2023-09-28 – ostatnia aktualizacja
Banki bardzo dokładnie weryfikują swojego klienta i dokładnie badają jego zdolność kredytową. Firmy pożyczkowe również obliczają zdolność do spłaty zobowiązania, ale:
1) mniej restrykcyjnie podchodzą do oceny zdolności,
2) pożyczają pieniądze z własnego kapitału (a nie tak jak banki ze zgromadzonych depozytów klientów),
3) Pożyczka w firmie pożyczkowej musi być droższa niż w banku.
Osobną grupą są pożyczki prywatne i tutaj zdecydowanie odradzamy korzystanie z tego źródła finansowania, bo niekoniecznie musi być najtańsze rozwiązanie.
Jaki kredyt gotówkowy w banku? Przegląd propozycji
Przy wyborze kredytu gotówkowego w banku, przede wszystkim należy zapoznać się z propozycjami kredytowymi. A ich jest kilka, np. w Pekao, PKO BP, BNP czy Credit Agricole.
Kredyty gotówkowe dostępne są w bankach stacjonarnych, co oznacza, że wniosek jest składany w placówce wybranego banku. Ale są również kredyty gotówkowe przez internet. W tym drugim przypadku procedura odbywa się online i w telefonicznej rozmowie z klientem.
Kredyty gotówkowe bankowe można również podzielić ze względu na rodzaj oprocentowania.
Kredyty gotówkowe ze stałą stopą procentową. Oprocentowanie, wysokość raty oraz całkowity koszt kredytu nie zmienia się przez cały czas trwania umowy kredytowej. Zatem obniżenie lub podwyższenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej NBP nie ma wpływu na parametry kredytowania.
Kredyty gotówkowe ze zmienną stopą oprocentowania. Wysokość oprocentowania może się zmienić w czasie spłaty kredytu. Zmiana stóp procentowych dokonanych przez RPP NBP ma wpływ na wysokość płaconej raty i koszt całkowity zobowiązania.
Jaki kredyt gotówkowy w banku? Poniższe zestawienie pozwala dokonać wyboru.
Jaki jest koszt kredytu gotówkowego w banku?
Prowizja od kredytu lub pożyczki to bardzo ważna składowa całkowitego kosztu zobowiązania. Niech nas nie zmylą slogany reklamowe typu: „pożyczka gotówkowa na 0%„, „obniżamy oprocentowanie o 80%„, „tylko w tym miesiącu kredyt gotówkowy na 9,99%„. Zawsze jest coś za coś. Zwłaszcza wówczas, kiedy chodzi o pieniądze.
Żaden bank lub firma pożyczkowa nie pożyczy nam, jeżeli nie skalkuluje, że im się to opłaca. Obniżając oprocentowanie, należy podwyższyć prowizję lub inne koszty, tak, aby zysk się zgadzał.
Ale prowizja kredytowa to nie jest jedyny koszt, który występuje z kredytem gotówkowym. Jeżeli stopy procentowe NBP są na wysokich poziomach, to bardzo ważne jest oprocentowanie nominalne kredytów.
Odpowiada ono za wysokość zapłaconych odsetek, a które stanowią znaczną część całkowitych kosztów spłaty zobowiązania, zwłaszcza, jeżeli jest to duży kredyt gotówkowy z czasem spłaty liczonym w latach.
Przed podjęciem decyzji o wyborze banku, w której weźmiemy kredyt, należy sprawdzić jakie są całkowite koszty kredytu gotówkowego. Na podstawie kosztów i RRSO można porównać kilka takich samych ofert kredytowych i wybrać tańsze finansowanie.
Długi czy krótki okres kredytowania
Decydując się już na kredyt lub pożyczkę gotówkową, to najlepiej jest wybierać w miarę możliwości, jak najkrótszy czas spłaty. Jak wyjaśnia ekspert finansowy Filip Borywczyk z blogu Tani Kredyt Gotówkowy Nie Dla Każdego: