Pytanie może dotyczyć nie tylko, jak założyć, ale i gdzie to zrobić? W jakim konkretnym banku? Wybór konta jest sprawą indywidualną i zależy to od wielu czynników. A wybór nie jest wcale taki łatwy, ponieważ banków oraz rachunków, które może wybrać jest bardzo dużo…

Podstawowym elementem, który powinien być brany pod uwagę przy wyborze rachunku, jest nasza sytuacja zawodowa i oczekiwania co do samego konta.

Poniżej można zapoznać się z najnowszą propozycją banków i założyć je przez internet: OFERTA KONT BANKOWYCH OSOBISTYCH.

Jeżeli otrzymujemy sporadycznie pieniądze i chcemy używać go tylko po to, aby móc wypłacać pieniądze z bankomatu, to nie ma najmniejszego sensu otwierać konta z usługą moneyback czy z możliwością zakładania lokaty przez internet. Najlepiej zatem wybrać proste, darmowe konto bankowe.

Ponieważ dla banku konto osobiste, to w pewnym sensie inwestycja w klienta (pewnie skorzysta w przyszłości z dodatkowych produktów), to banki oferują darmowe konto osobiste bezwarunkowe oraz uzależnione od spełnienia warunków zawartych w regulaminie.

Darmowe kontom to darmowe jego prowadzenie, brak opłat za korzystanie z karty i usługi dodatkowych, np. cashback. TO również wiele innych opcji i możliwości.

Jak założyć konto bankowe prosto i szybko

Jest kilka możliwości założenia konta bankowego:

 • W tradycyjny sposób, czyli w oddziale banku. Wystarczy dowód osobisty. Umowa zostaje podpisana na miejscu i można korzystać z rachunku natychmiast.
 • Konto bankowe można założyć również przez internet – należy tylko wybrać bank i konto i już można przeprowadzać całą procedurę online. W zależności od banku, umowa może być zawarta całkowicie przez internet lub należy poczekać na wizytę kuriera, aby podpisać dokumenty. W momencie kiedy takie dokumenty trafią do banku, konto zostaje aktywowane.
 • Ostatnią możliwością, najmniej popularną, ale również dostępną jest założenie rachunku bankowego telefonicznie.

Ranking kont bankowych

Wszelkiego rodzaju rankingi kredytowe czy to w stosunku do rachunków bankowych, czy jeżeli chodzi o kredyty, mogą być wyłącznie pewną wskazówką przy wyborze banku. Ale… nie należy się nimi kierować przy podejmowaniu decyzji. Konto bankowe to sprawa indywidualna, każdy może mieć inne oczekiwania i preferencje co do rachunku. Natomiast w przypadku kredytów ostateczne warunki kredytowe zależą od indywidualnej oceny zdolności kredytowej klienta.

Należy pamiętać, że w przypadku rachunków bankowych najlepszą opcją wyboru jest porównanie kont bankowych, analiza i wybór takiego, które NAM najbardziej odpowiada. Poza tym konto osobiste zawsze można zamknąć i założyć w innym banku, jeżeli uznamy, że na rynku jest lepsza oferta.

Jakie konto bankowe będzie najlepsze?

To w końcu gdzie i jakie konto założyć? Należy czytać dokładnie każdą propozycję handlową. Również w przypadku kont i rachunków bankowych. Reklama może wskazywać co innego, a rzeczywistość co innego. Przed podpisaniem umowy, zapoznaj się koniecznie z regulaminami i tabelami prowizji i opłat. Darmowe konto może mieć parametry takie jak poniżej:

 • 0 zł za prowadzenie konta bankowego,
 • 0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce,
 • 0 zł za krajowe przelewy internetowe w złotówkach,
 • 0 zł za kartę do konta,
 • 0 zł za wpłaty we wpłatomatach.

Dlaczego warto czytać dokumenty, które podpisujemy? Ponieważ może okazać się, że prowadzenie rachunku jest darmowe, ale tylko w sytuacji, kiedy miesięczne wpływy będą wynosić co najmniej 1500 zł. Przelewy są darmowe, o ile nie są to przelewy typu Express ELIXIR. Za kartę nie zapłacisz, ani złotówki, o ile wartość rozliczonych przez bank transakcji bezgotówkowych wykonanych kartą, wyniesie minimum 500 zł miesięcznie, itd. Przykładów takich można mnożyć, jak poniżej:

 • Opłata miesięczna za kartę to 5 zł. Brak opłaty miesięcznej za kratę występuje pod warunkiem zmiany opłaty stałej na opłatę warunkową oraz następnie wykonania (i nieodwołania) w miesiącu kalendarzowym, którego dotyczy opłata co najmniej 5 transakcji bezgotówkowych kartą.
 • 0 zł za kartę przy 1 transakcji w miesiącu na dowolną kwotę (lub 7 zł przy braku transakcji).
 • 0 zł za wypłaty kartą z bankomatów w Polsce (prowizja za wypłaty poniżej 100 zł wynosi 2,50 zł).
 • 0 zł za pierwsze trzy wypłaty z bankomatów za granicą (opłata za czwartą i kolejną wypłatę wynosi 10 zł).
 • Brak opłat za prowadzenie konta, z wyjątkiem wpłaty/wypłaty gotówki i przelewu w oddziale banku.
 • 0 zł za przelewy, z wyjątkiem przelewów typu Express ELIXIR, BlueCash i SORBNET.
 • Opłata za kartę zbliżeniową 0 zł, jeżeli kartą wydaną do konta użytkownik zapłaci łącznie więcej niż 300 zł. W przeciwnym wypadku opłata wyniesie 8 zł miesięcznie.

Przeczytaj również: Poradnik kredytowy dotyczący kredytów hipotecznych. Nie wszystko, ale najważniejsze informacje o których warto wiedzieć, zanim wybierzesz się do banku w sprawie kredytu na zakup mieszkania lub domu.

Pozostałe: Pożyczki Pozabankowe: Pożyczki Krótkoterminowe - Pożyczki Na Raty | Konta bankowe: Konta Osobiste - Konta Firmowe | FAQ.