Kalkulator kredytowy gotówkowy 2021

Kalkulator kredytowy gotówkowy 2021: chcesz wyliczyć dokładnie, ile będzie kosztować Twój kredyt gotówkowy i ile wyniesie rata kredytowa co do grosza? Musisz skontaktować się z wybranym bankiem. Kalkulator kredytowy gotówkowy może tylko i wyłącznie oszacować wysokość rat.

kalkulator kredytowy gotówkowy 2021

I to niezależnie od tego czy korzystasz z kalkulatora kredytowego na stronie banku czy na portalu finansowym. Tego rodzaju kalkulatory tylko i wyłącznie szacują wysokość raty. Dlaczego? Ponieważ jej wysokość (a tym samym i oferta kredytowa) zależy od kilku czynników. O tym poniżej.

Kalkulator kredytowy gotówkowy 2021, pomoże przede wszystkim:

 1. oszacować wysokość raty w zależności od parametru kredytu,
 2. zapoznać się z aktualnymi propozycjami kredytów gotówkowych w bankach,
 3. skontaktować się z bankiem w sprawie kredytu lub wysłać wniosek kredytowy (jeżeli jest to kredyt gotówkowy internetowy).

Kalkulator kredytowy gotówkowy – oszacowanie rat

Jeżeli planujesz skorzystania z kredytu gotówkowego w banku – tradycyjnie lub przez internet – i chcesz wiedzieć ile w przybliżeniu wyniesie rata, to kalkulator kredytowy ją wyliczy. Wystarczy, że wpiszesz dwa podstawowe parametry: wysokość kredytu oraz czas jego spłaty i otrzymujesz wyniki.

W następnym kroku możesz wysłać formularz kontaktowy do wybranych banków. Najczęściej jest tak, że wystarczy podać podstawowe dane kontaktowe i pracownik banku oddzwoni w ustalonym godzinach.

Wstępne oszacowanie raty jest ważne, ponieważ pozwala zorientować się, jak dużym obciążeniem miesięcznym będzie regulowanie zobowiązania.

Kredyt gotówkowy pozwala uzyskać finansowania na remont mieszkania, zakup samochodu czy mebli do pokoju. Wybór jest bardzo szeroki, a banki oferują kredyty gotówkowe zarówno w sposób tradycyjny, jak i internetowo.

Dlaczego kalkulator kredytowy gotówkowy tylko szacuje wysokość rat? Spowodowane jest to jednym i zasadniczym czynnikiem:

 • każda oferta kredytowa jest indywidualna (w przeciwieństwie do propozycji kredytowej) i jej warunki zależą od tego, jaką ocenę kredytową uzyskasz.

Bank na samym początku musi sprawdzić czy masz zdolność kredytową i jak wygląda Twoja wiarygodność kredytowa (BIK). Są to dwa niezależne czynniki, ale ostatecznie decydują o warunkach udzielenia kredytu. Im taka ocena będzie lepsza, to nie tylko wzrośnie Twoja pozycja w negocjacjach z bankiem, ale i na atrakcyjniejszą ofertę możesz liczyć.

Co wpływa na wysokość rat?

Wysokość raty zależy od wielu czynników. Przede wszystkim, niska rata kredytowa nie oznacza, że jest to tani kredyt. Jej wysokość jest pochodną:

 • wysokości kredytu,
 • czasu kredytowania,
 • oferty kredytowej.

Każdy dodatkowy miesiąc spłaty kredytu, to niższa rata kredytowa. Z drugiej zaś strony rosną koszty odsetkowe, co powoduje, że całkowity koszt kredytu wzrasta.

Poniżej zostały zaprezentowane szacunkowe wyliczenia wysokości raty oraz kosztów całkowitych dla kredytu gotówkowego na 10 tys. zł oraz 50 tys. zł:

kalkulator kredytowy gotówkowy 2021 raty 10 tys. zł 50 tys. zł

Jasno z tego wynika, że mniejsza rata kredytowa wiąże się ze wzrostem całkowitych kosztów. I nie ma tutaj znaczenia, czy jest to kredyt gotówkowy na 5 tys. zł, 50 tys. zł czy 150 tys. zł.

Dodatkowo o wysokości raty decyduje również:

 • system rat (malejące lub stałe),
 • data wypłaty kredytu,
 • daty płatności rat.

A co wpływa na samą propozycję kredytu gotówkowego i jego cenę?

Całkowity koszt kredytu gotówkowego

Co to jest całkowity koszt kredytu? Ustawa o kredycie konsumenckim1 wskazuje, że całkowity koszt kredytu, to wszelkie koszty, które konsument jest zobowiązany ponieść w związku z umową o kredyt. W szczególności są to:

 • odsetki,
 • opłaty, np. przygotowawcze, administracyjne, za rozpatrzenie wniosku,
 • prowizje, np. za udzielenie kredytu,
 • podatki,
 • marże (zwłaszcza w kredytach hipotecznych) jeżeli są znane kredytodawcy,
 • koszty usług dodatkowych, np. ubezpieczenie kredytu, w sytuacji kiedy ich poniesienie jest konieczne do uzyskania kredytu lub do otrzymania go na oferowanych warunkach. Ubezpieczenie kredytów gotówkowych jest najczęściej stosowane jako opcja fakultatywna (nieobowiązkowa).

Całkowity koszt kredytu nie obejmuje opłat notarialnych ponoszonych przez konsumenta.

kalkulator kredytowy gotówkowy 2021 14 tys zł na 5 lat

Każda zatem obniżka, poszczególnego elementu związanego z kosztem kredytu, wpływa na zmniejszenie jego ceny. Przy czym warto zauważyć, że:

 • Prowizja naliczana jest najczęściej jako % od wysokości kredytu – może ona wynieść 0%, jak i 15%. Jej wysokość ma największe znaczenie przy krótkoterminowych kredytach gotówkowych, ponieważ stanowi większą część kosztów kredytowych.
 • Maksymalne oprocentowanie nominalne nie może przekraczać 11,50% (styczeń 2022 r.). Dotyczy to wszystkich kredytów i pożyczek gotówkowych, niezależnie czy jest to oprocentowanie stałe czy zmienne.
 • Oprocentowanie nominalne ma decydujące znacznie w kredytach długoterminowych, co jest związane z kosztem odsetkowym. Wysokość zapłaconych odsetek rośnie wraz z wysokością udzielonego kredytu oraz czasu jego spłaty.

wysokość odsetek a okres kredytowania

Kalkulator kredytowy gotówkowy i tani kredyt

Wszystko to co zostało napisane powyżej, jasno wskazuje, że ŻADEN kalkulator kredytów gotówkowych z propozycjami kilku banków, nie jest i nie może być zestawieniem lub rankingiem najtańszych kredytów. Konieczne jest samodzielne porównanie – na początku propozycji kredytowych – a w następnym kroku przeanalizowanie ofert kredytowych.

Kalkulatory kredytów gotówkowych mogą być traktowane jako źródło dodatkowej informacji o kredycie i wspomóc podjęcie decyzji, ale nie powinny być traktowane jako ranking najtańszych kredytów. Podobnie jest zresztą z kalkulatorami kredytów hipoteczny – który znajdziesz TUTAJ.

Co więcej, niektóre z dostępnych kalkulatorów gotówkowych na rynku są tak skonstruowane, aby pierwsza pojawiająca się propozycja była ofertą sponsorowaną, z mało widoczną informacją na ten temat.

Tylko rzetelna analiza kredytowa pozwoli na odpowiedni wybór banku i kredytu gotówkowego, ale to oczywiście zajmie trochę czasu.


1 Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok