Kalkulator kredytowy kredyt gotówkowy

2022-12-25 – ostatnia aktualizacja

Kalkulator kredytowy kredyt gotówkowy spełnia trzy zasadnicze funkcje: pozwala zapoznać się z propozycjami banków i oferowanych kredytów i pożyczek gotówkowych, wysłanie wniosku kontaktowego do wybranego banku i oszacowanie rat kredytowych.

kalkulator kredytowy kredyt gotówkowy

W zasadzie nie ma większego znaczenia, czy do wliczenia rat będziemy korzystali z kalkulatora kredytowego kredytów gotówkowych na stronie wybranego banku czy na portalu finansowym. I tak otrzymane wyniki zostaną tylko oszacowane. Jest to spowodowane tym, że ostateczne warunki zaproponowane przez bank, zależą od kilku istotnych czynników, o których wspomnimy poniżej.

Kalkulator kredytowy kredyt gotówkowy:

  • oszacowanie wysokości raty kredytowej w zależności od przyjętych parametrów szukanego kredytu,
  • możliwość szybkiego zapoznania się z najnowszymi propozycjami kredytów i pożyczek gotówkowych,
  • szybki i prosty kontakt z wybranymi bankami – wystarczy wysłać wniosek kontaktowy online i przedstawiciel banku przedzwoni.

Skorzystać z kalkulatora kredytu gotówkowego można poniżej. Wystarczy wpisać dwa parametry szukanego kredytu: wysokość oraz okres kredytowania i otrzymasz wyniki. Następnie można wysłać formularz kontaktowy, który umożliwi pracownikowi banku skontaktowanie się z nami w sprawie kredytu gotówkowego.

Przeczytaj również:

Oszacowanie rat kalkulator kredytowy kredyty gotówkowe

Od razu można odpowiedzieć na pytanie: dlaczego kalkulatory kredytowe szacują wysokości rat, a nie wyliczają ich dokładnie? Jeżeliby tak było, to każdy klient danego banku, płaciłby dokładnie takie same raty zaciągając kredyt o określonych parametrach. Jednak tak nie jest, ponieważ:

  • oferta kredytowa jest przygotowana przez bank indywidualnie i uwzględnia ocenę kredytową, a więc zdolność kredytową i historię kredytową w BIK.

Czyli na samym początku, bank sprawdza czy masz zdolność kredytową oraz jak prezentuje się Twoja wiarygodność kredytowa (BIK). Te dwa czynniki brane do ogólnej oceny kredytowej, wpływają na decyzję kredytową i warunki udzielenia finansowania.

Lepsza ocena kredytowa, to korzystniejsza oferta przedstawiona przez bank, a bardzo często również większe możliwości negocjacyjne.

Symulacja raty miesięcznej nie jest bezużyteczna. Pozwala bowiem zorientować się, jak dużym obciążeniem będzie dla domowego budżetu.

Od czego zależy wysokość raty?

Proste wyjaśnienie jest takie: wysokość raty kredytowej otrzymujemy poprzez podzielenie całkowitej kwoty do oddania przez liczbę miesięcy spłaty.

Całkowita kwota do spłaty składa się z pożyczonego kapitału oraz kosztów kredytowych.

Abstrahując od warunków na jakich jest udzielany kredyt, rata będzie tym większa, im:

  • większa jest kwota kredytu,
  • krótszy jest czas kredytowania.

Jednak należy wziąć pod uwagę, że jeżeli wydłużymy spłatę kredytu o jeden miesiąc, to zmniejszymy wysokość raty, ale jednocześnie wzrosną koszty odsetkowe, ponieważ kapitał pozostaje dłużej do naszej dyspozycji.

Szacunkowe wyliczenia rat oraz kosztów całkowitych: kredyt gotówkowy 10 tys. zł oraz 50 tys. zł (raty równe):

kalkulator kredytowy kredyty gotówkowe 10 tys. zł 50 tys. zł raty i koszt całkowity

Jasno zatem wynika, że zmniejszanie raty kredytowej – w związku z oprocentowaniem nominalnym kredytu – zawsze będzie wiązał się ze wzrostem kosztu odsetkowego, a tym samym i kosztu całkowitego. Nie ma oczywiście znaczenia, czy będzie to kredyt gotówkowy, kredyt konsolidacyjny czy hipoteczny.

Czynniki dodatkowe, wpływające na wysokość rat, to także:

  • rodzaj rat – malejące lub stałe,
  • data wypłaty kredytu gotówkowego,
  • daty płatności rat kredytowych.

Całkowity koszt kredytu gotówkowego

W związku z tym, co zostało napisane powyżej, propozycje kredytów gotówkowych przedstawione w kalkulatorach nie przedstawiają całkowitych kosztów. Całkowity koszt jest bowiem ceną jaką musimy zapłacić kredytobiorcy za udostępnienie kapitału.

Czym jest koszt całkowity kredytu? Zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim1, koszt całkowity kredytu obejmuje wszystkie koszty, które konsument zobowiązany jest ponieść w związku z umową kredytową.

Są to: odsetki, opłaty (np. przygotowawcze, administracyjne, za rozpatrzenie wniosku, itp.), prowizje kredytowe, podatki, marże (jeżeli są znane kredytodawcy), koszty usług dodatkowych (np. ubezpieczenie – ubezpieczenie kredytów gotówkowych jest najczęściej fakultatywne).

W sytuacji, kiedy ich poniesienie jest konieczne do uzyskania kredytu lub do otrzymania go na oferowanych warunkach.

Koszt całkowity kredytu nie obejmuje opłat notarialnych ponoszonych przez konsumenta.

kalkulator kredytowy kredyt gotówkowy 2022 koszt całkowity

Każda obniżka jakiegokolwiek elementu kosztowego w stosunku do pierwotnie przedstawionej oferty, bez zmiany innych elementów, wpływa na zmniejszenie kosztu całkowitego.

Tani kredyt gotówkowy z kalkulatorem kredytowym

Czy zatem można znaleźć tani kredyt gotówkowy korzystając z kalkulatora kredytowego kredytów gotówkowych? Można, ale nie bezpośrednio w zaprezentowanym rankingu, ale tylko dzięki porównaniu ofert kredytowych.

Nie ma większego znaczenia z jakiego kalkulatora będziemy korzystać. Owszem, mając dostęp do większej liczby propozycji kredytowych, uzyskujemy większe prawdopodobieństwo, że wybierzemy tańszy kredyt.

Ale na podstawie samodzielnie stworzonego rankingu kredytów gotówkowych, który powstaje poprzez przeanalizowanie ofert kredytowych, łatwo wskazać bank z najlepszą propozycją. Nie jest konieczne porównanie dwudziestu banków, wystarczy… dwa, pamiętając, że: lepsza ocena kredytowa, to lepsze warunki kredytowe i większe możliwości ich negocjowania.

Kalkulator kredytowy kredytów gotówkowych powinien był traktowany wyłącznie jako źródło informacji o propozycjach kredytowych w bankach, do szybkiego kontaktu z bankiem, czy oszacowania rat. Ma pomóc w podjęciu decyzji, a nie decydować za nas!


1 Ustawa o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 r.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok