Jak wziąć kredyt konsolidacyjny?

Jak wziąć kredyt konsolidacyjny lub pożyczkę konsolidacyjną? I właściwie po co to robić? Wnioskowanie o kredyt konsolidacyjny, zwłaszcza o gotówkowy, nie jest skomplikowane. Wystarczy skontaktować się z wybranym bankiem i zapytać o kredyt. Konsolidacja kredytowa to połączenie kilku kredytów w jeden, a dzięki wydłużeniu czasu spłaty następuje obniżenie raty kredytowej.

jak wziąć kredyt konsolidacyjny

Jeżeli zamierzasz wziąć kredyt konsolidacyjny, należy skontaktować się z wybranym bankiem. Można to zrobić:

 • Przez internet. Wystarczy wypełnić odpowiednio przygotowany formularz dostępny na stronie internetowej. Po podaniu podstawowych danych osobowych, pracownik banku przedzwonienie i uzyskamy wszystkie niezbędne informacje dotyczące kredytu.
 • Telefonicznie. Dzwoniąc na infolinię banku lub umawiając się na wideorozmowę – konsultant bankowy udzieli również wszelkiego rodzaju informacji.
 • Odwiedzając placówkę bankową. Zajmuje najwięcej czasu, zwłaszcza, jeżeli chcesz odwiedzić kilka banków.

Jak przebiega konsolidacja kredytów?

W każdym banku nieco inaczej, ale zasada jest taka sama: spłacić wyszczególnione we wniosku kredyty i pożyczki. Jeżeli skontaktujesz się z bankiem, to zostaniesz poinformowany o dokumentach, które należy przygotować.

Lista wymaganych dokumentów nie jest długa, ale zakres tych potwierdzających aktualnie spłacane kredyty i pożyczki, może być szeroki.

Po zbadaniu wstępnej zdolności kredytowej, bank przedstawi Tobie propozycję, która przyjmuje kształt oferty, po ostatecznej analizie zdolności i wiarygodności kredytowej.

Pozytywna akceptacja wniosku kredytowego oznacza przyznanie kredytu i spłacenie wyszczególnionych zobowiązań. Jeżeli wnioskowałeś o dodatkową gotówkę, to w większości przypadków jest ona przekazywana przelewem, ale może to być również przekaz pocztowym lub wypłacona w kasie placówki bankowej.

Wymagane dokumenty w przypadku kredytu konsolidacyjnego gotówkowego:

1. Kontaktując się z bankiem i wypełniając wniosek kredytowy należy przygotować dokument tożsamości, np. dowód osobisty.
2. Lista dokumentów identyfikujących kredyty i pożyczki, które chcesz skonsolidować. Może to być np. umowa kredytu/pożyczki, zaświadczenie o aktualnym zadłużeniu, książeczka spłat, itp.
3. Dokumenty potwierdzające uzyskiwany dochód w zależności źródła dochodu.

Co można skonsolidować w banku – jakie kredyty?

Kredyt konsolidacyjny jest kierowany do osób, które spłacają co najmniej dwa różne zobowiązania. Również jest możliwość skorzystania z kredytu konsolidacyjnego przy jednym zobowiązaniu i biorąc pożyczkę gotówkową w ramach kredytu (tzw. dodatkowa gotówka).

Jakie zobowiązania można skonsolidować? W zasadzie wszystkie oferowane przez banki kredyty i pożyczki:

 • gotówkowe,
 • ratalne,
 • samochodowe,
 • hipoteczne,
 • odnawialne,
 • wykorzystane limity w koncie bankowym czy zadłużenie na karcie kredytowej.

Tak jest w teorii, a w praktyce może być już różnie, ponieważ to banki samodzielnie decydują zarówno o warunkach, jak i zasadach przeprowadzonej konsolidacji.

Bardzo często pojawia się pytanie czy można skonsolidować pożyczki pozabankowe? W zasadzie nie można. Jedną z możliwości spłaty takich zobowiązań, jest skorzystanie z dodatkowych środków pieniężnych w ramach konsolidacji.

Czy warto skonsolidować kredyty?

Do daje konsolidacja kredytów i czy są z tego powodu jakiekolwiek korzyści? Na konsolidację kredytów należy spojrzeć z perspektywy celu, który chcemy osiągnąć.

 • Poprawa płynności finansowej.
 • Zwiększenie zdolności kredytowej.
 • Oszczędności na spłacie kredytu.

Dwa pierwsze przypadki są najbardziej powszechne, ponieważ dzięki przeprowadzonej konsolidacji kredytowej zmniejszysz wysokość raty, a tym samym zwiększasz zdolność kredytową. Jest to konsekwencja wydłużenia czasu spłaty zadłużenia. Jeżeli zatem po podliczeniu wszystkich rat, wysokość zadłużenia wynosi 20 tys. zł, a suma miesięcznych rat to 630 zł, to wydłużając czas spłaty do 48 miesięcy ratę można obniżyć do 470-530 zł.

Z drugiej jednak strony wydłużenie czasu kredytowania powoduje zawsze wzrost wysokości zadłużenia. Ponieważ pożyczasz nowy kapitał, to zostaną naliczone od niego odsetki (być może również i inne koszty). Oznacza to, że poziom ogólnego zadłużenia wzrośnie i w tym przypadku będzie to ok. 22560-25440 zł.

Oczywiście są to wyliczenia szacunkowe, którego celem jest przedstawienie w pewnym uproszczeniu, mechanizmu działania konsolidacji kredytowej.

konsolidacja kredytów czy warto


Aktualizacja wpisu „Jak wziąć kredyt konsolidacyjny” 2 sierpnia 2022 r.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok