Jak zrobić konsolidację kredytu i zamienić kilka rat na jedną, zdecydowanie mniejszą? Należy zapytać w banku o kredyt konsolidacyjny lub pożyczkę konsolidacyjną. I wówczas wszystko jest znacznie prostsze.
Sytuacja, w jakiej znajduje się wielu kredytobiorców nie jest najlepsza i jest ona jednocześnie bardzo dynamiczna, podlega wielu nieoczekiwanym zmianom. Od ponad roku zmagamy się z rosnącą inflacją, które nie tylko jeszcze się nie ustabilizowała, ale wręcz przeciwnie, cały czas rośnie. Ma to przełożenie zarówno na koszty związane z utrzymaniem gospodarstw domowych, ale i na raty kredytów tych z oprocentowaniem zmiennym. Efekt jest taki, że wydatki stanowią coraz większą część domowego budżetu.
Oczywiście, że bilans budżetu można poprawić, np. ograniczając wydatki (ale które?) lub zwiększając dochody (czy jest to możliwe?), ale jest to niezmiernie trudne.
Pewnym rozwiązaniem w takiej sytuacji może być konsolidacja kredytów, czyli połączenie wybranych zobowiązań, które są spłacane każdego miesiąca, w jeden kredyt – kredyt konsolidacyjny – i zmniejszenie jednocześnie nowej raty.
Krótko o tym jak zrobić konsolidację kredytu i zmniejszyć ratę do akceptowalnego poziomu
Konsolidację kredytu można zrobić w banku (SKOK-i również mają taki produkt w ofercie) i co ważne – nie jest to skomplikowany proces.
Co to jest kredyt konsolidacyjny?
1. Kredyt oferowany głównie przez banki.
2. Kredyt celowy – może być przeznaczony tylko na spłatę bieżących zobowiązań kredytowych i pożyczkowych.
Co daje konsolidacja kredytów?
1. Zmniejszenie liczby zobowiązań spłacanych do niezbędnego minimum.
2. Zmniejszenie nowej raty kredytowej nawet o kilkadziesiąt procent w stosunku do sumy rat kredytów konsolidowanych.
3. Mniejsze wydatki domowe związane z obsługiwanym zadłużeniem.
4. Zwiększenie zdolności kredytowej.
Gdzie zrobić konsolidację kredytów?
Lista banków, z którymi można się skontaktować i zapytać o kredyt została udostępniona poniżej. Są to zarówno kredyty konsolidacyjne, jak i pożyczki konsolidacyjne, standardowe kredyty i przez internet.
Kto może skorzystać z konsolidacji i kto może skorzystać na konsolidacji?
Efekt konsolidacji jest już znany: zamiast np. pięciu miesięcznych rat kredytowych płaconych w różnych terminach, w łącznej wysokości 1243 zł, po przeprowadzonej konsolidacji płacisz jedną, która wynosi 872 zł. To w zdecydowany sposób odciąży Twój budżet.
Każdy kto ma tych zobowiązań kilka, to może wziąć pod uwagę takie łączenie kredytowe. Jednak skorzystać mogą z niej tylko osoby, które mają i zdolność kredytową odpowiednią, i historię kredytową w BIK. Bank zweryfikuje, jak spłacasz obecnie zobowiązania i czy przypadkiem w przeszłości, nie pojawiły się jakieś problemy z ich terminowym regulowaniem. Tylko decyzja pozytywna (ocena kredytowa) pozwala na otrzymanie propozycji kredytowej i oferty.
A kto skorzysta na konsolidacji?
1. Domowy budżet, jeżeli zmniejszysz ratę.
2. Kredytobiorcy, którzy chcą poprawić zdolność kredytową, bo wówczas mogą uzyskać dodatkową gotówkę (pożyczka gotówkowa konsolidowana) lub większy kredyt w przyszłości.
Czy można zaoszczędzić na kredycie konsolidacyjny?
Obecnie, kiedy stopy procentowe rosną i są wyższe niż 12 miesięcy temu, to oszczędności nie ma żadnych. Bo nie można „zamienić” droższych kredytów na tańszy. To po pierwsze.
Kolejną sprawą jest to, że kredyt kosztuje. I czy to jest kredyt konsolidacyjny czy kredyt gotówkowy, sytuacja jest jednakowa: wystąpi koszt kredytowy.
Powszechnym kosztem są odsetki, ale może to być także prowizja kredytowa czy ubezpieczenie.
Od czego zależy wysokość odsetek?
Przede wszystkim od:
1. Wysokości oprocentowania nominalnego kredytu.
2. Wysokości kredytu.
3. Okresu kredytowania.
4. Rodzaju rat.
Punkt 3. jest w szczególności istotny, ponieważ decyduje zarówno o racie kredytowej, jak i koszcie kredytowym. Im dłużej będzie spłacany kredyt, to rata w oczywisty sposób będzie mniejsza, ale koszt odsetkowy wzrośnie.
Korzystne i tańsze oprocentowanie kredytu niż gdzie indziej jest bardzo ważne. W zdecydowanej większości kredyty konsolidacyjne, to kredyty długoterminowe. Zaoszczędzisz na całkowitym koszcie z mniejszym oprocentowaniem.
Jak zrobić konsolidację kredytu już wiesz, ale czy warto to zrobić? Podsumowanie
W czasach, kiedy ceny towarów i usług rosną i za wszystko płacimy coraz więcej, można stracić kontrolę nad domowymi finansami. Rosnące stopy procentowe NBP wpływają na oprocentowanie kredytów i wysokość rat, i wszystko wskazuje na to, że ta tendencja może się jeszcze utrzymać przez -naście miesięcy.
Jak zrobić konsolidację kredytu już wiesz, czy warto to zrobić, to decyzja indywidualna. Chcą jednak zapanować nad swoimi zobowiązaniami i uniknąć spirali zadłużenia, warto konsolidację przemyśleć. Co prawda ostatecznie zadłużenie wzrośnie – zapłacony koszt kredytowy, to utrata płynności finansowej może być większą katastrofą.
Jak zrobić konsolidację kredytu – aktualizacja 5 stycznia 2023 r.