konsolidacyjny
Tak jak w przypadku każdego innego kredytu lub pożyczki, tak podobnie i w przypadku konsolidacji, zanim bank wyda decyzję, będzie musiał zbadać naszą zdolność i wiarygodność kredytową.
I to nie ma znaczenia czy jest to konsolidacja 2 kredytów, jednego czy większej liczby zobowiązań. Nie ma również znaczenia to, że trzy dni wcześniej braliśmy sprzęt na kredyt ratalny i banku musiał sprawdzić zdolność kredytową.
Ocena zdolności kredytowej jest wymagana Ustawą o kredycie konsumenckim i każdorazowo, kiedy tylko skontaktujemy się z bankiem w sprawie udzielania finansowania, bank będzie zobowiązany, aby ocenę taką przeprowadzić.
Uwaga! Bank zapozna się również z raportem BIK i jeżeli opóźnienia w spłatach wynoszą ponad 60 dni, to raczej nie ma możliwości na uzyskanie kredytu w banku. O kredyt taki należy ubiegać się jeszcze wówczas, kiedy nasza sytuacja finansowa nie jest dramatycznie ciężka.
Konsolidacja kredytów porównanie
Decydując się na kredyt konsolidacyjny, nigdy nie powinniśmy wybierać banku opierając swoją opinię na reklamie („bo jest fajna„).
W pierwszym kroku należałoby zapoznać się z propozycjami w bankach, a następnie wytypować te banki, z których ofertami chcielibyśmy się bliżej zapoznać. Wówczas można skontaktować się z bankiem, który przedstawi ofertę oraz wyliczy raty i najważniejsze, dowiemy się o koszcie całkowitym kredytu (porównywarka kredytów konsolidacyjnych nie zrobi tego prawidłowo).
Przy porównywaniu ofert kredytowych możemy korzystać z RRSO kredytu konsolidacyjnego (znajdziemy go w Formularzu Informacyjnym otrzymanym z banku).
Każda oferta bankowa jest przygotowywana tak naprawdę indywidualnie i zależy od wiarygodności i zdolności kredytowej konsumenta.
RRSO – Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania – koszt kredytu całkowitego w ujęciu procentowym rocznym w stosunku do wysokości kredytu. Zawiera wszystkie obciążenia związane z udzielanym i spłacanym kredytem lub pożyczką. Im mniejsze jest RRSO kredytu konsolidacyjnego, tym oczywiście taki kredyt jest tańszy.
Konsolidacja 2 kredytów – aktualizacja 16 grudnia 2022 r.