Jakie kredyty można skonsolidować?

2023-01-02 – ostatnia aktualizacja

Jakie kredyty można skonsolidować korzystając z kredytu konsolidacyjnego? W zasadzie każdy kredyt i pożyczkę bankową. Ale tylko zobowiązania zaciągnięte w bankach (i niekiedy również w SKOK-ach). Przegląd kredytów oraz banków.

jakie kredyty można skonsolidoway

Czy można skonsolidować wszystkie spłacane aktualnie kredyty i pożyczki? W zasadzie tak. Można bowiem skonsolidować zarówno pożyczę gotówkową na 2000 zł, kredyt mieszkaniowy zaciągnięty na 25 lat i limit kredytowy w rachunku ROR.

Ale praktyka pokazuje, że banki samodzielnie decydują o zobowiązaniach, które skonsolidują. Nie tylko zresztą jakie zobowiązania, ale i na jakich warunkach.

Skonsolidować można kredyty i pożyczki zaciągnięte w różnych bankach, ale nie można spłacić kredytem konsolidacyjnym – wbrew obiegowym informacjom – pożyczek pozabankowych. Chwilówki i pożyczki ratalne, które zostały zaciągnięte w instytucjach pożyczkowych, spłacone mogą być co najwyżej z dodatkowych środków pozyskanych w ramach kredytu konsolidacyjnego lub z pożyczki konsolidacyjnej.

Konsolidacja pożyczek i kredytów gotówkowych – najbardziej powszechna konsolidacja kredytowa. Nie wymaga przeważnie dodatkowych zabezpieczeń, poza tymi standardowymi. Dostępna również przez internet.

Konsolidacja kredytu hipotecznego (mieszkaniowego) – możliwa, ale nie w każdym banku. Jeżeli kredyt hipoteczny jest konsolidowany wraz z innymi kredytami, to mamy do czynienia z kredytem konsolidacyjnym hipotecznym. Jeżeli do innego banku przenoszony jest wyłącznie kredyt hipoteczny (mieszkaniowy) wówczas mówimy o kredycie refinansowym (kredyt konsolidacyjny a refinansowy), a nie konsolidacyjnym.

Skonsolidować można również kredyty inne niż hipoteczne, a zabezpieczeniem spłaty może być hipoteka na nieruchomości kredytobiorcy lub osoby trzeciej (jeżeli wyrazi zgodę).

Konsolidacja karty kredytowej. Bardzo powszechne konsolidacja. Polega na zamienieniu zadłużenia na jednej lub kilku kartach kredytowych na nowy kredyt.

Konsolidacja kredytów samochodowych (pożyczek samochodowych). Konsolidacji podlegając kredyty zaciągnięte na zakup ruchomości, czyli zarówno samochodowych osobowych, dostawczych, ale i jednośladów.

Konsolidacja kredytów ratalnych. Możliwość „połączenia” w jeden kredyt kilku kredytów ratalnych zaciągniętych na zakup produktów konsumpcyjnych, np. sprzętu AGD, RTV czy mebli.

Rodzaje kredytów konsolidacyjnych

Kredyty konsolidacyjne w zasadzie można podzielić na dwa rodzaje:

 • kredyty konsolidacyjne gotówkowe,
 • kredyty konsolidacyjne hipoteczne.

Dodatkowa spośród kredytów konsolidacyjnych gotówkowych można wydzielić kredyty konsolidacyjne internetowe oraz tradycyjne.

W przypadku kredytów konsolidacyjnych gotówkowych nie występuje zabezpieczenie hipoteczne, a tym samym do konsolidacji nie są włączane produkty hipoteczne. Dodatkowe zabezpieczenie, np. w postaci ubezpieczenia, może być wymagane w sytuacji, kiedy konsolidacja przeprowadzana jest na wysoką kwotę i wiąże się z długim czasem kredytowania.

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny, to kredyt zabezpieczony na hipotece nieruchomości kredytobiorcy bądź osoby trzeciej. Mniej dostępny, procedura jest znacznie dłuższa niż w przypadku kredytów konsolidacyjnych gotówkowych, ale jest to kredyt niżej oprocentowany.

Kredyt konsolidacyjny gotówkowy.

 • najpopularniejsza forma konsolidacji kredytów,
 • dostępna praktycznie w każdym banku,
 • nie jest wymagane zabezpieczenie hipoteczne,
 • kredyt dostępny również przez internet,
 • maksymalna kwota kredytu to ok. 250 tys. zł,
 • maksymalny czas kredytowania 10 lat.

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny.

 • zabezpieczeniem spłaty kredytu jest hipoteka na nieruchomości,
 • pozwala skonsolidować kredyty i pożyczki hipoteczne oraz kredyty mieszkaniowe wraz z innymi zobowiązaniami,
 • niżej oprocentowany niż kredyt konsolidacyjny gotówkowy,
 • dłuższa procedura ubiegania się o kredyt,
 • koszty pozabankowe, np. wpis do hipoteki, opłaty sądowe, notarialne,
 • maksymalna kwota kredytu uzależniona od wyceny nieruchomości i niejednokrotnie przekracza 200 tys. zł,
 • maksymalny czas spłaty kredytu może być znacznie dłuższy niż 10 lat.
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok