Jak skonsolidować kredyty, zmniejszyć liczbę kredytów i zmniejszyć ratę

2023-05-24 – ostatnia aktualizacja

Jak skonsolidować kredyty, pożyczki bankowe w jeden kredyt? Tylko wybierając kredyt konsolidacyjny. Jest to kredyt celowy: na spłacenie (zamknięcie) bieżących zobowiązań kredytowych.

jak skonsolidować kredyty

Zaciągamy obecnie coraz mniej kredytów i pożyczek ze względu na wysokie stopy procentowe i obniżoną zdolność kredytową. Jednocześnie te które już spłacamy, stały się niejednokrotnie dużym obciążeniem w domowych finansach.

Karty kredytowe, limity w kontach, pozostałe kredyty oraz pożyczki gotówkowe zaciągnięte w przeszłości, a które trzeba regulować, wpływają na naszą kondycję finansową. Wybór czy zapłacić w tym miesiącu za gaz czy ratę kredytową jest skrajnym przypadkiem, ale nie wyjątkowym.

Czy w jakikolwiek sposób można sobie poradzić z przekredytowaniem – z tymi wszystkimi ratami kredytowymi? Można. Należy rozważyć kredyt konsolidacyjny i konsolidację kredytów.

Nie jest to oczywiście jedyny sposób. Można zawsze zwiększyć dochody lub obniżyć inne wydatki, bądź restrukturyzować poszczególne umowy kredytowe.

Kiedy należy rozważyć skonsolidowanie kredytów, jakie są korzyści i jak połączyć kilka kredytów w jeden? O tym wszystkim przeczytasz w niniejszym artykule.

Gdzie zapytać o kredyt konsolidacyjny?

Jeżeli jesteś wyłącznie zainteresowany propozycjami kredytowymi, to zapoznasz się z nimi poniżej.

Wybór banków jest duży, dodatkowo są kredyty konsolidacyjne standardowe, internetowe oraz pożyczki konsolidacyjne (bankowe). Z każdym z banków z udostępnionej listy skontaktujesz się korzystając z krótkiego formularza online.

Konsolidacja kredytów może być przeprowadzona tylko przez banki i SKOK-i. Nie można tego zrobić w firmie pożyczkowej. Oczywiście są możliwości, aby pozyskać taką drogą pożyczkę, ale co zrobisz z tymi środkami, to zależy od Ciebie.

Kredyty są oferowane tylko przez banki oraz SKOK-i. Instytucje niebankowe udzielają wyłącznie pożyczek gotówkowych.

W praktyce: jak skonsolidować kredyty w banku?

Kredyt konsolidacyjny jest kredytem ściśle określonym. Jest to kredyt celowy, który przeznaczany jest na spłacenie posiadanych zobowiązań kredytowych.

Jak skonsolidować kredyty w banku?

1. Na początku należy określić jakie umowy kredytowe zamkniemy, a które zobowiązania będziemy spłacać tak, jak do tej pory.

2. Następnie podliczamy raty pozostające do zapłacenia. Wliczyć również można całe limity w kontach i na kartach kredytowych, jeżeli zamierzamy je spłacić i zamknąć. Otrzymujemy w ten sposób wysokość nowego kredytu.

3. W kolejnym kroku wystarczy już tylko skontaktować się z bankiem, w którym taką konsolidację chcielibyśmy przeprowadzić. Poznamy wówczas szczegółowe warunki, łącznie z wyliczeniem raty.

Warto zastanowić się nad skonsolidowaniem kredytów – i to dużo wcześniej – zanim pojawią się opóźnienia w spłatach. Jeżeli takie nastąpią, to na kredyt może być już za późno.

Kredyt czy pożyczka konsolidacyjna?

Do wyboru pozostaje nam kredyt konsolidacyjny i pożyczka konsolidacyjna (bankowa). Różnice są niewielkie, ale istotne.

Środków z kredytu konsolidacyjnego nie otrzymujemy na konto, ponieważ to bank spłaca zobowiązania wyszczególnione we wniosku kredytowym samodzielnie. W pożyczce konsolidacyjnej jest inaczej. Najczęściej pieniądze są przelewane na konto pożyczkobiorcy, który ma wyznaczony czas na zamknięcie zobowiązań.

Czasami pożyczka konsolidacyjna jest lepszym rozwiązaniem niż kredyt konsolidacyjny. Umożliwia spłacenie wielu różnych zobowiązań, w tym także, a co jest bardzo istotne, pożyczek niebankowych.

Jakie kredyty podlegają skonsolidowaniu, czyli wcześniejszej spłacie?

W zasadzie spłacić można wszystkie kredyty i pożyczki:

 • gotówkowe,
 • ratalne,
 • samochodowe,
 • hipoteczne,
 • zadłużenia w kartach kredytowych i rachunkach bankowych.

I tak jest w teorii. Praktyka pokazuje jednak niekiedy zupełnie coś innego. Owszem, kredyty i pożyczki można skonsolidować, tylko zakres produktów kredytowych w poszczególnych bankach może być inny.

Niektóre banki, zwłaszcza w propozycjach promocyjnych, wykluczają pewne zobowiązania do skonsolidowania, np. kredyty hipoteczne.

W 100% z konsolidacji, jeżeli korzystamy z kredytu konsolidacyjnego, są wykluczone pożyczki niebankowe.

Ale można je spłacić np. wybierając kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówką.

Po skonsolidowaniu rata kredytowa powinna być mniejsza

To nowe zobowiązanie najczęściej jest rozłożone na znacznie dłuższy czas, dlatego miesięczna rata może być niższa (nawet o 30% lub więcej!) niż w przypadku sumy rat konsolidowanych zobowiązań.

Przykład: kredyt konsolidacyjny 60 000 zł, oprocentowanie nominalne 11,29% roczne. Raty równe, odsetki są jedynym kosztem kredytu.

 • 6 lat – 1 150,98 zł,
 • 7 lat – 1 036,52 zł,
 • 8 lat – 951,92 zł,
 • 9 lat – 887,20 zł.

Dzięki znaczącemu obniżeniu rat, nie tylko, że łatwiej jest zarządzać budżetem i go zaplanować, ale przed wszystkim niszy jest koszt obsługi zadłużenia. To w oczywisty sposób wpływa na kondycję domowych finansów.

Oczywiście należy pamiętać, że kredyty konsolidacyjne są w większości oprocentowana zmienną stopą procentową. Wzrost stóp procentowych spowoduje wzrost oprocentowania kredytu i zwiększenie raty. Na szczęście ta zależność działa również i w drugą stronę.

Po skonsolidowaniu zadłużenie wzrośnie

Nie ma co tego ukrywać, ale zadłużenie może wzrosną. Jeżeliby kredyt byłby na poziomie RRSO 0% (całkowity koszt kredytu 0 zł), nic by się nie zmieniło w wysokości całkowitego zadłużenia. Ale tak nie jest, bo z każdym kredytem wiąże się koszt kredytowy.

Najpowszechniejsze są odsetki. Inny koszt nie musi wystąpić (np. prowizja), ale odsetki będą zawsze. Zależą one od ustalonego oprocentowania nominalnego kredytu, ale i od tego:

 • jak wysoki jest kredyt,
 • jaki rodzaj rat przyjmiemy (malejące, stałe),
 • jak długo kredyt będziemy spłacać.

I ta ostania kwestia jest w szczególności ważna, ponieważ rata kredytowa nie może być dużo mniejsza, jeżeli nie wydłużymy odpowiednio czasu kredytowania. Dłużej spłacany kredyt (każdy, nie tylko konsolidacyjny), to mniejsza rata kredytowa przy jednoczesnym wzroście kosztów kredytowych.

Jak to może wyglądać w praktyce? Posłużmy się przykładem z kredytem na 60 000 zł.

Kredyt konsolidacyjny raty i koszt całkowity

Założenia dla wyliczenia rat kredyt konsolidacyjny na 60 000 zł są takie same jak z przykładu powyższego. Oprocentowanie nominalne 11,29% roczne (odsetki są jedynym kosztem kredytu).

Raty równe oraz całkowity koszt kredytu:

 • 6 lat – 1 150,98 zł – 22 870,32 zł,
 • 7 lat – 1 036,52 zł – 27 067,49 zł,
 • 8 lat – 951,92 zł – 31 383,94 zł,
 • 9 lat – 887,20 zł – 35 817,46 zł.

To drugie wyliczenia pokazuje zatem, o ile więcej ostatecznie musimy oddać poza pożyczonym kapitałem. Jeżeli konsolidacja wyniosła 60 tys. zł i z takiego kredytu korzystaliśmy (bez dodatkowej gotówki), to np. przy ośmiu latach kredytowania musimy oddać łącznie 91 383,94 zł.

PODSUMOWANIE

Wiesz już zatem jak skonsolidować kredyty, po co to robić i gdzie można wziąć kredyt lub pożyczkę konsolidacyjną.

Konsolidacja jest zawsze sprawą indywidualną i żaden artykuł nie odpowie czy warto to zrobić w Twoim przypadku. Każdy przypadek kredytobiorcy jest inny. Nie tylko spłacają inne zobowiązania, ale i różną mają sytuację finansową i materialną.

Terminowa spłata zobowiązania czy mniejsze obciążenia finansowe korzystnie oddziałują na stan domowych finansów. Konsolidacja jest warta przemyślenie i przeanalizowania. Na spokojnie i bez presji.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok