Jak skonsolidować kredyty bankowe w jeden kredyt?

Jak skonsolidować kredyty bankowe w jeden kredyt i obniżyć nową ratę? Skorzystaj z kredytu konsolidacyjnego. Jeżeli nie wiesz co to jest konsolidacja i kredyt konsolidacyjny – przeczytaj poniżej.

Jak skonsolidować kredyty bankowe w jeden kredyt

No właśnie, jak skonsolidować kredyty bankowe, ale i pożyczki? Co to oznacza konsolidacja kredytowa i czym jest kredyt konsolidacyjny – o tym wszystkim poniżej.

Kredyt konsolidacyjny jest kredytem celowym udzielanym wyłącznie przez banki i SKOK-i. Oznacza to, że takiego kredytu nie można uzyskać np. w instytucji pożyczkowej.

Kredyt konsolidacyjny pozwala spłacić wybrane kredyty i pożyczki bankowe, zaciągnięte w różnych instytucjach, a wydłużając czas spłaty można w zdecydowany sposób obniżyć nową ratę kredytową.

Co ciekawe, w ostatnich miesiącach 2021 r. kredyty konsolidacyjne cieszą się coraz większą popularnością, co może oznaczać, że obciążenie z tytułu spłaty zobowiązań kredytowych, stają się coraz większym obciążeniem dla domowych budżetów.

W języku potocznym mówi się niekiedy o konsolidacji kredytów, jako o „połączeniu” kredytów w jeden. Nie jest to prawdziwe stwierdzenie, ponieważ stare zobowiązania są spłacane, a powstaje nowa należność u nowego wierzyciela.

Regulowanie w miesiącu kilku różnych kredytów niekoniecznie musi być wymagającym zadaniem, ale należy wówczas pamiętać o terminowej ich spłacie. Przeoczenie którejś z płatności może skutkować pogorszeniem wiarygodności kredytowej.

Po co konsolidować kredyty?

Jest kilka powodów, które są brane przy podejmowaniu decyzji o skonsolidowaniu zobowiązań. Można je wymienić:

  • ograniczenie liczby posiadanych zobowiązań do niezbędnego minimum,
  • poprawa płynności finansowej wynikającej z redukowania miesięcznej raty (w stosunku do sumy rat konsolidowanych zobowiązań),
  • zwiększenie zdolności kredytowej, a to umożliwia np. uzyskanie dodatkowej gotówki,
  • zaoszczędzenie na spłacie nowego zobowiązania, jeżeli „stare” kredyty były zaciągnięte na dużo gorszych warunkach.

Ponieważ kredyt konsolidacyjny jest kredytem celowym, to środki z kredytu muszą być przeznaczone tylko na uregulowanie kredytów i pożyczek wyszczególnionych we wniosku kredytowym. Co więcej, bank nie przelewa pieniędzy na konto kredytobiorcy, aby to kredytobiorca spłacił zobowiązania, ale bank robi to samodzielnie.

Pieniądze przelewane są na rachunek kredytobiorcy tylko w przypadku pożyczki gotówkowej konsolidacyjnej i dodatkowych środków uzyskanych w ramach kredytu konsolidacyjnego.

Czy z kredytu konsolidacyjnego może skorzystać każdy kredytobiorca?

Z kredytem konsolidacyjnym jest podobnie jak z każdym innych kredytem lub pożyczką o którą się staramy w banku. Należy wykazać się nie tylko odpowiednią zdolnością kredytową, ale i pozytywną historią kredytową.

Wiele osób sądzi, że skoro zaciągnęli zobowiązania (a bank wyraził na to zgodę), no to i tym razem nie będzie problemu. Niekoniecznie.

Należy spełnić oczywiście kilka podstawowych wymagań. Z pewnością jest to:

1. zdolność kredytowa – w największym skrócie: brane są dochody oraz wydatki. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Co wpływa i jak poprawić zdolność kredytową.
2. wiarygodność kredytowa – raport udostępniany przez BIK dotyczący spłaconych oraz spłacanych zobowiązań.

Ogólna ocena kredytowa musi być pozytywna, aby wniosek kredytowy został rozpatrzony pozytywnie.

Nie ma jednego wspólnego algorytmu do wyliczenia zdolności kredytowej, dlatego maksymalna zdolność kredytowa może się znacznie różnić w poszczególnych bankach, Nie korzysta z kalkulatorów zdolności kredytowej, ponieważ jego wyliczenia mogą wprowadzać w błąd. Lepszym wyjściem jest skontaktowanie się z bankiem.

Kredyty, które można skonsolidować w nowy kredyt

Spłacanie jednego kredytu należy do rzadkości. Dwa lub więcej, to już standard wielu konsumentów.

Pamiętaj! Limit w rachunku ROR oraz zadłużenie na karcie kredytowej, to również jest kredyt.

Banki oferują szeroką gamę produktów konsolidacyjnych, umożliwiających spłatę kredytów i pożyczek gotówkowych (to są najczęściej konsolidowane produkty), kredytów ratalnych, samochodowych, kart kredytowych, limitów, a nawet kredytów hipotecznych.

Liczba produktów kredytowych może być ograniczona co do liczby zobowiązań i produktów kredytowych, ale i znajdziesz takie propozycje, które umożliwiają przeniesie dosłownie jednej raty. Ale i są również takie banki, które wyznaczają minimalny próg konsolidacji, np. 10 tys. zł lub wymagają wykupienia ubezpieczenia.

Jak skonsolidować kredyty w banku?

Ponieważ kredyty konsolidacyjne są w ofercie wielu banków, to nie ma żadnego problemu, aby wybrać się do placówki, wysłać formularz kontaktowy lub zadzwonić, aby otrzymać bliższe szczegóły.

Jeszcze więcej informacji w artykule: Konsolidacja kredytów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok