2023-08-07 – ostatnia aktualizacja
Co to jest konsolidacja kredytów? Jest to rozwiązanie kierowane w pierwszej kolejności do tych kredytobiorców, którzy chcą zmniejszyć liczbę spłacanych zobowiązań. Po konsolidacji zamiast kilku różnych rat kredytowych płaconych w różnych terminach, można regulować jeden kredyt z jedną ratą.
Na czym to polega konsolidacja kredytów?
Bank rozpatruje wniosek kredytowy i jeżeli decyzja jest pozytywna, to przyznaje kredyt konsolidacyjny, z którego spłaca wskazane zobowiązania kredytowe. Nie jest on wypłacany klientowi na konto. Odpowiednie kwoty są przekazywane na rachunki wierzycieli.
Natomiast, jeżeli mamy odpowiednią zdolność kredytową, to może to być konsolidacja plus dodatkowa gotówka. Właściwa część kredytu jest przekazywana na spłacenie zobowiązań, a dodatkowa gotówka przelewana na konto kredytobiorcy. Można ją wówczas przeznaczyć na dowolny cel.
Jaki bank wybrać na konsolidację kredytów? Gdzie będzie tanio?
To jaki bank wybrać na konsolidację kredytów zależy od kilku elementów:
- jakie kredyty chcemy skonsolidować,
- czy chcemy uzyskać dodatkową gotówkę,
- jaka jest kwota konsolidacji,
- jaką ratę chcielibyśmy osiągnąć,
- czy decydujemy się na kredyt internetowy czy tradycyjny,
- jaki jest całkowity koszt kredytu.
To nie muszą być wszystkie pytania dotyczące wyboru banku. Im lepiej sprecyzujemy nasze potrzeby i oczekiwania, tym łatwiej przyjdzie nam dokonać korzystniejszego wyboru.
Im mniejsza rata kredytowa, tym dłuższy czas spłaty
Dużym plusem kredytu konsolidacyjnego jest obniżka raty kredytowej w porównaniu z sumą rat kredytowych, które płaciliśmy do tej pory. Taki kredyt poprawia płynność finansową, a niekiedy wręcz pozwala ją odzyskać. Zwiększa również zdolność kredytową.
Należy jednak pamiętać, że nie dzieje się to bez przypadku. Konsolidacja wiąże się z koniecznością wydłużenia okresu finansowania. A to powoduje, że rośnie koszt odsetkowy i całkowity.
Dlatego należy szukać tańszego jak najtańszej konsolidacji i porównywać kredyty pod względem kosztów całkowitych. Jeżeli interesuje nas cena kredytu, należy wziąć pod uwagę całkowity koszt kredytu oraz RRSO.
Co można skonsolidować?
O tym jaki bank wybierzemy na konsolidację kredytów, decyduje często również to, jakie kredyty można skonsolidować.
Praktycznie konsolidacji podlega każdy kredyt bankowy, bo takie jest ogólne założenie. Ale tak naprawdę, to już zależy od konkretnej oferty banku. Najczęściej konsolidowane są pożyczki i kredyty gotówkowe, ale także:
- pożyczki i kredyty hipoteczne,
- kredyty ratalne,
- pożyczka i kredyt samochodowy,
- pozostałe kredyty konsolidacyjne,
- karty kredytowe,
- debet na rachunku bankowym.
Aby dowiedzieć się szczegółów na temat kredytu, konsolidowanych produktów, najlepiej jest wysłać formularz kontaktowy do banku. Przedstawiciel banku przedzwoni do nas i dowiemy się wszystkiego na temat kredytu.
Krótkie podsumowanie
Odpowiadając na pytanie: jaki bank wybrać na konsolidację kredytów? powinniśmy uwzględnić wszystkie czynniki, które zadecydowały o przeprowadzeniu konsolidacji.
Niezwykle istotny jest całkowity koszt kredytu, bowiem jest to informacja o jego cenie. Po dokładnie przeprowadzonej analizie można dokonać tańszego wyboru i zadecydować, w którym banku zostanie złożony wniosek.
Ja mogłabym polecić PKO BP – pożyczka konsolidacyjna online – pożyczka dostępna w serwisie iPKO i aplikacji IKO bez wychodzenia z domu.
8 marca 2022 r.:
– 0% prowizji dla pożyczek od 50 000 zł,
– 1,99% prowizji dla pożyczek od 20 000 do 49 999 zł,
– minimalny okres wynosi 62 dni, a maksymalny 120 miesięcy,
– możesz otrzymać dodatkową gotówkę.
Oczywiście udzielenie pożyczki konsolidacyjnej uzależnione jest od posiadanej zdolności kredytowej.