Jaki wybrać kredyt gotówkowy i w jakim banku? Porównanie kredytów gotówkowych w bankach. Nie ma czegoś takiego jak tani kredyt gotówkowy dla każdego. Każdy z nas ma inną zdolność kredytową oraz wiarygodność kredytową. Im łatwiejszy jest dostęp do finansowania, tym produkt jest droższy.
Banki bardzo dokładnie weryfikują swojego klienta i dokładnie badają zdolność kredytową klienta. Firmy pożyczkowe również obliczają zdolność do spłaty zobowiązania, ale:
1) mniej restrykcyjnie podchodzą do oceny zdolności,
2) pożyczają pieniądze z własnego kapitału (a nie tak jak banki ze zgromadzonych depozytów klientów),
3) Pożyczka w firmie pożyczkowej musi być droższa niż w banku.
Osobną grupą są pożyczki prywatne i tutaj zdecydowanie odradzamy korzystanie z tego źródła finansowania, bo niekoniecznie musi być najtańsze rozwiązanie.
Jaki kredyt gotówkowy? Przegląd banków
Prowizja od kredytu lub pożyczki to bardzo ważna składowa całkowitego kosztu zobowiązania. Niech nas nie zmylą slogany reklamowe typu: „pożyczka gotówkowa na 0%„, „obniżamy oprocentowanie o 80%„, „tylko w tym miesiącu kredyt gotówkowy na 8,99%„. Zawsze jest coś za coś. Zwłaszcza wówczas, kiedy chodzi o pieniądze. Żaden bank lub firma pożyczkowa nie pożyczy nam, jeżeli nie skalkuluje, że im się to opłaca. Obniżając oprocentowanie, należy podwyższyć prowizję lub inne koszty, tak, aby zysk się zgadzał.
Przed podjęciem decyzji o wyborze instytucji, w której weźmiemy kredyt, należy na samym początku podliczyć wszystkie nasze zobowiązania, które spłacamy. Dlaczego? Bo w przypadku pożyczek i kredytów gotówkowych oddajemy znacznie więcej niż pożyczyliśmy. To drogie produkty finansowe.
Całkowite koszty kredytu gotówkowego, to bardzo ważny element formularza informacyjnego, obok jego RRSO. Możemy bowiem na jego podstawie porównać kilka takich samych ofert kredytowych.
Chcesz np. wiedzieć jaki jest <a href=”https://kredytyporownywarka.pl/najtanszy-kredyt-gotowkowy-14-tys-zl/”>najtańszy kredyt gotówkowy 14 tys zł. I co można zauważyć? Że o ile jeszcze oprocentowanie nominalne jest na bardzo niskim poziome, to już prowizja jest na wysokim poziomie i może sięgać nawet i 20% kosztów kredytu. Może być również odwrotnie…
Długi czy krótki okres kredytowania
Decydując się już na kredyt lub pożyczkę gotówkową, to najlepiej jest wybierać w miarę możliwości, jak najkrótszy okres kredytowania. Jak wyjaśnia Filip Borywczyk, ekspert z blogu Tani Kredyt Gotówkowy Nie Dla Każdego, należy pożyczać tylko tyle, ile faktycznie potrzebujemy i na możliwie krótki okres czasu, aby koszt takiego zobowiązania był jak najmniejszy. Jednocześnie należy podchodzić do tego racjonalnie. Im krótszy okres kredytowania, tym większa rata, a w związku z tym mogą pojawić się trudności w jej terminowej spłacie, a to z kolei może nas doprowadzić do poważnych trudności finansowych.