Jak porównać kredyty gotówkowe w banku?

Jak porównać kredyty gotówkowe w banku? Mogą to być również i pożyczki gotówkowe. W praktyce jest to bardzo proste: każda instytucja pożyczająca pieniądze (a więc i bank, i firma pożyczkowa) ma obowiązek prawny, aby udostępnić formularz informacyjny, w którym znajdą się szczegóły kredytu oraz jego RRSO i całkowity koszt.

jak porównać kredyty gotówkowe w banku

Mając przygotowane zaledwie dwie propozycje kredytowe o tej samej kwocie i z takim samym czasem spłaty, tańszy będzie ten kredyt, który pokazuje niższy RRSO oraz całkowity koszt. Dzięki temu łatwiej jest nam porównać kredyty gotówkowe, pod warunkiem, że czynnikiem decydującym jest cena zobowiązania.

RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) – jest to całkowity koszt kredytu, który ponosi konsumenta. Jest on wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w ujęciu rocznym.

Oczywiście, o tym, ile zapłacimy za kredyt, decyduje wiele czynników.

Przykład kredytu gotówkowego na 20 tys. zł na 5 lat. RRSO 9,63%. Oprocentowanie zmienne 7,20% (stanowi sumę wartości stopy referencyjnej NBP, która na dzień 31.05.2020 r. wynosi 0,10% i marży banku w wysokości 7,10 p.p.). Całkowity kwota do zapłaty 24 905,09 zł. Całkowity koszt kredytu 4 905,09 zł, w tym:

 • odsetki 4 069, 62 zł,
 • prowizja 500 zł,
 • opłata przygotowawcza 40 zł,
 • opłata dodatkowa 30 zł.

Rata kredytowa ok. 405,60 zł.

Szukając najlepszej oferty kredytowej, należy wziąć pod uwagę, że korzystając z kalkulatora na stronie banku, wyliczenia rat czy koszt kredytowy będzie tylko orientacyjny i nie uwzględnia wszystkich elementów. Chociażby zdolności kredytowej, czy wiarygodności kredytowej w BIK.

Kredyt gotówkowy 20 tys. zł z kalkulatorem

Wyliczenia rat kredytu gotówkowego, np. na 20 tys. zł może wyglądać podobnie jak w przykładzie poniżej. Ale jeszcze raz należy podkreślić, że są to tylko szacunkowe wyliczenia.

 • 3 lata – 673 zł,
 • 4 lata – 522 zł,
 • 5 lat – 432 zł,
 • 6 lat – 372 zł,
 • 7 lat – 330 zł,
 • 8 lat – 298 zł,
 • 9 lat – 274 zł,
 •  10 lat – 254 zł.

Poza tym należy wziąć pod uwagę, że na wysokość raty kredytowej (a tym samym na całkowity koszt kredytu), wpływa nie tylko oprocentowanie nominalne, ale wszystkie inne koszty dodatkowej, takie jak np. prowizja, opłaty administracyjne, a być może i dodatkowe ubezpieczenie.

jak porównywać kredyt gotówkowy w banku 20 tys zł

Prowizja stanowi znaczną część całkowitego kosztu, jeżeli kredyt zaciągamy na krótki czas. Natomiast część odsetkowa zwiększa się z każdym dodatkowym miesiącem spłaty – im dłużej bowiem spłacamy kredyt, tym więcej odsetek od kredytu zapłacimy.

Wybierając kredyt gotówkowy, powinniśmy sprawdzić zatem nie tylko podstawowe parametry oferty kredytu gotówkowego, ale i odpowiednio dopasować wysokość raty. Zbyt wysoka może oznaczać, że nawet niewielkie wahania w płynności finansowej spowoduję, że pojawią się problemy w uregulowaniu raty. Z kolei zbyt niska, to większy koszt kredytu.

Czy każdy może wziąć kredyt gotówkowy?

Nie każdy, ponieważ wymagana jest odpowiednia zdolność kredytowa i wiarygodność kredytowa, czyli pozytywna historia kredytowa. Konieczne jest posiadanie stałego źródła dochodu. W zależności od banku, może to być umowa o pracę, na czas określony, zlecenie, o dzieło, a także dochody z emerytury, renty oraz z najmu czy z prowadzonej działalności gospodarczej.

Kredyt gotówkowy, to sprawa indywidualna, dlatego żadna porównywarka kredytów lub ranking kredytowy nie wskaże nam najlepszego kredytu. Może nam natomiast pomóc w porównaniu kredytów i w zapoznaniu się z podstawową informacją o produkcie.

Ile wyniesie maksymalny kredyt gotówkowy przy minimalnej płacy?

Jeżeli masz pytania związane z kredytem gotówkowym, to nie musisz się tym martwić. Zawsze możesz skontaktować się z doradcą bankowym – wystarczy wysłać tylko formularz kontaktowy do wybranego banku – i z pewnością odpowie na Twoje pytania.

1 komentarz do “Jak porównać kredyty gotówkowe w banku?”

 1. Podpisując umowę kredytową czy pożyczkową należy:

  – dokładnie przeczytać umowę,
  – zwrócić uwagę na wysokość Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania (RRSO) oraz kosztu całkowitego.

  RRSO kredytu przedstawia informację o tym, ile wynosi całkowity koszt kredytu, jaki poniesiemy na rzecz kredytodawcy.

  RRSO wyrażona jest zawsze w % – w stosunku od całej kwoty kredytu i w stosunku rocznym.

  Im wysokość RRSO jest niższa, tym kredyt jest „tańszy”.

  Zanim podpiszesz umową zapoznaj się z nią, a wcześniej z formularzem informacyjnym i sprawdź:

  – wysokość oprocentowania nominalnego kredytu,
  – wysokość opłat i prowizji z tytułu udzielonego kredytu
  – wysokość RRSO oraz całkowity koszt kredytu
  – ewentualne zabezpieczenia, które musisz wnieść, aby otrzymać kredyt.

  Dodatkowo w przypadku pożyczek niebankowych – sprawdź formę prawną działalności kredytodawcy, czy przypadkiem nie jest na „czarnej liście” KNF.

Dodaj komentarz

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok