Jak sprawdzić zdolność kredytową

2019

jak sprawdzić zdolność kredytowąJak sprawdzić zdolność kredytową? Najlepiej jest skontaktować się z wybranym bankiem. Od zdolności kredytowej, jak i również wiarygodności kredytowej zależy, czy dostaniemy kredyt lub pożyczkę w banku. Im nasza zdolność kredytowa jest większa, tym na większy kredyt możemy liczyć.

Zdolność kredytowa jest wyliczana przez banki w podobny sposób, ale inna może być waga poszczególnych czynników. Dlatego jej wyliczenia w poszczególnych instytucjach mogą się różnić.

Czy warto zatem korzystać z kalkulatora zdolności kredytowej? Nie. Z kilku powodu: jego wyliczenia są szacunkowe, nie biorą pod uwagę wszystkich elementów, czynniki mają jednakową wagę oraz wyliczenia mogą się znacznie różnić od wyliczeń w banku. Aby dowiedzieć się jaka jest zdolność kredytowa, najlepszym sposobem jest skontaktowania się z bankiem. Po zapoznaniu się z ofertami kredytów, należy umówić się na spotkanie w konkretnym banku. Doradca zanim przedstawi nam kompleksową ofertę, obliczy naszą zdolność do spłaty zaciągniętego zadłużenia.

Zdolność kredytowa czynniki

Na zdolność kredytową wpływa wiele czynników, nie tylko dochody. Czy dostaniemy kredyt zależy między innymi od naszego wieku. Minimalny i maksymalny wiek kredytobiorcy każdy z banków ustala z reguły inaczej, ale zazwyczaj jest to 25-65 lat. Przy czym należy podkreślić, że np. w firmach pożyczkowych limit wieku jest bardziej rozpięty.

Banki bardzo niechętnie udzielają kredytów i pożyczek młodszym osobom. Dla banku jest to zdecydowanie większe ryzyko, z powodu braku historii kredytowej, większej skłonność młodego człowieka do zmiany pracy, jak i bardzo często uwzględniany w takim przypadkach zazwyczaj krótki staż pracy.

Samo miejsce zatrudnienia jest również bardzo istotne. Praca w tzw. budżetówce, w dużym przedsiębiorstwie czy wykonując wolny zawód, to generalnie lepsza ocena zdolności kredytowej, w porównaniu z klientem pracującym w małej firmie lub branży związanej z dużym potencjałem zwolnień i rotacji zatrudnienia.

Oczywiście nie są to wszystkie czynniki brane do wyliczenia przez bank zdolności kredytowej. Jest jeszcze kilka istotnych, o których przeczytasz w obszernym artykule: Co Wpływa i Jak Poprawić Zdolność Kredytową?