Jak porównać kredyty gotówkowe w banku?

Redakcja: Marek Kamiński. 2024-04-30 – ostatnia aktualizacja

Jak porównać kredyty gotówkowe w banku? Mogą to być również i pożyczki gotówkowe. W praktyce jest to bardzo proste: każda instytucja pożyczająca pieniądze (a więc i bank, i firma pożyczkowa) ma obowiązek prawny, aby udostępnić formularz informacyjny, w którym znajdą się szczegóły kredytu oraz jego RRSO i całkowity koszt.
jak porównać kredyty gotówkowe w banku
Jak porównać kredyty gotówkowe w banku? Źródło: kredytyporownywarka.pl


Mając przygotowane zaledwie dwie propozycje kredytowe o tej samej kwocie i z takim samym czasem spłaty, tańszy będzie ten kredyt, który pokazuje niższy RRSO oraz całkowity koszt. Dzięki temu łatwiej jest nam porównać kredyty gotówkowe, pod warunkiem, że czynnikiem decydującym jest cena zobowiązania.

RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) – jest to całkowity koszt kredytu, który ponosi konsumenta. Jest on wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w ujęciu rocznym.

Oczywiście, o tym, ile zapłacimy za kredyt, decyduje wiele czynników.

Przykład kredytu gotówkowego na 21 200 zł na 45 miesięcy – 7 stycznia 2023 r. RRSO 17,20%. Oprocentowanie zmienne 12,99%. Całkowity kwota do zapłaty 28 308,78 zł. Całkowity koszt kredytu 7108,78 zł, w tym:

  • odsetki 5992,99 zł,
  • prowizja 1115,79 zł.

Rata kredytowa równa: 44 po 629,09 zł, ostatnia wyrównująca 628,82 zł.

Szukając najlepszej oferty kredytowej, należy wziąć pod uwagę, że korzystając z kalkulatora na stronie banku, wyliczenia rat czy koszt kredytowy będzie tylko orientacyjny i nie uwzględnia wszystkich elementów. Chociażby zdolności kredytowej, czy wiarygodności kredytowej w BIK.

Kredyt gotówkowy 20 tys. zł z kalkulatorem

Wyliczenia rat kredytu gotówkowego, np. na 20 tys. zł może wyliczyć przy określonych założeniach: oprocentowanie nominalne 12,99% (roczne), nie ma innych kosztów kredytowych, raty równe (w zaokrągleniu do 1 zł):

  • 3 lata – 673 zł,
  • 4 lata – 536 zł,
  • 5 lat – 454 zł,
  • 6 lat – 401 zł.

Poza tym należy wziąć pod uwagę, że na wysokość raty kredytowej (a tym samym na całkowity koszt kredytu), wpływa nie tylko oprocentowanie nominalne, ale również i inne koszty dodatkowe, takie jak np. prowizja, opłaty administracyjne, a być może i dodatkowe ubezpieczenie.

Na przykład prowizja stanowi znaczną część całkowitego kosztu, jeżeli kredyt zaciągamy na krótki czas. Natomiast część odsetkowa zwiększa się z każdym dodatkowym miesiącem spłaty – im dłużej bowiem spłacamy kredyt, tym więcej odsetek od kredytu zapłacimy.

Wybierając kredyt gotówkowy, powinniśmy sprawdzić zatem nie tylko podstawowe parametry oferty kredytu gotówkowego, ale i odpowiednio dopasować wysokość raty. Zbyt wysoka może oznaczać, że nawet niewielkie wahania w płynności finansowej spowoduję, że pojawią się problemy w uregulowaniu raty. Z kolei zbyt niska, to większy koszt kredytu.

Jak porównać kredyty gotówkowe w banku i wybrać tańszy?

Jak porównać kredyty gotówkowe? Porównując koszty całkowite kredytu przy takim samych parametrach kredytowych – wysokość kredytu, czas kredytowania i rodzaj rat (rodzaje rat kredytowych).

Im mniejszy będzie koszt całkowity, to tym tańszy jest kredyt.

jak porównywać kredyt gotówkowy w banku 20 tys. zł koszt kredytowy

Czy każdy może wziąć kredyt gotówkowy?

Nie każdy, ponieważ wymagana jest odpowiednia zdolność kredytowa i wiarygodność kredytowa, czyli pozytywna historia kredytowa. Konieczne jest posiadanie stałego źródła dochodu. W zależności od banku, może to być umowa o pracę, na czas określony, zlecenie, o dzieło, a także dochody z emerytury, renty oraz z najmu czy z prowadzonej działalności gospodarczej.

Kredyt gotówkowy, to sprawa indywidualna, dlatego żadna porównywarka kredytów lub ranking kredytowy nie wskaże nam najlepszego kredytu. Może nam natomiast pomóc w porównaniu kredytów i w zapoznaniu się z podstawową informacją o produkcie.

Jeżeli masz pytania związane z kredytem gotówkowym, to nie musisz się tym martwić. Zawsze możesz skontaktować się z doradcą bankowym – wystarczy wysłać tylko formularz kontaktowy do wybranego banku – i z pewnością odpowie na Twoje pytania.

Jak porównać kredyty gotówkowe w banku – aktualizacja artykułu 14 listopada 2023 r.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok