Jaka karta kredytowa?

Redakcja: Marek Kamiński. 2024-03-16 – ostatnia aktualizacja

Jaka karta kredytowa? Zapoznaj się poniżej z ofertami kart kredytowych oferowanych przez banki. Wyszukaj taką kartę kredytową, która będzie najbardziej korzystna dla Ciebie.
jaka karta kredytowa
Jaka karta kredytowa w 2024? Źródło: kredytyporownywarka.pl


Sprawdź co oferują poszczególne banki i ile wynosi okres bezodsetkowy.

Jak korzystać z karty kredytowej?

Karta kredytowa jest rodzajem karty płatniczej, której wydanie jest bezpośrednio związane z przyznaniem klientowi przez bank, limitu kredytowego. Umożliwia jego posiadaczowi korzystanie z środków finansowych, których nie posiada na rachunku. Można zatem przyjąć, że jest to forma kredytowania przyszłych operacji finansowych. Wszelkie transakcje wykonane przez dysponenta takiej karty kredytowej rozliczane są w ciężar przyznanego limitu. Limit na karcie kredytowej ustalany jest przez bank na podstawie otrzymywanych dochodów lub historii kredytowej.

Wszystko zaczyna się od zdolności, a kończy na limicie i spłacie

Karta kredytowa jest praktycznie łatwo osiągalna, nie jest wymagane posiadanie konta w banku wydającym kartę. Przeważnie raz w miesiącu bank przysyła posiadaczowi karty kredytowej wyciąg z dokonanymi operacjami z dodatkową informacją dotyczącą spłaty. Termin uregulowania zadłużenia określony jest przez bank wydający kartę i zazwyczaj wynosi około trzydziestu dni od dnia otrzymania wyciągu. Limit karty kredytowej oprocentowany jest znaczenie wyżej niż linie kredytowe ROR-ów. Z kartą kredytową związane jest pojęcie okresu bezodsetkowego. Oznacza on, że jeżeli posiadacz karty kredytowej spłaci całość zadłużenia w wyznaczonym terminie, to nie zapłaci odsetek od kredytu, w przeciwnym bowiem wypadku musi uregulować odsetki od całości zadłużenia.

Okres ten nie obejmuje transakcji gotówkowych. Okres odsetkowy określany jest kwotowo i procentowo przez bank. Zazwyczaj jest to ok. 5% wykorzystanej kwoty zaciągniętego kredytu. Okres odsetkowy w zależności od banku może wynieść od 51 do 61 dni. Należy bezwzględnie pamiętać, że okres bezodsetkowy dla danej transakcji nie zaczyna się wraz z jej zawarciem, ale jej początkiem jest pierwszy dzień miesięcznego cyklu rozliczeniowego.

Karta kredytowa – Jak to działa w praktyce?

Przyjmijmy w naszych rozważaniach:

  • karta kredytowa jest w portfelu,
  • limit wynosi 10 000 zł,
  • suma wydatków, które klient pokrył za pomocą karty kredytowej wynosi 4 000 zł – tyle należy oddać bankowi.
  • przypisany do karty okres bezodsetkowy, wynoszący np. 50 dni, powoduje, że spłata zobowiązania w tym okresie, nie skutkuje naliczaniem odsetek.

Spłata minimalna kredytu oznacza, że w przypadku powyższego zadłużenia, należy oddać bankowi tylko 5% z 4 000 zł, czyli 200 zł. Należy pamiętać, że tylko w przypadku spłaty całego zadłużenia na karcie, klient nie poniesie kosztów. W przypadku spłaty minimalnej, bank zacznie naliczać odsetki od dnia kiedy klient dokonał pierwszej transakcji w danym okresie rozliczeniowym.

Karta kredytowa to „plastikowy środek płatniczy”, którym możemy płacić w sklepach tradycyjnych i w sieci. Różnią się tym od karty debetowej, którą również możemy płacić w sklepie, że możemy wydać więcej niż mamy na koncie. W przypadku debetowej karty, jest to niemożliwe, bowiem limitem jest ilość pieniędzy na koncie.


Nie potrzebujesz karty kredytowej, a kredyt gotówkowy? Sprawdź zatem Kredyt Gotówkowy Porównanie

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok