Jak przenieść kredyt gotówkowy do innego banku?

2024-03-18 – ostatnia aktualizacja

Jak przenieść kredyt gotówkowy do innego banku? Możliwe jest to na dwa sposoby: refinansowanie jednego kredytu gotówkowego lub skonsolidowanie kilku kredytów. Nie są to oczywiście żadne kredyty oddłużeniowe (bo nie ma takich), tylko wybór innego kredytodawcy
jak przenieść kredyt gotówkowy do innego banku
Jak przenieść kredyt gotówkowy do innego banku? Źródło: kredytyporownywarka.pl

Co daje przeniesienie kredytu lub kredytów gotówkowych do innego banku? Czy coś zyskamy i uzyskamy oszczędności?

Kredyt gotówkowy, jako kredyt na dowolny cel

Z kredytów gotówkowych Polacy korzystają chętnie i czasami… w nadmiarze. W końcu przecież można zrealizować różne zamierzenia: wyremontować mieszkanie, kupić samochód z ogłoszenia czy to wyjechać na wakacje.

Kredyt gotówkowy pomoże zrealizować dowolny cel, więc bank nie zapyta na co go chce Pan/Pani przeznaczyć?, ale tylko oszacuje ryzyko jego niespłacenia. Jest zdolność kredytowa? Pozytywna wiarygodność kredytowa? Pieczątka przybita, a ty kredytobiorco, spłacaj kredyt – terminowo!

Jeżeli mamy stabilną sytuację finansową, to w zależności od tego, w jakiej wysokości płacimy ratę, powinniśmy udźwignąć takie dodatkowe obciążenie. Ale nie zawsze tak jest, a tym bardziej, że:

1. Sytuacja gospodarcza w Polsce nie jest już tak kolorowa, jak kilkanaście miesięcy temu.
2. Inflacja jest wysoka.
3. Domowe wydatki rosną również, a dochody zdecydowanej większości konsumentów się nie zmieniają.
4. Raty kredytów z oprocentowaniem stałym nie zmieniły się po obniżkach stóp procentowych w przeciwieństwie do kredytów z oprocentowaniem zmiennym.
5. Dochód rozporządzalny dla wielu polskich rodzin mocno się skurczył.

I co wówczas zrobić? Z jednym kredytem można sobie poradzić, a z kilkoma? Również, ale warunek jest jeden: działaj szybko! Kiedy tylko trafnie ocenisz, że sytuacja w budżecie domowym uległa i będzie ulegać pogorszeniu, nie czekaj, aż przestaniesz płacić raty. Będzie już za późno.

Refinansowanie kredytu gotówkowego

Refinansowanie kredytu gotówkowego to nic innego, jak spłacenie kredytu nowym kredytem. Potocznie mówi się o „przeniesieniu” zobowiązania do innego banku

Po co refinansować kredyt gotówkowy i przenosić z jednego banku do innego? Jest to przeprowadzane tylko w dwóch przypadkach: kiedy jest możliwość zmniejszenia kosztów kredytowania (oszczędzamy na kredycie) lub kredyt gotówkowy w nowym banku jest tańszy, a wydłużając okres kredytowania obniżymy comiesięczną ratę.

Ale pamiętać należy o tym, że wydłużając czas spłaty zwiększamy koszt kredytowy.

Jeżeli nie chcemy przenosić kredytu gotówkowego do innego banku, a rata kredytowa jest obecnie zbyt duża, to możliwe jest zrestrukturyzowanie kredytu gotówkowego. Jeżeli bank wyrazi zgodę, np. co do wydłużenia kredytowania, to zostanie podpisany aneks do umowy i otrzymamy nowy harmonogram spłat.

1. Sfinalizowanie nowych warunków i podpisanie aneksu do kredytu może potrwać nawet kilka tygodni. 2. Może wiązać się z dodatkową opłatą. 3. Wydłużenie czasu kredytowania będzie się wiązać ze wzrostem kosztu całkowitego kredytu.

Czy warto przenosić kredyt gotówkowy do innego banku

Jeżeli zamierzamy przenieść kredyt gotówkowy do innego banku, to przede wszystkim należy się zorientować czy warto to zrobić: czy to się opłaci? Zaciągnięcie nowego zobowiązania na określoną kwotę i spłacenie nim starego kredytu, to:

1. wymagana odpowiednio wysoka zdolność kredytowa – w jej ocenie uwzględniana są spłacane zobowiązania oraz pozytywna historia kredytowa w BIK,
2. nowy kredyt musi mieć zdecydowanie lepsze warunki kredytowania niż stare zobowiązanie. I jest to możliwe wówczas, kiedy spłacamy kredyt gotówkowy z oprocentowaniem stałym, a RPP obniża stopy procentowe.

Aby dowiedzieć się, czy zyskamy na takiej zamianie, należy wyliczyć koszty kredytowe, które ponieśliśmy w dotychczasowym banku (pomniejszyć należy je o zwroty z wcześniejszej spłaty) i porównać z kosztami kredytowania w nowym banku.

1. Refinansowanie jest bardziej powszechne w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) (Kredyt refinansowy – przeniesienie kredytu mieszkaniowego do innego banku).

Powszechniejszą formą „przenoszenia” kredytów, nie tylko gotówkowych, do innego banku jest konsolidacja kredytów.

Jak przenieść kredyt gotówkowy do innego banku – dwa lub więcej

Przeniesienie dwóch lub więcej zobowiązań jest możliwe w ramach kredytu konsolidacyjnego. Kredyt konsolidacyjny jest kredytem przeznaczonym wyłącznie na spłatę wybranych kredytów i pożyczek nowym kredytem.

Bank, który przeprowadza konsolidację, udziela finansowania kredytobiorcy (po uprzednim zbadaniu zdolności kredytowej) i spłaca nim wyszczególnione we wniosku kredytowym zobowiązania.

Mogą to być zarówno kredyty gotówkowe, ale i kredyty ratalne, hipoteczne, samochodowe, jak i limity w kontach bankowych i zadłużenia na kartach kredytowych.

Do innego banku można przenieść jeden kredyt, a nawet i jedną ratę w ramach konsolidacji. Jednak w takim przypadku kredytobiorca korzysta również z tzw. dodatkowej gotówki, czyli pożyczki gotówkowej. W rzeczywistości zatem są łączone 2 zobowiązania.

W jaki sposób jest przenoszony jeden kredyt gotówkowy?

Powszechnie uważa się, że przeprowadzając konsolidację, nie można przenieść jednego kredytu do innego banku. Można to zrobić w sytuacji, kiedy zdecydujemy się na skorzystanie z dodatkowej gotówki.

Te ekstra pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel, np. zakup samochodu, mebli, remont mieszkania, itp. Czy coś to Tobie przypomina? Tak, te dodatkowe środki, to nic innego jak pożyczka gotówkowa! Jest ona udzielana na takich samych warunkach co kredyt konsolidacyjny (a więc taniej niż standardowa pożyczka) i włączona do kredytu w ramach konsolidacji.

Podobnie jak przy wybieraniu kredytu gotówkowego czy stricte refinansowego, także i wybierając kredyt konsolidacyjny, należy porównać kredyty i na podstawie przeprowadzonej analizy, wybrać bank, z którym nawiążesz współpracę.

Przenoszenie kredytów, a cena kredytu konsolidacyjnego

Przenosząc kredyty z jednego do innego banku, a więc przeprowadzając konsolidację, należy sprawdzić nie tylko warunki cenowe oferowane przez banki, ale i co można skonsolidować i od jakiej minimalnej kwoty.

Zwłaszcza w ofertach promocyjnych występują pewne ograniczenia. Na przykład limity w kontach częściej można zamknąć wybierając pożyczkę konsolidacyjną niż kredyt konsolidacyjny.

Na ogólny (całkowity) koszt kredytu konsolidacyjnego gotówkowego wpływają:

  • wysokość oprocentowania nominalnego,
  • wysokość prowizji za udzielenie kredytu,
  • wysokość kosztów dodatkowych, np. ubezpieczenia.

Dodatkowo należy zawsze pamiętać, że:

  • wyższa kwota kredytu i dłuższy czas spłaty, to większy koszt odsetkowy,
  • rodzaj rat kredytowych – malejące lub stałe – wpływają na cenę kredytu,
  • wybór rat malejących, to tańszy kredyt, ale wymagana większa zdolność kredytowa,
  • oprocentowanie kredytów konsolidacyjnych może być zmienne lub stałe.

Jak porównać pod względem ceny dwa kredyty konsolidacyjne? Wystarczy spojrzeć na wysokość RRSO – Roczną Rzeczywistą Stopę Oprocentowania oraz na całkowity koszt kredytu. Im mniejsze będą obie wartości, tym tańszy kredyt.

Banki w każdym miesiącu prezentują nowe kredyty i pożyczki. Naprawdę jest w czym wybierać. Pamiętajmy jednak o dokładnym przeanalizowaniu otrzymanych ofert, ponieważ to dopiero da nam odpowiedź na pytanie, do jakiego banku przenieść kredyt lub kredyty gotówkowe.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok