Jak uzyskać kredyt konsolidacyjny?

Jak uzyskać kredyt konsolidacyjny w banku? Wystarczą trzy elementy:

jak uzyskać kredyt konsolidacyjny

1. kontakt z bankiem w sprawie kredytu,
2. odpowiednia zdolność kredytowa,
3. pozytywna historia kredytowa.

Tylko tyle, czy, aż tyle?

Kredyty i pożyczki gotówkowe w nowej rzeczywistości – sprawdzisz i porównasz TUTAJ.

Jeżeli posiadasz kilka zobowiązań w bankach, i w każdym miesiącu suma rat, które musisz zapłacić, zdecydowanie Ciebie „przygniata”, to należałoby wziąć pod uwagę konsolidację kredytów.

Z pewnością „połączenie” obecnych kredytów i pożyczek w jeden kredyt konsolidacyjny, powinno odciążyć domowy budżet. W ten sposób odzyskasz płynność finansową – zmniejszając ratę – oraz poprawisz swoją zdolność kredytową.

jak uzyskać kredyt konsolidacyjny alior i santander bank

Czy łatwo jest otrzymać kredyt konsolidacyjny?

Jak uzyskać kredyt konsolidacyjny, to już wiesz. Ale czy jest to łatwe? Na pewno nie jest to skomplikowane i z pewnością sobie poradzisz.

Zacznijmy od tego, że o kredyt konsolidacyjny możesz się ubiegać wyłącznie w bankach. W firmie pożyczkowej najwyżej otrzymasz pożyczkę gotówkową, znacznie droższą, którą możesz przeznaczyć na spłatę innych zobowiązań.

Kontaktując się z wybranym bankiem w sprawie propozycji kredytowej, będzie musiał nie tylko sprawdzić czy masz odpowiednią zdolność kredytową, ale również jak wygląda Twój raport w BIK – historia kredytowa – oraz czy nie znajdujesz się w bazie dłużników.

W sytuacji kiedy wstępna analiza kredytowa będzie pozytywna, doradca przedstawi Tobie indywidualną ofertę.

Jeżeli ją zaakceptujesz, to nastąpi ostateczna analiza kredytowa i będziesz mógł podpisać umowę. I tak to się odbywa w dużym skrócie, ale co ważne: kredyt konsolidacyjny nie wymaga znacznie więcej formalności niż kredyt gotówkowy i można o niego ubiegać się również przez internet.

Konsolidacja kredytu gotówkowego

Konsolidacja kredytu gotówkowego, to nie jedyny produkt, który można skonsolidować. Poza najpopularniejszymi kredytami i pożyczkami gotówkowymi, konsolidowane są również kredyty i pożyczki:

 • ratalne,
 • samochodowe,
 • studenckie,
 • hipoteczne,
 • konsolidacyjne,
 • limity w kartach kredytowych i na rachunkach ROR.

Tak to wygląda w teorii. W praktyce jest tak, że zależy to od konkretnego banku i polityki kredytowej. Co więcej, może okazać się, że bank ustali minimalny limit konsolidacji, np. 30 tys. zł, maksymalną kwotę kredytu czy maksymalny czas kredytowania. Są propozycje, w których wymaga się, aby jeden z produktów pochodził z innego banku… No, tak to wygląda i w ten sposób banki walczą o nowych klientów. Nie tylko ceną.

Pieniędzy z kredytu konsolidacyjnego nie otrzymujesz bezpośrednio na swoje konto, tylko bank z udzielonego kredytu, reguluje przedstawione zobowiązania do konsolidacji. Pieniądze możesz otrzymać, jeżeli wraz z kredytem konsolidacyjnym wnioskujesz również o dodatkową gotówkę. Nie przejmuj się, jeśli zapomnisz o to zapytać. Jeżeli będzie taka możliwość, to doradca bankowy z pewnością o tym przypomni. Ta dodatkowa gotówka, to inaczej pożyczka gotówkowa, które jest automatycznie konsolidowana, a środki są przelewane na Twój rachunek.

Kredyt konsolidacyjny – po prostu same plusy

Czy tak nie jest w istocie? Kredyt konsolidacyjny to korzystne rozwiązanie – pozwala na obniżenie miesięcznej raty. To, po pierwsze. Po drugie mamy tylko jeden kredyt, w jednym banku. A po trzecie i po czwarte, poprawiamy płynność finansową i jeżeli nie korzystamy z dodatkowej gotówki, to więcej pieniędzy pozostanie w domowym budżecie. Nic, tylko konsolidować.

No dobrze, ale skąd w takim razie bierze się niższa rata? A może jest to, jak niektórzy piszą, kredyt oddłużeniowy? Tym drugim przypadkiem nie będziemy się zajmować, bo dług wcale nie znika w cudowny sposób, ale wręcz… rośnie! „Jak to możliwe?” – ktoś mógłby zapytać. O tym przeczytasz poniżej.

Wracając na chwilę do niższej raty. Przyczyna jest banalnie prosta. A właściwie, to należałoby wymienić dwa możliwe czynniki:

 • znacznie niższe oprocentowanie nominalne kredytu oraz/lub
 • wydłużenie czasu spłaty.

Rozwiązaniem zagadki jest wydłużenie czasu spłaty. Co prawda kredyty konsolidacyjne są niżej oprocentowane niż kredyty gotówkowe, ale nie aż tak nisko, że tylko samym oprocentowaniem można obniżyć ratę.

Tylko poprzez wydłużenie czasu spłaty bank może nam R A D Y K A L N I E zmniejszyć ratę kredytową. A o tym świadczy przykład poniżej, np.:

Symulacja rat kredytowych dla konsolidacji na 30 tys. zł

 • 5 lat – 650 zł,
 • 6 lat – 562 zł,
 • 7 lat – 500 zł,
 • 8 lat – 453 zł,
 • 9 lat – 417 zł,
 • 10 lat – 389 zł.

I jeżeli przed konsolidacją rata kredytowa (łączna) wynosiła 599,99 zł, to po konsolidacji na 8 lat, zapłacisz nową ratę w wysokości o 147 zł mniejszą, a która wyniesie 453 zł. Oczywiście jest to tylko symulacja wyliczeń, a nie przykład rzeczywisty.

I teraz najważniejsze: rata będzie nisza, ale zapłacisz więcej odsetek. A to z kolei wpływa na całkowity koszt kredytu. Im dłużej spłacasz kredyt, tym rośnie wysokość odsetek, a wraz z nimi całkowity koszt kredytu, a ostatecznie Twoje zadłużenie WZRASTA! Uff… Ale będziesz miał mniejsze miesięczne wydatki i więcej pieniędzy w domowym budżecie. A jeżeli nie zaczniesz brać nowych kredytów i pożyczek, to być może zaczniesz ostatecznie oszczędzać?

Już wiesz jak uzyskać kredyt konsolidacyjny – najlepiej jest zapytać w banku. Czy to jest rozwiązanie dla Ciebie? Musisz dokonać rzetelnej analizy swojego budżetu, możliwości finansowych obecnych i przyszłych. Być może pożyczki, których ostateczny termin spłaty mija za kilka miesięcy – nie warto konsolidować, a skupić się na długoterminowych. Jedno jest pewne: nie pozwól, abyś wpadł w pętlę zadłużenia i zaprzestał regulowania rat!

2 komentarze “Jak uzyskać kredyt konsolidacyjny?”

 1. Jak uzyskać kredyt konsolidacyjny? Już piszę: skontaktować się z bankiem i zapytać.

 2. Marlena

  Ale czas niskich stóp procentowych przeszedł do lamusa i coraz więcej osób będzie szukać obniżki rat kredytowych, właśnie konsolidując kredyty. Z drugie jednak strony to większy koszt spłacanego – nowego – zobowiązania.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok