Jak obliczyć kredyt gotówkowy?

2023-11-05 – ostatnia aktualizacja

Jak obliczyć kredyt gotówkowy? Trochę enigmatyczne pytanie, ale w zasadzie sprowadza się to do jednego: wyliczenia wysokości raty i całkowitego kosztu kredytu.

jak obliczyć kredyt gotówkowy

Wiele osób sądzi, że skorzystanie z porównywarki kredytów gotówkowych pozwala wyszukać najtańszą ofertę kredytu gotówkowego i wybrać jednocześnie bank. Niektórzy wyniki udostępniane przez porównywarki i kalkulatory traktują jako rankingi kredytowe. A w praktyce okazuje się, że jest całkowicie inaczej.

W jaki sposób posłużyć się porównywarką? Wystarczy do niej wpisać kwotę kredytu, jaki chcielibyśmy otrzymać oraz wybrać okres spłaty, który byłby najdogodniejszy. Wybieramy „oblicz kredyt gotówkowy” lub „znajdź kredyt gotówkowy” i ukażą się propozycje banków z wyliczonymi ratami.

Porównywarka rat kredytu gotówkowego

Niekiedy taka porównywarka wskaże również i koszt zobowiązania. I w tym miejscu zadajemy sobie pytanie: czy wyliczenia rat i kosztów kredytu gotówkowego są prawdziwe?

No właśnie, nie koniecznie… Wyniki otrzymane w porównywarce, z których mamy się dowiedzieć, ile wyniesie wysokość raty, jaki będzie koszt całkowity kredytu oraz Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) są wyliczeniami tylko szacunkowymi.

Propozycja kredytu gotówkowego ma to do siebie, że jest ona wyłącznie… propozycją skierowaną do potencjalnego kredytobiorcy. Obliczenia rat, kosztów kredytowych mają charakter wyłącznie orientacyjny, oparty bardzo często ma przykładzie reprezentatywnym i nijak się mają do wyliczeń rzeczywistych.

”Prawdziwa” rata i cena kredytu gotówkowego

Aby otrzymać dokładne wyliczenia, bank musi kompleksowo przeanalizować zdolność i wiarygodność kredytową potencjalnego klienta i na tej podstawie dopiero może zaprezentować OFERTĘ.

Ze 100% pewnością można założyć, że warunki (oraz oczywiście raty i całkowity koszt) będą się różnić od tych przedstawionych w swobodnych wyliczeniach lub korzystając z kalkulatorów i porównywarek kredytowych.

Odpowiadając zatem krótko: jak obliczyć kredyt gotówkowy? Jeżeli wystarczą Tobie wyłącznie obliczenia szacunkowe, to można skorzystać z porównywarek kredytowych. Jeżeli mają to być wyliczenia rzeczywiste, to nie ma innej możliwości jak skontaktowanie się z bankiem.

1. Uwaga dotyczące kalkulatorów dotyczy również tych na stronach banków. 2. Kalkulatory do wyliczenia zdolności kredytowej również wyłącznie szacują wyniki i różnić się będą od tych przedstawionych przez każdy bank.
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok