Kiedy najlepiej wziąć kredyt gotówkowy? Najlepiej wówczas, kiedy jest faktycznie potrzebny. Obecnie nie jest to najlepszy czas na zaciąganie kredytów gotówkowych, ze względu na wysokie stopy procentowe i oprocentowanie propozycji bankowych. Niemniej jednak, jest to zawsze sprawa indywidualna, a podejmowana decyzja powinna opierać na racjonalnych przesłankach.
Szukając właściwej odpowiedzi na pytanie kiedy wziąć kredyt gotówkowy, należy ułożyć pewien plan finansowy, który będzie pokrywał się z możliwościami naszego domowego budżetu. Jednocześnie jednak należy sobie uświadomić, że przez kilka, a w niektórych przypadkach nawet i kilkadziesiąt miesięcy, rata kredytowa ograniczy w znaczący sposób nasz potencjał finansowy.
Nie może to być zachcianka podyktowana emocjami, ale rzeczywista potrzeba. Oczywiście, nie ma nic złego np. w zakupie samochodu, nowego komputera czy przeprowadzenia remontu mieszkania. Nawet wówczas, kiedy korzystamy z kredytu lub pożyczki gotówkowej. Ale w sytuacji, kiedy są ważniejsze i pilniejsze potrzeby, niż te stricte konsumenckie, to nie powinniśmy ich finansować z kredytu.
Zgromadzone oszczędności są ważne, ponieważ nie tylko stanowią finansową poduszkę bezpieczeństwa, ale również pozwalają zaciągnąć mniejszy kredyt gotówkowy lub uzbierać większy wkład własny przy kredycie hipotecznym.
Czas a kredyt gotówkowy
Tzw. timing kredytowy, czyli czas, kiedy chcielibyśmy wziąć kredyt, powinien być określony w zasadzie na wiele miesięcy przed złożeniem wniosku kredytowego. Na przykład pozytywną historię kredytową w BIK nie buduje się przez kilka dni, ale przez miesiące i lata – im lepsza ocena scoringowa, tym korzystniejsza oferta.
Zdolność kredytową w zasadzie można polepszyć w każdym miesiącu, np. zamykając karty i limity kredytowe, nadpłacając lub spłacając częściowo kredyty i pożyczki, konsolidując kredyty i zmniejszając nową ratę, zwiększając dochody (które można udokumentować).
Pamiętajmy również o tym, że im mniejsze zobowiązanie zaciągniemy, tym lepiej dla nas. To nie tylko komfort psychiczny i mniejsza rata kredytowa, ale także mniejszy całkowity koszt kredytu, czyli zapłacona cena za pożyczone pieniądze.
Bardzo ważne jest również to, aby rata kredytowa była zawsze dopasowana do naszych możliwości finansowych. I to uwzględniając bieżącą sytuację, jak i tą w przyszłości. Zastanów się:
Popularne powiedzenie mówi, że „kredyt jest dla ludzi bogatych” i jest w nim dużo prawdy, bowiem zawsze należy oddać więcej, niż tylko pożyczony kapitał.
Przeczytaj dodatkowo:
- Jaki kredyt gotówkowy wybrać? – przede wszystkim jak najtańszy. Jak to zrobić?
- Najwyższy kredyt konsolidacyjny – 2000 zł, 20 tys. zł, a może i 200 tys.zł?! Zależy to od zdolności kredytowej i ewentualnego zabezpieczenia kredytu.