Kiedy najlepiej wziąć kredyt gotówkowy?

Kiedy najlepiej wziąć kredyt gotówkowy? Najlepiej wówczas, kiedy jest faktycznie potrzebny. Obecnie nie jest to najlepszy czas na zaciąganie kredytów gotówkowych, ze względu na wysokie stopy procentowe i oprocentowanie propozycji bankowych. Niemniej jednak, jest to zawsze sprawa indywidualna, a podejmowana decyzja powinna opierać na racjonalnych przesłankach.

kiedy najlepiej wziąć kredyt gotówkowy

Szukając właściwej odpowiedzi na pytanie kiedy wziąć kredyt gotówkowy, należy ułożyć pewien plan finansowy, który będzie pokrywał się z możliwościami naszego domowego budżetu. Jednocześnie jednak należy sobie uświadomić, że przez kilka, a w niektórych przypadkach nawet i kilkadziesiąt miesięcy, rata kredytowa ograniczy w znaczący sposób nasz potencjał finansowy.

Nie może to być zachcianka podyktowana emocjami, ale rzeczywista potrzeba. Oczywiście, nie ma nic złego np. w zakupie samochodu, nowego komputera czy przeprowadzenia remontu mieszkania. Nawet wówczas, kiedy korzystamy z kredytu lub pożyczki gotówkowej. Ale w sytuacji, kiedy są ważniejsze i pilniejsze potrzeby, niż te stricte konsumenckie, to nie powinniśmy ich finansować z kredytu.

Prowadzenie domowej rachunkowości, zapisywanie miesięcznych dochodów i wydatków, pozwala lepiej takim budżetem zarządzać. Jeżeli robimy to systematycznie przez kilka miesięcy, nie tylko oszacujemy wolne środki pozostające do naszej dyspozycji, ale i jaki wydatki domowe stanowią największe obciążenie. Możliwe jest wówczas ich częściowe ograniczenie i zaoszczędzenie większych pieniędzy.

Zgromadzone oszczędności są ważne, ponieważ nie tylko stanowią finansową poduszkę bezpieczeństwa, ale również pozwalają zaciągnąć mniejszy kredyt gotówkowy lub uzbierać większy wkład własny przy kredycie hipotecznym.

Czas a kredyt gotówkowy

Tzw. timing kredytowy, czyli czas, kiedy chcielibyśmy wziąć kredyt, powinien być określony w zasadzie na wiele miesięcy przed złożeniem wniosku kredytowego. Na przykład pozytywną historię kredytową w BIK nie buduje się przez kilka dni, ale przez miesiące i lata – im lepsza ocena scoringowa, tym korzystniejsza oferta.

Zdolność kredytową w zasadzie można polepszyć w każdym miesiącu, np. zamykając karty i limity kredytowe, nadpłacając lub spłacając częściowo kredyty i pożyczki, konsolidując kredyty i zmniejszając nową ratę, zwiększając dochody (które można udokumentować).

Pamiętajmy również o tym, że im mniejsze zobowiązanie zaciągniemy, tym lepiej dla nas. To nie tylko komfort psychiczny i mniejsza rata kredytowa, ale także mniejszy całkowity koszt kredytu, czyli zapłacona cena za pożyczone pieniądze.

Bardzo ważne jest również to, aby rata kredytowa była zawsze dopasowana do naszych możliwości finansowych. I to uwzględniając bieżącą sytuację, jak i tą w przyszłości. Zastanów się:

czy w sytuacji utraty wszelkich źródeł dochodów, gdyby w kolejnym miesiącu nie wpłynęłyby pieniądze z wynagrodzenia, to przez ile miesięcy dałbyś radę spłacać zobowiązanie?

Popularne powiedzenie mówi, że „kredyt jest dla ludzi bogatych” i jest w nim dużo prawdy, bowiem zawsze należy oddać więcej, niż tylko pożyczony kapitał.

Przeczytaj dodatkowo:

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok