Karta kredytowa przez internet

Redakcja: Marek Kamiński. 2024-06-07 – ostatnia aktualizacja

Karta kredytowa przez internet łatwo dostępna, ale pod jednym warunkiem: podobnie jak w przypadku innych produktów kredytowych, musi dysponować odpowiednią zdolnością kredytową. Korzystając jednak z karty kredytowej należy kierować się z rozsądkiem i rozwagą.
karta kredytowa przez internet
Karta kredytowa przez internet. Źródło: kredytyporownywarka.pl

Karta kredytowa pozwala robić zakupy na kredyt bez oprocentowania (korzystając z okresu bezodsetkowego), ale koszty mogą być wysokie, jeżeli będziemy z niej źle korzystać.

W niektórych przypadkach lepiej jest zatem skorzystać z pożyczki gotówkowej w koncie lub kredytu gotówkowego.

Decydując się na kartę kredytową przez internet, to podobnie jak w przypadku innych produktów kredytowych, należy kierować się dokładną analizą naszych finansów.

Karta kredytowa różni się oczywiście od pożyczki gotówkowej, bo przyznanego limitu w karcie kredytowej nie musimy przecież wykorzystać i może „sobie leżeć”, ale jakikolwiek zakup na kartę, oznacza, że kredyt został uruchomiony. Należy zatem korzystać ze zdrowego rozsądku i powstrzymywać się od wydatków na kredyt, jeżeli nie jesteśmy w stanie uregulować go w wyznaczonym czasie. A zwłaszcza korzystanie z karty kredytowej wymaga dyscypliny i  regularnego spłacania powstałych zobowiązań.

Zanim zapłacisz kartę, czyli zanim skorzystasz z kredytu, zadaj sobie pytanie, czy będziesz w stanie uregulować saldo zadłużenia. Jeden, drugi zakup i płatności kartą, spowodują, że suma zobowiązania będzie rosnąć. Nie trzeba kupować jednorazowo, za dużą kwotę, aby powstało spore zadłużenie.

Karta kredytowa jest dobrym sposobem na zrealizowanie krótkoterminowych potrzeb kredytowych i pod warunkiem, że będziemy mieli z czego uregulować zadłużenie. Biorąc pod uwagę dłuższą perspektywę niż 2-3 miesiące, powinniśmy rozważać kredyt gotówkowy lub pożyczkę gotówkową.

Ważne! Nie korzystaj z jednej karty kredytowej, aby spłacić zadłużenie na drugiej. W rzeczywistości nie spłacasz żadnej części zadłużenia. Podobnie jest w sytuacji, kiedy jedną pożyczkę pozabankową spłacasz inną. Ostatecznie jedno zadłużenie spłacisz, ale tworzysz jednocześnie inne na większą kwotę.

Karta kredytowa przez internet? Przegląd banków

Jeżeli już dysponujesz kartą i zanim dokonasz zakupu przy jej użyciu, powinieneś zadać sobie podstawowe pytanie: czy konkretny produkt kupiłbyś również za gotówkę.

Z karty kredytowej powinniśmy korzystać „z głową” i jeżeli mamy kłopoty finansowe, trudności z regulowaniem spłat rat kredytowych, to powinniśmy powstrzymać się z jej używania. Środki dostępne w ramach przyznanego limitu na karcie, nie mogą być traktowane jako “darmowy” kredyt. Prędzej czy później, pożyczone pieniądze będziemy musieli przecież oddać.

Ważne, aby zdać sobie sprawę, że:

 • regulując zadłużenie na karcie kredytowej nie mamy do czynienia ze stałymi ratami,
 • spłacając minimalną kwotę, nasze zadłużenie powstałe na karcie będzie wzrastało.

Karta kredytowa, kredyt gotówkowy czy limit w koncie to odrębne produkty oferowane przez banki. Wybierając jeden z nich, powinniśmy znać dokładnie każdy produkt i wiedzieć w jakiej sytuacji z niego skorzystać.

Karty kredytowe i wypłaty gotówkowe

Karty kredytowe służy w zasadzie tylko do dokonywania płatności bezgotówkowych; a wypłaty gotówki z bankomatu kartą kredytową powinny być ograniczane do niezbędnego minimum.

Dlaczego z kart kredytowych nie powinniśmy używać do wypłat gotówki? Wygląda przecież podobnie jak karta debetowa? Można z niej korzystać w taki sposób, ale musimy pamiętać, że od takich transakcji naliczana jest każdorazowo prowizja. Jest to zazwyczaj pewien procent od wartości wypłaty (zwykle równolegle obowiązuje też opłata minimalna – nie mniej niż…), dlatego lepiej jest użyć do takiej transakcji karty debetowej dołączonej do konta bankowego.

Przy transakcji gotówkowej nie obowiązuje okres bezodsetkowy i odsetki są naliczane od dnia wypłaty gotówki.

Przykład: Jeżeli wypłacasz z bankomatu 50 zł, to od takiej transakcji obowiązuje np. opłata 2%, lecz nie mniej niż 30 zł. To w takim przypadku zapłacimy prowizję w wysokości 30 zł. Przy takiej wypłacie z bankomatu nie korzystamy z okresu bezodsetkowego, co oznacza, że naliczane jest oprocentowanie od dnia wypłaty pieniędzy z bankomatu.

Wyciąg z karty kredytowej

Korzystając z karty kredytowej, co miesiąc otrzymamy wyciąg w formie papierowej lub elektronicznej (mailowej), w którym znajdziemy informacje dotyczące:

 • transakcji dokonanych od dnia ostatniego wyciągu,
 • całkowitą kwotę zadłużenia,
 • odsetki naliczane od kwoty pozostałej do spłaty,
 • minimalną wymaganą kwotę do spłaty.
Całkowite saldo zadłużenia – informacja o całkowitej kwocie zadłużenia.
Wymagana spłata minimalna – minimalna kwota do zapłaty w bieżącym cyklu rozliczeniowym.
Wymagalna data spłaty – dzień, do którego bank musi otrzymać minimalną kwotę salda zadłużenia karty. Jeżeli takiej płatności do tego terminu nie otrzyma, wówczas mogą zostać naliczone odsetki lub podjęte zostaną inne działania np.: blokada karty.

Korzystasz z karty kredytowej lub debetowej? Pamiętaj!

1. Po otrzymaniu korespondencji z banku zawierającej kartę płatniczą, należy sprawdzić, czy przesyłka dotarła do Ciebie w stanie nienaruszonym. W przypadku kiedy przesyłka jest uszkodzona, należy skontaktować się z bankiem.

2. Kartę należy podpisać od razu po jej otrzymaniu. Nie odkładaj tego, ponieważ zapomnisz.

3. Ustalając PIN unikaj łatwych do przewidzenia kombinacji, np. roku urodzenia, takich samym lub następujących po sobie cyfr.

 • Zapamiętaj swój PIN.
 • Nie zapisuj na kartce.
 • Nigdy nie przechowuj go razem z kartą.
 • Nie udostępniaj go osobom trzecim.

4. Raz na jakiś czas zmień kod PIN – zwłaszcza, jeżeli wróciłeś z zagranicznego wyjazdu lub wiesz, że ktoś go mógł poznać.

5. Używaj różnych kodów dla różnych kart.

6. Chroń nr karty i inne poufne kody umożliwiające zrealizowanie transakcji, tak aby nikt inny – poza Tobą – nie mógł wejść w ich posiadanie.

7. Nigdy nie udostępniaj swoich kart oraz numerów PIN. Podczas transakcji nie trać karty z pola widzenia.

8. Przy wprowadzaniu kodu PIN zasłaniaj klawiaturę, zarówno dokonując wypłaty pieniędzy z bankomatu, jak i płacąc w punktach sprzedażowo-usługowych.

9. Nie udostępniaj numery karty, kodu PIN oraz kodu CVC2 dzwoniącym do Ciebie osobom.

10. Nie wysyłaj kodów PIN nr karty pocztą elektroniczną i nie odpowiadaj na maile, z których wynika podanie takich informacji.

11. Sprawdź, czy strona, na której dokonujesz zakupów internetowych, posiada odpowiednie zabezpieczenia:

 • adres strony rozpoczyna się od httpS://
 • na stronie znajduje się zamknięta kłódka z informacją o certyfikacie, który potwierdza autentyczność strony.

12. Pamiętaj o bezpieczny przechowywaniu dokumentów. Kiedy uznasz, że są już niepotrzebne – zniszcz je. Łącznie z danymi osobowymi oraz z pełnym numerem karty.

13. W przypadku utraty karty niezwłocznie dokonaj jej zastrzeżenia – telefonicznie lub poprzez bankowość internetową.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok