2022-03-09 – ostatnia aktualizacja
Jak znaleźć korzystny kredyt z wyszukiwarką finansową? Czy warto z niej korzystać? W internecie znajdziemy wiele możliwości wyszukania i porównania produktów finansowych, nie tylko kredytów. Istnieją przecież strony internetowe, które oferują przydatne narzędzie pomagające w podjęciu odpowiedniej decyzji.
Ale tylko niewielki ułamek tych wszystkich stron, to profesjonalne serwisy internetowe oferujące porównanie ofert produktów i usług finansowych. Dlaczego? Ponieważ wiąże się to z bardzo dużymi kosztami prowadzenia takiego serwisu. Owszem, podmioty takie zarabiają na prowizjach od sprzedaży produktów, ale to także konieczność zamieszczania wartościowych informacji tworzonych przez duże grono profesjonalistów, niejednokrotnie są to doświadczeni dziennikarze, a to już kosztuje.
Porównywarki finansowe umożliwiają porównanie między innymi takie produkty finansowe jak: kredyty hipoteczne, kredyty i pożyczki gotówkowe, kredyty samochodowe, kredyty konsolidacyjne oraz karty kredytowe i lokaty bankowe.
Najpopularniejsza wyszukiwarka: kredyty gotówkowe
Wyszukiwarka dostarczona jest przez firmę bnkier.pl. Pozwala na oszacowanie rat kredytowych – wystarczy wpisać wysokość kredytu gotówkowego oraz podać okres finansowania w miesiącach. Z wybranymi bankami w sprawie kredytu skontaktujemy się wysyłając krótki formularz kontaktowy. Wysłanie formularza jest bezpieczne (szyfrowana wersja protokołu HTTP).
Portale finansowe zawierają także część edukacyjną, w których znajdziemy poradniki dotyczące oszczędzania, racjonalnego i odpowiedzialnego pożyczania lub objaśniające poszczególne produkty kredytowe.
Popularne porównywarki kredytów i finansowe, oferują swoim użytkownikom konkretne rozwiązania finansowe, ale czy zawsze jest to najlepsze źródło wiedzy i informacji o usługach finansowych? Niekoniecznie, ponieważ serwisy dążące do maksymalizacji zysku, mogą promować te produkty finansowe, które są najlepsze z ich punktu biznesowego.
Jaka jest najlepsza wyszukiwarka kredytów?
Czym powinna się charakteryzować taka najlepsza wyszukiwarka finansowa? Jakie czynniki wpływają na taką ocenę? Z pewnością musi być ona na bieżąco aktualizowana i rzetelnie prezentować dane. Nie jest to łatwe zadanie, ze względu na specyfikę porównywanych produktów finansowych oraz sytuację finansową klientów. Nie jest bowiem możliwe stworzenie najlepszego i rzetelnego rankingu kredytów dla całej grupy klientów. Żadna porównywarka nie uwzględnia bowiem zdolności i wiarygodności kredytowej konsumenta. A oba te czynniki mają bowiem bardzo duży wpływ na atrakcyjność oferty.
Każda firma, która dostarcza narzędzie do porównywania produktów finansowych, stawia na obiektywizm prezentowanych ofert. Ale czy tak jest zawsze? Czy możemy być pewni, że dana porównywarka jest niezależna i stara się zaprezentować dane obiektywnie? Jak już zostało wspomniane powyżej, takie firmy są nastawione na generowanie zysków i niekoniecznie produkt nr 1 w porównywarce będzie faktycznie najlepszą ofertą.
Podobne zastrzeżenia zgłasza wiele osób, z którymi opiniami można się zapoznać w internecie, odnoszącymi się do pośredników finansowych i kredytowych. Na ile taki ekspert jest niezależny i prezentuje nam najkorzystniejsze oferty kredytowe?
Porównywarka a ranking kredytów
Praktycznie wszystkie porównywarki, no, może poza jedną lub dwiema „czarnymi owcami”, prezentują oferty – napiszmy, że w „rankingach” – w sposób przejrzysty i czytelny dla każdego użytkownika, przedstawiające: wysokość raty kredytowej, prowizję, oprocentowanie nominalne, wymagane ubezpieczenie i RRSO. I teraz zasadnicza sprawa jest taka: na ile prezentowane dane są prawdziwe?
Jeżeli banki oferują oprocentowanie nominalne przy standardowej ofercie takie same dla każdego klienta, to nie nie ma żadnego problemu. Ale jeżeli jest to oprocentowanie promocyjne, zmienne, zależne do wykupienia dodatkowego produktu bankowego, to taka opcja nie zostanie już uwzględniona w porównywarce lub zaprezentowana w ograniczonym zakresie.
Podobnie ma się rzecz z prowizją. Praktycznie w żadnym z banków nie znajdziemy jednej, standardowej prowizji. Banki ustalają prowizję bardzo często indywidualnie, a w tabeli opłat i prowizji podawany jest możliwy zakres lub informacji o prowizji nie znajdziemy! W porównywarce kredytowej w wynikach wyszukiwania podawana jest zatem prowizja z przykładu reprezentatywnego.
Duże serwisy internetowe, które udostępniają porównywarki finansowe starają się jednak wyjaśniać zagadnienia skomplikowanego świata finansów. Czy wiesz co to jest marża kredytowa, rrso pożyczki, BIK i BIG, stopa oprocentowania nominalnego, kiedy wybrać pożyczkę gotówkową, a kiedy skorzystać z pożyczki hipotecznej? Odpowiedzi na takie pytania bardzo często znajdziemy w tego typu serwisach.
Porównywania usług i produktów finansowych
Możliwie najlepsze porównanie produktów dostępnych na rynku finansowym jest bardzo ważne z punktu widzenia konsumenta. To możliwość wyboru tańszego kredytu lub najlepszej lokaty bankowej.
Najczęściej spotykanymi porównywarkami wśród produktów kredytowych jest porównywarka kredytów gotówkowych i hipotecznych. Z wyszukiwarki kredytów hipotecznych skorzystasz TUTAJ.
Drugą grupę stanowią porównywarki lokat bankowych oraz kont bankowych (może to być również wyszukiwarka wg określonych parametrów): Porównywarka finansowa konta bankowe
Natomiast porównywarek kredytów konsolidacyjnych lub samochodowych jest bardzo mało. Nie ze względu na brak ofert, ale ze względu na możliwe opcje kredytowe. Na przykład kredyty konsolidacyjne możemy podzielić na kredyty konsolidacyjne gotówkowe i hipoteczne, w związku z czym nie jest możliwe porównanie kredytów.
Porównywarka banków, wyszukiwarka i kalkulator rat, to nie jest to samo
Porównywarki bardzo często nazywane są również porównywarkami banków lub mniej szczęśliwie, kalkulatorami rat kredytowych. O ile pierwsza nazwa, „porównywarka banków” jest jak najbardziej wskazana i powinna raczej zastąpić „porównywarkę kredytów„, to druga opcja może wprowadzać w błąd.
Kalkulator rat kredytowych (kalkulator kredytowy) sugeruje, że korzystając z takiego narzędzia wyliczymy raty kredytowe. Niestety, nie wyliczymy, ale tylko oszacujemy.
Wysokość rat kredytowych, poza oprocentowaniem i prowizją, zależy także od zdolności kredytowej i wiarygodności kredytowej konsumenta. A te czynniki nie są uwzględniane w żadnym kalkulatorze (porównywarce). Nie jest to możliwe na obecnym etapie.
Bank sprawdzając wiarygodność kredytową klienta musi pobrać dane z Biura Informacji Kredytowej i na podstawie historii kredytowej ocenia potencjalnego kredytodawcę. Klient, który ma wyższą ocenę kredytową dokonaną przez bank, może liczyć na zdecydowanie lepszą ofertę. Poza tym, każdą ofertę kredytową można negocjować.
Poza tym na wysokość raty (a tym samym i na koszt kredytu) wpływają takie czynniki, jak:
- data wypłaty kredytu,
- data płatności raty,
- rodzaj rat kredytowych.
Jak widać z powyższych ustaleń, porównywarka kredytów nie jest kalkulatorem rat kredytowych. Szacuje jedynie ich wysokość i dostarcza podstawowe informacje dotyczące kredytów. Z tego właśnie powodu wspomniane narzędzia finansowe, powinny raczej być nazywane porównywarkami banków. Generalnym ich założeniem jest dostarczenie podstawowych informacji o produktach finansowych banków. Oddzielną sprawą są porównywarki pożyczek i firm pożyczkowych.
Jak korzystać z wyszukiwarek finansowej
Wyszukiwarki, to mało skomplikowane narzędzia. Wystarczy tylko podać podstawowe parametry produktu finansowego i otrzymujemy oferty banków. Następnym krokiem pozostaje wysłanie formularza kontaktowego do banku lub pośrednika finansowego. Można również złożyć wniosek kredytowy, jeżeli jest to kredyt przez internet. Następnie już należy tylko poczekać na kontakt ze strony doradcy. Wysłanie formularza oczywiście nie zobowiązuje nas do skorzystania z oferty danego banku.
Dostęp do porównywarek jest bezpłatny i każdy może korzystać z informacji dostępnych na danym portalu. Są wyjątki, ale nie ma sensu korzystania z płatnych treści udostępnianych w serwisach.
Podsumowanie. Warto korzystać z wyszukiwarek finansowych?
Pierwsze narzędzia do porównywania produktów finansowe powstały oczywiście w Stanach Zjednoczonych. Pomysł został stosunkowo szybko zaadoptowany (z mniejszym lub większym sukcesem) na rynku polskim.
Brak wystarczającej wiedzy na temat finansów i liczba ofert bankowych, bardzo często uniemożliwia porównania ofert finansowych.
W takim przypadku konsument jest „skazany” na konieczność korzystania z takich narzędzi.
Pamiętajmy, że porównywarka nie oceni w sposób obiektywny najlepszej oferty. Nie wybierze za nas najtańszego kredytu, a może być jedynie pomocą w wyborze konkretnej oferty. I w taki sposób powinniśmy z nich korzystać.