Kalkulator pożyczki gotówkowej. Oblicz raty, sprawdź oferty

2022-12-15 – ostatnia aktualizacja

Kalkulator pożyczki gotówkowej czyli szybkie i skuteczne oszacowanie rat dowolnej pożyczki gotówkowej w banku. Obliczy wysokość raty kredytowej, aby dowiedzieć się jaki jest tani kredyt. Czy to jest prawda? No nie jest tak do końca, niestety.

kalkulator pożyczki gotówkowej

Jak to nie? Przecież w sieci znajdziemy najróżniejsze kalkulatory, wyszukiwarki i porównywarki? „Wylicz najniższą ratę!„, „Kalkulator pożyczek gotówkowych z najlepszą ratą!” „Najniższa rata! Oblicz!„…

Zacznijmy od tego Co to jest kalkulator pożyczek gotówkowych? Pozwala on oszacować wysokość poszczególnych rat kredytu wybierając wysokość kredytu i okres kredytowania. Dodatkowo można zaznaczyć kilka dodatkowych opcji, jak np. rodzaj rat lub ubezpieczenie.

Tani kredyt konsolidacyjny bez hipoteki. Połącz kilka pożyczek gotówkowych w jeden kredyt.

Możemy wyróżnić kilka kalkulatorów pożyczkowych. Może to być kalkulator pożyczek gotówkowych czy konsolidacyjnych. Jak również kalkulator kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) i samochodowych. Poszczególne banki na swoich stronach internetowych, mają również takie narzędzia, które pozwalają oszacować wysokość raty.

Kalkulator pożyczki gotówkowe

No właśnie, i tutaj dochodzimy do sedna sprawy, że wspomniane narzędzia, wcale nie pozwalają na wyszukanie najlepszej pożyczki gotówkowej lub banku, ani też na wyliczenie rat pożyczki, tak jak sądzą niektórzy. Przeglądając wiele stron internetowych można bowiem znaleźć np. takie informacje:

„Kalkulator rat pozwala na wyliczenie kosztów pożyczki” – NIEPRAWDA

„Jest to narzędzie do wyliczania rat pożyczki” – NIEPRAWDA

„Są mniej lub bardziej rozbudowane kalkulatory” – PRAWDA

„Przy wyszukiwaniu kredytu hipotecznego, najlepszym sposobem, aby wyliczyć ratę i wybrać najlepszy kredyt, jest skorzystania z kalkulatora kredytów hipotecznych” – NIEPRAWDA

„Są one dobrym narzędziem, aby dość szybko sprawdzić jaka jest oferta banków” – PRAWDA
Zdecydowanie więcej można byłoby wypisać opinii na temat kalkulatorów pożyczkowych, ale to nie ma większego sensu. Należy bowiem pamiętać, że tak naprawdę jest to tylko:

Symulator rat pożyczki

Niezależnie od tego, czy dotyczy on pożyczek gotówkowych czy kredytów mieszkaniowych (w tym przypadku, to jest już prawdziwa symulacja rat…). Na wielu stronach banków, na których znajdziemy tzw. kalkulator odsetek kredytowych znajdziemy mniej więcej taką informację:

„Dokonane wyliczenia mają wyłącznie charakter orientacyjny i służą za przykład. Ich celem jest tylko informacja, a obliczenia nie powinny być traktowane jako rekomendacja, oferta lub zaproszenie do zawarcia umowy. Wyliczenia nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa. Uzyskane w ten sposób informacje powinny być analizowane z formularzem informacyjnym, udostępnianym przez bank (przed zawarciem umowy kredytowej). Szczegółowe informacje na temat kosztów kredytu, zasad jego spłaty oraz wyliczeń rat kredytu, możliwe jest dopiero po przeprowadzeniu oceny zdolności kredytowej i wiarygodności konsumenta.”

Oblicz ratę pożyczki

Ale oczywiście, taki kalkulator pożyczkowy jest z pewnością pomocny, aby zapoznać się z listą banków i przy porównywaniu propozycji kredytowych. Powinniśmy go jednak traktować wyłącznie w kategorii dodatkowego źródła informacji w procesie podejmowania decyzji.

W serwisach internetowych znaleźć można wiele różnych kalkulatorów pożyczek gotówkowych, co powoduje, że otrzymywane wyniki są bardzo różne.

Na przykład szukamy pożyczki gotówkowej w wysokości 10 000 zł na 5 lat. Korzystamy z kilku różnych narzędzie i porównujemy wyniki wyszukiwania. W przypadku kalkulatora nr 1 i 3, na pierwszym miejscu znajduje się… ten sam bank, z taką samą pożyczką.

Kalkulator nr 1: Oprocentowanie nominalne 5%, prowizja 0%, RRSO 5,12%. Wysokość raty 299,71 zł.
Kalkulator nr 2: Oprocentowanie nominalne 4%, prowizja 16%, RRSO 10,73%. Wysokość raty 213,63 zł.
Kalkulator nr 3:
Oprocentowanie nominalne 5%. Wysokość raty 251,62 zł.

I jak? Czy któreś wyliczenia możemy traktować jako wiarygodne? Oczywiście, że nie. Są to wyłącznie oszacowania, a dokładną wysokość raty może obliczyć TYLKO bank, do które zgłosimy się po pożyczkę.

Konsolidacja kilku zobowiązań do 25000 zł. Kredyt konsolidacyjny 25000 zł 6 lat.

Korzystaj z kalkulatora, aby oszacować raty

Krótki raport dotyczący kalkulatorów ewidentnie wskazuje, że nie można traktować go jako symulatora najtańszej pożyczki. Jest to, jeszcze raz warto to podkreślić, zestawienie banków i ich propozycji pożyczkowych. Pozwala na zapoznanie się z informacją na temat konkretnego produktu, oszacować wysokości rat (w dużym przybliżeniu) w ujęciu miesięcznym.

Kalkulator to również szybka możliwość skontaktowania się z bankiem, poprzez wysłanie krótkiego formularza kontaktowego. To przedstawiciel banku do nas przedzwoni, a w niektórych przypadkach możemy się umówić na wizytę doradcy w domu.

Jak w przypadku wielu wyszukiwarek i porównywarek, również w tym przypadku należy podchodzić rozsądnie do wyników wyszukiwań i porównań. To jest tylko pomoc, a nie obiektywna wskazówka, który bank wybrać.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok