Jak zbudować pozytywną historię kredytową?

Redakcja: Marek Kamiński. 2024-04-04 – ostatnia aktualizacja. Wiarygodne źródło informacji Artykuły w serwisie KredytyPorownywarka.pl są starannie opracowywane przez doświadczonych autorów, bazując na wiarygodnych źródłach. Wykorzystujemy dane z renomowanych raportów branżowych, analiz rynkowych oraz opinii ekspertów finansowych. Nasze publikacje mają charakter informacyjny i edukacyjny, nie są poradami inwestycyjnymi ani rekomendacjami finansowymi. Dążymy do dostarczania czytelnikom rzetelnej wiedzy, pomagającej w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych..

Jeden sposób na to, jak zbudować pozytywną historię kredytową. Wystarczy terminowo i regularnie spłacać zaciągnięte kredyty i pożyczki oraz wyrazić zgodę na przetwarzanie danych o wywiązywaniu się ze zobowiązań. Od czego zależy wiarygodność kredytowa?

jak zbudować pozytywną historię kredytową
Jak zbudować pozytywną historię kredytową? Źródło: kredytyporownywarka.pl

Od historii kredytowej (czy pozytywnej, to już inna sprawa…) jest Biuro Informacji Kredytowej. Ocena punktowa może przyjąć wartość od 0 do 100.

Oczywistym jest, że im więcej punktów, tym lepiej. Ocena punktowa klienta ma bardzo duży wpływ nie tylko na to, czy bank udzieli kredytu, ale również na jakich warunkach.

BIK analizując posiadane informacje uwzględnia te, które dotyczą spłaconych i aktualnie spłacanych kredytów i pożyczek. Do wyliczenia oceny punktowej (scoring BIK) stosowany jest specjalny algorytm.

Cztery rodzaje informacji brane przy ocenie wiarygodności kredytowej:

Jakość kredytów

W tej grupie informacje dotyczą terminowość ich spłacania. Każda spłata raty w terminie, podnosi ocenę punktową, opóźnienia – obniża ocenę. Obniżka oceny zależy od trzech czynników:

– jak często został przekraczany termin płatności,
– długość opóźnienia,
– jak duża była kwota niespłacona w terminie.

Aktywność kredytowa

Dotyczy liczby spłaconych i posiadanych kredytów. Im dłuższa pozytywna historia spłacanych zobowiązań, tym lepiej. Mniejsze jest ryzyko kredytowe.

Aktywność kredytowa nie jest tym samym co liczba kredytów. Im więcej zobowiązań kredytowych, tym ocena będzie mniejsza.

A co w przypadku, kiedy nie braliśmy jeszcze nigdy kredytu lub pożyczki? Nie mamy wówczas historii kredytowej w BIK, a tym samym nie można wyliczyć oceny scoringowej. Nie otrzymamy wówczas kredytu? Jeżeli byłoby tak, to nikt nigdy, nie otrzymałby kredytu. W takim przypadku bank ocenia zdolność kredytową korzystając z danych na podstawie wniosku kredytowego.

Czy ocenę „aktywności kredytowej” można podnieść?

Tak. „Ślady” po poprawnie obsługiwanych kredytach zostają wymazane z chwilą spłaty (chyba, że wyraziliśmy zgodę na ich przetwarzanie, co jest wskazane ze względu na ocenę wiarygodności w przyszłym okresie). „Ślad” po źle spłacanych zobowiązaniach zostają w BIK przez okres pięciu lat.

Wykorzystanie limitów kredytowych

Waga tego czynnika jest stosunkowo niewielka, jednak brane są pod uwagę wszystkie limity kredytowe w ROR i na kartach kredytowych. Jeżeli wykorzystujesz je często i do tego w całości, to dla BIK oznacza to wyższe ryzyko kredytowe. Obniża to w oczywisty sposób ocenę scoringową.

Częstotliwość składania wniosków kredytowych

System BIK bierze do analizy, jak często klient składa wnioski kredytowe w ciągu 12 miesięcy. System może ocenić negatywnie sytuację, w której klient w krótkim czasie ubiegał się o kredyt w kilku bankach, ale kredytu nie dostał.

Wnioski o ten sam rodzaj kredyt, które zostały złożone do 14 dni są traktowane jako jedno zapytanie kredytowe. Można zatem śmiało porównywać oferty kredytowe bez obawy, że obniżymy swoją ocenę punktową.

Warto zaznaczyć jedno, że to nie BIK, a bank lub firma pożyczkowa decyduje o tym czy przyzna nam kredyt lub pożyczkę.

Przeczytaj również:
rodzina 800 plus - jak złożyć wniosek
Jak złożyć wniosek o 800 plus. Źródło: kredytyporownywarka.pl

Przysługuje Tobie świadczenie na dziecko z rządowego programu 800 plus? To o takie świadczenie należy złożyć wniosek. 800 plus nie jest wypłacane „z urzędu” i należy wystąpić o jego wypłacania. Wniosek o świadczenie można wypełnić na dedykowanych stronach: ZUS, Ministerstwa Rodziny lub poprzez odpowiednią zakładkę w bankowości internetowej. Ten ostatni sposób jest najbardziej popularny, ponieważ nie wymaga założenia konta w ZUS-ie. Jak to zrobić? Jak wysłać wniosek o 800 plus dla dzieci? Czy można pieniądze ze świadczenia użytkować dowolnie? O tym wszystkim w artykule dedykowanym świadczeniu w ramach programu Rodzina +: Jak złożyć wniosek 800 plus.

kredyt, pożyczka gotówkowa na 19 tys. zł
Artykuł: kredyt gotówkowy 19 tys. zł. Źródło publikacji: kredytyporownywarka.pl

Średnia wysokość kredytu gotówkowego, to niewiele powyżej 20 tysięcy złotych. A kredyt nieco mniejszy? Na przykład 19000 zł? Jest to niestandardowy kredyt gotówkowy, ale może zostać przeznaczony na dowolny cel, podobnie jak i pożyczka gotówkowa. Interesuje Ciebie wysokość raty kredytowej? Kosztów kredytowych? Te wszystkie informacje, łącznie z prezentacją kredytów i pożyczek gotówkowych, również internetowych, zaprezentowane zostały w artykule: Gdzie wziąć kredyt gotówkowy na 19 tysięcy złotych?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok