Karta kredytowa a kredyt gotówkowy

2024-03-18 – ostatnia aktualizacja

Szybka gotówka? To z pewnością zaleta karty kredytowej. Wysoka kwota  i długi okres kredytowania? To już plus kredytów i pożyczek gotówkowych. Jeżeli cenisz sobie minimum formalności i szybki dostęp do finansowania, które możesz przeznaczyć na dowolny cel, to zarówno kredyt i karta może być jednym z tych wyborów.
karta kredytowa a kredyt gotówkowy
Karta kredytowa a kredyt gotówkowy. Źródło: kredytyporownywarka.pl


W jakiej konkretnie sytuacji skorzystać z karty kredytowej, a w jakiej zdecydować się na kredyt gotówkowy, o tym wszystkim dowiesz się poniżej. Na początku jednak sprawdźmy, jakie propozycje można znaleźć w bankach.

karty kredytowe propozycje banków

kredyty gotówkowe propozycje banków

Niezależnie od tego czy chciałbyś skorzystać z karty kredytowej czy z kredytu gotówkowego, dodatkowe pieniądze mogą się przydać w każdym dowolnym momencie. Najczęściej jest tak, że potrzeby pojawiają się nagłe i niespodziewanie.

W takiej sytuacji warto jest mieć szybki dostęp do serwisu, w którym znajdziesz sprawdzone i popularne banki, z ciekawymi promocjami i korzystnymi ofertami. Z punktu widzenia klient, im większy jest wybór, tym lepiej. Ale zgromadzenie wielu ofert niekoniecznie musi być najlepszą strategią z punktu potencjalnego klienta, ponieważ analiza produktów będzie zbyt czasochłonna i trudniej będzie podjąć decyzję. Ok. Ale co wybrać? Kredyt gotówkowy (pożyczkę gotówkową) czy zdecydować się na kartę kredytową?

Kredyt gotówkowy contra karta kredytowa

O kredycie gotówkowym słyszał z pewnością każdy klient banku. Jeżeli posiadasz konto bankowe, to być może, i to niejednokrotnie, otrzymywałeś SMS-a np. o podobnej treści: „promocyjny kredyt gotówkowy – RRSO tylko 10,99%„, a może dzwonił pracownik banku z propozycją? Dzieje się tak, ponieważ jest to jeden z najpopularniejszych produktów finansowych oferowanych przez banki.

Wszelkiego rodzaju formalności są ograniczone do niezbędnego minimum, a wniosek kredytowy można wypełnić w wybranym oddziale banku lub skorzystać z oferty internetowej. Pozostałe formalności często załatwisz bez konieczności wychodzenia z domu.

Czy kredyt gotówkowy otrzyma każdy, kto złoży wniosek kredytowy? Nie. Każdy bank bez wyjątku musi sprawdzić czy masz odpowiednią zdolność kredytową i wiarygodność kredytową.

    • zdolność kredytowa decyduje o możliwej do uzyskania maksymalnej kwocie kredytu. Do składanego wniosku będziesz musiała dołączyć dokumenty potwierdzające zatrudnienie lub zaświadczenie od pracodawcy.

zdolność kredytowa prawo bankowe

  • natomiast wiarygodność kredytowa nie wpływa na wysokość zdolności kredytowej, ale banki sprawdzając historię kredytową w BIK (pozytywna lub negatywna) wiedzą jaki masz zobowiązania do spłaty i jak sobie radzisz (radziłeś) z ich spłatą.

Kredyty gotówkowe są zawsze płatne1 (w przeciwieństwie do pożyczek gotówkowych) i niezależnie czy to będzie kredyt gotówkowy w promocji, przez internet czy w oddziale banku, to i tak wystąpią koszty. Na pewno będą to:

  • odsetki – o ich wysokości decyduje oprocentowanie nominalne kredytu, wysokość i czas kredytowania,

a w zależności od wybranej oferty może to być dodatkowo:

  • prowizja,
  • opłaty manipulacyjne,
  • ubezpieczenie.

Karta kredytowa contra kredyt gotówkowy

Karta kredytowa jest rodzajem kredytu udzielonego przez bank i służy do płatności bezgotówkowych za dokonane zakupy w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Pozwala ona również pobrać pieniądze z bankomatu, ale należy wziąć pod uwagę, że koszt takiej transakcji może być wysoki (jest to już transakcja gotówkowa). Występuje tu pewne podobieństwo do karty debetowej „przypiętej” do konta bankowego.

Podobnie jak w przypadku kredytów gotówkowych, tak i tutaj, nie ma dwóch takich samych kart kredytowych. Każdy bank indywidualnie ustala oprocentowanie kredytu w karcie oraz jego limit, z jakiego możesz skorzystać.

Płatności bezgotówkowe za pomocą karty można dokonywać, aż do wykorzystania limitu, a następnie zadłużenie jest spłacane w wybrany sposób:

  • jednorazowo całą wykorzystaną kwotę,
  • w częściach – ustalona z bankiem zostanie minimalna rata,
  • dowolną kwotę, w dowolnym momencie korzystania z karty karty.

Dokonanie wcześniejszej spłaty umożliwia ponowne korzystanie z limitu.

Bardzo ważne! W umowie zostaje ustalony tzw. okres bezodsetkowy, oznacza to, że jeżeli nie przekroczysz ustalonego terminu spłaty karty, to nie zapłacisz żadnych odsetek ani prowizji! Okres bezodsetkowy wynosi ok. 50-60 dni i jest liczony nie od daty transakcji, ale według przyjętego okresu rozliczeniowego.

Karta kredytowa a kredyt gotówkowy – co lepsze?

Zależy to od Twoich potrzeb i oczekiwań.

Kredyt gotówkowy jest łatwiej kontrolować, ponieważ jest to zobowiązanie jednorazowe. Dodatkowo:

  • zdecydowanie większa jest możliwa kwota do uzyskania oraz znacznie dłuższy czas spłaty – maksymalnie to może być nawet i 200 tys. zł do 10 lat.
  • warunki kredytowe można negocjować, a im lepsza ocena, tym lepsza warunki kredytowania.
  • otrzymane pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel (a tak ściślej to z pożyczki gotówkowej).
  • nie musisz wydać całej kwoty od razu, a środki możesz wypłacać np. z bankomatu.
  • zadłużenie spłacasz według ustalonego w umowie harmonogramu spłat.
  • każdy kolejny kredyt, nawet na znacznie mniejszą kwotę, wymaga podpisania nowej umowy.

Karta kredytowa. Tani kredyt, same plusy?

Z kartę kredytową jest trochę inaczej. Jest to produkt, wymagający przestrzegania wielu reguł. Nieumiejętne posługiwanie się kartą kredytową może doprowadzić do powstania dużego zadłużenia, zwłaszcza, jeżeli posługujemy się nią jak zwykłą kartą debetową.

  • limit na karcie kredytowej jest odnawialny, pod warunkiem oczywiście, że nie zalegasz ze spłatą.
  • służy do płatności wyłącznie za zakupy bezgotówkowe.
  • limit na karcie karcie kredytowej można: 1. zwiększyć w dowolnym momencie, pod warunkiem posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej, 2. zmniejszyć, kiedy nie potrzebujesz tak dużego kredytu, 3. zamknąć kartę.
  • w tym samym czasie można posiadać kilka kart kredytowych, ale suma limitów zmniejsza zdolność kredytową,
  • oprocentowanie kart kredytowych oscyluje na poziomie maksymalnie dopuszczalnego oprocentowania kredytów (7,20% w skali roku – 2021 r.).
  • generalnie występują stałe opłaty miesięczne lub roczne, chyba, że bank zrezygnuje z ich pobierania, pod warunkiem wykonania odpowiedniej liczby transakcji bezgotówkowych.
  • za każde niespłacenie karty w terminie naliczane są odsetki.
  • nie uregulowanie zadłużenia w terminie może wiązać się również z koniecznością spłaty długu na raty, czy zamianie na inną formę, np. kredyt konsolidacyjny (przeczytaj również: Konsolidacja Kilku Kart Kredytowych w Jeden Kredyt).
  • ubezpieczenie karty kredytowej jest przeważnie dobrowolne, a jego wysokość naliczana jest najczęściej jako pewien procent od wykorzystanej kwoty.

Podsumowanie karta kredytowa a kredyt gotówkowy

Jeśli potrzebujesz dodatkowej gotówki, ale obawiasz się, że posiadanie karty kredytowej zwiększy Twoja skłonność do nadmiernych, niekontrolowanych wydatków, to zdecydowanie lepiej zdecydować się na kredyt lub pożyczkę gotówkową BANKOWĄ.

Z karty warto korzystać, np. w internecie, gdy kupujesz coś w sklepie internetowych, chcesz zarezerwować pokój w hotelu, kupić bilet na samolot, pociąg, koncert, itp. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe ograniczenia, wydaje się, że nie powinna być traktowana jako substytut pożyczki.

Może się ona okazać dużym problem i kosztem jednocześnie, jeżeli będziesz się źle nią posługiwał.


1 Rozdział 5 Art. 69. Prawa bankowego określa umowę kredytową, jako oddanie przez bank do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony w umowie kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na ustalony cel, a kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z niej na warunkach określonych w umowie, zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty oraz zapłaty prowizji od udzielonego kredytu.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok