Jak znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy w 2022 roku

Jak znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy w 2022 r.? Zadanie wydaje się niewykonalne, jeżeli spojrzymy na liczbę banków i propozycji kredytowych. Ale nie, nie jest to niemożliwe.

Nawet doradca czy pośrednik finansowy nie ma dostępu do wszystkich propozycji kredytowych w bankach (komercyjne, spółdzielcze i jeszcze dochodzą SKOK-i). Bo tak właściwie, to po co? Jak znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy w 2022 roku? Wystarczy dobra ocena kredytowa (zdolność i wiarygodność kredytowa) i dostęp do najpopularniejszych banków.

Nie posługuje się rankingami lub kalkulatorami kredytowymi. Nie pozwolą na wybranie najlepszego kredytu, ponieważ:

 • Kalkulatory kredytowe szacują raty kredytowe, prezentują często oferty sponsorowane i nie wyliczają kosztów całkowitych (nawet wówczas, kiedy znajdziesz taką informację na stronie!).
 • Rankingi tworzone są w subiektywny sposób, stosowane są różne kryteria oceny, bardzo często – już po kilku dniach od prezentacji – mogą być nieaktualne.

Najtańszy kredyt gotówkowy

Jest kilka parametrów kredytowych, które należy wziąć pod uwagę analizując oferty kredytowe:

 • oprocentowanie nominalne,
 • prowizja,
 • opłaty dodatkowe (za rozpatrzenie wniosku, pozostałe),
 • ubezpieczenie.

Każdy z nich osobna informuje o wysokości danego kosztu kredytowego, ale dopiero Całkowity Koszt Kredytu i to w porównaniu z inną, ale taką samą ofertą (co do wysokości kredytu, czasu kredytowania) daje odpowiedź na pytanie: czy to jest najtańszy kredyt gotówkowy.

Całkowity koszt kredytu w zasadzie prezentuje cenę kredytu, bowiem zawiera koszty, które konsument jest zobowiązany ponieść w związku z umową o kredyt konsumencki (jeżeli są znane kredytodawcy), a kiedy ich poniesienie jest niezbędne do uzyskania kredytu.1

W koszcie całkowitym nie są uwzględniane opłaty notarialne czy sądowe ponoszone przez konsumenta, ale one nie występują w przypadku kredytów gotówkowych.

Instrumentem dodatkowym, pomocnym w porównaniu kredytów jest RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania), która przedstawia całkowity koszt kredytu nie w wartości kwotowej, ale w procentowej w stosunku rocznym.

I co dalej? Gdzie jest najtańszy kredyt gotówkowy? Jeżeli zostaną przygotowane dwie oferty kredytowe przez bank, na takie same wartości kredytowe, to opierając się na wyliczeniach, które znajdziemy w Formularzach Informacyjnych, wskażesz ten kredyt, który jest tańszy.

Im mniejszy jest koszt całkowity i RRSO, tym dana oferta jest tańsza.

Przykładowe porównanie kredytów gotówkowych

Dla lepszego zobrazowania porównania kredytów gotówkowych, posłużmy się prostym przykładem kredytu gotówkowego na 10 tys. zł na 5 lat.

 • bez zabezpieczenia,
 • bez ubezpieczenia,
 • Raty równe.

RRSO – Rata – Oprocentowanie nominalne – Prowizja

 • Bank 1 6,96% – 196,83 zł – 6,75% – 0,0%,
 • Bank 2 8,29% – 202,71 zł – 7,99% – 0,0%,
 • Bank 3 9,04% – 206,09 zł – 8,69% – 0,0%,
 • Bank 4 9,66% – 208,85 zł – 6,99% – 5,5%.

Porównując cztery oferty kredytowe przygotowane przez banki, na podstawie RRSO stworzyliśmy własny ranking kredytowy. Oferta nr 1 jest najtańsza, co przekłada się również na wysokość raty.

3 komentarzy “Jak znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy w 2022 roku”

 1. Anonim

  Jak znaleźć najlepszy kredyt gotówkowy w banku? Należy szukać, szukać i jeszcze raz szukać. Na spokojnie porównywać oferty w bankach i patrzeć na łączny koszt kredytu.

 2. Najtańszy kredyt 2022

  Tylko poprzez porównanie kredytów gotówkowych można taki kredyt znaleźć. Ale nie korzystając z porównywarki kredytowej czy innego kalkulatora kredytowego, ale patrząc na koszt kredytu.

  Obecnie oprocentowanie kredytów gotówkowych jest wysokie 7-8% to jest standard. A pożyczek niebankowych? To nawet i 12,5% w skali roku!

  Rankingi kredytów są również na wielu stronach stare. Prezentuję nie tylko złe oprocentowanie aktualnych kredytów, ale i oferty kredytowe nie mają nic wspólnego z tymi, które teraz obowiązują.

 3. Blog o kredytach i pożyczkach

  Jak znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy? No nie jest to możliwe, bo trzeby było każdy kredyt lub pożyczkę sprawdzać dokładnie, a na to nikt nie ma czasu. A jeszcze wysyłanie do BIK zapytań może się wiązać z gorszą oceną kredytową. Wszystko o tym jak znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy w 2022 znajdziesz na moim bogu kredytowym.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok