Jaki bank do konsolidacji kredytów?

2023-01-02 – ostatnia aktualizacja

Jaki bank do konsolidacji kredytów będzie najlepszym wyborem? Jest kilka propozycji, które warto jest wziąć pod uwagę. Ale co da Tobie skonsolidowanie kredytów? Jest kilka dużych plusów takiego rozwiązania, o których dowiesz się poniżej.

jaki bank do konsolidacji kredytów

Oferta kredytowa banków dla konsumentów jest naprawdę szeroka, od niewielkich pożyczek gotówkowych, aż po kredyty mieszkaniowe. Ograniczone formalności do niezbędnego minimum, atrakcyjne propozycje dla nowych klientów, kredyty ratalne i karty kredytowe…

To wszystko sprawia, że zadłużenie rośnie, aż w końcu staje wyzwaniem, które mocno obciąża domowy budżet. W takiej sytuacji, nawet niewielkie pogorszenie sytuacji, np. obniżka dochodów, nieoczekiwane wydatki, może spowodować utratę kontroli nad domowymi finansami.

A jeżeli do tego wszystkiego doliczymy jeszcze rosnące koszty utrzymania, wzrost stóp procentowych, a tym samym i rat kredytowych, to okaże się, że wydatki domowe (wliczając koszt obsługi zadłużenia) stanowią coraz większą część domowego budżetu.

Co można zrobić, aby poradzić sobie w takie sytuacji?

Jaki bank do konsolidacji kredytów? Gdzie najlepiej?

Jaki bank do konsolidacji kredytów wybrać? Propozycji kredytów konsolidacyjnych jest bardzo dużo, i to zarówno w bankach komercyjnych i spółdzielczych. Ponieważ trudno jest zapoznać się z nimi wszystkimi, a następnie dokonać analizy, dlatego serwis kredytyporownywarka.pl wybrał kilka najbardziej atrakcyjnych, z którymi można zapoznać się poniżej:

Konsolidacja kredytów na czym polega?

Zajmijmy się jednak tą trzecią możliwością – konsolidacją kredytową, czyli połączeniem kredytów bankowych w jeden nowy kredyt.

Z konsolidacją kredytową nierozwiązalnie jest związany kredyt konsolidacyjny (jak również i pożyczka konsolidacyjna). Co to jest kredyt konsolidacyjny? Jest to po prostu kredyt celowy, który jest przeznaczony na spłatę aktualnie regulowanych zobowiązań bankowych.

Po co konsolidować kredyty?

Z kilku powodów warto jest to zrobić. Przede wszystkim:

1. Możliwość zredukowania, do akceptowalnego poziomu, liczby spłacanych zobowiązań.
2. W przypadku skonsolidowania wszystkich kredytów, zamiast kilku rat płaconych w różnych terminach, do regulowania pozostanie jedna rata. Dodatkowo można ustalić również termin płatności, który będzie wypadać np. 2-3 dni po otrzymaniu wynagrodzenia na konto.
3. Nowa rata może być znacznie niższa niż od sumy rat konsolidowanych kredytów! Jest to możliwe dzięki wydłużeniu czasu spłaty. Zatem taki kredyt będziemy spłacany nieco dłużej i będzie oczywiście droższy, ze względu na koszt odsetkowy.
4. Znaczna poprawa płynności finansowej, dzięki zmniejszeniu strony wydatkowej domowego budżetu.
5. Konsolidację kredytów (zwłaszcza w przypadku konsolidacji gotówkowej) można przeprowadzić bardzo szybko – i to znacznie szybciej niż w przypadku restrukturyzacji pojedynczych umów kredytowych (co może zająć nawet i 30 dni lub więcej).
6. Konsolidacja kredytów pozwala również zwiększyć zdolność kredytową, co ma duże znacznie w przypadku, kiedy zamierzamy ubiegać się o dodatkowe finansowanie.

Ile kredytów można skonsolidować i jakie?

W teorii można skonsolidować wszystkie kredyty i w dowolnej liczbie. Praktyka pokazuje jednak, że o tym CO, ILE, JAK i NA JAKICH ZASADACH można skonsolidować, decyduje bank.

Są takie banki, które pozwalają przenieść nawet 1 kredyt z zapłaconą jedną ratą. Inne natomiast wymagają, aby spłacone były co najmniej 6 rat. Są propozycje z minimalną konsolidacją na poziomie 10-30 tys. zł, ale i takie, gdzie można skonsolidować zobowiązania od 1000 zł.

A jakie produkty są najczęściej konsolidowane? Najchętniej konsolidacji podlegają kredyty i pożyczki gotówkowe, ale skonsolidować możesz również kredyty i pożyczki:

 • ratalne,
 • samochodowe,
 • hipoteczne (mieszkaniowe),
 • konsolidacyjne (nie zawsze).

Jak również:

 • zadłużenie na kartach kredytowych oraz
 • limity kredytowe w rachunkach osobistych.
Bardzo często pojawia się pytanie, czy można skonsolidować chwilówki i pożyczki ratalne zaciągnięte w instytucjach pożyczkowych. Nie, banki nie konsolidują takich produktów, ale można je spłacić wcześniej, np. korzystając z dodatkowej gotówki lub z pożyczki konsolidacyjnej.

Jak wziąć kredyt konsolidacyjny?

Jest o bardzo proste – wystarczy wypełnić wniosek kredytowy i poczekać na decyzję. Zanim to jednak zrobisz warto jest przeanalizować oferty kredytowe, aby wybrać najbardziej korzystną.

Podobnie jak w przypadku pozostałych kredytów i pożyczek podstawą do ubiegania się o kredyt konsolidacyjny jest odpowiednio wysoka zdolność kredytowa oraz wiarygodność kredytowa (w BIK).

Jeżeli jeden z tych elementów zostanie oceniony przez bank negatywnie, to kredytu nie otrzymasz. Zwłaszcza należy pamiętać o historii kredytowej. Duże zaległości w spłatach rat kredytowych, jak i adnotacja w bazie dłużników, spowoduje, że z pewnością bank odrzuci Twój wniosek o kredyt.

Istotne jest, aby działać szybko i zdecydowanie, i to zanim wystąpią problemy z uregulowaniem raty! Wzięcie pożyczki pozabankowej na zapłacenie raty nie uratuje sytuacji, ale tylko zwiększy kłopoty finansowe.

Przygotuj się na to, że bank poprosi Ciebie o przedstawienie:

 • dokumentu tożsamości
 • dokumentów wykazujących,że uzyskujesz dochód np. z tytułu umowy o pracę lub umowy zlecenie lub o dzieło,
 • dokumentów identyfikujących zobowiązania, które chcesz spłacić.

Kredyt konsolidacyjny zalety a koszty

Kredyt konsolidacyjny, zresztą jak każdy inny kredyt, ma swoje zalety i… koszty, tzn. wady. O podstawowych zaletach konsolidacji wspomniane zostało na początku. Krótko podsumowując zalety kredytu konsolidacyjnego to przede wszystkim:

 • poprawa płynności finansowej, a dla niektórych kredytobiorców, to wręcz jej odzyskanie.
 • mniejsza rata kredytowa.
 • zwiększenie zdolności kredytowej, a tym samym możliwość wnioskowania o dodatkową gotówkę.

Wadą każdego kredytu, nie tylko konsolidacyjnego, jest jego koszt. Krótko: należy oddać więcej niż tylko pożyczony kapitał.

 • rata kredytowa jest mniejsza ponieważ został wydłużony czas spłaty zobowiązania.
 • im większa kwota kredytu oraz okres kredytowania, tym większy koszt odsetkowy.
 • po przeprowadzonej konsolidacji następuje wzrost zadłużenia (całkowita kwota do oddania = kapitał + całkowity koszt kredytu).
 • dodatkowa gotówka w ramach konsolidacji zwiększa kwotę kredytu konsolidacyjnego oraz koszt całkowity kredyt .
Przykładowe wyliczenia dla kredytu konsolidacyjnego na 50369 zł ze spłatą rozłożoną na 81 miesięcy. RRSO 9,69%. Oprocentowanie nominalne 8% w skali roku. Prowizja 3,99%. Całkowity koszt kredytu 17588,78 zł: prowizja – 2009,72 zł, odsetki 15579,06 zł. Całkowita kwota do zapłaty 67957,78 zł. Rata równa w wysokości ok. 838 zł. Kalkulacja przeprowadzona 2 stycznia 2023 r.

1 komentarz do “Jaki bank do konsolidacji kredytów?”

 1. Wybór banku nie powinien być trudny, bo jest duży. Np. w BNP Paribas można skonsolidować już od 1000 zł do 200 000 zł. Prowizja 0%!

  W Pekao Banku prowizja również 0% również od 1000 zł do 200 000 zł. Do 10 lat nawet spłata.

  PKO BP – pożyczka konsolidacyjna. 0% prowizji dla pożyczek od 50 000 zł, a 1,99% prowizji dla pożyczek od 20 000 do 49 999 zł. Dodatkowo można wziąć ekstra gotówkę na dowolny cel.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok