Jak znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy w 2023 roku

2023-09-24 – ostatnia aktualizacja

Jak znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy w 2023 r.? Zadanie wydaje się niewykonalne, jeżeli spojrzymy na liczbę banków i propozycji kredytowych. Ale nie, nie jest to niemożliwe.

jak znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy w 2023 roku

Nawet doradca czy pośrednik finansowy nie ma dostępu do wszystkich propozycji kredytowych w bankach (komercyjne, spółdzielcze i jeszcze dochodzą SKOK-i – łącznie, lekko licząc, ponad 100 ).

A tak właściwie, im więcej propozycji, tym większa szansa na korzystniejszy kredyt gotówkowy? Bo jak znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy w 2023 roku?

Nic się nie zmieniło. Podobnie jak w latach poprzednich, aby otrzymać kredyt wystarczy dobra ocena kredytowa (zdolność i wiarygodność kredytowa), a wybranie zdecydowanie tańszej oferty wymaga porównanie kredytów.

Natomiast rzeczą dyskusyjną jest to, czy warto posługiwać się rankingami lub kalkulatorami kredytowymi. Najczęściej nie pozwalają wybrać najlepszego kredytu, ponieważ:

 • Kalkulatory kredytowe szacują raty kredytowe, prezentują często oferty sponsorowane i nie wyliczają kosztów całkowitych (nawet wówczas, kiedy znajdziesz taką informację na stronie!). Dlaczego kalkulatory kredytowe maja tak mało zalet.
 • Rankingi tworzone są w subiektywny sposób, stosowane są różne kryteria oceny, bardzo często – już po kilku dniach od prezentacji – mogą być nieaktualne.

Najtańszy kredyt gotówkowy w 2023 roku

Jest kilka parametrów kredytowych, które należy wziąć pod uwagę analizując oferty kredytowe:

 • oprocentowanie nominalne,
 • prowizja,
 • opłaty dodatkowe (za rozpatrzenie wniosku, pozostałe),
 • ubezpieczenie.

Każdy z nich osobna informuje o wysokości danego kosztu kredytowego, ale dopiero Całkowity Koszt Kredytu i to w porównaniu z inną, ale taką samą ofertą (co do wysokości kredytu, czasu kredytowania) daje odpowiedź na pytanie: czy to jest najtańszy kredyt gotówkowy.

Całkowity koszt kredytu w zasadzie prezentuje cenę kredytu, bowiem zawiera koszty, które konsument jest zobowiązany ponieść w związku z umową o kredyt konsumencki (jeżeli są znane kredytodawcy), a kiedy ich poniesienie jest niezbędne do uzyskania kredytu.1

W koszcie całkowitym nie są uwzględniane opłaty notarialne czy sądowe ponoszone przez konsumenta, ale one nie występują w przypadku kredytów gotówkowych.

RRSO kredytu gotówkowego

Instrumentem dodatkowym, pomocnym w porównaniu kredytów jest RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania), która przedstawia całkowity koszt kredytu nie w wartości kwotowej, ale w procentowej w stosunku rocznym.

I co dalej? Gdzie jest najtańszy kredyt gotówkowy? Jeżeli zostaną przygotowane dwie oferty kredytowe przez bank, na takie same wartości kredytowe, to opierając się na wyliczeniach, które znajdziemy w Formularzach Informacyjnych, wskażesz ten kredyt, który jest tańszy.

Im mniejszy jest koszt całkowity i RRSO, tym dana oferta jest tańsza.

Przykładowe porównanie kredytów gotówkowych

Dla lepszego zobrazowania porównania kredytów gotówkowych, posłużmy się prostym przykładem kredytu gotówkowego na 15 tys. zł na 48 miesięcy.

 • bez zabezpieczenia,
 • bez ubezpieczenia,
 • raty równe.

RRSO – Rata – Oprocentowanie nominalne – Prowizja

 • Bank 1 9,02% – 370,92 zł – 8,15% – 1,0%,
 • Bank 2 11,20% – 385,22 zł – 7,90% – 5,4%,
 • Bank 3 13,23% – 398,63 zł – 12,49% – 0,0%,
 • Bank 4 14,64% – 407,93 zł – 11,99% – 3,29%.

Porównując cztery oferty kredytowe przygotowane przez banki, na podstawie RRSO stworzyliśmy własny ranking kredytowy. Oferta nr 1 jest najtańsza, co przekłada się również na wysokość raty.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok