Jak wziąć kredyt konsolidacyjny?

Jak wziąć kredyt konsolidacyjny lub pożyczkę konsolidacyjną? Nie jest to skomplikowany proces. Wystarczy skontaktować się z wybranym bankiem i zapytać o kredyt. Konsolidacja kredytowa to połączenie kilku kredytów w jeden, a dzięki wydłużeniu czasu spłaty następuje obniżenie raty kredytowej.

jak wziąć kredyt konsolidacyjny

Jeżeli zamierzasz wziąć kredyt konsolidacyjny, należy skontaktować się z wybranym bankiem. Można to zrobić:

 • Przez internet. Wystarczy wypełnić odpowiednio przygotowany formularz dostępny na stronie internetowej. Po podaniu podstawowych danych osobowych, pracownik banku przedzwonienie i uzyskamy wszystkie niezbędne informacje dotyczące kredytu.
 • Telefonicznie. Dzwoniąc na infolinię banku lub umawiając się na wideorozmowę konsultant bankowy udzieli również wszelkiego rodzaju informacji.
 • Odwiedzając placówkę bankową. Zajmuje najwięcej czasu, zwłaszcza, jeżeli chcesz odwiedzić kilka banków.

Jakie kredyty można skonsolidować?

Kredyt konsolidacyjny jest kierowany do osób, które spłacają co najmniej dwa różne zobowiązania. Również jest możliwość skorzystania z kredytu konsolidacyjnego przy jednym zobowiązaniu i jednocześnie biorąc np. pożyczkę lub kredyt gotówkowy (tzw. dodatkowa gotówka).

Jakie zobowiązania można skonsolidować? W zasadzie wszystkie oferowane przez banki kredyty i pożyczki:

 • gotówkowe,
 • ratalne,
 • samochodowe,
 • hipoteczne,
 • odnawialne,
 • limity w koncie czy kartę kredytową.

Tak jest w teorii, a w praktyce może być już różnie, ponieważ to banki samodzielnie decydują o warunkach i zasadach przeprowadzonej konsolidacji.

Bardzo często pojawia się pytanie czy można skonsolidować pożyczki pozabankowe? W zasadzie nie można. Jedną z możliwości spłaty takich zobowiązań, jest skorzystanie z dodatkowych środków pieniężnych w ramach konsolidacji (kredyt konsolidacyjny plus dodatkowa gotówka).

Kredyt konsolidacyjny do jakiej kwoty?

Minimalna i maksymalna kwota konsolidacji zależy od rodzaju kredytu konsolidacyjnego. Wyróżnić można dwa zasadnicze kredyty konsolidacyjne:

 • gotówkowe – najbardziej powszechne i popularne. Nie obejmują kredytów i pożyczek hipotecznych.
 • hipoteczne – zabezpieczeniem spłaty jest hipoteka na nieruchomości.

W przypadku kredytów konsolidacyjnych gotówkowych minimalna kwota kredytu to ok. 1000 zł, a maksymalna może sięgać nawet i 200 000 zł. Są oczywiście i takie propozycje, gdzie minimalny limit wynosi 30 tys. zł.

Nie ma oczywiście znaczenia, czy konsolidujesz 5 kredytów po 6 tys. zł każdy, czy dwa kredyty: jeden na 25 tys. zł, a drugi na 5 tys. zł. Liczy się łączna wysokość zobowiązań, które podlegają konsolidacji.

Istotna różnica zachodzi przy konsolidacji hipotecznej lub kiedy zabezpieczeniem spłaty zobowiązania jest hipoteka na nieruchomości. Łączna suma zobowiązań w takich przypadkach jest najczęściej znacznie większa niż 50-60 tys. zł i taki również może być dolny limit kredytu. Maksymalna kwota kredytu konsolidacyjnego hipotecznego jest uzależniona od wyceny nieruchomości i nie przekracza z reguły 60-70% jej wartości.

Konsolidacja kredytów czy warto

Do daje konsolidacja kredytów i czy są z tego powodu jakiekolwiek korzyści? Na konsolidację kredytów należy spojrzeć z perspektywy celu, który chcemy osiągnąć.

 • Poprawa płynności finansowej.
 • Zwiększenie zdolności kredytowej.
 • Oszczędności na spłacie kredytu.

Dwa pierwsze przypadki są najbardziej powszechne, ponieważ dzięki przeprowadzonej konsolidacji kredytowej zmniejszysz wysokość raty, a tym samym zwiększasz zdolność kredytową. Jest to konsekwencja wydłużenia czasu spłaty zadłużenia. Jeżeli zatem po podliczeniu wszystkich rat, wysokość zadłużenia wynosi 20 tys. zł, a suma miesięcznych rat to 630 zł, to wydłużając czas spłaty do 48 miesięcy ratę można obniżyć do 470-530 zł.

Z drugiej jednak strony wydłużenie czasu kredytowania powoduje zawsze wzrost wysokości zadłużenia. Ponieważ pożyczasz nowy kapitał, to zostaną naliczone od niego odsetki (być może również i inne koszty). Oznacza to, że poziom ogólnego zadłużenia wzrośnie i w tym przypadku będzie to ok. 22560-25440 zł.

Oczywiście są to wyliczenia szacunkowe, którego celem jest przedstawienie w pewnym uproszczeniu, mechanizmu działania konsolidacji kredytowej.

konsolidacja kredytów czy warto

Najważniejsze zalety kredytu konsolidacyjnego

Konsolidacja kredytowa ma zdecydowanie więcej plusów niż minusów (zwiększenie wysokości zadłużenia). Główną i najważniejszą zaleta jest uzyskanie raty niższej w stosunku do sumy dotychczasowych rat i poprawa płynności finansowej.

Na koniec, dla przypomnienia, warto jeszcze raz wymienić wszystkie pozostałe korzyści z konsolidacji kredytów:

 • Zamiana wielu zobowiązań w jeden kredyt.
 • Zamiast kilku różnych terminów płatności do różnych banków, jeden comiesięczna rata.
 • Nowa rata jest ustalana najczęściej w terminie płatności najbardziej dogodnym dla kredytobiorcy – dzień lub dwa po otrzymaniu wynagrodzenia na konto.
 • Poprawa zdolności kredytowej umożliwia pozyskania dodatkowej gotówki z przeznaczeniem na dowolny cel. Może to być zatem np. spłata pożyczek w firmach pożyczkowych lub inny cel konsumpcyjny.
 • W przypadku kredytów konsolidacyjnych gotówkowych możliwość uzyskania wysokiego kredytu konsolidacyjnego bez dodatkowych zabezpieczeń, a nawet przeze internet.

Często zadawane pytania dotyczące kredytów konsolidacyjnych:

Co daje konsolidacja kredytów?

Głównym plusem konsolidacji kredytów jest zmniejszenie obciążeń z tytułu obsługi zadłużenia kredytowego. Jedna niższa rata, która w mniejszy sposób będzie obciążać domowy budżet, to przede wszystkim lepiej zbilansowany budżet z finansową poduszką bezpieczeństwa.

Konsolidacja kredytów jest również wygodnym rozwiązaniem, jeżeli weźmiemy pod uwagę liczbę przelewów. Zamiast kilku lub kilkunastu, wystarczy pamiętać o jednym. Bardzo często termin płatności raty można ustalić na dzień lub dwa dni po wpłynięciu wynagrodzenia na konto.

Kredyt konsolidacyjny dla kogo? Dla każdego?

Z kredytu konsolidacyjnego należy skorzystać w określonych sytuacjach, o których wspomniano powyżej. Podobnie jak w przypadku innych kredytów i pożyczek, również decydując się na kredyt konsolidacyjny, należy wykazać odpowiednią zdolność i wiarygodność kredytową. W przypadku negatywnej oceny wniosek kredytowy zostanie odrzucony.

Ważne jest, aby odpowiednio dostosować wysokość nowej raty, aby za kilka lub kilkanaście miesięcy nie restrukturyzować po raz kolejny zadłużenia. Co prawda nie jesteśmy w stanie przewidzieć sytuacji w perspektywie kilkunastu miesięcy, ale na pewno „dobrze skrojony” kredyt, pozwala na uniknięcie konsekwencji związanych z nieterminowym regulowaniem zadłużenia.

Gdzie najszybciej uzyskać kredyt konsolidacyjny?

Tylko w banku, bo to tylko w bankach (i ewentualnie w SKOK-ach), taki kredyt można uzyskać. Jeżeli bierzesz pod uwagę skorzystanie z pożyczki gotówkowej w firmie pożyczkowej na spłatę zadłużeń bankowych, to musisz liczyć się ze znacznie większymi kosztami, a tym samym i dużo większym wzrostem ogólnego zadłużenia.

Obecnie banki starają się szybko rozpatrywać wnioski, a wstępną decyzję kredytową można uzyskać nawet w godzinę od jego złożenia. Ostateczna decyzja zależy już od rodzaju kredytu, od tego czy w danym banku masz rachunek, poprawności jego wypełnienia oraz od – już wielokrotnie wspomnianej – oceny scoringowej.

Kilka banków umożliwia zawarcie umowy o kredyt konsolidacyjny bez wychodzenia z domu – cała procedura kredytowa jest przeprowadzana przez telefon i internetowe. Dotyczy to jednak wyłącznie kredytów konsolidacyjnych gotówkowych.

Co banki oferują dodatkowo w ramach kredytu konsolidacyjnego

Najbardziej powszechna jest dodatkowa gotówka z możliwością jej przeznaczenia na dowolnie wybrany cel. Niekiedy banki oferują również wakacje kredytowe. Polega to na tym, że przez uzgodniony czas następuje zawieszeniu spłaty raty kapitałowej lub kapitałowo-odsetkowej.

Wakacje kredytowe to korzystne opcja w sytuacji tymczasowych problemów finansowych. W przypadku wystąpienia głębszych problemów, konieczne będzie skontaktowanie się z bankiem i dokonanie odpowiednich zmian w umowie kredytowej, np. ponowne wydłużenie czasu kredytowania.

Należy zawsze pamiętać o tym, że w sytuacji, kiedy rata nie będzie spłacana zgodnie z harmonogramem spłat, to bank podejmie odpowiednie czynności windykacyjne. To nie tylko pogorszeniem historii i zdolności kredytowej, ale również naliczanie odsetek umownych za opóźnienia, co oczywiście zwiększa koszt kredytu.

Czy można skonsolidować wszystkie kredyty i pożyczki?

W teorii tak, w praktyce okazuje się, że wiele banków wyklucza z konsolidacji kredyty i pożyczki hipoteczne oraz inne kredyty konsolidacyjne. Również pożyczek udzielonych przez firmy pożyczkowe nie można spłacić z kredytu konsolidacyjnego.

Na bardzo często pojawiające się pytanie dotyczą spłaty zobowiązań pozabankowych, można udzielić jednej odpowiedzi: spłata pożyczek powinna odbyć się z dodatkowej gotówki. W żadnym wypadku nie należy korzystać z pożyczki w innej firmie pożyczkowej, aby spłacić chwilówki i pożyczki ratalne.

Dodatkowa gotówkowa, czyli po prostu, pożyczka gotówkowa, jest przelewana na rachunek kredytobiorcy i może nią swobodnie dysponować. Jeżeli jednak celem konsolidacji jest poprawa płynności finansowej, to nie powinno się korzystać z takiej opcji. Kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówką zawsze zwiększa kwotę kredytu i wysokość zadłużenia.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok