Kalkulator pożyczki gotówkowej | Oblicz raty, sprawdź oferty

Kalkulator pożyczki gotówkowej
Kalkulator pożyczki gotówkowej czyli szybkie i skuteczne oszacowanie rat dowolnej pożyczki gotówkowej w banku. Obliczy wysokość raty kredytowej, aby dowiedzieć się jaki jest tani kredyt. Czy to jest prawda? No nie jest tak do końca, niestety.

Jak to nie? Przecież w sieci znajdziemy najróżniejsze kalkulatory, wyszukiwarki i porównywarki? „Wylicz najniższą ratę!„, „Kalkulator pożyczek gotówkowych z najlepszą ratą!” „Najniższa rata! Oblicz!„…

Zacznijmy od tego Co to jest kalkulator pożyczek gotówkowych? Pozwala on oszacować wysokość poszczególnych rat kredytu wybierając wysokość kredytu i okres kredytowania. Dodatkowo można zaznaczyć kilka dodatkowych opcji, jak np. rodzaj rat lub ubezpieczenie.

Tani kredyt konsolidacyjny bez hipoteki
Połącz kilka pożyczek gotówkowych w jeden kredyt

Możemy wyróżnić kilka kalkulatorów pożyczkowych. Może to być kalkulator pożyczek gotówkowych czy konsolidacyjnych. Jak również kalkulator kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) i samochodowych. Poszczególne banki na swoich stronach internetowych, mają również takie narzędzia, które pozwalają oszacować wysokość raty.

Kalkulator pożyczki gotówkowe

No właśnie, i tutaj dochodzimy do sedna sprawy, że wspomniane narzędzia, wcale nie pozwalają na wyszukanie najlepszej pożyczki gotówkowej lub banku, ani też na wyliczenie rat pożyczki, tak jak sądzą niektórzy. Przeglądając wiele stron internetowych można bowiem znaleźć np. takie informacje:

„Kalkulator rat pozwala na wyliczenie kosztów pożyczki” – NIEPRAWDA

„Jest to narzędzie do wyliczania rat pożyczki” – NIEPRAWDA

„Są mniej lub bardziej rozbudowane kalkulatory” – PRAWDA

„Przy wyszukiwaniu kredytu hipotecznego, najlepszym sposobem, aby wyliczyć ratę i wybrać najlepszy kredyt, jest skorzystania z kalkulatora kredytów hipotecznych” – NIEPRAWDA

„Są one dobrym narzędziem, aby dość szybko sprawdzić jaka jest oferta banków” – PRAWDA
Zdecydowanie więcej można byłoby wypisać opinii na temat kalkulatorów pożyczkowych, ale to nie ma większego sensu. Należy bowiem pamiętać, że tak naprawdę jest to tylko:

Symulator rat pożyczki

Niezależnie od tego, czy dotyczy on pożyczek gotówkowych czy kredytów mieszkaniowych (w tym przypadku, to jest już prawdziwa symulacja rat…). Na wielu stronach banków, na których znajdziemy tzw. kalkulator odsetek kredytowych znajdziemy mniej więcej taką informację:

„Dokonane wyliczenia mają wyłącznie charakter orientacyjny i służą za przykład. Ich celem jest tylko informacja, a obliczenia nie powinny być traktowane jako rekomendacja, oferta lub zaproszenie do zawarcia umowy. Wyliczenia nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa. Uzyskane w ten sposób informacje powinny być analizowane z formularzem informacyjnym, udostępnianym przez bank (przed zawarciem umowy kredytowej). Szczegółowe informacje na temat kosztów kredytu, zasad jego spłaty oraz wyliczeń rat kredytu, możliwe jest dopiero po przeprowadzeniu oceny zdolności kredytowej i wiarygodności konsumenta.”

Oblicz ratę pożyczki

Ale oczywiście, taki kalkulator pożyczkowy może nam służyć do tego, aby sprawdzić jaki jest wybór banków (ograniczony, tak jak nasz czas – nie sprawdzimy wszystkich banków), a porównanie ofert banków i kredytów może służyć, jako dodatkowa informacja w procesie podejmowania decyzji.

Raty kalkulator

Szukamy zatem pożyczki gotówkowej w wysokości 10 000 zł na 5 lat. Kilka kalkulatorów i wybieramy pierwszy bank, którego wyliczenie rat weźmiemy pod uwagę: pożyczka gotówkowa w Alior Bank.

Kalkulator odsetek pożyczki nr 1: Oprocentowanie nominalne 5%, prowizja 0%, RRSO 5,12%. Wysokość raty 299,71 zł.
Kalkulator nr 2: Oprocentowanie nominalne 4%, prowizja 16%, RRSO 10,73%. Wysokość raty 213,63 zł.
Nr 3: Oprocentowanie nominalne 9,49%, prowizja 5,5%, RRSO 12,63%. Wysokość raty 222,19 zł.
Nr 4: Oprocentowanie nominalne 5%. Wysokość raty 251,62 zł (Źródło: pozyczka.aliorbank.pl)

I jak? Czy któreś wyliczenia możemy traktować jako wiarygodne? Z pewnością najbliżej są wyliczenia bezpośrednio z banku, ale należy pamiętać o tym co zostało napisane powyżej…

Konsolidacja kilku zobowiązań do 25000 zł.
Kredyt konsolidacyjny 25000 zł 6 lat

Krótki raport dotyczący kalkulatorów ewidentnie wskazuje, że nie można traktować go jako symulatora najtańszej pożyczki. Jest to, jeszcze raz warto to podkreślić, zestawienie banków i ich propozycji pożyczkowych. Pozwala na zapoznanie się z informacją na temat konkretnego produktu, oszacować wysokości rat (w dużym przybliżeniu) w ujęciu miesięcznym.

Kalkulator to również szybka możliwość skontaktowania się z bankiem, poprzez wysłanie krótkiego formularza kontaktowego. To przedstawiciel banku do nas przedzwoni, a w niektórych przypadkach możemy się umówić na wizytę doradcy w domu.

Jak w przypadku wielu wyszukiwarek i porównywarek, również w tym przypadku należy podchodzić rozsądnie do wyników wyszukiwań i porównań. To jest tylko pomoc, a nie obiektywna wskazówka, który bank wybrać.