Co lepsze? Kredyt gotówkowy? Pożyczka, a może limit w koncie?

2024-03-16 – ostatnia aktualizacja

Jaki kredyt wybrać? Najczęściej zadawane pytanie w przypadku wyszukiwania kredytów i banków. Jeżeli decydujemy się na finansowanie zakupów ze źródła zewnętrznego, a nie z własnych oszczędności, to bardzo ważny jest wybór konkretnego produktu finansowego. Od niego bowiem również zależy koszt pożyczonych pieniędzy.
jaki kredyt wybrać - limit czy kredyt gotówkowy
Co lepsze? Kredyt gotówkowy? Pożyczka, a może limit w koncie. Źródło: kredytyporownywarka.pl

Banki oferują wiele produktów kredytowych. Do najbardziej popularnych należą kredyty i pożyczki gotówkowe, kredyty ratalne, kredyty mieszkaniowe i samochodowe. Już same nazwy wskazują na co możemy je przeznaczyć: na zakup mieszkania, samochodu, sprzęt RTV AGD, wakacje zagraniczne czy remont generalny mieszkania.

Kredyty i pożyczki różnią się od siebie celem ich przeznaczenia, rodzajem zabezpieczenia, okresem spłaty, oprocentowaniem, itp. Samo pożyczanie nie jest czymś nagannym. Rzadko kto może sobie pozwolić na zakup mieszkania z oszczędności, czy nawet używanego samochodu.

Tylko bezmyślne korzystanie z kredytów może doprowadzić do poważnych kłopotów finansowych. Pożyczanie przez osoby, które zdecydowanie tego nie powinny robić doprowadza tylko do powstania kolejnych kłopotów, a kończy się spiralą zadłużenia. Wielu z nas ma więcej niż tylko jeden kredyt, a znajdzie się nawet i kilkaset tysięcy osób (!), które mają jednocześnie kredyty i pożyczki gotówkowe, kredyt mieszkaniowy, limit w koncie i karty kredytowe.

Jaki kredyt wybrać, czyli najbardziej popularny kredyt w banku

Jaki kredyt jest najbardziej popularny? Oczywiście jest tylko jeden i wiele osób bez żadnego zastanowienia wskaże na kredyt gotówkowy. To najpopularniejszy produkt kredytowy, a jednocześnie. najdroższy. Dlatego tak często pytamy o tani kredyt gotówkowy. Oczywiście taki kredyt można znaleźć, pod warunkiem jednak, że porównamy dokładnie oferty (skorzystaj np.: z porównywarki kredytów gotówkowych, aby wyszukać i porównać kredyty).

Limit kredytowy w koncie

Możemy wyróżnić kilka kredytów gotówkowych, a najbardziej popularny typem takiego kredytu gotówkowego jest limit kredytowy w koncie, zwany także debetem w koncie lub kredytem odnawialnym. Taki kredyt pozwala wypłacać pieniądze z rachunku i robić przelewy. Limit kredytowy przyznany przez bank zależy od wysokości wpływów dokonywanych na konto osobiste. Przyznawany jest najczęściej od dwu- do sześciokrotności naszych comiesięcznych dochodów.

ZALETY:

 • łatwo można taki kredyt uzyskać,
 • nie są wymagane dodatkowe zaświadczenia lub poręczenia,
 • odsetki naliczane są od kwoty rzeczywiście wykorzystanego kredytu,
 • każda wpłata na konto zmniejsza zadłużenie,
 • prowizja od przyznanego limitu może wynieść 0 proc. w przypadku kiedy wnioskujemy o taki limit przez internet,
 • niektóre banki oferują promocyjne warunki dla tych klientów, którzy przenoszą limit kredytowy z innego banku.

WADY:

 • niekiedy wymagane jest posiadanie rachunku ROR w banku od co najmniej 3 miesięcy, podobnie może być z wpływami na konto,
 • wysokie oprocentowanie, bliskie maksymalnie dopuszczalnemu. Obecnie wynosi 9-10 proc.,
 • prowizja za przyznanie limitu może wynieść zarówno 0 proc., jak i 10 proc.,
 • roczna opłata za odnowienie kredytu, niezależnie od tego czy korzystamy z limitu czy też nie. Może zostać ustalona kwotowo lub procentowo (ok. 1-3% wysokości limitu),
 • banki namawiają często do wykupienia ubezpieczenia, co oczywiście podraża koszt takiego kredytu,
 • przekroczenie limitu może skutkować naliczeniem karnych odsetek, dodatkowych opłat lub nawet w najgorszym przypadku, bank może wypowiedzieć umowę.

Kredyt gotówkowy

Zdarzyć się może i tak, że bank odmówi nam uruchomienia limitu w koncie, ale zaproponuje kredyt lub pożyczkę gotówkową. Możemy mieć również limit w koncie i starać się o kredyt gotówkowy. Jest różnica pomiędzy kredytem gotówkowym a pożyczką gotówkową. Zasadnicza różnica polega na tym, że kredyt gotówkowy jest to kredyt na konkretny cel i może być udzielony wyłącznie przez banki i SKOK-i. Ponieważ najczęściej bierzemy pożyczki gotówkowe, dlatego poniżej znajdziemy zalety i wady tej formy finansowania.

ZALETY:

 • może być przeznaczona na dowolny cel,
 • wysoka maksymalna kwota pożyczki gotówkowej, którą można uzyskać w banku. Średnio jest to 120 000 zł, ale znajdziemy oferty pożyczek i kredytów gotówkowych z maksymalną kwotą sięgającą nawet i 150 000 zł i 200 000 zł,
 • w przypadku małej pożyczki nie są wymagane dodatkowe zaświadczenia i zabezpieczenia, a decyzja jest podejmowana nawet do 15 minut.

WADY:

 • wymagane zaświadczenie o zarobkach, zabezpieczenie kredytu lub poręczyciel w przypadku kredytów gotówkowych na duże kwoty,
 • prowizja za udzielenie kredytu (zachodzi najczęściej zależność, że jeżeli oprocentowanie jest niskie , to prowizja jest wysoka, i na odwrót),
 • opłaty dodatkowe, np. opłata przygotowawcza lub administracyjna,
 • bardzo często bank wymaga obowiązkowego ubezpieczenia kredytu.

OFERTY KREDYTÓW I POŻYCZEK GOTÓWKOWYCH W BANKACH

Kredyt ratalny

Popularny przy kupowaniu produktów AGD czy RTV ze względu na uproszczoną procedurę. Wystarczy bowiem tylko podpisać umowę i otrzymujemy towar do ręki. Spłata kredytu ratalnego najczęściej jest rozłożona do 24 miesięcy, ale zdarzają się oferty z dłuższym okresem spłaty. Pamiętajmy o tym, aby przeczytać dokładnie umowę, sprawdzić wysokość wszystkich rat kredytowych, bo może się okazać, że za produkt zapłacimy więcej, niż faktycznie wynosi jego cena w sklepie.

ZALETY:

 • uproszczona procedura, niekiedy sprowadza się wyłącznie do okazania dowodu osobistego oraz zadeklarowania wysokości zarobków,
 • po podpisaniu umowy możemy zabrać towar do domu,
 • oprocentowanie takiego kredytu może wynieść 0 proc. (przeczytaj również poniższe wady).

WADY:

 • niekiedy występuje konieczności przedstawienie dokumentów poświadczających uzyskiwanie dochodów,
 • bank może naliczyć wysoką prowizję lub zobligować do wykupienia ubezpieczenia.

Karty kredytowe

Kredyt za darmo? Nie ma takich kredytów. Ale karta kredytowa może być korzystnym rozwiązaniem dla konsumentów, którzy chcą zakupów, korzystając z tańszego kredytu.

ZALETY:

 • możliwość korzystania z darmowego kredytu w okresie bezodsetkowym. Wynosi on z reguły 50-60 dni.
 • wiele banków oferuje wyrobienie karty za darmo,
 • dodatkowe bonusy za użytkowanie karty.

WADY:

 • opłaty miesięczne lub roczne ustalone są w zależności od rodzaju karty kredytowej – najczęściej dotyczą kart prestiżowych lub powiązanych z programami lojalnościowymi,
 • opłata roczna można być ustalona od wysokości obrotu na karcie lub liczby dokonanych transakcji,
 • brak uregulowania zadłużenia w okresie bezodsetkowym, to naliczone odsetki od kredytu,
 • wypłata pieniędzy z bankomatu jest traktowana jako operacja gotówkowa i naliczana jest prowizja oraz odsetki (od dnia wypłaty pieniędzy – w tym przypadku nie obowiązuje okres bezodsetkowy).

PRZEGLĄD BANKÓW I KART KREDYTOWYCH

Pożyczka hipoteczna

Pożyczka hipoteczna różni się od kredytu hipotecznego przede wszystkim tym, że może ona być zaciągnięta na dowolny cel. Zabezpieczeniem pożyczki jest, podobnie jak w przypadku kredytu hipotecznego, nieruchomość. Jednakże jest to nieruchomość, która należy do pożyczkobiorcy lub osoby trzeciej (poręczyciela).

ZALETY:

 • przy wysokich kwotach, z reguły przekraczających 20-30 tys. zł, taka pożyczka jest tańsza od pożyczki gotówkowej. Nawet wówczas, kiedy weźmiemy pod uwagę koszty pozaodsetkowe: opłata za oszacowanie nieruchomości, wpis do hipoteki, ubezpieczenie, itd.,
 • wysoka możliwa kwota pożyczki (ustalana procentowo od wartości nieruchomości) oraz długi okres kredytowania, nawet i 30 lat.

WADY:

 • długi czas związany z załatwieniem wszystkich formalności, a tym samym dłuższy okres czasu potrzebny do wypłacenia pieniędzy z pożyczki,
 • w większości banków jest ustanowiona minimalna kwota pożyczki.

Czy wiesz już jaki kredyt potrzebujesz?

Pamiętaj jednak, że to bank dyktuje warunki udzielanego kredytu lub pożyczki, ale nie jesteśmy skazywani z góry na gorsze warunki. Zasadnicze punkty umowy możemy negocjować i jest to nawet wskazane, aby uzyskać jak najbardziej korzystne warunki. Poza tym, jeżeli nasza zdolność kredytowa i wiarygodność kredytowa jest wysoka, to bank z pewnością zaproponuje nam lepsze warunki kredytowania niż przeciętnemu klientowi.

Porównanie kredytów i pożyczek zawsze powinniśmy zacząć od sprawdzenia oferty w banku, który prowadzi nasz rachunek, a następnie porównać propozycję z kredytami w innych bankach.


Przeczytaj również:

Konsolidacja kredytów i pożyczek gotówkowych: Kredyt Konsolidacyjny Online
Najlepszy Kredyt na Mieszkanie – przegląd kredytów hipotecznych na zakup mieszkania.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok