Jak przygotować się do kredytu gotówkowego w banku?

2022-12-22 – ostatnia aktualizacja

Jak przygotować się do kredytu gotówkowego w banku? Starające się o gotówkę w banku powinniśmy wiedzieć, że nie jest to proces skomplikowany i złożony, jak miało to miejsce jeszcze parę lat temu. Co nie oznacza, że nie wymaga to od Ciebie dokładnej analizy potrzeb oraz odpowiedniego się przygotowania.

jak przygotować się do kredytu gotówkowego w banku

Drobna pomyłka w wypełnieniu wniosku może opóźnić wypłatę kredytu, a nawet wpłynąć na negatywną decyzję banku.

1. Zapoznaj się z najnowszymi propozycjami kredytów i pożyczek na rynku, a nie opieraj się wyłącznie na reklamie jednego banku. W każdym miesiącu znajdziesz kredyty gotówkowe w promocji, tylko czy faktycznie taka oferta promocyjna będzie tańsza, niż oferta standardowa?
2. Przeanalizuj propozycje poszczególnych banków zwracając uwagę i na samą ofertę, jak i cenę kredytu oraz na wymaganych dokumentów.
3. Przy porównywaniu kredytów gotówkowych pod względem ceny, zwracaj uwagę na RRSO i koszt całkowity kredytu.
4. Odpowiednio dobierz wysokość kredytu gotówkowe i okres spłaty. Nie pożyczaj więcej niż potrzebujesz, bo po co przepłacać za kredyt? Pamiętaj, aby rata kredytowa była odpowiednia dopasowana do Twoich możliwości finansowych. Nie może być zbyt duża, aby nie spowodować kłopotów finansowych.
5. Im lepszą masz zdolność i wiarygodność kredytową, to na lepsze warunki kredytowe możesz liczyć. Ale, praktycznie każdą propozycję banku można negocjować.

Czy można dostać kredyt gotówkowy bez zdolności kredytowej?

Absolutnie nie. Nie tylko że żadnego kredytu gotówkowego bez zdolności kredytowej nie można dostać, ale i pożyczki gotówkowej na 50 zł w firmie pożyczkowej.

Żadna instytucja finansowania nie może pożyczyć pieniędzy, jeżeli okaże się, że konsument nie ma możliwości zwrotu środków finansowych zgodnie z przyjętymi warunkami. Analiza zdolności kredytowej jest obligatoryjna i wynika wprost z Ustawy o kredycie konsumenckim.

Ale czy nie ma wyjątku od reguły? Na przykład posiadając dodatkowe zabezpieczenie lub uzyskując poręczenie osób trzecich? Nie. Należy uzyskiwać odpowiednie dochody miesięczne, które pozwalają na regulowanie rat zgodnie z przyjętym harmonogramem spłat.

Wszelkiego rodzaju dodatkowe zabezpieczenia, mogą jedynie pomóc w uzyskaniu kredytu gotówkowego na lepszych warunkach niż standardowa oferta.

Kto może otrzymać kredyt gotówkowy?

Pomimo że jest to bardzo popularny produkt kredytowy oferowany przez banki, a jego przyznawalność jest na stosunkowo wysokim poziomie, to nie każdy konsument może liczyć na to, że wniosek kredytowy zostanie pozytywnie rozpatrzony.

Spośród najważniejszych kryteriów, które są brane pod uwagę należy wymienić:

  • wiek osoby wnioskującej,
  • źródła dochodu,
  • zdolność kredytową, o której kilka słów było powyżej,
  • wiarygodność kredytową, czyli historia kredytowa w BIK oraz brak wpisów w tzw. bazach dłużników.

Sytuacja zawodowa oraz wysokość uzyskiwanych miesięcznych zarobków oraz wydatki w gospodarstwie domowym są kluczowymi elementami przy analizie oceny kredytowej.

Każda instytucja finansowa musi mieć absolutną pewność (chociaż i tak występuje element ryzyka), że kredytobiorca jest w stanie regulować raty miesięczne zgodnie z ustalonymi warunkami.

Stałe źródło dochodów – najlepiej, aby była to umowa o pracę na czas nieokreślony lub kilkumiesięczna ciągłość w przypadku umów cywilnoprawnych (umowa zlecenie czy o dzieło), zwiększa szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku.

Kredyt gotówkowy nie powinien być traktowany jako lekarstwo na nagle pojawiające się kłopoty finansowe, ale wyłącznie jako przemyślana decyzja, uwzględniająca obecny, jak i przyszły stan domowych finansów.

Jak ubiegać się o kredyt gotówkowy

Podstawowy krok jest taki sam, bez znaczenia w jakim banku ubiegamy się o kredyt, należy złożyć wniosek kredytowy. Co prawda każdy z banków ma nieco inne procedury związane z wnioskowaniem, ale generalnie i tak wszystko sprowadza się do analizy zdolności i wiarygodności kredytowej.

Wniosek o kredyt gotówkowy można wypełnić przez internet, w placówce banku, a nawet złożyć telefonicznie. Niezależnie czy to będzie wniosek online czy wyślesz formularz kontaktowy, to i tak doradca bankowy skontaktuje się z Tobą telefonicznie w celu weryfikacji tożsamości.

Po wypełnieniu wniosku kredytowego i po przeprowadzonej analizie otrzymasz decyzję kredytową. Środki pieniężne z kredytu mogą zostać przelane na rachunek bankowy, nawet w tym samym dniu, co złożony wniosek.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok